suspend و unsuspend کردن اکانت در ssh
suspend و unsuspend کردن اکانت در ssh

در سیستم‌های مبتنی بر لینوکس، امکان دارد به دلیل عدم دسترسی به پنل whm یا فشار زیادی که روی سرور وجود دارد به سرور نیاز به انجام عملیاتی نظیر تعلیق (suspend) و بازیابی از حالت تعلیق (unsuspend) حساب‌های کاربری داشته باشید. این فرآیندها عمدتاً از طریق خط فرمان و با استفاده از SSH انجام می‌شوند. در این مطلب‌ مگ هاست ایران، نحوه انجام این عملیات‌ را برای شناخت بیشتر ارائه کرده‌ایم.

suspend کردن اکانت در ssh

suspend کردن اکانت می‌تواند برای جلوگیری از ورود کاربر به سرور به طور موقت استفاده شود. اگر قصد دارید حساب کاربری مد نظرتان را مسدود کنید، ابتدا لازم است که به قسمت خط فرمان لینوکس بروید. سپس با وارد کردن دستور زیر می‌توانید حساب کاربری مد نظرتان را مسدود کنید. توجه به این نکته ضروری است که به جای username باید نام کاربری اکانت مورد نظر را وارد کنید.

/scripts/suspendacct username

suspend کردن اکانت در ssh

 unsuspend کردن اکانت در ssh

unsuspend کردن اکانت زمانی استفاده می‌شود که می‌خواهید کاربر دوباره به سرور دسترسی داشته باشد. در صورتی که حساب کاربری را در سیستم‌های مبتنی بر لینوکس مسدود کرده‌اید، با کمک دستورات اختصاصی که برای unsuspend کردن اکانت در ssh وجود دارد می‌توانید حساب‌های کاربری مسدود شده را آزاد کنید. دستوری که برای unsuspend کردن اکانت ها باید در خط فرمان وارد کنید به صورت زیر است. در این بخش نیز در قسمت username باید نام کاربری کانت موجود در هاست را وارد کنید.

 

/scripts/unsuspendacct username

 unsuspend کردن اکانت در ssh

نکات مهم suspend و unsuspend کردن اکانت در ssh

  • قبل از suspend کردن اکانت کاربری حتماً باید از اطلاعات کاربر نسخه پشتیبان تهیه کنید.
  • دستورات بالا را باید با دسترسی root یا با استفاده از sudo اجرا کنید، تا به درستی اعمال شوند.
  • اگر به پنل WHM دسترسی دارید، می‌توانید از طریق آن نیز اکانت های هاست را suspend و unsuspend کنید.
  • در برخی از سیستم‌ها ممکن است دستورات suspend و unsuspend با روش ذکر شده متفاوت باشند. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید از مستندات سیستم عامل کمک بگیرید.

سخن پایانی

در صورتی که به دلیل اضافه بار زیادی روی سرور و… قصد داشته باشید که دسترسی برخی از کاربران را به سرور بگیرید، این امکان برایتان وجود دارد که از خط فرمان لینوکس استفاده کنید. با تایپ کردن دستوراتی که در این مطلب‌هاست ایران ارائه کردیم می‌توانید دسترسی کاربران را به صورت مقطعی به سرور مسدود کرده و مجدداً این دسترسی را به کاربران برگردانید. توجه به این نکته ضروری است که قبل از انجام عملیات فوق باید درباره SSH چیست؟ اطلاعات داشته باشید.

همچنین باید با ایمن کردن SSH و نحوه استفاده از خط فرمان لینوکس آشنایی داشته باشید. تا بتوانید دستورات suspend و unsuspend کاربران روی سرورهای لینوکسی را به درستی انجام دهید.

سؤالات متداول + جواب

  • ۱. Suspend کردن اکانت به چه معناست؟

Suspend کردن اکانت به معنای قفل کردن حساب کاربری است. با این کار کاربر نمی‌تواند به سیستم وارد شود تا زمانی که اکانت او از حالت تعلیق خارج شده باشد.

  • ۲)Unsuspend کردن اکانت به چه معناست؟

Unsuspend کردن اکانت به معنای باز کردن قفل حساب کاربری است و پس از آن کاربر دوباره می‌تواند به سیستم وارد شود.

  • ۳) چرا باید یک اکانت را Suspend کنیم؟

از جمله دلایلی رایجی که منجر به این موضوع می‌شود می‌توان به مشکوک بودن به فعالیت‌های غیرمجاز یا امنیتی، عدم استفاده طولانی‌مدت از حساب کاربری یا نقض سیاست‌های شرکت یا سازمان توسط کاربر اشاره کرد.

 

suspend و unsuspend کردن اکانت در ssh

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

25  +    =  26