مجله خبری هاست ایران » طراحی و توسعه » سئوی ایمن یا خطرپذیر: تغییر تاریخ نوشته تا چه میزان خطرناک است؟
  • mag-telegram.jpg
  • landing96-300-420.jpg
سئو و بهینه سازی سایت طراحی و توسعه

سئوی ایمن یا خطرپذیر: تغییر تاریخ نوشته تا چه میزان خطرناک است؟

تغییر تاریخ نوشته

هر وب‌سایتی برای دیده شدن در صفحه نتایج موتور جستجو نیاز به SEO قدرتمند دارد. یکی از عواملی که باعث بهبود سئو می‌شود، به‌روزرسانی نوشته‌ها و گذاشتن مهر زمانی یا timestamp در پست‌هایتان است؛ اما اینکه چگونه تاریخ را تغییر دهید تا تأثیر مثبت بر سئوی سایتتان بگذارد، بستگی به روشی دارد که شما انتخاب می‌کنید.

وقتی پای جستجو به میان می‌آید، محتوای تازه خودش را به‌عنوان یک عامل قدرتمند نشان می‌دهد.

محتوای تازه نه‌تنها نام تجاری‌تان را حفظ می‌کند و رابط بین دغدغه‌ها و علاقه فعلی مخاطبانتان با شما است، بلکه با توجه به Google’s Freshness update، هر چه محتوا جدیدتر و مرتبط‌تر با جستجو باشد، احتمال بیشتری دارد که در رتبه‌بندی صفحه نتایج موتور جستجو (SERP) ظاهر شود.

اما برای تازه کردن محتوا چه باید کرد؟ زمانی که وب‌سایت محتوای قدیمی را اصلاح کند یا تاریخ یک مقاله را از سال ۱۳۹۷ به تاریخ امروز تغییر دهد، چه اتفاقی می‌افتد؟ مزایای این حالت SEO و پیامدهای آن چگونه خواهد بود؟

مهم‌تر از همه، چگونه محتوای «همیشه‌سبز» – محتوایی که در برابر آزمون زمان مقاومت می‌کند- را به‌روز و مرتبط نگه می‌دارید؟

در این مقاله، به این سؤالات پاسخ‌خواهیم داد. با بررسی اینکه چگونه عوامل کلیدی مؤثر در SEO و صنعت بازاریابی دیجیتالی خود تحت تأثیر برچسب تاریخ قرار می‌گیرند و در ادامه راهبردهایی را برای به‌روز کردن محتوا بررسی می‌کنیم.

چه زمانی مجبور می‌شوید تاریخ مقاله‌تان را تغییر دهید؟

Conrad O’Connell، استراتژیست بازاریابی دیجیتال و مشاور، در مسیر کاری خود از تجربه‌ای جدید سخن گفته است. او متوجه شد تاریخ یکی از پست‌های وب‌سایت Airbnb با میزان بازدید رابطه‌ای عجیب دارد.

به‌عنوان‌مثال این صفحه با تاریخ روز جاری، بیش از ۵ میلیون بازدیدکننده داشت!

پس از بررسی بیشتر، به این نتیجه رسید که صفحات وب‌سایت Airbnb تاریخ جعلی و اشتباه تولید می‌کند.

مزایای تغییر تاریخ مقاله، مانند مورداشاره شده، به‌اندازه‌ای نامحسوس است که تأثیر زیادی در بهبود SEO ندارد.

دست‌کاری تاریخ نوشته توجه کاربر را جلب می‌کند. کاربران به‌صورت طبیعی به سمت آخرین و به‌روزترین اطلاعات کشیده می‌شوند. کاربر در صفحه نتایج موتور جستجو، از بین مطلبی که در سال ۲۰۱۲ و سال ۲۰۱۷ منتشرشده است، مطلب جدیدتر را انتخاب می‌کند.

CONDRAD تأیید می‌کند که نرخ کلیک (CTR) برخی از صفحات با یک به‌روزرسانی ساده ماه و سال در تگ عنوان، تا ۵۵ درصد افزایش داشته است.

آیا تغییر تاریخ مقالات تأثیر منفی روی SEO سایتتان می‌گذارد؟

تغییر تاریخ اسنیپت مقاله، راه میانبری برای افزایش نرخ کلیک است و نتایج آن در آینده تأثیر زیادی بر وب‌سایت می‌گذارد. تغییر تاریخ مقاله‌ها جریمه و پیگرد قانونی ندارد، ولی اطمینانی نیست در سال‌های آینده هم این روال ادامه پیدا کند.

Jennifer Slegg از مجله TheSEMPost در رابطه با این مسئله تحقیق و مصاحبه‌هایی انجام داده است. او در اکتبر سال ۲۰۱۷، از Gary Illyes پرسید که آیا ممکن است تغییر تاریخ مقالات، پیامدهایی مانند فیلتر اسپم گوگل را داشته باشد، و اما جواب گری:

«از دیدگاه ما و از منظر مجله Core Ranking، این مسئله از جهاتی ممکن است باعث ایجاد مشکل در وب‌سایت‌ها شود، بهتر است بگوییم، با این کار دیگر نمی‌توان به تاریخ انتشار مقالات اطمینان کرد.»

زمانی که موضوع جدیدی را در وب جستجو می‌کنید، تاریخ انتشار مطالب به کمک شما می‌آید تا بتوانید مرتبط‌ترین و بهترین نتیجه را به دست بیاورید.

تصور کنید که در یک وب‌سایت خبری فعالیت دارید و تاریخ انتشار اخبار تأثیر زیادی بر کیفیت کارتان دارد، یک روز از خواب بیدار می‌شوید و متوجه می‌شوید تاریخ تمام مطالب و تاریخ انتشار آن‌ها به‌هم‌ریخته است، چه حسی به شما دست می‌دهد؟ آیا می‌توانید به‌راحتی موضوع موردنظرتان را با یک سرچ ساده پیدا کنید؟ این همان مشکلی است که با تغییر تاریخ مقالات ممکن است با آن مواجه شوید.

تغییر تاریخ مقالات یا حذف تاریخ در برخی وب‌سایت‌ها، مثل وب‌سایت‌های خبری، مشکلات جدی ایجاد می‌کند.

Harsh Agrawal ShoutMeLoud در مطالعه‌ای جدید، نتایجی مغایر با Conrad منتشر کرد، در این مقاله به تأثیر مثبت تغییر تاریخ مقالات در نرخ کلیک اشاره شد.

باوجوداین واقعیت که تغییر تاریخ مقالات و اسنپیت ها تأثیر منفی بر روی وب‌سایت می‌گذارد ولی نمونه‌های مخالف این قانون هم وجود دارد، به‌عنوان‌مثال وب‌سایت ShoutMeLoud با حذف تاریخ پست‌ها توانست در موتورهای جستجو بهتر و مؤثرتر دیده شود.

Harsh، یکی از وبلاگ‌هایی است که تاریخ مقاله‌های مهمش را تغییر می‌داد و معمولاً تاریخ‌ها را به اسنپیت های سایت اضافه نمی‌کرد. ترافیک وب‌سایت Harsh پس از بازنویسی تاریخ اسنپیت ها حدود ۴۰ درصد کاهش پیدا کرد.

چگونه همیشه محتوای تازه داشته باشیم؟

محتوای تازه

تازه نگه‌داشتن محتوا ارتباط نزدیکی با تاریخ انتشار مقاله دارد، این مسئله در موتور جستجوی گوگل بسیار قابل‌توجه است.

عوامل زیادی در تازه نگه‌داشتن محتوا دخیل هستند ازجمله:

  • فرکانس به‌روزرسانی
  • تعداد محتواهای تغییریافته
  • نرخ رشد لینک‌های جدید

تاریخ انتشار مقاله تنها یکی از این عوامل است.

باید این موضوع را در نظر داشت که مسائل دیگری ازجمله افزایش کیفیت محتوا، تأثیر بسیار زیادی در بهتر دیده شدن مقاله و مطلب شما دارد

برای بخشیدن جان دوباره به وب‌سایت، باید ۳ اصل را در نظر داشت، ولی اصل اساسی و پایه که قبل از هر کاری باید به آن توجه کرد، ایجاد محتوایی ساده خارج از قیدوبند زمان است.

۱. از ULR قدیمی در صفحات جدید استفاده کنید

بهترین راهبرد برای دیده شدن در صفحات موتورهای جستجو، بررسی پست‌های مهم و ارزش‌گذاری آن‌ها است. عباراتی مثل آخرین به‌روزرسانی را به تاریخ مقاله‌های مهم اضافه کنید و یا تاریخ مقاله را به نزدیک‌ترین تاریخ تغییر دهید و محتوا را به‌روز کنید.

Search Engine Journal یکی از وب‌سایت‌های محبوبی است که از این راهبرد استفاده می‌کند، Danny Goodwin دبیر اجرایی مجله SEJ در گفتگو با یک وب‌سایت خبری در رابطه با راهبرد به‌روزرسانی پست‌های مهم می‌گوید:

Search Engine Journal در سال ۲۰۰۳ راه‌اندازی شده و تا به امروز هزاران مقاله منتشر کرده است. در دنیای دیجیتال و محیط سئو، اطلاعات به‌سرعت تغییر می‌کنند، موضوعی امروز تازه است و هفته دیگر از تب‌وتاب می‌افتد.

کاربران از اطلاعات تاریخ گذشته خوششان نمی‌آید – آن‌ها شمارا بانام آن برند/ کسب‌وکار می‌شناسند. اگر در سال ۲۰۱۳ مطلبی نوشته‌اید و موفق به کسب بهترین رتبه‌ها در موتورهای جستجو شده‌اید، برای برتر ماندن، باید این مطلب را به‌روز کنید.

محتوای خوب هم مثل هر چیز دیگری تاریخ انقضا دارد، گذر زمان باعث کاهش ارزش محتوا و هم‌چنین کاهش ترافیک می‌شود، به‌روزرسانی محتوا مثل یک الهه نجات شمارا از این وضعیت نجات می‌دهد. با سهل‌انگاری، محتوای خوب را به رقبا ندهید.

در ادامه به بررسی مثالی می‌پردازیم: ویراستار مجله Search Engine Watch در خاطراتش به این موضوع اشاره می‌کند که در دوران کاری‌اش با مقاله‌ای با عنوان «نحوه استفاده از متا تگ‌های HTML» روبه‌رو می‌شود. این مطلب در سال ۲۰۰۵ نوشته‌شده بود ولی بااین‌حال روزی بیش از ۱۰۰۰ بازدید داشت.

این مطلب در سال ۲۰۱۲ بازبینی شد و سئو آن به‌روز شد، در این مطلب ULR تغییری نکرد و مقاله با همان ULR قدیمی منتشر شد، با این تدابیر، مقاله توانست رتبه اول خود را همچنان حفظ کند و گذر زمان روی آن تأثیری نگذاشت.

اما موارد مخالف با این ساختار در دنیای وب زیاد دیده می‌شود، به‌عنوان‌مثال وب‌سایت SEJ در طی ۴ ۵ سال گذشته چندین مقاله در ارتباط با بهینه‌سازی ULR منتشر کرده است و با توجه به سئو خوب این مقاله‌ها، بازدید زیادی نداشته‌اند و ترافیک آن‌ها در طی ۴ سال تغییری نکرده است.

SEJ برای بالا بردن بازدید مقاله‌های خود با محتوای بهینه‌سازی ULR فکر بهتری از به‌روزرسانی محتوای سئو داشت، این وب‌سایت تمام نکات لازم برای بهینه‌سازی ساختار ULR را در یک مقاله خلاصه کرد و به‌صورت تیتر وار به بررسی نکات مهم پرداخت. این مقاله پس از انتشار پس از انتشار، به پست‌های قدیمی ریدایرکت ۳۰۱ شد.

نتیجه نهایی: افزایش هشت برابری ترافیک سایت

باید به این مسئله توجه داشت که به‌روزرسانی تاریخ مقاله‌ها و مطالب باید بااحتیاط و بینش صورت گیرد. تنها مقاله‌هایی به‌روز شوند که واقعاً نیاز به به‌روزرسانی دارند و پرداختن به آن‌ها باعث افزایش بازدید سایت می‌شود.

به‌روزرسانی تاریخ و محتوای مطالب تأثیر چشم‌گیری بر ترافیک وب‌سایت‌ها می‌گذارد. اگر در موتور جستجو به دنبال مطلبی باشید و یک مطلب با رتبه ۳ متعلق به سال ۲۰۱۷ و یک مطلب با رتبه ۱ متعلق به سال ۲۰۱۱ را ببینید، بدون شک سراغ مطلب جدیدتر می‌روید، این طبیعت انسانی است.

۲. اضافه کردن به‌روزرسانی به لینک‌های خبری به‌صورت live یا زنده

راهبرد دیگری که در سال‌های اخیر زیاد دیده می‌شود، انتشار اخبار داغ از طریق به‌روزرسانی یک صفحه با عنوان پوشش زنده است. در این صفحات، برای هر پست باید تاریخ مشخص اضافه شود.

از نمونه این پست‌ها می‌توان به پوشش زنده FiveThirtyEight از انتخابات ایالات‌متحده در مارس ۲۰۱۶ و پوشش زنده خبری BBC در اکتبر ۲۰۱۷ اشاره کرد.

به‌روزرسانی زنده صفحه و time stamp (مهر زمانی) زدن به هر نوشته‌ای که به پست اضافه می‌شود، یکی از روش‌های به‌روزرسانی اخبار قدیمی است و برای ارائه اخبار اتفاقات مهم، روش بسیار خوبی است.

بدون شک در این شرایط خبرنگاران و افراد زیادی برای پوشش زنده خبرها فعالیت می‌کنند، هرچه محتوا به‌روزتر و موثق‌تر ارائه شود، مخاطب بیشتر استقبال می‌کند.

۳. ایجاد لندینگ پیج جدید با URL متمایز

روش سومی هم برای به‌روزرسانی وبلاگ وجود دارد که شاید برای شما بهترین روش در میان روش‌های ذکرشده باشد.

وقتی در وبلاگ به پستی برمی‌خوریم که نیاز به به‌روزرسانی دارد و محتوای خوب و مفیدی هم دارد، لندینگ پیج جدیدی ایجاد می‌کنیم؛ یعنی ایجاد یک URL جدید باارزش دوچندان که محتوای مشابهی را به اشتراک می‌گذارد.

پس از ایجاد ULR، در Google تائید می‌کنیم که URL جدید کاملاً مطابق قوانین است تا از انتشار مطالب تکراری جلوگیری شود. تمام مراحل ذکرشده از اهمیت زیادی برخوردار است ولی ضربه نهایی برای بازدید بیشتر مطلب، انتشار مطلب در شبکه‌های اجتماعی مختلف است.

نتیجه‌گیری

بدون شک دست‌کاری تاریخ مقالات و مطالب اولین پیشنهاد و اولویت نیست، ولی انتخابی است که به شما و عملکرد وب‌سایتتان بستگی دارد.

بعضی از محتواها، به‌عنوان محتواهای همیشه‌سبز شناخته می‌شوند. محتوای همیشه‌سبز در طول زمان ارزشش را از دست نمی‌دهد، فقط در طول زمان باید به آن پرداخت و به‌روزرسانی‌های لازم را بر روی محتواها اجرا کرد تا درست مثل روز اول سبز بماند.

فراموش نکنید که محتوای تازه باید در شبکه‌های اجتماعی به‌خوبی به مخاطب معرفی شود. از رسانه‌های اجتماعی استفاده کنید تا به کاربران خود بگویید که محتوای خود را به‌روز کرده‌اید و فعالانه از طریق رسانه‌های اجتماعی و بخش نظرات، با آن‌ها در ارتباط باشید تا مخاطب را به محتوای جدید علاقه‌مند کنید.

ابزار بهینه سازی وب هاست ایران

۱ دیدگاه

کلیک برای ثبت دیدگاه