اتصال سایت به سرچ کنسول
اتصال سایت به سرچ کنسول
سرویس گوگل سرچ کنسول  ابزاری رایگان برای مدیریت و بهبود عملکرد وب سایت شما است. اتصال سایت به سرچ کنسول گوگل برای استفاده از این سرویس ضروری است و همین مورد موجب شده تا بسیاری از وبمستران بعد از طراحی وبسایت به دنبال اضافه کردن سایت خود به این ابزار باشند. تمامی فعالان در حوزه وبسایت با استفاده از این ابزار گوگل می‌توانند روند رشد وبسایت خود از نطر ترافیک، رتبه، نرخ کلیک، ارورهای مختلف و … را مورد رصد قرار دهند و برای بهبود آن برنامه‌ریزی کنند؛ برای اطلاع از مراحل دقیق ثبت سایت در گوگل سرچ کنسول در ادامه این مطلب از مجله اینترنتی هاست ایران با ما همراه باشید.

راهنمای ثبت سایت در سرچ کنسول

برای اتصال سایت به کنسول جستجوی گوگل باید مراحلی را طی نمایید تا بتوانید آن را متصل و از امکانات آن بهره‌مند شوید. برای این امر مراحل زیر را طی نمایید:

ابتدا باید لینک https://search.google.com/search-console/about شده و وارد حساب گوگل خود شوید.

مراحل اتصال سایت به کنسول جستجوی گوگل

سپس بر روی گزینه Start Now کلیک نمایید.

در مرحله باید آدرس سایت یا اپلیکیشن خود را وارد کنید:

دو روش اتصال سایت به کنسول جستجوی گوگل

 • روش URL prefix:

در این روش آدرس سایت را قرار داده و سپس گزینه Continue  را انتخاب نمایید. قابل ذکر است در این روش باید آدرس سایت خود را به صورت کاملا دقیق و به صورت http://YourDomain.com وارد نمایید و پس از ثبت آن شما باید برای اضافه کردن زیر دامنه به صورت جدا اقدام نمایید.

 • روش Domain:

در این روش باید نام دامنه را وارد کرده و سپس بر روی گزینه Continue کلیک نمایید. به کمک این روش شما نیاز به وارد کردن پروتکل و یا زیر دامنه ای ندارید و خود سامانه این کار را انجام می دهد و تمامی زیر دامنه ها را برای شما در نظر می گیرد.

پس از ثبت کردن یکی از دو مرحله بالا گوگل از شما می خواهد که ثابت نمایید این دامنه برای خود شما است و برای این امر پیشنهادات متفاوتی به شما خواهد داد که یکی از این راه ها استفاده از فایل html  می باشد که شما باید آن را دانلود و در پوشه public_html قالب سایت خود اضافه نمایید. در ادامه به توضیحات این امر به تمامی موارد اشاره خواهد شد.

مطلب پیشنهادی: معرفی بهترین سایت ساز در دنیا

ثبت HTML برای اتصال سایت به سرچ کنسول

در این مرحله شما باید ابتدا فایل html که خود گوگل در اختیار شما قرار می دهد را دانلود کرده و مراحل زیر را طی نمایید:

 1. ابتدا وارد سی پنل و یا دایرکت ادمین پنل هاست سایت خود شوید.
 2. سپس گزینه File Manager  را کلیک کرده و سپس بر روی گزینه Upload کلیک نمایید و فایل html را بارگذاری نمایید.
 3. پس از اتمام بارگذاری شما باید به صفحه سرچ کنسول خود برگشته و بر روی گزینه VERIFY  کلیک نمایید.

فایل html برای اتصال کنسول جستجوی گوگل

استفاده از تگ HTML برای تایید اتصال سایت به سرچ کنسول

یکی دیگر از روش های تایید و یا VERIFY  کردن استفاده از تگ HTML  است. برای این امر مراحل زیر را طی نمایید:

 1. ابتدا کد HTML که گوگل در اختیار شما قرار داده را کپی نمایید.
 2. سپس وارد سایت خود شده و در قسمت مدیریت سایت خود در بخش ویرایشگر باید کد مربوطه را در قسمت Head صفحه اصلی بگذارید.
 3. در آخر شما به صفحه سرچ کنسول خود برگشته و بر روی گزینه VERIFY  کلیک نمایید.

تگ html برای کنسول جستجوی گوگل

استفاده از Google Tag Manager برای تایید سرچ کنسول

Google Tag Manager یکی دیگر از گزینه هایی است که گوگل در اختیار شما قرار داده است.

 1. برای استفاده از این روش شما باید حتما در Google Tag Manager از قبل حساب داشته باشید و سطح دسترسی شما به عنوان مدیر باشد.
 2. اگر این دو شرایط بیان شده را دارید می توانید آن را انتخاب کرده و سپس بر روی گزینه Verify کلیک نمایید.

tag meneeger برای کنسول جستجوی گوگل

گزینه Domain name provider برای تایید کنسول جستجوی گوگل

گزینه Domain name provider از دیگر پیشنهادات گوگل است که در صورتی که نتوانستید از هیچ یک از مراحل قبل استفاده نمایید، این روش مناسبی می باشد. برای استفاده از این روش باید مراحل زیر را طی نمایید:

 1. ابتدا برای اتصال سایت به کنسول جستجوی گوگل باید بر روی گزینه Domain name provider کلیک نمایید.
 2. فایل متنی گوگل را کلیک کرده و وارد کنترل پنل هاست شوید.
 3. در این مرحله شما باید یک رکورد فایل متنی ایجاد نمایید و سپس آن را در قسمت DNS configuration  قرار دهید.
 4. پس از انتخاب شما باید به صفحه سرچ کنسول برگشته و بر روی گزینه Verify کلیک کنید.

مطلب پیشنهادی: نحوه کراول استتس در سرچ کنسول

DNS record  برای تایید اتصال سایت به سرچ کنسول

برای استفاده از DNS record، شما باید یک DNS record به نام هاستینگ خود از طریق پنل هاست اضافه نمایید. برای این امر مراحل زیر را طی نمایید:

 • ابتدا باید وارد کنترل پنل هاست خود شده و مراحل بیان شده Domain name provider قبلی را تکرار نمایید.

dns ercord برای کنسول جستجوی گوگل

 • سپس باید به صفحه سرچ کنسول برگشته و بر روی گزینه Verify کلیک نمایید.
 • با این کار گوگل رکورد ایجاد شده شما را تشخیص داده و متوجه خواهد شد این دامنه متعلق به شما می باشد.
 • فقط قابل ذکر است این روش کمی از روش های دیگر طولانی تر خواهد بود و بیشتر زمان تاییده آن طول خواهد کشید.

مطلب مرتبط: نحوه کار با کرال استتس در سرچ کنسول

استفاده گوگل آنالیتیکس برای تایید کنسول جستجوی گوگل

یکی از بهترین و مهمترین روش‌ها استفاده از گوگل آنالیتیکس برای تاییده سرچ کنسول می باشد. البته برای این امر شما باید از قبل دارای حساب گوگل آنالتیکس باشید.

Google Analytics یک ابزار رایگان ارائه شده توسط گوگل است که به شما اجازه می‌دهد نحوه تعامل کاربران با سایت خود را مشاهده کنید. Google Analytics در ترکیب با کنسول جستجوی گوگل موارد زیر را به شما نشان می‌دهد:

 • صفحات وب شما چه رتبه‌ای در میان نتایج جستجوهای ارگانیک دارند، و کاربران چقدر با هر کدام از صفحات شما تعامل دارند.
 • کدام عبارات کلیدی در تعیین رتبه سایت شما نقش دارند.
 • رتبه سایت شما در مناطق مختلف چیست.
 • رتبه سایت شما روی کامپیوترها، تبلت‌ها و گوشی‌های موبایل چند است.

با وجود اینکه خیلی از این اطلاعات از طریق کنسول جستجوی در دسترس قرار دارد، امکان اینکه بتوانید همه آن‌ها را یکجا داشته باشید بسیار خوشایند است. اطلاعات اضافه شده حاصل از میزان تعامل نیز در تعیین موفقیت بودن یا نبودن فعالیت‌های SEO شما بسیار کاربردی است.

به‌عنوان مثالی در این مورد، فرض کنید که می‌خواهید رتبه سایت خود را در موتورهای جستجو بهبود بخشید. چند تغییر SEO در سایت ایجاد می‌کنید و می‌بینید که جستجوهای بیشتری به سمتتان آمده و ترافیک سایت بیشتری دریافت می‌کنید. این را یک موفقیت می‌دانید، این‌طور نیست؟ اما لزومی ندارد که حقیقت داشته باشد. اگر به گزارش تحلیلی خود نگاه کنید و ببینید که این ترافیک اضافه شده، نرخ پرش بالایی داشته و میزان تعامل پایینی با سایت دارند، می‌توانیم نتیجه بگیریم که تغییراتی که اعمال کردید موفقیت‌آمیز نبوده‌اند. در هر حال، افزایش ترافیک سایت وقتی هیچ‌کدام در سایت نمانند و محتوای آن را نخوانند چه فایده‌ای دارد؟

مطلب پیشنهادی: دلیل ایندکس نشدن سایت توسط گوگل

نحوه لینک کردن سرچ کنسول به Google Analytics

اگر نحوه‌ استفاده از گوگل آنالیتیکس در وردپرس را بلد هستید و قصد لینک دادن کنسول جستجوی گوگل به Google Analytics را دارید، باید بدانید که این روند بسیار ساده بوده و باید، ابتدا وارد اکانت خود در Google Analytics شوید. سپس به بخش Admin و سپس Property Settings  بروید.

اضافه کردن گوگول آنالتیکس به کنسول جستجوی گوگل

به پایین بروید تا Search Console را ببینید و روی Adjust Search Console کلیک کنید. با این کار به Search Console Settings هدایت می‌شوید. با کلیک کردن روی لینک Add، به کنسول جستجوی گوگل هدایت خواهید شد و فهرستی از تمام سایت‌های تائید شده‌تان نمایش داده می‌شود. روی سایتی که می‌خواهید لینک کنید کلیک کرده و Save را بزنید. اکنون اکانت‌های شما لینک شدند.

چرا باید کنسول جستجوی گوگل را به Google Adwords لینک کنیم؟

Adwords پلتفرم تبلیغاتی گوگل است. این امکان را به شما می‌دهد تا آگهی‌های متنی را به کاربرانی که در حال جستجوی در گوگل هستند نمایش دهید (تبلیغات در جستجو). می‌توانید محتوای دیگر از جمله تصاویر، نوشته، ویدیو و دیگر انواع تبلیغات رسانه‌ای را هم در حالی که در اینترنت کار می‌کنند به آن‌ها نشان دهید (تبلیغات نمایشی).

لینک کردن کنسول جستجوی گوگل به Google Adwords امکان دسترسی به گزارش‌های Paid & Organic Report در Adwords را به شما می‌دهد. این گزارش مجموعه مزایای قابل توجهی را به آگهی کنندگان ارائه می‌کند:

 1. به شما اجازه می‌دهد کلیدواژه‌های جدیدی برای استفاده بیابید. می‌توانید گزارش مربوط به عبارات کلیدی جدیدی که هنوز فکرش را نکرده‌اید را بخوانید.
 2. به شما این امکان را می‌دهد تا ببینید با کدام کلیدواژه‌های به رتبه خوبی در میان جستجوهای ارگانیک دست پیدا می‌کنید. اگر همین الان هم سایت شما رتبه بالایی را برای برخی کلیدواژه‌ها دارد، می‌توانید از پیشنهاد دادن روی آن‌ها خودداری کنید و بجای آن، روی عبارات کلیدی که رتبه چندان خوبی برایشان ندارید تمرکز کنید.
 3. علاوه بر این بررسی رفتار کاربر در سایت خود را می‌توانید مورد بررسی قرار دهید و مواردی که ممکن است موجب ایجاد تجربه کاربری نامناسب در سایت شما شوند شوند (برای مثال برخی ایرادات core web vitals) را بهبود ببخشید.

گزارش Paid & Organic Report در کنسول جستجوی گوگل را به Google Adwords

برای پیدا کردن گزارش Paid & Organic Report در رابط کاربری جدید Adwords می‌توانید با کلیک کردن روی آیکون Reporting پیدا کنید. سپس مسیر Predefined > Basic > Paid & Organic را دنبال کنید.

نحوه لینک کردن کنسول جستجوی گوگل به Google Adwords

به منظور لینک کردن اکانت‌های کنسول جستجو و Adwords خود، ابتدا وارد اکانت Adwords خود شوید. روی آیکون تنظیمات کلیک کرده، سپس در پایین Setup روی Liked Accounts کلیک کنید.

وصل شدن آنالاتیکس به کنسول جستجوی گوگل

به انتهای صفحه بروید و روی لینک Details که در داخل کادر کنسول جستجو قرار دارد کلیک کنید. روی دایره آبی‌رنگ + که در بالا و سمت چپ صفحه قرار دارد کلیک کرده و URL سایتی که می‌خواهید لینک کنید را وارد کنید. سپس روی Continue کلیک کنید. اکنون اکانت‌های خود در Google Adwords و کنسول جستجوی گوگل را به هم لینک کردید!

مراحل ساخت نقشه های XML سایت

پس از آنکه سایت شما به  گوگل سرچ کنسول وصل شد باید نقشه سایت در آن ایجاد نمایید و برای این امر باید ابتدا نقشه سایت در سایت خود را فعال نمایید.

مراحل فعال کردن نقشه سایت به شرح زیر است:

 • ابتدا وارد بخش مدیریت شده و به بخش سئو بروید.
 • سپس گزینه عمومی را کلیک کرده و بر روی تب اکانات کلیک نمایید.
 • در این قسمت شما باید نقشه های XML خود را روشن نمایید.

نقشه سایت برای کنسول جستجوی گوگل

 • پس از روشن کردن نقشه سایت شما باید مجدد وارد سرچ کنسول خود شده و سایت را انتخاب نمایید.
 • سپس باید در بخش Crawl  وارد قسمت Sitemaps شده و سپس بر روی گزینه Add / Test Sitemap کلیک نمایید و آدرس سایت مپ خود را در این قسمت اضافه نمایید.
سخن پایانی
اتصال سایت به سرچ کنسول از مهم‌ترین کارهایی است که صاحبان وب سایت باید انجام دهند. این ابزار با ارائه اطلاعات دقیق و کارآمد، بهترین گزینه برای تحلیل و رفع مشکلات سایت است.  در این پست آموزشی از مجله‌ هاست ایران، ما با آموزش اتصال سایت به کنسول جستجوی گوگل  آشنا شدیم تا کاربران بتوانند به صورت مداوم و دقیق سایت خود را بررسی و بهبود ببخشند. اگر سوالی دارید می‌توانید در کامنت‌های این صفحه مطرح نمایید.

اتصال سایت به سرچ کنسول (گوگل وبمستر)

دپارتمان آموزش هاست ایران

دپارتمان آموزشی هاست ایران در تلاش است جدید ترین آموزش های مرتبط با میزبانی وب را در اختیار کاربران عزیز قرار دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8  +  2  =