7 نکته مفید در مورد میزبانی وب
7 نکته مفید در مورد میزبانی وب

میزبانی وب یا هاست، مکانی است که وب‌سایت شما را نگهداری می‌کند تا بازدیدکنندگان اینترنتی بتوانند به سایت مراجعه کنند و صفحاتش را مرور کنند. شرکت‌های میزبانی وب خدمات متنوعی ارائه می‌دهند و از اصطلاحات زیادی استفاده می‌کنند که شاید برای یک مبتدی ناآشنا باشند و تصمیم‌گیری را مشکل کنند.

در این مقاله ۷ نکته مفید در مورد میزبانی وب را معرفی می‌کنیم تا با آگاهی بیشتر هاست مناسب را برای سایتتان انتخاب کنید و در کسب‌وکار آنلاین موفق شوید.

انواع خدمات میزبانی وب

انواع متفاوتی خدمات میزبانی وب وجود دارد تا سایتتان را روی یک سرور وب میزبانی کنید. قبل از اینکه قرارداد میزبانی وب را ببندید، مهم است که تفاوت خدمات را درک کنید و مطمئن شوید که شما و کسب‌وکارتان چه نوع خدمات میزبانی و چه نوع سروری نیاز دارید در حالی که بودجه در دسترستان را هم در نظر می‌گیرید.

گزینه‌های در دسترس میزبانی وب:

 • میزبانی اشتراکی
 • میزبانی اختصاصی
 • میزبانی مجازی
 • میزبانی کولوکیشن

میزبانی اشتراکی

در فضای میزبانی اشتراکی شما و سایر صاحبان وب‌سایت یک سرور را استفاده می‌کنید که شامل سرور واقعی و همه اپلیکیشن‌ها و نرم‌افزارهای موجود روی سرور است. خدمات میزبانی اشتراکی مقرون به‌صرفه است برای اینکه هزینه نگهداری سرور بین شما و سایر صاحبان وب‌سایت تقسیم می‌شود؛ اما میزبانی اشتراکی معایبی هم دارد که سرعت پایین وب‌سایت یکی از مهم‌ترین آن‌هاست.

میزبانی اختصاصی

در میزبانی اختصاصی، کل سرور را برای خودتان دارید تا هر کاری که می‌خواهید انجام دهید! در نتیجه عملکرد سریع‌تری دارد برای اینکه همه منابع سرور در اختیار شماست بدون اینکه با سایر سایت‌ها به اشتراک بگذارید؛ اما در عوض مسئول همه هزینه‌های سرور اختصاصی هستید. این گزینه برای سایت‌هایی مناسب است که به منابع زیاد سرور احتیاج دارند و امنیت بیشتری می‌خواهند.


مقاله مرتبط: تفاوت بین هاست‌ اشتراکی، سرور مجازی و سرور اختصاصی


میزبانی مجازی

یک سرور واقعی به پارتیشن‌های متفاوت تقسیم می‌شود تا هر پارتیشن مانند یک سرور مجازی عمل کند و به یک سایت تعلق بگیرد. هر صاحب سایتی فقط به منابع تخصیص داده شده به پارتیشن خود دسترسی دارد و می‌تواند این پارتیشن را به صورت کامل کنترل کند. قیمت میزبانی مجازی از سرور اختصاصی کمتر است اما از میزبانی اشتراکی بیشتر است.

میزبانی کولوکیشن

در این نوع میزبانی، سرور خودتان را می‌خرید و به یک شرکت میزبانی می‌دهید تا در دیتاسنترش نگهداری کند یعنی شما مسئول سرورتان هستید فقط آن را در مکان شرکت میزبانی قرار داده‌اید. مزیت این نوع خدمات میزبانی این است که کنترل کامل روی سرور وب دارید و می‌توانید هر نوع اسکریپت یا اپلیکیشنی که نیاز دارید را نصب کنید.

[btn_callaction link=”https://design.hostiran.net/host-domain-landingpage/” label=”مشاهده سرویس‌ها” text=”برای مشاهده قیمت‌ها و شرایط مربوط به هاست اشتراکی، خدمات میزبانی وب و همچنین انتقال سایت خود به دیتاسنتر هاست ایران بر روی دکمه روبه‌رو کلیک کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره با واحد فروش میزبانی وب به شماره ۰۲۱۲۸۳۱۰ تماس حاصل فرمایید.”]

میزبانی وب ASP چیست؟

ASP در واقع صفحات HTML است که با اسکریپت‌های ASP بارگذاری شده است. این اسکریپت‌ها قبل از اینکه صفحه سایت برای مرورگر بازدیدکننده ارسال شود روی سرور پردازش می‌شوند. این خدمات به شما اجازه می‌دهد تا صفحات دیتابیس-محور دینامیک ایجاد کنید، یک بازدیدکننده بتواند به داده دیتابیس دسترسی داشته باشد و با المنت‌های صفحه مانند Active X یا کامپوننتهای Java تعامل کند.

نحوه عملکرد ASP

هنگامی‌که یک آدرس سایت را در نوار مرورگرتان تایپ می‌کنید، در واقع از سرور وب می‌خواهید که فایل‌های آن صفحه را به کامپیوتر شما ارسال کند. اگر فایل در فرمت استاندارد HTML است، فایلی که مرورگرتان دریافت می‌کند دقیقاً مانند همان فایلی است که در سرور قرار دارد اما اگر فایل ASP دریافت کند ابتدا باید به کد HTML تبدیل شود. این کد می‌تواند هر نوع اطلاعاتی مثل ساعت و تاریخ باشد.

میزبان ASP

باید میزبان وبی پیدا کنید که وب‌سایتتان را روی سرور ویندوز ذخیره کند چراکه بیشتر کامپوننتهای ASP در ویندوز کار می‌کنند. اگر سایت شما از یک دیتابیس استفاده می‌کند باید SQL و Access را هم در نظر بگیرید و اطمینان حاصل کنید که میزبان وب دیتابیسی که سایتتان نیاز دارد را پشتیبانی می‌کند.

 1. کدام سرور وب را انتخاب کنید: لینوکس یا ویندوز؟

حقیقت این است که این دو نوع پلتفرم سرور وب از نظر عملکردی مشابه هستند و همه‌چیز به نیازهای میزبانی سایتتان بستگی دارد و اینکه شخص شما با کدام پلتفرم راحت‌تر است!

هر دو پلتفرم از نظر قیمت، سطح آسانی، انعطاف‌پذیری و ثبات تفاوت دارند اما معمولاً سرور ویندوز هزینه بیشتری دارد.

 • سرور لینوکس اجازه اجرای اسکریپت‌های PHP، Perl، Python و سایر زبان‌های Unix-محور را می‌دهد و از دیتابیس‌های MySql و PostgreSQL هم پشتیبانی می‌کند.
 • سرور ویندوز امکان اجرای اسکریپت‌های ASP و استفاده از.NET و سایر تکنولوژی‌های ویندوزی را فراهم می‌کند و از سرور Microsoft SQL و دیتابیس Access هم پشتیبانی می‌کند.

اگر سایت شما نیازی به پشتیبانی اسکریپت خاصی ندارد، باید میزبانی لینوکس را انتخاب کنید برای اینکه مقرون به صرفه‌تر است اما اگر نیاز به اسکریپت و پشتیبانی دیتابیس دارد، باید پلتفرمی را انتخاب کنید که تکنولوژی موردنیازتان را فراهم می‌کند.

میزبانی وردپرس که احتمالاً در بین خدمات شرکت‌های هاست می‌بینید همان میزبانی لینوکس است که پلتفرم وردپرس را نصب و استفاده می‌کند. ازآنجایی‌که وردپرس محبوبیت زیادی دارد در عنوان گزینه‌های میزبانی نام برده می‌شود تا کاربران اطلاع داشته باشند که می‌توانند از وردپرس استفاده کنند.

 1. ویژگی‌های یک پلن میزبانی چیست؟

امکانات ابتدایی یک پلن میزبانی باید شامل موارد زیر باشد:

فضای دیسک

همه حساب‌های میزبانی مقدار مشخصی فضای دیسک به شما اختصاص می‌دهند که می‌تواند برای ذخیره کردن فایل‌های سایتتان استفاده شود. پیشنهاد می‌کنیم نیازهای سایتتان برای کارهای مختلف را برآورد کنید. چه مقدار فضای دیسک برای ایمیل‌ها، فایل‌های وب، دیتابیس و غیره نیاز دارید. با گروه‌بندی کردن میزان فضای دیسک مورد نیاز بهتر می‌توانید فضای کلی را اندازه‌گیری و انتخاب کنید که در ادامه مقاله نحوه محاسبه را آموزش خواهیم داد.

پهنای باند

مقدار مشخص داده‌ای که به صورت هم‌زمان در سایت ارسال یا دریافت می‌شود در پلن میزبانی مشخص می‌شود که شامل همه دانلودها و آپلودهایی است که انجام می‌دهید. تعداد بازدیدکنندگان سایت نقش مهمی در پهنای باند مورد نیاز دارد که در ادامه مقاله نحوه محاسبه را آموزش خواهیم داد.

حساب ایمیل

حساب‌های ایمیل متداول‌ترین امکانات قراردادهای میزبانی هستند مخصوصاً اگر نام دامنه را هم با سایتتان میزبانی می‌کنید.

به صور کلی ۳ نوع خدمات ایمیل وجود دارد:

POP3 برای فوروارد کردن و ایجاد نام کاربری استفاده می‌شود. این نوع ایمیل همان اینباکس سنتی است که یعنی در سرور فضایی دارید که می‌توانید ایمیل‌هایتان را ذخیره کنید و درعین‌حال از یک برنامه ایمیل استفاده کنید تا آن‌ها را دانلود کنید. هر نام کاربری و پسوردش معادل یک حساب ایمیل است.

فوروارد کردن حساب‌های ایمیل خدمات مفیدی است، اگر از شرکت دیگری برای فیلتر کردن ایمیل‌ها استفاده می‌کنید یعنی به جای اینکه ایمیل‌ها را روی سرور ایمیل ذخیره کنید باید آن‌ها را به آدرس ایمیل دیگری ری دایرکت کنید.

حساب‌های فرعی مانند فوروارد کردن ایمیل هستند. برخی از میزبان‌ها به شما اجازه می‌دهند تا یک نام کاربری اصلی استفاده کنید تا همه ایمیل‌ها را دریافت کند که معمولاً برای دریافت ایمیل‌هایی استفاده می‌شود که به آدرسی ارسال می‌شوند که توسط سرور ایمیلتان تشخیص داده نمی‌شوند.

دسترسی به FTP

پس از اینکه صفحات وب‌سایت را در کامپیوتر خودتان ایجاد می‌کنید باید فایل‌ها را به سرورتان منتقل کنید. این فایل‌ها با استفاده از FTP انتقال داده می‌شوند.

 1. چگونه نیازهای میزبانی وب‌سایتتان را تخمین بزنید؟

برای داشتن یک وب‌سایت روی اینترنت، ابتدایی‌ترین نیازهایی که دارید میزان فضای دیسک و پهنای باند است.

محاسبه فضای دیسک مورد نیاز سایت

فضای دیسک مقدار داده‌ای است که می‌توانید روی سرور وب ذخیره کنید. واضح است که مقدار فضای مورد نیاز به سایز سایت شما بستگی دارد. بیشتر وب‌سایت‌ها از متن HTML، تصاویر، flash و یا ترکیبی از همه این‌ها تشکیل شده‌اند.

محتوای متنی بسیار اقتصادی است و فضای بسیار کمی اشغال می‌کند. تصاویر و فلش گران‌تر هستند برای اینکه فضای دیسک بیشتری نیاز دارند.

به صورت ایده آل صفحات سایت شما باید زیر ۵۰ تا ۶۰ کیلوبایت باشند که شامل تصاویر و فلش هم هست. دلیل این اندازه‌گیری این است که برخی از مردم هنوز از اینترنت کم‌سرعت ۵۶ کیلوبایت استفاده می‌کنند که یعنی یک سایت ۶۰ کیلوبایتی ۸ ثانیه طول می‌کشد تا لود شود! ۸ ثانیه شاید عدد کوچکی باشد؛ اما تصور کنید که مجبورید منتظر بنشینید و به مدت ۸ ثانیه به یک صفحه خالی خیره شوید، در این صورت ۸ ثانیه زمان زیادی است! به همین دلیل از اینترنت کم‌سرعت دایل آپ به عنوان راهنما استفاده کنید که اگر سایت شما در این سرعت کم سریع بالا می‌آید قطعاً برای اینترنت‌های پرسرعت خیلی سریع‌تر لود می‌شود.

اگر متوسط صفحات سایز ۵۰ کیلوبایت است، می‌توانید تقریباً ۲۰ صفحه را در فضای دیسک ۱ مگابایتی قرار دهید. اگر ۱۰۰ مگ فضای دیسک دارید، می‌توانید ۲۰۰ صفحه را ذخیره کنید.

محاسبه پهنای باند مورد نیاز سایت

پهنای باند مقدار داده‌ای است که مجازید در هر ماه از سرور منتقل کنید که شامل همه آپلودها و دانلودهای HTTP و FTP است. پهنای باند به سایز صفحات وب شما، تعداد بازدیدکنندگانی که سایت را دیدن می‌کنند و تعداد صفحاتی که بازدید می‌کنند بستگی دارد.

برای یک صفحه ۵۰ کیلوبایت، ۲۰۰۰۰ بازدیدکننده ماهانه و بازدید ۵ صفحه در هر بازدید، سایت شما به ۵۰۰۰ مگابایت یا ۵ گیگابایت پهنای باند در هر ماه نیاز دارد. فقط توجه داشته باشید که ۲۰۰۰۰ بازدیدکننده در هر ماه معادل ۶۶۷ بازدیدکننده در هر روز است که حتی برای وب‌سایت‌های بزرگ هم رقم بالایی است!

اگر در حال راه‌اندازی وب‌سایت هستید به‌احتمال زیاد نیازی به مقدار زیادی فضای دیسک یا پهنای باند ندارید. مگر اینکه دلایل قطعی و آمار دقیق دارید که مطمئنید سایت جدیدتان بازدیدکننده زیادی خواهد داشت و یا فیلم و موسیقی روی سایت ارائه می‌دهید که بازدیدکنندگان دانلود کنند. در غیر این صورت هیچ دلیلی وجود ندارد که نگران فضای دیسک و پهنای باند باشید؛ اما در انتخاب میزبان وب دقت کنید تا به شما اجازه دهد که در صورت نیاز فضای دیسک و پهنای باندتان را تغییر دهید.

 1. پهنای باند با انتقال داده چه تفاوتی دارد؟

برخی شرکت‌های میزبانی در مورد پهنای باند و انتقال داده طوری صحبت می‌کنند که مبتدی‌ها تصور می‌کنند که دو مفهوم یکسان هستند در حالی که در واقع دو مفهوم متفاوت هستند.

 • پهنای باند مقدار داده‌ای است که می‌تواند در یک زمان انتقال داده شود.
 • انتقال داده مقدار واقعی داده‌ای است که انتقال داده می‌شود.

به زبان ساده‌تر، اگر پهنای باند مثل یک تونل است، هر چه تونل بزرگ‌تر باشد، ماشین‌های بیشتری می‌توانند از داخل آن عبور کنند. انتقال داده تعداد ماشین‌هایی است که در هر بازه زمانی مشخص مانند یک ماه اجازه دارند از تونل عبور کنند.

حتماً با خود فکر می‌کنید که این دو مفهوم چگونه سایت شما را تحت تأثیر قرار می‌دهند؟

هر چه پهنای باند کمتری داشته باشید، سایت با سرعت کمتری بارگذاری می‌شود فرقی هم نمی‌کند که نوع اینترنت بازدیدکننده چیست. در هر حال بازدیدکنندگان باید منتظر نوبتشان شوند. هر چه انتقال داده کمتری داشته باشید، سایت در زمان‌های بیشتری در دسترس نیست برای اینکه به سقف مجاز داده‌ای که می‌توانید انتقال دهید رسیده‌اید.

سؤال بعدی که شاید از خودتان بپرسید این است که چه مقدار انتقال داده احتیاج دارید؟

ابتدا باید میزانی را که برای عملکرد وب‌سایت کافی است محاسبه کنید در نتیجه باید سایز سایت و تعداد بازدیدکنندگان در هر ماه را در نظر بگیرید. هدف این است که مطمئن شوید همه بازدیدکنندگان می‌توانند سایت شما را بدون مشکل بازدید کنند.

محاسبه انتقال داده مورد نیاز سایت

عوامل مؤثر در انتقال داده شامل تعداد مورد انتظار بازدیدکنندگان، متوسط سایز هر صفحه (شامل همه متن‌ها و گرافیک) و تعداد مورد انتظار بازدید هر صفحه توسط هر بازدیدکننده است که در فرمول زیر قرار می‌گیرند:

تعداد بازدیدکننده‌ها * تعداد بازدید صفحه‌ها * ۳۰ روز = انتقال داده ماهانه

مثلاً اگر وب‌سایت شما ۵ صفحه دارد و هر صفحه شامل متن و تصویر است که سایز متوسط صفحه را به ۳۰ کیلوبایت می‌رساند و توقع دارید که ۵۰ بازدیدکننده در هر روز سایت را بازدید کنند و هر بازدیدکننده همه ۵ صفحه سایت را ببیند، انتقال داده سایتتان در هر ماه به صورت زیر محاسبه می‌شود:

۵۰ بازدیدکننده * ۳۰ کیلوبایت * ۵ صفحه * ۳۰ روز = ۲۲۵ کیلوبایت یا ۰.۲۲۵ گیگابایت در هر ماه

 1. چگونه میزان استفاده از پهنای باند را کاهش دهید؟

فرض کنید میزبان انتخابی شما یک اخطار میزان استفاده از پهنای باند برایتان ارسال می‌کند و پیشنهاد می‌دهد که سایز فایل‌های سایت را کاهش دهید. ممکن است دقیقاً متوجه مشکل پیش آمده نشوید و دچار سو تفاهم شوید که چرا اخطار دریافت کرده‌اید!

میزان استفاده از پهنای باند به کل اندازه اطلاعاتی اشاره دارد که از سرور وب به بازدیدکنندگان سایت شما ارسال شده است. هر فایل در سایت یک سایز مشخص دارد و هر سایت مجموعه‌ای از این فایل‌هاست. هر زمانی که یک بازدیدکننده سایت را دیدن می‌کند، مرورگر او یک درخواست برای سرور وب ارسال می‌کند و فایل‌ها را می‌خواهد. این فایل‌ها به مرورگرش دانلود می‌شوند تا قابل‌مشاهده شوند.

به عبارت دیگر، هر چه فایل‌های وب‌سایتتان بزرگ‌تر باشند، میزان استفاده از پهنای باند بیشتر است و هر چه درخواست وب‌سایتتان بیشتر باشد، پهنای باند بیشتری استفاده می‌کنید.

برای کاهش میزان استفاده از پهنای باند قطعاً نباید تعداد بازدیدکننده را کاهش دهید در عوض مؤثرترین راه کاهش سایز فایل‌های وب‌سایت است که با اجرای کارهای زیر حاصل می‌شود:

 • وب‌سایت ساده‌تر و مؤثرتری بسازید و همه متن‌ها و عکس‌های غیرضروری را حذف کنید. صفحات را تا جایی که ممکن است کوچک نگه دارید.
 • گرافیک سایت را بهینه‌سازی کنید و از فرمت JPEG برای عکس و GIF استفاده کنید.
 • از استفاده از پرزنتیشن‌های flash، فایل صوتی و تصویری پر زرق و برق خودداری کنید که شامل موسیقی پس زمینه هم هست!
 • CSS و javascript ها را به صوت خارجی استفاده کنید به جای اینکه در هر صفحه بارگذاری کنید. در این صورت سایز فایل HTML کاهش پیدا می‌کند.
 • تگ‌های بی‌هدف و فضاهای سفید اضافه و کامنت‌ها را پاک کنید.
 • متا تگ‌ها را محدود کنید و فقط تعدادی را که واقعاً نیاز دارید نگه دارید.
 • کش کردن وب‌سایت را در نظر بگیرید و یک تاریخ سررسید در هدرهای HTTP قرار دهید تا مرورگر بازدیدکننده سایت، محتوا را بعد از مدت مشخصی رفرش کند و یک نسخه از سایتتان را ذخیره کند تا هر زمان بازدیدکننده سایت را دوباره بازدید کرد صفحات از همان نسخه که در مرورگر خودش ذخیره شده‌اند لود شود و از سرور وب شما درخواست نشود.

کلام آخر

میزبانی وب‌سایت، شاید به ظاهر پیچیده به نظر برسد و همین پیچیدگی سو تفاهم‌های زیادی به وجود بیاورد اما اگر یک شرکت میزبانی معتبر و با تجربه را انتخاب کنید و به آن‌ها اعتماد کنید تا در ابتدای مسیر در تصمیم‌گیری‌ها به شما کمک کنند، به‌ مرور زمان به اندازه کافی تجربه و مهارت کسب می‌کنید تا خودتان به تنهایی همه نیازهای وب‌سایتتان را برآورد کنید و انتخاب‌های هوشمندانه داشته باشید.

تا آن موقع هاست ایران آماده است تا شما را در مسیر کسب‌وکار آنلاین همراهی کند تا به مقصد موفقیت برسید.

7 نکته مفید در مورد میزبانی وب

دپارتمان آموزش هاست ایران

دپارتمان آموزشی هاست ایران در تلاش است جدید ترین آموزش های مرتبط با میزبانی وب را در اختیار کاربران عزیز قرار دهد

یک دیدگاه برای “7 نکته مفید در مورد میزبانی وب”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9  +  1  =