مجله خبری هاست ایران » کسب و کار » مدیریت و برنامه ریزی » چگونه خلاقیت خود را تقویت کنیم؟
کسب و کار مدیریت و برنامه ریزی

چگونه خلاقیت خود را تقویت کنیم؟

تقویت خلاقیت

خلاقیت از  ویژگی‌های برجسته انسان است. کلیه دستاوردهای بشری ازجمله جلوه‌های گوناگون خلاقیت و نوآوری است. ما در ادامه به بیان روش‌ها و ایده‌هایی خواهیم پرداخت که باعث تقویت خلاقیت شما می شود و اصطلاحا خلاقیت را شارژ می کند. یکی از مهم‌ترین آن‌ها تغییر محیط فیزیکی پیرامونی است.


مقاله مرتبط: جریان انرژی را این‌گونه در روند کارتان ایجاد کنید


انجام کارهای پیچیده مانند برطرف کردن مشکلات و باگ‌های یک وب‌سایت به امری خسته‌کننده تبدیل می‌شود. شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که یک هفته پر تنش و پر از مشکلات مختلف را پشت سر گذاشته باشید. در چنین مواقعی در تعطیلات آخر هفته به یک استراحت خوب نیاز دارید. بازدید از مکان‌های تاریخی و بناها و سبک معماری و یا رفتن به دامن طبیعت و دور ماندن از مشکلات می‌تواند برای شما آرامش‌بخش باشد.

ذهن خود را آرام نگاه دارید

ذهن خود را آرام نگاه دارید

هرچقدر بیشتر درگیر یک حرفه شوید، بیشتر می‌خواهید خلاقیت و کارایی خود را ثابت کنید و حتی ممکن است به‌جایی برسید که حتی حاضر نباشید یک دقیقه را هم از دست بدهید. جذب و حفظ مشتری به توانایی پاسخگویی شما بستگی دارد و برای پاسخ‌دهی مناسب به مشتریان خود لازم است تا در آرامش و فضای مناسب ذهنی قرار داشته باشید.

از سویی دیگر این موضوع باعث می‌شود اضطراب شما کمتر شود و چندین ساعت بدون هیچ دغدغه‌ای با کامپیوتر کارکنید و تمام نیروی ذهنی خود را متمرکز کنید؛ البته قرار گرفتن در چنین شرایطی همیشه هم آسان نیست و گاهی اوقات ممکن است کار کردن برای چند ساعت متوالی برخلاف هدف شما برای دست‌یابی به نتایج خوب، همیشه هم سودمند نباشد و حتی ممکن است این کار انرژی خلاقانه شمارا نیز از بین ببرد.

معمولاً افرادی که در خانه کار می‌کنند با مشکلات متعددی مواجه می‌شوند و می‌خواهند چندین ساعت متوالی با تمام قوای خودکار کنند. بدترین زمان ممکن وقتی است که اضطراب محل کار، در منزل نیز شمارا رها نکند و حتی در مواقعی مثل سر میز شام نیز این استرس و اضطراب شمارا دائماً آزار دهد. بدون تردید این اضطراب روابط شما با دیگران و حتی سلامتی شمارا نیز تحت تأثیر خود قرار می‌دهد. بهترین کار در چنین مواقعی این است که خانه را ترک کنید و ساعاتی را با آرامش کامل سپری کنید. این کار می‌تواند به بازیابی خلاقیت شما نیز کمک کند. چنانچه در چنین شرایطی تمایلی به بیرون رفتن از منزل ندارید، می‌توانید خود را چندساعتی به کار دیگری مشغول کنید تا از فشار کاری دور شوید.

تنها نمانید

تنها نمانید

معمولاً وقتی‌که برای ساعات متوالی زیادی کار می‌کنید و یا پس از یک روز کاری سخت، حتی زمانی که جلوی تلویزیون لم می‌دهید، ذهن شما کاملاً درگیر است.

برای بازیابی انرژی خود و دور شدن از اضطراب و آشفتگی حتماً لازم نیست که به یک مسافرت چندروزه به مکان موردعلاقه خود بروید؛ گاهی اوقات قرار گرفتن در یک محیط متفاوت هم می‌تواند کارساز باشد.

گاهی اوقات تنها کار کردن و نبود هیچ فردی در اطراف شما می‌تواند نوعی حس انزوا در شما ایجاد کند و حتی ممکن است احساس کنید که تبدیل به یک فرد درون‌گرا شده‌اید. در چنین مواقعی بهتر است از خانه بیرون بروید و به مکانی مثل یک فروشگاه بروید و با چند نفر صحبت کنید. گاهی اوقات پس از یک روز تنها ماندن در خانه، حتی ایستادن در یک صف هم می‌تواند برای شما مثل یک مهمانی باشد! در چنین مواقعی فقط بیرون رفتن از خانه مهم است و اینکه کجا می‌روید و یا در بیرون از خانه به چه‌کاری مشغول هستید، اصلاً اهمیتی ندارد.

با حفظ اعتدال ذهن خود را خلاق‌تر کنید

ذهن خود را خلاق تر کنید

توازن و اعتدال یکی از اصول مهم زندگی بشر است. اگر همیشه مشغول به کار باشید و یا بیشتر اوقات را در محل کار خود سپری کنید، زندگی شما از حالت تعادل خارج می‌شود.

خلاقیت در حقیقت جریان طبیعی ایده‌ها در ذهن ما است و زمانی که مغز ما تحت تأثیر منفی اضطراب و احساس انزوا قرار می‌گیرد، ایجاد خلاقیت و شکل‌گیری ایده‌های مبتکرانه در ذهن ما به امری دشوار تبدیل می‌گردد. در چنین مواقعی تلاش برای تبدیل‌شدن به یک فرد خلاق، معمولاً نتیجه خوبی ندارد. بهترین رویکرد در چنین شرایطی این است که با ایجاد توازن در زندگی خود، هم نگرش ظاهری و هم نگرش حقیقی خود را تغییر دهیم؛ این رویکرد درنهایت موجب ایجاد خلاقیت در ذهن ما می‌شود. داستان‌های بسیار زیادی در مورد هنرمندانی وجود دارد که با الهام گرفتن از محیط پیرامون خود، یک قطعه زیبای موسیقی ساخته‌اند و یا منظره زیبایی را به تصویر کشیده‌اند. طراحان وب‌سایت هم می‌توانند به همین شیوه موفقیت‌های زیادی به دست آورند.

منبع speckyboy

۳ دیدگاه

کلیک برای ثبت دیدگاه

  • سلام

    یه بخش هایی از متن جوری بود که حس کردم دقیقا درباره من و زندگی کاریم صحبت می کنن. انگار یکی هست که درکت می کنه، و این عالیه…

    جالبه که خیلی وقتا دقیقا همین کارا رو به صورت ناخودآگاه انجام میدم، و بعدش پر از انرژی می تونم ادامه بدم.

    ممنون برای مقاله ارزشمندتون