9 گام برای بهینه‌سازی نسخه موبایل وب سایت در سال 2018
9 گام برای بهینه‌سازی نسخه موبایل وب سایت در سال 2018

سال ۲۰۱۸ یکی از نقاط عطف تاریخ سئو است، شرکت گوگل به‌تازگی اعلام کرده که با ایندکس اول موبایل، روند رتبه‌بندی سایت‌ها را دگرگون می‌کند. رتبه وب‌سایت شما بر اساس سازگاری آن با موبایل‌ها و گوشی‌های هوشمند در نظر گرفته می‌شود.

بنابراین اگر نسخه موبایل وب‌سایت شما به‌اندازه نسخه دسکتاپ عالی و بدون عیب و نقص نیست، باید برای بهبود آن تلاش کنید. در این مطلب به سراغ ۹ روش و پیشنهاد برای بهینه‌سازی سئو نسخه موبایل وب‌سایت‌ها در سال ۲۰۱۸ رفته‌ایم. با در نظر داشتن این نکات بهتر در فضای وب دیده می‌شوید و تأثیرات هرچه بیشتری بر روی مخاطب خواهید داشت، با ما همراه باشید:

سرعت بارگذاری صفحات را به‌صورت مدام، زیر نظر داشته باشید

سرعت بارگذاری صفحات یکی از نکات اولیه سئو است که در تمام پلتفرم‌ها حائز اهمیت است. سرعت ایده آل برای بارگذاری وب‌سایت در موبایل، کمتر از ۳ ثانیه است. گوگل به کاربران پیشنهاد می‌دهد تا با استفاده از ابزارهای تست سرعت وب‌سایت، سرعت بارگذاری را آزمایش کنند.


مقاله مرتبط: راهنمای جامع استفاده از ابزار بهینه‌ سازی وب‌ سایت هاست ایران


راهکارهایی برای مقابله با مشکلات بارگذاری صفحات وب‌سایت در موبایل را بررسی می‌کنیم:

 • کم کردن CSS
 • از کش مرورگر استفاده کنید.
 • تصاویر را بهینه‌سازی کنید
 • از ابزارهای فشرده‌سازی تصویر استفاده کنید.
 • از render-blocking جاوا اسکریپت و css استفاده نکنید.

پیشنهاد می‌شود تا رفتار و سرعت وب‌سایت خود را در کنسول جستجوی گوگل بررسی کنید تا جزئیات بیشتری از مشکلات بارگذاری صفحات به دست بیاورید. با توجه به تکنولوژی اینترنت ۴G انتظارات برای هرچه سریع‌تر باز شدن صفحات وب‌سایت در موبایل‌ها افزایش پیدا می‌کند. هرچه بارگذاری صفحه وب‌سایت شما آهسته‌تر باشد، سخت‌تر در دسترس کاربر قرار می‌گیرد.

تمرکز بر موبایل فرندلی بودن وب‌سایت

صحبت‌های زیادی در رابطه با انتخاب درست تنظیمات برای نسخه موبایل وب‌سایت شده است، از طراحی ULR جداگانه تا سرعت بارگذاری سریع! هر یک از نکات ذکرشده، معایب و مزایایی دارند.

باید در نظر داشته باشید برای هرچه سریع‌تر بارگذاری شدن نسخه موبایل وب‌سایت، باید مشکلاتی که در مسیر موبایل فرندلی بودن آن وجود دارد را برطرف کرد.

برای این کار کافی است تا از ابزار تست موبایل فرندلی گوگل استفاده کنید. راهنمای وب سایت Moz، هنوز هم یکی از بهترین منابع برای کمک به شما در تست موبایل فرندلی بودن وب سایت  است.

ایندکس اپلیکیشن

بسیاری از برندها، محتوایی یکسان برای وب‌سایت و اپلیکیشن خود در نظر می‌گیرند. برندها از هر دلیلی برای سرمایه‌گذاری بر روی ایندکس اپلیکشن استفاده می‌کنند. این مفهوم، مفهومی قدیمی نیست ولی به‌تازگی در مفاهیم سئو موبایل موردتوجه قرارگرفته است. ایندکس اپلیکیشن، درواقع به‌نوعی در نظر داشتن سئو برای آن اپلیکیشن است.

در این بخش به قوانین اولیه ایندکس اپلیکیشن اشاره‌کرده‌ایم:

 • بررسی و درست کردن ارور های خزنده‌ها.
 • ایندکس کردن بیشترین تعداد صفحات وب در اپلیکیشن
 • از جستجوگر کلیدواژه‌ها برای طراحی و ساخت محتوای اپلیکیشن استفاده کنید.
 • نکات منفی ازجمله تکرار و ناپیوسته بودن محتوا را حذف کنید.

برقراری ارتباط با کاربر از طریق تماس و پیام کوتاه

شما می‌توانید پیش‌بینی‌های خود را از طریق قیف بازاریابی، بر اساس حرکت مشتری در نسخه موبایل بررسی کنید. به‌عنوان‌مثال، ایمیل مارکتینگ یکی از اولین قدم‌هایی است که برای آماده‌سازی وب‌سایت موبایل باید به آن توجه کرد.


مقاله مرتبط: تاثیر سرعت بارگذاری ‌سایت در موبایل بر روی رتبه‌بندی گوگل و تجربه کاربری


قرار دادن یک دکمه، برای ارسال نظر رایگان، یا انتخاب شماره‌ای برای ارسال پیام کوتاه رایگان، نکته بسیار مهمی است که باعث نزدیکی و راحتی هرچه بیشتر کاربر می‌شود. با در نظر گرفتن این نکات، تیم فروش و بازاریابی می‌توانند بهترین خدمات را به مشتریان ارائه دهند.

گوگل AMP

در سال ۲۰۱۶، گوگل یکی از بهترین ابزارهایش بانام گوگل (AMP (Accelerated Mobile Page، را معرفی کرد. حدود دو سال است که ابزار AMP مورداستفاده کاربران قرار می‌گیرد و بسیاری از کاربران از آن بسیار راضی هستند، اگر تاکنون از این ابزار استفاده نکرده‌اید، امروز زمان امتحان کردن آن است!

امروز گوگل AMP بیش از ۲ بیلیون صفحه و ۹۰۰ هزار دامنه را پشتیبانی می‌کند و حالا وقت آن است تا شما هم بخش کوچکی از این جامعه بزرگ شوید.

وب‌سایت موبایل خود را برای سئو محلی بهینه‌سازی کنید

بسیاری از اولویت بهینه‌سازی وب‌سایت برای موبایل، به محل زندگی شما بستگی دارد. در انتخاب اولویت‌ها به محل زندگی خود نگاه کرده و فاکتورهایی بر اساس محل زندگی خود انتخاب کنید.

 • از اسم شهر و نام ایالت خود در برچسب عنوان،ULR، توضیحات متا و متن تصاویرتان را انتخاب کنید و در صورت نیاز آن‌ها را تبدیل کنید.
 • نقشه گوگل را در صفحه گوگل پلاس خود قرار دهید.

تجربه کاربری وب‌سایت خود را بهبود ببخشید

ساخت وب‌سایت پاسخگو و فعال تنها قدم اول در سئو وب‌سایت است. شما نیاز دارید تا تجربه کاربری را بهبود بخشید تا رابطه میان وب‌سایت و کاربر را همیشه خوب نگه‌دارید.

دوسوم ترافیک موبایل، کوکی‌های شخص سوم را نمایش نمی‌دهند. این نکته شاید کابوسی برای بسیاری از فعالان در زمینه سئو باشد، پس استفاده از ابزارهای آنالیتیکس پیشرفته را جدی بگیرید. شما می‌توانید از کوکی‌های شخص اول برای زیر نظر داشتن فعالیت کاربران استفاده کنید.

ابزارهایی مثل ClickTale و Hotjar با نمایش نقشه‌های حرارتی و زیر نظر داشتن حرکاتی مثل زوم کردن، ضربه زدن و پایین و بالا کشیدن گزارش کاملی از رفتار مخاطب در نسخه موبایل وب‌سایت ارائه می‌دهد.

رفتار کاربر در وب‌سایت نسخه موبایل بسیار متفاوت از رفتار او در نسخه دسکتاپ است. با استفاده از این ابزارها می‌توانید الگوهای استفاده را بررسی کنید و با استفاده از آن تجربه کاربری را بهبود ببخشید.

جستجوی صوتی

با بررسی ترند های اینترنت از سال ۲۰۱۶ به‌راحتی می‌توان به این نکته پی برد که جستجوی صوتی هرروز در حال پیشرفت است، پیشرفت جستجوی صوتی به‌اندازه‌ای است که در سال ۲۰۱۷ می‌توان این جستجو را به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین روش‌های جستجو شناخت. پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۲۰ جستجوی صوتی به یکی از اصلی‌ترین روش‌های جستجوی جهانی تبدیل می‌شود.

جستجوی صوتی شبیه به یک مکالمه است، پس جستجو با یک دستیار صوتی طولانی‌تر از جستجو با نسخه دسکتاپ یک وب‌سایت است. باید کلیدواژه‌ها را به‌نوعی انتخاب کرد که در جستجوی صوتی بیشتر به کار آیند، اضافه کردند پیشوند قبل از کلمه اصلی، نتایج جستجو را بهبود می‌بخشد.


مقاله مرتبط: ٥ راه بهینه سازی وب سایت برای جستجوی صوتی


بخش زیادی از کلیدواژه‌های جستجوی صوتی را، سؤالات تشکیل می‌دهند. گوگل کلیدواژه‌هایی (از ۶ تا ۸ کلمه) پیشنهاد می‌دهد که منبع خوبی برای انتخاب کلیدواژه‌های مناسب است.

برای انتخاب کلیدواژه‌های مناسب و طولانی به کنسول جستجوی گوگل مراجعه کنید، از عباراتی استفاده کنید که برای جستجوی صوتی شما مناسب هستند.

فرم‌های ثبت‌نام

شاید از دید بسیاری از ما اضافه کردن فرم‌های اشتراک و ثبت‌نام در نسخه موبایل وب‌سایت بسیار مفید است. اما حقیقت برخلاف این موضوع است، بیش از ۸۶ درصد از کاربران از تبلیغ‌های پاپ آپ متنفر هستند! بیش از ۲۳ درصد از کاربران پس از اشتراک، حتی به وب‌سایت سر هم نمی‌زنند! اما دلیل این مسائل چیست؟ دلیل اصلی طراحی ضعیف فرم ثبت‌نام است.

پس با دانستن این نکته شما باید طراحی فرم ثبت‌نام وب‌سایت خود را بسیار منحصربه‌فرد طراحی کنید و در طراحی فرم ثبت‌نام یا ورود به سایت این نکات را در نظر داشته باشید:

 • از اعتبارسنج زمانی واقعی استفاده کنید تا به کاربر کمک کنید تا فرم را سریع‌تر پر کند.
 • تعداد فیلدهایی که کاربر باید آن‌ها را پر کند را به حداقل برسانید.
 • این امکان را برای کاربر فراهم کنید تا هنگام تایپ کردن رمز عبورش، اعداد را مشاهده کند، این کار میزان اشتباه در واردکردن رمز را کاهش می‌دهد.
 • از کاربران ایمیل و یا شماره موبایل بخواهید، امکان فراموش کردن نام کاربری بسیار زیاد است ولی کمتر کسی ایمیل و یا شماره تلفنش را فراموش می‌کند.

صحبت پایانی

یکی از مسائل مهم و اصلی در سئو سال ۲۰۱۸، ایندکس اولیه موبایل گوگل است. بهترین تصمیم برای ایجاد تغییرات بزرگ در وب‌سایت در نظر داشتن این مسئله بسیار مهم است.

هدف اصلی ما از این مطلب بررسی مسائلی مهم در بهتر ظاهر شدن وب‌سایت‌ها در موبایل‌ها بود، با در نظر داشتن نکات ذکرشده، نسخه موبایل وب‌سایت شما به‌زودی پیشرفت خواهد کرد.

 

9 گام برای بهینه‌سازی نسخه موبایل وب سایت در سال 2018

دپارتمان آموزش هاست ایران

دپارتمان آموزشی هاست ایران در تلاش است جدید ترین آموزش های مرتبط با میزبانی وب را در اختیار کاربران عزیز قرار دهد

یک دیدگاه برای “9 گام برای بهینه‌سازی نسخه موبایل وب سایت در سال 2018”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17  +    =  20