ابزارهای ضروری سئو
ابزارهای ضروری سئو

ابزارهای سئو ، کلید اساسی موفقیت در فضای اینترنت است. این ابزارها بیش از آن چیزی که فکر می‌کنید مهم هستند، فرق شما با رقبا در ابزارهایی است که در محیط سئو از آن استفاده می‌کنید. کلمات کلیدی که در محیط وب به‌عنوان کلیدواژه استفاده می‌کنید درواقع روشن‌کننده مسیر شما در فضای وب است.

ابزار سئو کمک می‌کند تا محیط وب را هر چه‌بهتر و مؤثرتر اداره کنید و در موتورهای جستجو بهتر ظاهر شوید. در این مطلب به سراغ ابزارهای به‌روز و  ضروری سئو در سال ۲۰۱۸  ابزارهای رفته‌ایم، ابزارهایی که هر سئو کاری باید با آن‌ها آشنایی داشته باشد.

Ahrefs

Ahrefs

داده‌ها هیچ‌وقت دروغ نمی‌گویند، کارشناسان سئو برای کنترل هر چه‌بهتر داده‌ها باید از ابزاری خوب و کارآمد در این زمینه استفاده کنند. ابزار Ahrefs یک مجموعه بی‌نظیر و بدون عیب و نقص است که از ۵ نمودار مختلف پشتیبانی می‌کند و به عملکرد هرچه بهتر کمپین سئو کمک می‌کند.

 • Ahrefs یکی از بهترین ابزارهای بصری بررسی بک لینک در فضای وب است.
 • این ابزار معیارهای شناخت کلیدواژه‌های مهم مثل میزان جستجو کلیدواژه، رتبه‌بندی، دشواری کلیدواژه و ترافیک را جدا از مسئولیت دامنه و رتبه ULR، بررسی می‌کند.
 • یکی از قابلیت‌های قابل‌توجه ابزار Ahrefs ، امکان جستجوی کلیدواژه‌ها در نوار جستجو است. با این روش به‌صورت خودکار لیستی از محبوب‌ترین صفحات وب بر اساس کلیدواژه جستجو شده نمایش داده می‌شود. با این روش کاربر آماری مثل میزان جستجوی کلیدواژه در کشورهای مختلف، تاریخچه موقعیت، میزان دشواری و میزان ارتباط کلیدواژه را در اختیار خواهد داشت.
 • بخش جستجوی محتوا به کاربر کمک می‌کند تا محتوای مربوط به کلیدواژه جستجو شده و عناوین انتخابی را بررسی کند.
 • شما می‌توانید به کلیدواژه‌ها برچسب یا تگ اضافه کنید و این برچسب‌ها را فیلتر و دسته‌بندی کنید، این کار مدیریت کمپین‌های چندگانه را راحت‌تر می‌کند.
 • همه قابلیت‌ها در نسخه آزمایشی به‌صورت رایگان در اختیار کاربران قرار دارد که بسیار کاربردی است.

SEMrush

SEMrush

کلیدواژه‌های معتبر و رقیبی برای سایر ابزارهای جستجو، SEMrush ابزاری است که بسیاری از ویژگی‌های خوب یک ابزار سئو را در خود دارد. این ابزار گزینه‌هایی برای تحقیق گسترده و جستجوی عمیق در اختیار شما قرار می‌دهد و با استفاده از ویژگی‌های خاص جستجو را هرچه راحت‌تر می‌کند:

 • ابزار سختی کلیدواژه‌ها، آن‌ها را بر اساس میزان دشواری رده‌بندی می‌کند و در این میان رقبا در نظر گرفته می‌شوند.
 • با SEMrush می‌توانید برندهای رقیب خود با بهترین عملکرد درزمینهٔ بک لینک، ترافیک بالا در زمینه تولید محتوا و بهترین کلیدواژه‌ها را بشناسید.
 • SEMrush نمایی کلی از تبلیغات و سیستم PPC یا pay per click برندهای رقیب را نمایش می‌دهد و راه‌های ارزش بخشیدن به برند را معرفی می‌کند.(PPC مخفف pay per click است؛ یعنی اینکه به ازای هر بار کلیک مبلغی به‌عنوان حق‌الزحمه به شما پرداخت می‌کنند و با کلیک کردن به‌طور روزمره دارای درآمد می‌شوید.)
 • SEMrush کمک می‌کند تا کلیدواژه‌های طولانی درداده های چندگانه را برای نسخه‌های مختلف گوگل و بینگ پیدا کنید.

Pitchbox

Pitchbox

پیچ باکس یک ابزار فوق‌العاده برای توسعه است، این ابزار کمک می‌کند تا تأثیر ساخت لینک از راه‌های زیادی اعمال شود، Pitchbox منابع زیادی را برای تازه‌کارهای سئو ارائه می‌دهد مثل:

 • فقط کافی است کلمات کلیدی موردنظر خود را انتخاب کنید تا Pitchbox لیستی از بهترین وب‌سایت‌هایی که از این کلیدواژه استفاده کرده‌اند را به شما نمایش دهد و با استفاده از آن بهترین لینک را بسازید.
 • با استفاده از قابلیت ایمیل‌های دنباله‌دار، می‌توانید از کمپین‌های پیشرفته قابل‌پیگیری استفاده کنید، با ارتباطات بدون تلف کردن زمان ارزش بیشتری حاصل می‌شود.
 • مدیریت، مشتری مداری و گزارش گروهی، کمک می‌کند تا به توسعه هرچه بیشتر سئو بپردازید و بیشترین بازخورد را داشته باشید.
 • Pitchbox قابلیت برقراری ارتباط با Moz, Majestic, LRT و سم راش را فراهم می‌کند، این به معنای برقراری رابطه آزادانه با دیگر ابزارهای اینترنتی است.
 • قابلیت استفاده از نسخه ۱۵ روزه رایگان آزمایشی امکان انتخاب هرچه راحت‌تر را فراهم می‌آورد.

Slerpee

Slerpee

نحوه نمایش وب‌سایت شما در SERP یا صفحه نتایج موتور جستجو گوگل تأثیر زیادی در رتبه‌بندی وب‌سایت دارد. میزان کلیک‌های افراد در وب‌سایت و میزان ورودی وب‌سایت، با استفاده از Slerpee قابل‌کنترل است:

 • نحوه نمایش وب‌سایت در صفحه نتایج موتور جستجو گوگل را بررسی کنید.
 • راه‌هایی برای افزایش ارزش وب‌سایت، مثل توضیحات متا بهتر.
 • اعمال تغییرات تجربی در عنوان و توضیحات متا، بدون نمایش زنده برای نمایش هرچه بهتر نتایج موتور جستجو گوگل.

BeamUsUp

Beams up

خزنده‌های سئو می‌توانند زمان زیادی برای کارهای روزمره و خسته‌کننده صرف کنند، البته اگر از BeamUsUp استفاده کنید رویه جور دیگری خواهد بود، در این بخش با کاربردهای BeamUsUp در این زمینه بیشتر آشنا می‌شویم:

 • BeamUsUp گزینه‌های فیلتر هوشمندانه برای نمایش انواع رایج ارور های سئو را از طریق نتایج گزارش‌های تولیدشده توسط خزنده‌ها را نمایش می‌دهد.
 • این ابزار به شما کمک می‌کند تا داده‌ها را هرچه راحت‌تر خروجی بگیرید (حتی بعد از اعمال فیلترها). گزارش‌ها از طریق گول درایو یا ام اس اکسل قابل دریافت است.
 • با بررسی گزارش خزنده‌ها به‌راحتی می‌توان محتوای تکراری را حذف کرد.
 • نسخه رایگان BeamUsUp ، نسبت به سایر خزنده‌ها امکانات بیشتری برای امتحان کردن در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

SEOChat Schema Generators

SEO tools Schema

ابزارهای نشانه‌گذاری اسکیما، باعث می‌شود وب‌سایت بهتر از بسیاری از وب‌سایت‌های مشابه نمایش داده شود، حضور در صفحات جستجوی موتور جستجوها هم بهتر و مؤثرتر می‌شود.

 • Schema generation tools به‌راحتی می‌توانند کدهای نشانه‌گذاری تولید کنند و کاربران هم این کدها را به HTML اضافه کرده. این کدها Search engine friendly هستند.
 • ابزارهای آماده تولید کدهای اسکیما گزینه‌هایی مثل تولید کد، بررسی ریچ اسنپیت و تولید کد ریچ اسنپیت را برای کاربران فراهم می‌کنند.
 • سایر تولیدکننده اسکیما گزینه‌هایی مثل محصولات، برند، فیلم، کتاب و تولیدکننده اسکیما ویدئو را به کاربران پیشنهاد می‌دهند.

LSI Graph

LSI Graph

نمایه‌سازی طبیعی روشی برای ارزیابی کیفیت موضوع یک صفحه وب بر اساس دامنه کلمات طبیعی در محتوا است.

 • LSI Graph به شما کمک می‌کند تا با سرعت یک لیست از کلیدواژه‌های LSI مربوط به کلیدواژه‌های اولیه خود را تولید کنید. LSI تکنیکی در پردازش زبان طبیعی و بازیابی اطلاعات است که هدف اصلی آن یافتن ارتباط معنایی میان سندها است. با پیدا کردن این ارتباط معنایی رتبه‌بندی وب‌سایت هر چه‌بهتر می‌شود.
 • این ابزار هم‌چنین راهنمایی رایگان برای استفاده از LSI برای اسم و id ایمیل را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

XML-Sitemaps

XML-sitemap

اخطارهای XML-Sitemaps می‌تواند اثر تخریبی بر روی نمایش وب‌سایت شما در موتور جستجو داشته باشد.

 • با استفاده از ابزار XMLsitmaps می‌توانید برای هر هدفی نقشه سایت یا سایت مپ موردنیاز خود را تهیه کنید. نقشه های HTML برای ساختار ناوبری وب‌سایت، متن نقشه سایت برای لیست صفحاتی که در وب‌سایت شما نمایش داده می‌شود و یا نقشه XML وب‌سایت برای ارائه دادن نمایه‌سازی موتورهای جستجو.
 • برای وب‌سایت‌های کوچک با کمتر از ۵۰۰ صفحه می‌توانید بدون ثبت‌نام از این ابزار استفاده کنید و نقشه وب‌سایت خود را دریافت کنید.
 • با استفاده از ثبت‌نام رایگان و ایجاد اکانت بدون هزینه، می‌توانید نقشه وب‌سایت را به‌صورت مستقیم بر روی سرور خود دریافت کنید، اطلاعات را بدون بارگذاری دوباره در وب‌سایت ویرایش کنید و نقشه وب‌سایت را در وب‌سایت‌های چندگانه مدیریت کنید.
 • به‌روزرسانی حساب کاربری قابلیت‌های زیادی ازجمله چک کردن لینک‌های شکسته، با استفاده از تصویر و ویدئو و خبرهای نقشه سایت را در اختیار کاربر قرار می‌دهد.

SEOBook Robots.txt Generator

Robots.txt

فایل‌های  robots.txt به ربات‌های موتورهای جستجو می‌گویند که کدام صفحات مجاز به بازدید و ذخیره (فهرست) در صفحات نتایج موتور جستجو است. برای مشخص کردن صفحات با محتوای تکراری برای خزیدن و نادیده نگرفتن، باید اظهارنامه‌ای مناسب در Robots.txt تهیه کنید، درواقع این همان کاری است که ربات‌های تولید txt انجام می‌دهند.

 • با استفاده از تولیدکننده‌های فایل SEOBook Robots.txt Generator ، می‌توانید به‌راحتی فایلی بدون اخطار تهیه کنید، ربات‌های موتورهای جستجو می‌توانند به‌راحتی بخزند و وب‌سایت شمارا نمایه‌سازی کنند.
 • کاربران این ابزار می‌توانند میزان دسترسی ربات را به‌صورت پیش‌فرض تعیین کنند، اجازه دادن به تمام ربات‌ها و اجازه ندادن به آن‌ها ازجمله این دسترسی‌ها است.

Google Page Speed Insights

google page speed

سرعت وب‌سایت یکی از مهم‌ترین واصلی‌ترین نکاتی است که در آمار بازدید وب‌سایت تأثیر دارد، شما تنها زمانی می‌توانید سرعت لود شدن وب‌سایتتان را افزایش دهید که بینش درستی از وب‌سایت داشته باشید. Google Page Speed Insights، ابزاری است که به شما کمک می‌کند وب‌سایتتان را با سرعت هرچه بیشتر ارائه دهید.

 • این ابزار کمک می‌کند تا پیشرفت‌های فنی را در صفحه وب‌سایتتان اعمال کنید تا سرعت لود شدن صفحه را افزایش دهید.
 • بعضی از پیشنهاد‌های این ابزار، کمک می‌کند تا عناصری مثل کدهای جاوا اسکریپت و CCS در بالای صفحه وب‌سایت را حذف کنید تا وب‌سایت هرچه سریع‌تر بارگذاری شود.
 • این ابزار کارهایی مثل بهینه‌سازی تصاویر و توانمندسازی حافظه مرورگر را برای وب‌سایت شما انجام می‌دهد.
 • نتایج هم در نسخه وب‌سایت و هم در نسخه دسکتاپ قابل‌دسترسی است.

نکته: برای بررسی ترافیک محلی وب‌سایت، از وی پی ان استفاده کنید

در بسیاری از مواقع مشاوران سئو برای درک بهتر، باید به مشتریان محلی و ایجاد سئو برای این کاربران توجه کنند. زمانی که مشتری‌های شما از جغرافیاهای مختلف هستند، ایجاد سئو مناسب چالش‌های زیادی همراه دارد و در اینجاست که وی پی ان به کمک شما می‌آید. قبل از انتخاب وی پی ان بهتر است گزینه‌های مختلف را باهم مقایسه کنید.

وی پی ان نه‌تنها به ارزیابی وب‌سایت در مناطق جغرافیایی مختلف کمک می‌کند، بلکه به شما توصیه می‌کند تا از بهترین ابزارها برای ارائه مؤثرتر سئو استفاده کنید.

نتیجه‌گیری

ابزارهای زیادی برای ارائه بهتر سئو در دنیای جستجوگرها وجود دارد که ما تنها به بخشی از برگزیده‌های آن اشاره کردیم، بدون شک نمونه‌های دیگری برای ارائه هرچه بهتر وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توان کارها را در کمترین زمان ممکن انجام داد.

ابزارهای موردنیاز سئو در سال 2018

دپارتمان آموزش هاست ایران

دپارتمان آموزشی هاست ایران در تلاش است جدید ترین آموزش های مرتبط با میزبانی وب را در اختیار کاربران عزیز قرار دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11  +    =  15