صفحه 404
صفحه 404

صفحه ۴۰۴ زمانی نمایش داده می‌شود که بازدیدکننده آدرس صفحه ای از سایت شما را وارد کرده است که وجود خارجی ندارد. این صفحه معمولاً به دلیل تغییر آدرس صفحه، حذف محتوا و یا واردکردن اشتباه آدرس در مرورگر نشان داده می شود. هنگامی که کاربر با یک صفحه خطا مثل ۴۰۴ مواجه می شود، احتمال اینکه به‌طورکلی سایت شمارا ترک کند بالا است، اگر اطلاعات مناسبی را در اختیار او قرار دهید ممکن است میزان رضایت کاربر را افزایش دهید و کاربر سایر بخش‌های سایت شما را نیز مشاهده کند.


مقاله مرتبط: شناخت ١٠ خطای رایج در اینترنت


اگر توانایی کافی برای طراحی صفحات وب و به‌روزرسانی سایت خود رادارید، می‌توانید این صفحه را به‌صورت اختصاصی برای خود طراحی کنید در غیر این صورت برخی از سیستم‌های مدیریت محتوا مانند جوملا و وردپرس به‌صورت پیش‌فرض ساختار مشخصی برای این خطا در نظر گرفته‌اند که می‌توان از آن‌ها استفاده نمود. با استفاده از راهکارهایی زیر می‌توانید از صفحه ۴۰۴ سایت خود نهایت استفاده را داشته باشید:

لیست صفحات پرکاربرد

متن پیغام خطای ۴۰۴ از اهمیت خاصی برخوردار است. نوشتن پیام عذرخواهی در حالتی که صفحه موردنظر کاربر در دسترس نیست و ارائه چند لینک مفید و مناسب به سایت می‌تواند عامل دلگرم ککنده ای برای کاربر باشد. در صفحه ۴۰۴ سایت خود لینک‌های صفحات مهم سایت مانند مقالات، صفحه نخست، دسته بندی ها و یا وبلاگ را قرار دهید، تا کاربر به سایر بخش‌های سایت دسترسی داشته باشدلیست صفحات پرکاربرد

ایجاد انگیزه برای دریافت آدرس ایمیل

آدرس ایمیل بازدیدکنندگان صفحه ۴۰۴ را دریافت کنید و آن‌ها را به مشتریان خود تبدیل کنید! می‌توانید در این صفحه کادری را برای واردکردن آدرس ایمیل قرار دهید تا بازدیدکنندگان بتوانند در سایت شما عضو شوند. جهت ایجاد انگیزه در بازدیدکنندگان برای ثبت ایمیل می‌توانید از پیشنهاد‌هایی نظیر ارائه هدیه و تخفیف، اطلاع رسانی از آخرین اخبار، ارسال اطلاعات مفید و… استفاده کنید.

دریافت آدرس ایمیل

قرار دادن جعبه جستجو

یکی دیگر از تکنیک‌های پیشنهادی برای بهبود تجربه کاربری قرار دادن باکس جستجو در صفحات ۴۰۴ است.
ممکن است محتوایی که کاربر به دنبال آن است به صفحه دیگری منتقل‌شده باشد و یا آدرس آن تغییر کرده باشد. قرار دادن جعبه جستجو در صفحه ۴۰۴ به کاربران کمک می‌کند تا بتوانند عنوان موردنظر خود را به‌راحتی در سایت جستجو کنند و محتوای موردنظر و یا موارد مرتبط و مشابه آن را در سایت بیابند. این روش معمولاً در سایت‌های خبری و یا سایت‌های پرمحتوا مورداستفاده قرار می‌گیرد.

 قرار دادن جعبه جستجو

فرم تماس با ما

راهی برای گزارش این خطا توسط کاربران به مدیر سایت در این صفحه قرار دهید. این کار به کاربر اجازه می‌دهد درصورتی‌که مشکلی در لینک‌های داخلی سایت وجود داشته باشد، جهت انجام اصلاحات به مدیریت سایت منتقل کند. همچنین با قرار دادن صفحه تماس با ما در صفحه ۴۰۴ کاربر می‌تواند پیشنهادها و یا سؤالات خود را با صاحب سایت در میان بگذارد.

 فرم تماس

شوخی نکنید!

تصور کنید به دنبال مطلب مهمی هستید و با صفحه‌ای‌ مواجه می‌شوید که با شما شوخی دارد. بیشتر کاربران شوخ‌طبعی در هنگام جستجو را دوست ندارند و می‌خواهند هر چه سریع‌تر به محتوای موردنظر خود دسترسی یابند. بد نیست کمی نمک به خرج دهید اما شوخی کردن را به جا و درست انجام دهید. محتوا و مخاطبان سایتتان را در نظر فراموش نکنید.

شوخی نکنید

حرف آخر

تمامی راهکارهای ارائه‌شده در این مقاله برای راضی نگه‌داشتن بازدیدکنندگان و کمک به دسترسی سریع به اطلاعات موردنظر آن‌ها است. نکته قابل‌توجه این است که لازم نیست تمام راهکارهای عنوان‌شده را در صفحه ۴۰۴ خود اجرا کنید، می‌توانید با توجه به نوع بازدیدکنندگان و وب‌سایت خود برخی از آن‌ها را در سایت خود ایجاد کنید.
ارائه پیشنهادهای جایگزین به کاربر می‌تواند در هرچه بهتر شدن صفحه ۴۰۴ سایت به شما کمک کند. درنهایت به خاطر داشته باشید که صفحه ۴۰۴ پایان دنیا نیست و این صفحه هدف خاص خود را دنبال می‌کند و این وظیفه صاحبان وب سایت‌هاست که این هدف را اجرایی و بهترین راهکار ممکن را به کاربران ارائه دهند.

چگونه صفحه 404 را کاربردی تر کنیم؟

تیم تحریریه مجله هاست ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  +  43  =  44