چگونه کمپین هشتگ راه‌اندازی کنیم؟
چگونه کمپین هشتگ راه‌اندازی کنیم؟

امروزه تمامی پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی از هشتگ پشتیبانی کرده و بسیاری از سازمان‌ها نیز کمپین‌های موفق خود را بر اساس این هشتگ‌ها راه‌اندازی می‌کنند. اغلب برندها نیز یک هشتگی را در انتهای تبلیغات خود فرار می‌دهند. هشتگ‌ها حتی در تلویزیون نیز در بسیاری از تبلیغات نمایش داده می‌شوند و سلبریتی‌ها هم از هشتگ برای ارتقا خودشان استفاده می‌کنند.

در بیشتر مثال‌های زده شده، هشتگ‌ها توضیحی کوتاه درباره محصولی خاص یا یک موضوع مشخص می‌دهند. هرچند، کسب‌وکارهای مختلف می‌توانند از آن در مکان‌ها و اهداف مختلفی استفاده کنند. یک هشتگ می‌تواند برای راه‌اندازی کمپین‌ها و معرفی محصولات، برگزاری مسابقات و موارد دیگر مورد استفاده قرار بگیرد. به‌عنوان مثال، یک هشتگ می‌تواند از طرفداران یک برند بخواهد محصول جدیدش را در صفحه خود قرار داده و آن را به صفحه جدیدترین اخبار مرتبط لینک کنند.

یکی از بهترین جنبه‌های کمپین‌های هشتگ، این است که این کمپین بسیار اقتصادی و حتی کاملاً رایگان راه‌اندازی خواهد شد؛ بنابراین نیاز نیست بگوییم هرچه بیشتر به روی یک کمپین هشتگ هزینه کنیم نتیجه بهتری خواهیم گرفت.

جوانب کلیدی که باید برای راه‌اندازی یک کمپین هشتگ در نظر بگیرید

حتماً تا به حال درباره توییتر، فیس‌بوک، پینترست، لینکداین، اینستاگرام شنیده‌اید. این لیست بسیار طولانی است چرا که بیش از پنجاه شبکه اجتماعی وجود دارد که می‌توانید از بینشان انتخاب کنید که کمپین هشتگ در کدام‌یک راه‌اندازی شود؛ بنابراین، زمانی که یک صفحه پروفایل در یکی از این شبکه‌های اجتماعی ایجاد کردید، بسیار مهم است که پیش از شروع کمپین هشتگ نکاتی را بدانید:

 1. مخاطبان

مخاطب مورد نظر شما یا در حقیقت هدف شما چه افرادی هستند، این یکی از مهم‌ترین نکاتی است که باید در نظر بگیرید. باید بدانید افرادی که هدف این کمپین هستند بیشتر از کدام شبکه اجتماعی استفاده می‌کنند. مثلاً، اگر کسب‌وکار شما B2B است (محصولاتتان را به سایر شرکت‌ها می‌فروشید)، لینکداین نسبت به فیس‌بوک برای کار شما مناسب‌تر است. از سوی دیگر، اگر شما محصولاتتان را به‌طور مستقیم به مصرف کننده می‌فروشید، احتمالاً مخاطب مورد نظر شما بیشتر در توییتر، فیس‌بوک یا اینستاگرام فعال باشد.


مقاله مرتبط: ١٥ نکته طلایی برای برگزاری یک چالش موفق در شبکه‌های اجتماعی


 1. منابع

چه کسی مسئول مدیریت این استراتژی شبکه‌های اجتماعی شما خواهد بود؟ شما باید منابع مالی که می‌توانند به روی این کمپین هشتگ سرمایه‌گذاری کنند را نیز مشخص کنید. این مسئله به بودجه مارکتینگ شما بستگی دارد. در نظر داشته باشید، حساب‌های کاربری که هیچ فعالیتی ندارند بدتر از حضور نداشتن است. این مسئله نقش حیاتی در انتخاب کانال مناسب شما ایفا می‌کند.

 1. برنامه‌ریزی

آیا برنامه جامع و جزئی برای کمپین هشتگ خود دارید؟ اینکه یک حساب کاربری در یک شبکه اجتماعی ایجاد کنید کار بسیار ساده‌ای خواهد بود، اما قسمت سخت ماجرا داشتن یک برنامه مؤثر و پر سر و صدا است که بتواند با مخاطب شما ارتباط برقرار کند. این نکته مهم‌ترین مسئله در داشتن یک کمپین هشتگ موفق است. شما بدون اینکه از شبکه‌هایی که استفاده می‌کنید اطلاعات داشته باشید نمی‌توانید محتوای مناسبی برای آن تولید کنید. به‌عنوان مثال، جمله تبلیغاتی شما شاید بتواند در فیس‌بوک مؤثر باشد، اما در توییتر به اندازه کافی کیفیت ندارد که بتواند مخاطب را درگیر کند.

راهنمای مرحله‌به‌مرحله راه‌اندازی یک کمپین هشتگ

مرحله ۱- درباره برند و رقبایتان تحقیق کنید.

شما باید موقعیت فعلی برند خودتان را در پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی مختلف مشخص کنید. شما باید بدانید در حال حاضر چه اندازه در اینستاگرام، توییتر و سایر شبکه‌های اجتماعی محبوبیت دارید و مؤثر هستید. چه افرادی درباره شما صحبت می‌کنند یا می‌نویسند و اگر چنین است چه چیزی درباره شما می‌گویند؟ چه پاسخی از سوی طرفدارانتان دریافت می‌کنید؟ از چه کلمات کلیدی در کنار نام برند شما استفاده می‌شود؟ این‌ها چند سؤال کلیدی اولیه است که باید پیش از شروع کمپین هشتگ پاسخ دهید.

برای رسیدن به این هدف می‌توانید کارهای زیر را انجام دهید:

 1. تأثیر فعلی برندتان را محاسبه کنید. شما از این اطلاعات برای تجزیه تحلیل پس از کمپین استفاده خواهید کرد. برای ارزیابی جایگاه خود و محاسبه تأثیر برندتان باید بدانید چه مقدار فالور یا دنبال کننده دارید، همچنین منابع و همکاران یا رقبای خود را نیز بشناسید و بدانید آن‌ها چه تعداد دنبال کننده دارند. با استفاده از یک ابزار مانیتور کردن می‌توانید بفهمید در حال حاضر چه اندازه مؤثر هستید. این می‌تواند اطلاعات مهمی درباره اینکه چقدر دیده شده‌اید، چقدر مؤثر بوده‌اید، چه کاربرانی را جذب کرده‌اید و بسیاری موارد دیگر در اختیارتان قرار دهد.
 2. مشخص کنید چه کلمات کلیدی مرتبطی همراه با نام برند شما استفاده می‌شود و لیستی از آن تهیه کنید. این کلمات کلیدی را در شبکه‌های اجتماعی که می‌خواهید کمپین راه‌اندازی کنید جستجو کنید. دانستن این کلمات می‌تواند به انتخاب هشتگ مناسب‌تر و حتی یک پیام تبلیغاتی بهتر به شما کمک کند.

در نظر داشته باشید، نظارت بر رقبا نیز به اندازه نظارت بر برند خودتان مهم است. این کار به شما کمک می‌کند بتوانید دیدگاه وسیع‌تر و بهتری از صنعت خود داشته باشید و همچنین شما را راهنمایی می‌کند از چه هشتگی برای کمپین خود استفاده کنید؛ اما دقت داشته باشید اصلاً ایده خوبی نیست که کمپینی که راه‌اندازی می‌کنید دقیقا شبیه به کمپین رقیبتان باشد.


مقاله مرتبط: ۱۰ ابزار برای زمان‌بندی انتشار پست در شبکه‌های اجتماعی


روش تحقیق بسیار ساده است. فقط کافی است بدانید در حال حاضر رقیب شما چه اندازه فالوور در شبکه‌های اجتماعی دارد و تا چه اندازه توانسته آن‌ها را درگیر خود کند. به جملات تبلیغاتی آن‌ها نیز دقت کنید و ببینید اینفلوئنسرهایشان چه کسانی هستند. استراتژی رقیب خود را تجزیه تحلیل کنید تا به اطلاعات ارزشمندی برای راه‌اندازی کمپین هشتگ خود دست پیدا کنید.

مرحله ۲- اهداف کمپینتان را تعریف کنید

تیم کمپین شما باید اهداف کمپین هشتگ را پیش از راه‌اندازی استراتژی و محتوای کمپین مشخص کند. اگر KPI و معیارهایتان مشخص نباشد ممکن است حین خلاقیت و نوآوری برای راه‌اندازی کمپین به مشکل برخورد کنید. باید بدانید هدف از راه‌اندازی کمپین هشتگ چیست، این می‌تواند آگاه‌سازی کاربران از یک محصول جدید، افزایش تعداد فالوور، یا ترغیب مصرف‌کننده به دانلود یک اپلیکیشن باشد. معیارهای مختلف از جمله تعداد فالورها، منشن‌ها و ریتوییت‌ها نیز در نتیجه یک کمپین هشتگ موفق ارتقا پیدا خواهد کرد. این بسیار مهم است که اهدافتان را تعریف کنید چرا که برای ایجاد یک استراتژی محتوای مؤثر به آن نیاز پیدا خواهید کرد.

برای مثال، برای اندازی گیری دقیق آگاهی، معیارهایی نظیر دسترسی، حجم، تقویت و ارائه بسیار مهم خواهد بود. همچنین معیارهایی که برای میزان درگیر کردن مخاطبان باید در نظر گرفته شود می‌توان ریتوییت، پاسخ، کامنت و یا تبادل نظر باشد.

مرحله ۳- هشتگی ایجاد کنید که نظر مخاطبانتان را جلب کند

یک هشتگ مناسب و خوب اصلی‌تری عنصر یک کمپین هشتگ است. اگر هشتگ مؤثر نباشد، هیچ لینکی بین محتوای ایجاد شده و مسابقه یا تبادل نظر ایجاد نمی‌شود. به‌طور خلاصه، هشتگ‌ها کمک می‌کنند با درگیر کردن و مشارکت کاربران دیگر برند و مسابقه‌ای که ایجاد کرده‌اید را معرفی کنید. هرچند، ایجاد یک هشتگ که بتواند نظر مخاطب را به خوبی جلب کند کمی پیچیده است. اگر مسابقه شما زمان‌بندی خاصی دارد، باید به دنبال هشتگی بگردید که چشمگیر و منحصربه‌فرد باشد. نکات زیر باید در هشتگ شما رعایت شود:

 • کوتاه باشد.
 • در ذهن باقی بماند.
 • مرتبط باشد.
 • نادر باشد.
 • همگانی و عمومی باشد.

Mint.com، یک شرکت مدیریت آنلاین، یک هشتگ بسیار مؤثر و درگیر کننده ایجاد کرد که برای مسابقه #MyMintMoment مورد استفاده قرار گرفت. این مسابقه برای دلایل مختلفی موفق بود، یکی از آن‌ها خاص بودن هشتگ آن بود. هشتگ #MyMintMoment بسیار کوتاه، ساده، به یاد ماندنی و قابل‌درک بود. این هشتگ به‌خوبی با مخاطب ارتباط برقرار کرد و تم ساده و شفافی داشت.

هشتگی ایجاد کنید که نظر مخاطبانتان را جلب کند

مرحله ۴- کمپینتان را با تیم و اینفلوئنسرهایتان اجرا کنید

همانند کمپین جذب سرمایه، مهم است که تیم و اینفلوئنسرهایتان را به روی کار بیاورید. با اینفلوئنسرها و شرکای بازاریابی خود در تماس باشید، بخصوص آن‌هایی که فالوورهای متعددی دارند و از آن‌ها بخواهید درباره کمپین هشتگ شما توئیت کرده یا در وبلاگشان پستی منتشر کنند. این کار به‌آسانی ارائه یک متن یا محتوا به آن‌هاست، فقط کافی است که آن را کپی پیست کنند.

یک ایده خوب دیگر این است که از تیمتان بخواهید از دیگران نیز بخواهند مشارکت کنند. کمپین‌های هشتگ اغلب به این جهت که هر کسی می‌تواند در آن مشارکت کند و حرفی بزند جذاب است. برای اینکه میزان مشارکت افراد را بالاتر ببرید، از طرفدارانتان بخواهید سؤالات خاصی را پاسخ بگویند. شاید این کار مستقیماً مشارکتی در بر نداشته باشد اما می‌تواند اطلاعات مفیدی درباره مخاطبانتان در اختیارتان بگذارد.

مرحله ۵- کمپین هشتگ خود را تقویت کنید

روش‌های مختلفی برای ارتقا و تقویت کمپین هشتگ وجود دارد که به برخی از آن‌ها در ادامه اشاره می‌کنیم.

 1. برای ایجاد انگیزه در مخاطبانتان جایزه در نظر بگیرید

در نظر گرفتن یک جایزه ارزشمند برای کاربرانتان می‌تواند کمک کند کمپین هشتگ شما ارتقا پیدا کند و مخاطبانتان کشش بیشتری به آن پیدا کنند. می‌توانید این کار را در اینستاگرام و توییتر با انتخاب یک برنده تصادفی از میان لایک کننده‌ها یا کامنت گذاران انجام دهید. برای اینکه برنده را به شکل تصادفی انتخاب کنید باید از ابزار آنلاین مختلفی استفاده کنید.

برای ایجاد انگیزه در مخاطبانتان جایزه در نظر بگیرید

 1. از هشتگ‌هایی که ترند یا داغ می‌شوند استفاده کنید

هشتگ‌های داغ معمولاً هشتگ موضوعاتی است که اخیراً به محبوبیت زیادی رسیده‌اند. وقتی درباره چیزی که ترند یا داغ است صحبت می‌شود معمولاً منظور هشتگ‌های داغی است که برای این موضوعات در حال حاضر به کار برده می‌شود. هشتگ‌های داغ هر آن تغییر می‌کنند. به‌عنوان مثال، ده ترند برتر روز ممکن است هر دقیقه تغییر کنند.

بنابراین، وقتی یک هشتگ داغ مرتبط با کمپین خود پیدا کردید بیشترین استفاده را از آن ببرید. با استفاده از هشتگ داغ شده می‌توانید پیام و محتوایتان را خیلی ساده‌تر به گوش افراد بسیار بیشتری برسانید. در این صورت محتوای شما توسط افرادی به غیر از فالورهای شما دیده می‌شود و این کار کاملاً رایگان صورت می‌گیرد. کمپین هشتگ #TravelTuesday که توسط Insider راه‌اندازی شده است نمونه خوبی خواهد بود.

Using Trending Hashtags

 1. پیامتان را با استفاده از توییت و مسابقاتی که راه‌اندازی می‌کنید تقویت کنید

شما می‌توانید مسابقه خود را با توییت‌های عادی یا تبلیغاتی تقویت کنید تا استحکام بیشتری به پیام کمپین خود بدهید و این پیام را به گوش افراد بیشتری برسانید. بعلاوه، شما می‌توانید برای اینکه نتیجه بهتری بگیرید، مخاطبین محتوای تبلیغ شده خود را نیز سفارشی کنید. توییت‌های تبلیغاتی در توییتر یک راه ایده‌آل برای تقویت و رسیدن به هدفی که دارید است. این روش یک روش اقتصادی است که اگر به‌درستی استفاده شود تأثیر بلندمدت دارد. کافی است به آدرس https://ads.twitter.com/ بروید تا تبلیغات در توییتر را آغاز کرده و محتوایتان را ارتقا دهید.

 1. از تصاویر، ویدیو و تصاویر متحرک GIF استفاده کنید

برای ارتقا و تقویت کمپین هشتگ می‌توانید از ویدیو، تصاویر متحرک و تصاویر ثابت استفاده کنید. معمولاً استفاده از چنین نوع محتوایی به‌منظور شوخی و خنده است اما شما می‌توانید به هر سبکی که خودتان می‌خواهید از آن‌ها استفاده کنید. تأثیر این نوع محتوای تصویری اگر کمی کمدی در آن دخیل باشد بیشتر خواهد بود. تصاویر و GIF ها چشم‌گیر تر از محتوای نوشتاری هستند و بیشتر در ذهن مخاطب باقی می‌ماند و موجب می‌شود کمپین هشتگ تعامل بیشتری با مخاطب خود ایجاد کند.


مقاله مرتبط: ٦ ابزار برتر برای ردیابی کمپین‌های راه‌اندازی شده با هشتگ در شبکه‌های اجتماعی


به‌عنوان مثال، می‌توانید ببینید Taco Bell چطور از تصاویر و GIF ها و نقل‌قول‌های بامزه برای جلب نظر مخاطبانش در توییتر استفاده کرده‌ است.

از تصاویر، ویدیو و تصاویر متحرک GIF استفاده کنید

تیم داده‌ها و تجزیه تحلیل توییتر نیز اطلاعات زیر را در ارتباط با محتوای تصویری ارائه کرده است:

 • تصاویر به‌طور متوسط ۳۵% بیشتر ریتوییت می‌شوند.
 • ویدیوها ۲۸% مخاطبین بیشتری را جلب می‌کنند.
 • نقل‌قول‌ها ۱۹% بیشتر ریتوییت می‌شوند.

مرحله ۶- با استفاده از یک ابزار مناسب، رشدتان را ارزیابی کنید

همان‌طور که پیش‌تر معیارهای مختلفی را که باید در کمپین خود در نظر بگیرید معرفی کردیم، حالا نوبت به پیدا کردن ابزار مناسب برای دیگر ارزیابی این معیارها رسیده است.

اغلب پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی خودشان ابزاری برای تحلیل محتوای منتشر شده دارند؛ اما اگر نداشتند شما همیشه می‌توانید از ابزار یا اپلیکیشن‌های دیگر برای این کار استفاده کنید. اگر مطمئن نیستید کدام ابزار برای کدام کانال یا شبکه اجتماعی مناسب‌تر است، از دیگران بپرسید یا در گوگل به جستجو بپردازید تا با گزینه‌های مختلف آشنا شوید. در اینجا به برخی از این ابزار که شهرت بیشتری دارند اشاره می‌کنیم:

 • Tweetchat: این ابزار به‌طور هم‌زمان توییت‌هایی که هشتگ کمپین شما را دارند نشان می‌دهد تا به شما کمک کند با سایر کاربران بهتر ارتباط بگیرید.
 • Socialert: از طریق این ابزار می‌توانید کمپین هشتگ خود را دنبال کرده و آنالیز کنید و اطلاعاتی نظیر برترین توییت‌ها، اینفلوئنسرها و میزان دیده شدن کمپینتان را بررسی کنید.
 • Woobox: از این ابزار برای سازمان‌دهی مسابقات و کمپین‌های هشتگ استفاده می‌شود.
 • Mention: برای اینکه اطلاعات بیشتر و مهم‌تری از کمپین هشتگ و محتوای مرتبط با آن کسب کنید از این ابزار استفاده کنید.

بیشتر ابزار تجزیه تحلیل شبکه‌های اجتماعی به‌طور هم‌زمان کار می‌کنند؛ بنابراین، بهتر است پیش از راه‌اندازی کمپین، ابزاری که می‌خواهید با آن کمپین هشتگ خود را دنبال کنید انتخاب کنید. ابزاری که مناسب کمپین شما باشد. این کار موجب می‌شود بتوانید دسترسی بهتری به اطلاعاتی که می‌خواهید داشته باشید. به‌عنوان مثال، در توییتر، پیدا کردن توییت‌هایی که بیش از یک یا دو روز عمر دارند دشوار است. همچنین جمع‌آوری توییت‌هایی که در حال حاضر با هشتگ شما نوشته می‌شود نیز کار ساده‌ای نیست؛ بنابراین باید با توجه به کمپین هشتگ، از ابزاری استفاده کنید که بتوانید بیشترین استفاده را از آن ببرید.

چگونه کمپین هشتگ راه‌اندازی کنیم؟

دپارتمان آموزش هاست ایران

دپارتمان آموزشی هاست ایران در تلاش است جدید ترین آموزش های مرتبط با میزبانی وب را در اختیار کاربران عزیز قرار دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6  +  3  =