بهینه سازی عملکرد وی پی اس
بهینه سازی عملکرد وی پی اس

VPS (Virtual Private Server) ازجمله تکنولوژی های برتر برای رشد کسب‌وکار است. این تکنولوژی، بسیاری از امکانات و قابلیت‌های یک سرور اختصاصی را با هزینه پایین‌تر و مدیریت آسان‌تر برای شما فراهم می‌کند. برای بهره‌مندی از حداکثر امکانات و قابلیت‌های این فنّاوری، بهتر است تا به‌طور مستمر به دنبال بهینه‌سازی و بهبود سرور مجازی باشید.
بسیاری از مواقع، تنظیمات پیش‌فرض بسیاری از نرم‌افزارها مانند “آپاچی” برای بهبود کارایی مناسب نیستند. شما می‌توانید با انجام برخی اقدامات همچون استفاده از cache، تجزیه‌وتحلیل معیارهای عملکرد و استفاده از شبکه توزیع محتوا (CDN)، سرعت بارگذاری سایت را افزایش دهید.

برای استفاده از حداکثر امکانات و قابلیت‌های VPS، با ما همراه باشید.

بهینه‌سازی پیکربندی آپاچی

بهینه‌سازی وی پی اس، با بازنگری در تنظیمات آپاچی آغاز می‌شود. تنظیمات و پیکربندی نامناسب آپاچی، باعث می‌شود تا منابع زیادی از سرور شما اشغال شود و درنتیجه تأثیرات منفی بر روی دیگر فرآیندهای سرور خواهد گذاشت.

شما می‌توانید عملکرد سرور خود را با بهینه‌سازی تنظیمات Start Servers، Keep Alive، Max Clients و MaxRequestPerChild بهبود ببخشید. در ادامه می‌توانید با تنظیمات توصیه‌شده برای بهبود وی پی اس آشنا شوید.

StartServers

این دستورالعمل، تعداد فرآیندهای ایجادشده سرور را در هنگام بارگذاری سرور تعیین می‌کند. این تعداد باید با تعدادی که در MinSpareServers تعیین‌شده است، همخوانی داشته باشد. مقدار پیشنهادی برای Start Servers، ۵ است.

KeepAlive

  • این سیستم همیشه باید فعال باشد مگر اینکه که سرور درخواست‌های زیادی از آی‌پی‌های مختلف به‌طور همزمان دریافت کند.
  • سرورهای بزرگ و با ترافیک زیاد، باید این دستور را غیرفعال نگاه‌دارند که موجب افزایش توان ارتباطات شود.
  • برای بهبود عملکرد سیستم وی پی اس، MaxKeepAliveRequests باید برروی ۱۰۰ تنظیم‌شده باشد.
  • پیشنهاد می‌شود که KeepAliveTimeout نیز در VPS، بر روی ۵ تنظیم شود.

MaxClients

این دستورالعمل، تعداد درخواست‌های همزمان سرور را محدود می‌کند. هرگونه درخواست بیشتر از تعداد مجاز، در صف انتظار قرار می‌گیرند. مقدار پیشنهادی برای تنظیم این سیستم، ۱۵۰ است.

MaxRequestsPerChild

این دستورالعمل، به‌طور انحصاری روی فعالیت‌های child server تمرکز می‌کند. هنگامی‌که تعداد درخواست‌ها به نهایت حد مجاز برسند، فعالیت‌های child server پایان می‌پذیرد. مقدار پیشنهادی تعداد درخواست‌های مجاز در این سیستم، ۳۰۰ است.

همیشه از جدیدترین نسخه MySQL استفاده کنید!

به‌روزرسانی مستمر MySQL برای داشتن سروری قدرتمند و با امینت بالا ضروری است. ورژن های ۵.۱ به قبل، از پشتیبانی خارج‌شده و پیشنهاد نمی‌شوند. در حال حاضر، نسخه ۵.۶ آخرین نسخه منتشرشده است.

فرآیند آپدیت MySQL، پروسه آسانی نیست و نیازمند دانش و اطلاعات تخصصی است. مخصوصاً اگر اطلاعات‌پایه و دانش ابتدایی نداشته باشید، مسیری دشوار پیش روی شما خواهد بود. شرکت‌های ارائه خدمات میزبانی در این زمینه می‌توانند به شما کمک کنند.

مطلب پیشنهادی: نحوه ساخت سرور مجازی رایگان

ذخیره‌سازی محتوا

ذخیره‌سازی محتوا (cache)، یکی دیگر از راه‌های سرعت بخشیدن به سرور وی پی اس به‌حساب می‌آید. درخواست پیوسته محتوا از سرور، تأثیر زیادی در کاهش سرعت سرور دارد. از سوی دیگر، با ذخیره‌سازی محتوا در حافظه می‌توانید سرعت درخواست و دریافت محتوا را بهبود دهید.

از نرم‌افزارهایی مثل Varnish و Memcached برای Cache کردن محتوا استفاده کنید.
نرم‌افزار Varnish ذخیره‌سازی محتوا در وب‌سایت‌های داینامیک را بهبود می‌بخشد. نرم‌افزار Memcached نیز، در ذخیره‌سازی اطلاعات به سایت‌هایی که پایگاه داده (دیتابیس) سنگین دارند کمک شایانی می‌کند.

بهینه‌سازی محتوا

راه‌های زیادی برای بهینه‌سازی محتوا وجود دارد. بهترین راه، پیدا کردن یک ابزاری است که بتواند سایت شمارا تجزیه‌وتحلیل و پیشنهادهایی برای بهینه‌سازی محتوا ارائه دهد.

برای مثال ابزارهای Google’s PageSpeed و WebPageTest.org اطلاعات زیادی در اختیار شما قرار می‌دهند و با پیشنهادهایی که ارائه می‌دهند می‌توانید سرعت و عملکرد سایت را بهبود ببخشید.

به‌کارگیری شبکه توزیع محتوا (CDN)

زمان زیادی نیاز است که اطلاعات و محتوا در اینترنت منتقل شوند. همچنین اگر بازدیدکننده از کشور ارائه‌دهنده سرور شما دور باشد این انتقال بیشتر به طول می‌انجامد. یک شبکه ارسال و انتقال محتوا، اطلاعات و محتوا شمارا روی سرورهای مختلف دنیا ذخیره می‌کند.
بنابراین هنگامی‌که شخصی از سرور شما درخواست دریافت اطلاعات می‌کند، اطلاعات از نزدیک‌ترین سرور ممکن به او منتقل می‌شود. درنتیجه سرعت درخواست و دریافت اطلاعات بیشتر می‌شود و سایت بسیار سریع‌تر بارگذاری میشود. از طرفی دیگر، با کاهش فعالیت سرور، سایر بخش‌های سرور نیز عملکرد بهتری خواهند داشت.

نتیجه‌گیری

بامطالعه این مقاله، هم‌اکنون شما درک بهتری از مراحل بهینه‌سازی سرور وی پی اس خواهید داشت. بهبود تنظیمات آپاچی، به‌روزرسانی MySQL، ذخیره‌سازی محتوا، بهینه‌سازی محتوا و به‌کارگیری شبکه ارسال محتوا همه راه‌هایی هستند که با به‌کارگیری آن می‌توانید سرعت سرور و بارگذاری سایت را بهبود دهید و تجربه کاربری مناسبی برای بازدیدکنندگان خلق کنید.

[btn_callaction link=”https://landing.hostiran.net/vps” label=”اطلاعات بیشتر” text=”برای مشاهده قیمت‌ها و شرایط مربوط به سرور مجازی، خدمات میزبانی وب و همچنین انتقال سایت خود به دیتاسنتر هاست ایران بر روی دکمه روبه‌رو کلیک کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره با واحد فروش میزبانی وب به شماره ۰۲۱۲۸۳۱۰ تماس حاصل فرمایید.”]
نکاتی برای بهینه سازی عملکرد سرور مجازی (VPS)

دپارتمان آموزش هاست ایران

دپارتمان آموزشی هاست ایران در تلاش است جدید ترین آموزش های مرتبط با میزبانی وب را در اختیار کاربران عزیز قرار دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

85  +    =  86