تفاوت هاست معمولی و هاست ابری چیست؟
تفاوت هاست معمولی و هاست ابری چیست؟

اگر با حوزه وب و میزبانی وب کمی آشنایی داشته باشید احتمالاً واژه‌هایی مانند، میزبانی وب، هاست ابری، هاست وردپرس و … به گوشتان خورده است. در این پست آموزشی از مجله هاست ایران می‌خواهیم در رابطه با هاست معمولی و هاست ابری به‌صورت تخصصی به بحث بپردازیم و همچنین در آخر این دو نوع میزبانی را با میزبانی وردپرس مقایسه کنیم. پس باما همراه باشید تا در یک مقایسه جذاب به بررسی تفاوت میزبانی وب و میزبانی ابری بپردازیم. قبل از اینکه به بررسی این موضوع بپردازیم بهتر است ابتدا با هرکدام از این نوع میزبانی‌ها آشنا شویم.

هاست چیست؟

هاست در واقع یک سرور واقعی است که شامل تمامی فایل‌های وب‌سایت شما می‌شود. در این نوع میزبانی مجموعه‌ای از اسناد از وب‌سایت شما در جایی بر روی یک سرور منحصربه‌فرد میزبانی می‌شود. هنگامی ‌که کاربر به وب‌سایت شما می‌آید، مرورگر آن اسناد را از سرور میزبان وب شما دانلود کرده و به کاربر نشان می‌دهد. سرور فایل‌های وب‌سایت را با میزبانی وب استاندارد ذخیره می‌کند.

هاست ابری چیست؟

هاست ابری یا به عبارتی میزبانی ابری یک سرور مجازی برای گنجاندن فایل‌های وب‌سایت شماست. در واقع هاست ابری سرویسی است که در آن داده‌های شما در چندین سرور متصل ذخیره می‌شود و می‌توان از راه دور از هر نقطه از طریق اینترنت به آن دسترسی داشت و اینجاست که تفاوت میزبانی وب و میزبانی ابری ظاهر می‌شود؛ مانند یک ماشین محاسباتی واحد است که فضای ذخیره‌سازی و قدرت پردازشی عظیمی دارد. بزرگ‌ترین مزیت میزبانی ابری این است که امکان مقیاس بندی منابع را فراهم می‌کند. میزبانی ابری همچنین به عنوان میزبانی سرور خوشه‌ای یا میزبانی درخواستی سرور شناخته می‌شود.

هاست ابری یکی از برنامه‌های برتر در بازار میزبانی وب در دنیای امروزی است. در اینجا وب‌سایت بر روی مجموعه یا خوشه‌ای از سرورها میزبانی می‌شود، بسیاری از سرورها و ماشین‌ها به‌صورت هم‌زمان به عنوان یک موجودیت واحد کار می‌کنند. میزبانی ابری امکان ایجاد منابع محاسباتی را با استفاده از امکانات رایانش ابری فراهم می‌کند. میزبانی ابری مقیاس‌پذیری خوب و ماهیت انعطاف‌پذیری را ارائه می‌دهد به‌طوری که به راحتی می‌توان منابع را طبق نیاز افزایش یا کاهش داد و می‌توان از این رویکرد نیز به تفاوت میزبانی وب و میزبانی ابری پرداخت. برای وب‌سایت‌هایی که ترافیک بالایی دارند هاست ابری گزینه بسیار خوب است. سرعت و انعطاف‌پذیری آن، دلیلی بر برتری آن نسبت به میزبانی معمولی ابری است.

تفاوت هاست معمولی و هاست ابری

با میزبانی وب سرور سنتی، کاربر محدود به محدودیت‌های فیزیکی سروری است که وب‌سایت شما در آن میزبانی می‌شود؛ اما در مورد هاست ابری این‌طور نیست. در اینجا یک پیکربندی منحصربه‌فرد وجود دارد که به شما امکان می‌دهد داده‌ها را از شبکه‌ای از چندین سرور استخراج کنید. این بیشتر شبیه یک ابر (سرورهای راه دور مختلف) است که برای دسترسی به داده‌های ذخیره‌شده به شبکه‌ای از سرورهای فیزیکی متکی است. این به عنوان یک راه‌حل میزبانی مقرون‌به‌صرفه عمل می‌کند که قابل‌اعتماد و همچنین مقیاس‌پذیر است.

در هاست معمولی وب، تمام داده‌ها و فایل‌های وب‌سایت شما بر روی یک سرور ذخیره می‌شود. هر زمان که یک بازدیدکننده سایت شما را باز می‌کند، این فایل‌ها از روی سرور واحد گرفته شده و به کاربر ارائه می‌شود. در حالی که در هاست ابری، منابع وب‌سایت شما در چندین سرور مجازی پراکنده است و می‌توان آن‌ها را در صورت نیاز و در صورت نیاز به طور مؤثر استخراج کرد. این همان چیزی است که میزبانی ابری را با گذشت زمان قابل‌اعتمادتر و مقیاس‌پذیرتر می‌کند. در واقع می‌توان گفت که این گزینه برجسته‌ترین تفاوت میزبانی وب و میزبانی ابری است.

مزایای هاست ابری:

 • در دسترس بودن بالا – قابل‌اعتماد.
 • مقیاس‌پذیری بهتر – انعطاف‌پذیر.
 • بازیابی آسان‌تر اطلاعات ازدست‌رفته

معایب هاست ابری:

 • دانش ابری پیشرفته مورد نیاز است.
 • وابستگی به پلتفرم و همکاری فروشنده ابری
 • کنترل محدود به کاربران در استفاده از خدمات

 هاست اشتراکی

در این بخش از مقاله تفاوت میزبانی وب و میزبانی ابری می‌خواهیم به هاست های اشتراکی و تفاوت آن‌ها با میزبانی ابری به گفتگو بپردازیم. هاست اشتراکی یکی از رایج‌ترین طرح‌ها در بازار برای میزبانی وب است زیرا قیمت این نوع هاست بسیار کمتر است. در اینجا یک سرور میزبان چندین وب‌سایت است. به همین دلیل است که همه وب‌سایت‌ها منابع مشترکی مانند فضای دیسک، فضای ذخیره‌سازی و پهنای باند را به اشتراک می‌گذارند. این نوع فضای میزبانی وب به ویژه برای وب‌سایت‌هایی با ترافیک کمتر مقرون‌به‌صرفه است زیرا ارائه دهنده هاست تمام وظایف فنی را انجام می‌دهد و همچنین استفاده از آن آسان است؛ اما ممکن است مدتی زمان بارگذاری سایت کند باشد زیرا به اشتراک گذاشته می‌شود همچنین در صورت ترافیک سنگین مناسب نیست.

مزایای هاست اشتراکی

 • ساختار قیمت‌گذاری آن ارزان است.
 • سهولت استفاده و مناسب برای مبتدیان.
 • امنیت، ارتقاء و نگهداری به خوبی مدیریت شده است.
 • بدون مسئولیت فنی برای صاحب وب‌سایت.

معایب هاست اشتراکی

 • زمان بارگذاری آهسته به علت به اشتراک گذاشته شدن منابع.
 • امنیت کمتر به دلیل اشتراک‌گذاری.
 • عدم کنترل سرور در زمان شلوغی بیش‌ازحد.
 • مقیاس‌پذیری خوبی ارائه نمی‌دهد.

مقاله پیشنهادی: مزایای هاست اشتراکی چیست؟

تفاوت‌ هاست ابری و هاست اشتراکی

در این بخش از مبحث تفاوت میزبانی وب و میزبانی ابری به بررسی ۱۳ تفاوت میزبانی وب اشتراکی با میزبانی ابری می‌پردازیم. این تفاوت‌ها شامل موارد زیر است:

 1. در میزبانی ابری، وب‌سایت بر روی مجموعه یا خوشه‌ای از سرورها میزبانی می‌شود، بسیاری از سرورها و ماشین‌ها به‌صورت هم‌زمان به عنوان یک موجودیت واحد کار می‌کنند. در هاست اشتراکی یک سرور میزبان چندین وب‌سایت است.
 2. هاست ابری یکی از برنامه‌های برتر در بازار میزبانی وب است. هاست اشتراکی یکی از رایج‌ترین طرح‌ها در بازار میزبانی وب است.
 3. میزبانی ابری کمی پرهزینه است. هاست اشتراکی قیمت بسیار کمتری دارد.
 4. میزبانی ابری عملکرد بهتری نسبت به هاست اشتراکی ارائه می‌دهد زیرا تعداد زیادی سرور مستقر شده‌اند. از سوی دیگر هاست اشتراکی عملکرد نسبتاً کندتری نسبت به هاست ابری ارائه می‌دهد زیرا تعداد سرورهای مستقر کمتر است.
 5. هاست ابری برای سایت‌های پر بازدید خوب است. هاست اشتراکی برای سایت‌های کم ترافیک خوب است.
 6. هاست ابری به دلیل در دسترس بودن منابع، مقیاس‌پذیری بالایی را فراهم می‌کند. میزبانی اشتراکی مقیاس‌پذیری محدودی را فراهم می‌کند زیرا منبع محدود و مشترک است.
 7. در میزبانی ابری چندین سرور منبعی را برای وب‌سایت فراهم می‌کند. در هاست اشتراکی، یک سرور واحد منابع را برای چندین وب‌سایت به‌صورت اشتراکی فراهم می‌کند.
 8. در هاست ابری وب‌سایت‌ها سریع‌تر بارگذاری می‌شوند. در هاست اشتراکی وب‌سایت‌ها کندتر بارگذاری می‌شوند.
 9. هاست ابری ایمن‌تر از میزبانی مشترک است.
 10. هاست ابری بر اساس مدل pay as you go (پرداخت به ازای میزان مصرف) است. هاست اشتراکی بر اساس یک طرح ثابت است.
 11. هاست ابری به دلیل در دسترس بودن بالا نسبت به هاست اشتراکی قابل‌اعتمادتر است. هاست اشتراکی نسبت به هاست ابری کمتر قابل‌اعتماد است زیرا در دسترس پذیری بالا ناموفق است.
 12. بسته‌های میزبانی ابری زمان آپدیت بهتری را ارائه می‌دهند. هاست اشتراکی نسبت به هاست ابری زمان کار کمتری را ارائه می‌دهند زیرا احتمال خرابی سرور وجود دارد.
 13. میزبانی ابری پشتیبانی فنی بسیار خوبی را در مقایسه با هاست اشتراکی ارائه می‌دهد. در مقایسه با میزبانی ابری، پشتیبانی فنی بسیار کمتری را ارائه می‌دهد.

تا به این جا ما تفاوت میزبانی اشتراکی و میزبانی ابری را به خوبی درک کردیم. حال در بخش بعد از مبحث تفاوت میزبانی وب و میزبانی ابری تفاوت آن‌ها را با میزبانی وردپرس مورد بررسی قرار خواهیم داد:

مقاله پیشنهادی: هاست ابری چیست؟

تفاوت هاست معمولی و هاست ابری و هاست وردپرس

در این بخش از مقاله تفاوت هاست معمولی و هاست ابری به بررسی تفاوت دو میزبانی بالا با میزبانی وردپرس خواهیم پرداخت. ما این بحث را در ٧ نکته خلاصه می‌کنیم.

 1. هاست چندین سایت را روی یک سرور به اشتراک می‌گذارند. در میزبانی وردپرس سرور اشتراک‌گذاری وب‌سایت با سایر وردپرس های نصب شده به اشتراک گذاشته می‌شود. هاست ابری یک سرور مجازی است که شامل تمام فایل‌های وب‌سایت است.
 2. میزبانی وب به طور کلی برای افزایش عملکرد وب‌سایت به‌صورت عمومی طراحی شده است. هاست وردپرس به طور کلی برای افزایش عملکرد و امنیت وردپرس بهینه شده است. هاست ابری به طور کلی برای افزایش تجربه وب برای مشتریان از هر لحاظ بهینه شده است.
 3. میزبانی وب برای پاسخگویی به نیاز مشترک مشتریان مختلف برنامه‌ریزی شده است. هاست وردپرس برنامه‌ریزی شده است تا وب‌سایت وردپرس را برای سرعت و ساختار به طور واضح برای مشتریان مبتنی بر وردپرس و صاحبان سایت بهینه‌سازی کند. هاست ابری برنامه‌ریزی شده است تا دسترسی به برنامه‌ها و داده‌ها را از هر مکان در سراسر جهان و از هر دستگاهی با استفاده از اتصال به اینترنت تسهیل کند.
 4. هاست معمولی وب ویژگی‌هایی مانند فضای دیسک و پهنای باند، پشتیبانی و آپ‌تایم، طرح میزبانی مقرون‌به‌صرفه و غیره را فراهم می‌کند. هاست وردپرس ویژگی‌هایی مانند ساخت سایت وردپرس با یک کلیک، افزونه‌های ضروری از پیش نصب شده در وب‌سایت، تیم پشتیبانی با دانش پیشرفته وردپرس و غیره را ارائه می‌کند. هاست ابری ویژگی‌هایی مانند دسترسی به کنترل پنل، ساختار قیمت‌گذاری انعطاف‌پذیر، ارائه کمک در زمان نیاز و غیره را فراهم می‌کند.
 5. میزبانی وب معمولی یا اشتراکی در مقایسه با هاست وردپرس هزینه کمتری دارد. هاست ابری نسبت به سیار طرح‌های میزبانی هزینه بیشتری دارد زیرا ویژگی‌های اضافی را در مقایسه با میزبانی وب ارائه می‌دهد.
 6. میزبانی وب معمولی یا اشتراکی هیچ سرویس افزودنی مفیدی برای کمک به اجرای روان وب‌سایت ارائه نمی‌دهد. هاست وردپرس خدمات افزودنی مفیدی را برای کمک به اجرای روان وب‌سایت وردپرسی ارائه می‌دهد.
 7. هاست اشتراکی در مقایسه با هاست وردپرس از امنیت کمتری برخوردار است. هاست ابری در مقایسه با انواع میزبانی وب به دلیل افزایش محافظت در برابر برخی تهدیدات، ایمن‌تر است.

مقاله پیشنهادی: هاست وردپرس چیست؟

سخن پایانی

در این پست آموزشی از مجله هاست ایران تفاوت میزبانی وب و میزبانی ابری و همچنین میزبانی وردپرس به وضوح مورد بررسی قرار گرفت. تفاوت میزبانی وب و میزبانی ابری را می‌توان در جنبه‌های فنی بسیار بیشتری مورد بررسی قرار داد اما برای مشخص شدن تفاوت میزبانی وب و میزبانی ابری به همین موارد گفته شده کفایت می‌کنیم.

هاست هاست ایران

هاست همان‌طور که از نام آن پیداست، نوعی میزبانی است که فایل‌هایی را که شامل یک وب‌سایت هستند برای مشاهده آنلاین در دسترس قرار می‌دهد و همچنین به سازمان‌ها و افراد اجازه می‌دهد تا یک وب‌سایت یا صفحه وب را در اینترنت فعال کنند. اساساً فضای ذخیره‌سازی را برای وب‌سایت‌های متصل به اینترنت فراهم می‌کند. هاست ایران یکی از پیشتازان ارائه خدمات میزبانی وب است که سابقه دیرینه‌ای در این زمینه دارد. برای دیدن طرح‌های میزبانی وب از صفحه خرید هاست ایران دیدن کنید.

میزبانی وردپرس هاست ایران

هاست وردپرس، همان‌طور که از نام آن پیداست، برای CMS وردپرس بهینه شده است. این منابع بهینه‌سازی شده برای پلتفرم را ارائه می‌دهد و برای میزبانی کارآمد یک وب‌سایت مبتنی بر وردپرس از پیش پیکربندی شده است و تمام جنبه‌های فنی اجرای وردپرس توسط میزبان مدیریت می‌شود. شرکت هاست ایران با ارائه میزبانی وردپرس بهینه شده آماده خدمات‌رسانی به مشتریان عزیز است. برای دیدن پلن های هاست وردپرس از صفحه مخصوص هاست وردپرس دیدن کنید.

هاست ابری هاست ایران

هاست ابری، همان‌طور که از نام آن پیداست، اساساً نوعی هاست است که به فرد اجازه می‌دهد از منابع چند سرور به جای یک سرور استفاده کند و در چند سال گذشته بسیار محبوب شده است. همچنین داده‌های وب‌سایت را در چندین سرور ذخیره می‌کند. همچنین اجازه می‌دهد تا تعادل بار را در میان چندین محیط سرور ایجاد کنید. برای دیدن پلن های میزبانی ابری از صفحه خدمات ابری شرکت هاست ایران دیدن کنید.

تفاوت هاست معمولی و هاست ابری چیست؟

دپارتمان آموزش هاست ایران

دپارتمان آموزشی هاست ایران در تلاش است جدید ترین آموزش های مرتبط با میزبانی وب را در اختیار کاربران عزیز قرار دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7  +  3  =