مجله خبری هاست ایران » طراحی و توسعه » چگونه رتبه سایت را در گوگل بالا ببریم؟
سئو و بهینه سازی سایت طراحی و توسعه

چگونه رتبه سایت را در گوگل بالا ببریم؟

چگونه در گوگل رتبه بالاتری داشته باشیم؟

چگونه صفحه اول گوگل باشیم؟ گرفتن بالاترین رتبه در میان نتایج سرچ گوگل و بهبود رتبه سایت، رویای مدیر هر وبسایتی است، اما گفتن این مسئله، بسیار آسان‌‌تر از انجام آن است! بهبود رتبه یک وب سایت در گوگل نیازمند زمان و تلاش فراوان است. مراحل ذکر شده در این راهنما به شما کمک می‌کند تا در گوگل رتبه بالاتری کسب کنید؛ اما تنها در صورتی که همه آن‌ها را انجام دهید و به تکرار آن‌ها ادامه دهید.

۱. در مورد کلمات کلیدی مناسب تحقیق کنید!

کلمات کلیدی (Keywords) به گوگل کمک می‌کنند تا بفهمد صفحات وب شما در مورد چیست. هنگامی که یک کاربر عبارتی را در گوگل جستجو می‌کند، گوگل لیست منتخبی از نتایج که فکر می‌کند برای آن جستجو مناسب هستند را به عنوان نتیجه سرچ نشان می‌دهد. وجود کلمات کلیدی مرتبط با جستجوی کاربر، یکی از اصلی‌ترین راه‌هایی است که گوگل بر اساس آن تصمیم می‌گیرد که آیا یک صفحه وب با یک جستجوی خاص مطابقت دارد یا خیر.

اما چگونه می‌توانید کلمات کلیدی مناسب را شناسایی کنید؟ با استفاده از ابزار تحقیق کلمات کلیدی! ابزارهای زیادی برای این کار وجود دارد. بسیاری از ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی، دارای نسخه‌های رایگان و پولی هستند. بنابراین باید ابزاری را پیدا کنید که متناسب با نیاز و بودجه شما باشد. کلمات کلیدی باید مرتبط با سایت و محتوای صفحات شما باشند، تعداد جستجوهای ماهانه مناسبی داشته باشند و مواردی باشند که به طور واقع بینانه بتوانید رتبه خوبی برای آن کسب کنید. زیرا ممکن است رقابت با سایت‌های رقیب، در برخی از کلمات کلیدی برای شما امکان پذیر نباشد و نتوانید با صرف هزینه و زمان کم،‌ در آن کلمات کلیدی رتبه مناسبی کسب کنید.

اگر یک کلمه کلیدی با سه معیار ذکر شده (مرتبط بودن با سایت، برخورداری از تعداد جستجوی مناسب در ماه، امکان رقابت و کسب رتبه خوب) مطابقت نداشته باشد، تلاش برای بهینه سازی یک صفحه وب برای کسب رتبه مناسب در آن هیچ فایده ای ندارد.

۲. هدف جستجو را درک کنید!

برای کسب رتبه خوب در گوگل و بهبود رتبه سایت تحقیق در مورد کلمات کلیدی کافی نیست، بلکه همچنین باید هدف افراد را هنگام جستجو با استفاده از کلمات کلیدی خاص، درک کنید. به این دلیل که گوگل همواره سعی می‌کند هدف یک جستجوی خاص را درک کند تا بتواند مرتبط‌‌ترین نتایج را به جستجوها ارائه دهد. در سال‌های اخیر، الگوریتم گوگل در این زمینه بسیار پیشرفته‌‌تر از گذشته شده است و همواره در تلاش است تا بهترین نتایجی که نیاز واقعی کاربران را رفع می‌کند، در لیست نتایج جستجو به آن‌ها نشان دهد.

هدف جستجو معمولا به چهار دسته تقسیم می‌شود:

  • هدف اطلاعاتی: در این روش، کاربر به دنبال اطلاعاتی خاص (مانند شرایط آب و هوا) است.
  • هدف ناوبری: در این روش، کاربر به دنبال بازدید از یک سایت یا صفحه خاص است.
  • هدف تجاری: در جستجو با هدف تجاری، کاربر به دنبال اطلاعات مربوط به خرید محصول یا استفاده از خدمات خاصی است. مثلا جستجوی “بهترین کفش پیاده روی”.
  • هدف تراکنشی: در هدف تراکنشی، کاربر به دنبال خرید محصول یا سرویس خاصی است. مثلا “خرید دامنه سایت”.

از آن جا که گوگل همیشه سعی می‌کند نتایج خود را با هدف جستجوی کاربر مطابقت دهد، باید مطمئن شوید که محتوای شما نیز با آن هدف مطابقت دارد. به عنوان مثال، نوشتن یک پست آموزشی وبلاگ با عنوان « ورود به هاست ایران » با هدف قرار دادن همین کلمه کلیدی فایده ای ندارد. زیرا در صورت جستجوی این عبارت توسط کاربر، گوگل صفحاتی را اولویت بندی می‌کند که به افراد اجازه ورود به هاست ایران را می‌دهند.

درک هدف جستجو در صورتی که تازه شروع کرده باشید، می‌تواند کمی مشکل باشد. زمانی که می‌خواهید بفهمید کدام کلمات کلیدی را باید هدف قرار دهید، نتایج موجود را بررسی کنید و ببینید گوگل در رابطه با این صفحات، چه عباراتی را پیشنهاد می‌دهد. این روش به شما کمک می‌کند هدف یک عبارت جستجوی خاص را درک کنید.

۳. محتوای باکیفیت تولید کنید!

محتوای با کیفیت بالا که شامل کلمات کلیدی مرتبط است و با هدف جستجوی مربوط به آن کلمات کلیدی مطابقت دارد، شرط اساسی برای بهبود رتبه سایت و رتبه بالاتر در گوگل است. بدون تولید محتوای باکیفیت، بعید است در هر موتور جستجویی (از جمله گوگل) رتبه خوبی کسب کنید. این محتوای با کیفیت بالا می‌تواند هر چیزی باشد، از متن صفحات محصول گرفته تا پست‌های وبلاگ. همه چیز به نوع سایت شما بستگی دارد. اگر در سایت خود محصولاتی را می‌فروشید یا خدماتی را ارائه می‌دهید، قبل از انجام هر کاری باید روی اطمینان از کیفیت بالای محتوای این صفحات تمرکز کنید. شما باید کلمات کلیدی و توضیحات کامل و دقیق از محصول یاخدمت خود، عکس‌های باکیفیت از محصول، نظرات و توصیفات را در صفحه محصول یا خدمات درج کنید. این عناصر به بهبود رتبه سئوی صفحه کمک می‌کند و همچنین افراد را تشویق می‌کند که از محصول یا خدمت شما استفاده کنند.


مقاله مرتبط: ۱۳ اشتباه رایج در نگارش محتوا برای وب سایت


هنگامی که صفحات محصولات یا خدمات خود را بهینه‌سازی کردید، می‌توانید بر انواع دیگر محتوا تمرکز کنید. همچنین اگر سایت شما، وبلاگ و سایتی آموزشی است و شامل صفحات محصولات و خدمات نیست، باید مستقیما به سراغ وبلاگ و محتوای آموزشی بروید. این محتوا می‌تواند شامل پست‌های وبلاگ، اینفوگرافیک، محتوای ویدیویی، ابزارهای تعاملی و موارد دیگر باشد. اگر یک وب‌سایت تجاری دارید، ایده اصلی این است که کلمه کلیدی با هدف تجاری را پیدا کنید. کلمات کلیدی خاصی که به محصولات یا خدمات شما مرتبط باشد و محتوا را بر اساس آن‌ها ایجاد کنید. این کار به شما برای دیده شدن توسط افرادی که به دنبال محصولات یا خدمات شما هستند، شانس بیشتری می‌دهد.

برای وبلاگ‌ها و سایر انواع وب‌سایت‌هایی که مستقیما محصولات و خدمات را ارائه نمی دهند، باید بسته به ماهیت محتوایی که قصد تولید آن را دارید، روی ترکیبی از کلمات کلیدی با هدف اطلاعاتی و هدف تجاری تمرکز کنید. تولید محتوای باکیفیت نیازمند زمان و تلاش است.

۴. محتوای خود را به اشتراک بگذارید!

اشتراک‌گذاری و تبلیغ محتوایی که تولید می‌کنید، برای جلب توجه مخاطبان به آن ضروری است. اشتراک گذاری محتوای سایت در شبکه‌های اجتماعی نقطه شروع خوبی است. اما هر چه افراد بیشتری محتوای شما را ببینند، شانس بیشتری برای جذب لینک‌ها وجود دارد. یکی دیگر از عناصر مهم برای رتبه‌بندی بالاتر سایت شما در گوگل، دریافت بک لینک است. به عبارت ساده تر، هر چه یک صفحه بک لینک‌های بیشتری داشته باشد، احتمال اینکه گوگل آن را به عنوان محتوای مفید و قابل اعتماد ببیند، بیشتر می‌شود. بنابراین، احتمال اینکه با قرار دادن لینک‌های مفید در محتوا در گوگل رتبه خوبی بگیرید، بیشتر می‌شود. تبلیغ محتوا با هدف جذب لینک موضوع بسیار بزرگی است.

۵. با اینفلوئنسرها در زمینه کاری خود ارتباط برقرار کنید!

ارتباط با اینفلوئنسرها در زمینه کاری خود به شما کمک می‌کند تا محتوای خود را تبلیغ کنید و شانس خود را برای دریافت لینک افزایش دهید. اگر این اینفلوئنسرها وب سایتی برای خود داشته باشند، می‌توانند در آن به محتوای شما لینک دهند. سعی کنید با افرادی ارتباط برقرار کنید که در حال حاضر توجه مخاطبانی را که می‌خواهید به آن‌ها دسترسی داشته باشید، جلب کرده‌اند.

۶. برای کسب و کار خود پوشش مطبوعاتی ایجاد کنید!

هر چیزی که کسب و کار شما را بیشتر نشان دهد، شانس دریافت لینک را نیز افزایش می‌دهد. اگر یک محتوای خبری با ارزش ایجاد کرده اید، برای پوشش آن به منابع خبری مرتبط مراجعه کنید. پوشش مطبوعاتی به خودی خود برای کسب و کار شما مفید خواهد بود، اما این احتمال نیز وجود دارد که لینکی به محتوای تبلیغاتی یا صفحه اصلی خود را دریافت کنید. استفاده از ریپورتاژ یکی از راه‌هایی است که می‌توانید ضمن ایجاد پوشش مطبوعاتی، بک لینک‌های مفیدی نیز دریافت کنید.

۷. از لینک سازی داخلی استفاده کنید!

تاکنون در مورد جذب لینک از سایر وب سایت‌ها صحبت کرده ایم، اما لینک‌هایی که بین صفحات سایت شما وجود دارند نیز مهم هستند. لینک سازی داخلی جهت کمک به کاربران برای راهیابی به بخش‌های مختلف سایت شما بسیار مهم است. بنابراین قبل از هر چیز باید مطمئن شوید که لینک سازی شما منطقی است و به درستی کار می‌کند. با این حال، لینک داخلی می‌تواند به شما کمک کند تا در گوگل و سایر موتورهای جستجو رتبه بالاتری داشته باشید.


مقاله مرتبط: اصول Link Building یا لینک سازی در وب‌سایت


به عنوان مثال، اگر ابزار می‌فروشید و تصمیم بگیرید یک پست وبلاگی در مورد “خرید ابزار چه مزایایی دارد؟” بنویسید، بدیهی است که می‌خواهید به صفحه محصول ابزار خود لینک دهید تا مردم بتوانند پس از خواندن پست، یکی از آن‌ها را خریداری کنند. اما علاوه بر این مزیت، این لینک می‌تواند سئوی صفحه محصول شما را نیز تقویت کند.

اطمینان حاصل کنید که لینک‌های داخلی شما از انکرتکست مناسب استفاده می‌کنند. انکر تکست متنی است که برای بازدید از یک پیوند روی آن کلیک می‌کنید. انکرتکست به افراد می‌گوید در صورت کلیک روی آن به کجا می‌رسند، این مورد به کلمات کلیدی خاصی که می‌خواهید در آن‌ها رتبه خوبی کسب کنید نیز مرتبط است و بهتر است انکرتکست‌ها را از بین کلمات کلیدی با ارزش انتخاب کنید. به عنوان مثال، در پست وبلاگ ابزار، انکرتکست ممکن است “خرید یک ابزار بسیار کاربردی” باشد.

۸. برای بهبود رتبه سایت روی سئوی محلی کار کنید!

اگر کسب‌وکار شما در یک منطقه محلی مشخص فعالیت می‌کند یا دارای مکان‌های خاصی است که مشتریان از آن بازدید می‌کنند، می‌توانید روی سئوی محلی نیز کار کنید. هدف سئوی محلی این است که کسب و کار شما را در هنگامی که مردم جستجوهای روزمره (مانند کافی شاپ‌های نزدیم یا سرویس تعمیرات) را انجام می‌دهند، در نتایج گوگل ظاهر شوند. سئوی محلی شبیه به سئوی عادی است، اما تفاوت‌های قابل توجهی نیز دارد. اگر می‌خواهید در نتایج جستجوی محلی گوگل رتبه بالاتری داشته باشید، اولین کاری که باید انجام دهید، ایجاد یک صفحه Google My Business است.

۹. از نشانه گذاری محتوا (schema markup) استفاده کنید!

نشانه گذاری اسکیما (schema markup) یا نشانه گذاری محتوا، یکی از مباحث فنی سئو است. به زبان ساده، نشانه گذاری محتوا به گوگل و سایر موتورهای جستجو کمک می‌کند تا محتوای یک صفحه وب را درک کنند.

این قابلیت به گوگل این امکان را نیز می‌دهد تا ریچ اسنیپت را در نتایج جستجوی خود قرار دهد. این ریچ اسنیپت‌ها اغلب به سایت‌ها کمک می‌کنند تا تعداد کلیک‌هایی که از Google دریافت می‌کنند را افزایش دهند. به نظر نمی رسد استفاده از نشانه گذاری اسکیما به خودی خود باعث بهبود رتبه سایت می‌شود. با این حال، فرصتی برای دریافت کلیک‌های بیشتر پس از دریافت رتبه خوب، به این معنی است که گنجاندن آن به عنوان بخشی از فرآیند سئوی خود می‌تواند ایده خوبی باشد. برای اینکه با نشانه گذاری اسکیما آشنا شوید، باید از اطلاعات اولیه ای از زبان HTML داشته باشید.

۱۰. به سئوی فنی توجه کنید!

برای سایت‌های بزرگ و پیچیده، سئوی فنی کار مهمی است و می‌تواند به معنای تفاوت بین رتبه خوب در صفحه اول گوگل یا رتبه در صفحه دوم باشد. اگر یک وب سایت کوچکتر را استفاده می‌کنید‌، احتمالا نگرانی کمتری درباره آن خواهید داشت. با این حال، باید برخی از مسائل مهم را در نظر داشته باشید؛ مواردی که در ادامه بررسی می‌کنیم.

راه اندازی سرچ کنسول گوگل

ابزار سرچ کنسول گوگل اطلاعاتی در مورد سلامت سایت از نقطه نظر سئو در اختیار شما قرار می‌دهد، بنابراین راه اندازی و استفاده از آن بسیار مهم است.

ساختار  URL

ساختار لینک‌های داخلی سایت شما باید منطقی و توصیفی باشد. به عنوان مثال، اگر صفحه اصلی شما example.com است و ابزار (widgets) می‌فروشید، صفحه محصول شما example.com/widgets خواهد بود. اگر انواع مختلفی از ابزارها را می‌فروشید، ممکن است صفحاتی به نام example.com/widgets/widgetypea و example.com/widgets/widgetstypeb داشته باشید.

سایت مپ

نقشه سایت یا سایت مپ به گوگل کمک می‌کند تا صفحات سایت شما را بفهمد. آپلود سایت مپ در سرچ کنسول، امکان ایندکس نشدن صفحات شما در گوگل را از بین می‌برد و همه صفحات را به گوگل معرفی می‌کند. اگر از وردپرس استفاده می‌کنید، ممکن است ورد پرس از قبل یک سایت مپ برای شما ایجاد کرده باشد. راه حل‌های دیگری نیز برای ساخت سایت مپ وجود دارد. برخی از سایت‌ها نیز ممکن است این کار را انجام دهند.

آدرس‌های تکراری

ممکن است فکر کنید example.com/ و example.com یک صفحه هستند. اما موتورهای جستجو با آن‌ها به عنوان دو صفحه جداگانه برخورد می‌کنند. (این امر در مورد www.example.com و example.com هم صدق می‌کند). گوگل اکنون در نادیده گرفتن یکی از صفحات تکراری و تمرکز بر روی دیگری بسیار خوب عمل می‌کند، اما این URL‌های تکراری همچنان می‌توانند باعث مشکلات سئو شوند. برای جلوگیری از این امر، باید یکی از راه‌های نمایش  URL‌های خود را انتخاب کنید و با تغییر مسیر (Redirect) نسخه‌های دیگر به آن، روی آدرس اصلی تمرکز کنید. پیاده سازی این تغییر مسیرها نسبتا آسان است، اما می‌تواند به دانش فنی کمی نیاز داشته باشد. میزبان وب شما ممکن است بتواند به شما کمک کند.

تغییر مسیر (Redirect) و صفحات حذف شده

حذف حتی یک صفحه وب نیز برای سئو مضر است و در تجربه کاربر اثر منفی می‌گذارد. اگر شخصی روی پیوند صفحه ای که حذف شده است کلیک کند، یک پیام خطا (معمولا ارور ۴۰۴) را می‌بیند. به علاوه، ارزش سئوی پیوندهای آن صفحه از بین خواهد رفت. برای حل این مشکل، توصیه می‌شود به جای حذف صفحات، آن‌ها را تغییر مسیر (Redirect) دهید. اگر شخصی روی پیوند به صفحه‌ای که هدایت شده است کلیک کند، در عوض به صفحه‌ای که می‌خواهید از آن بازدید کند هدایت می‌شود. البته تغییر مسیرها تمام ارزش سئوی لینک‌ها را منتقل نمی کنند، بنابراین سعی کنید تا حد امکان از استفاده از آن‌ها خودداری کنید.

برای مثال، اگر فروش یک ابزار جدید و بهبودیافته را شروع کنید که جایگزین ابزارهایی می‌شود که در گذشته می‌فروختید، احتمالا ایده خوبی نیست که example.com/widget را به example.com/newwidgets  هدایت کنید. زیرا در این مورد، می‌توانید محتوای همان صفحه وب قبلی را به‌روزرسانی کنید. با این حال، اگر بخواهید فروش نوع خاصی از ابزارها را متوقف کنید، احتمالا می‌خواهید آن صفحه محصول را به صفحه دسته بندی محصول هدایت کنید. بنابراین در این حالت می‌توانید صفحه بدون محصول example.com/widgetypec را به صفحه دسته بندی یعنی example.com/widget هدایت کنید.

۱۱. نتایج کار خود را تحت نظر داشته باشد!

تلاش برای بهبود رتبه سایت کسب رتبه بالاتر در گوگل بسیار مهم است، اما اگر نتایج تلاش‌های سئوی خود را زیر نظر نداشته باشید، نمی‌دانید که آیا کارهای شما نتیجه می‌دهند یا خیر. اطمینان حاصل کنید که هر ابزار سئو که برای تحقیق کلمات کلیدی استفاده می‌کنید دارای ویژگی ردیابی رتبه است تا به شما در نظارت بر نتایج سئو کمک کند. همچنین باید از Google Analytics برای پیگیری افزایش ترافیک و ارزش صفحه خود استفاده کنید.

۱۲. به تکرار مراحل ادامه دهید!

انجام تمام مراحلی که در این مقاله معرفی شده است، برای یک بار احتمالا منجر به بهبود نسبی سئوی سایت می‌شود. اما اگر در مورد بهبود رتبه سایت در گوگل جدی هستید، باید به کار روی این مراحل ادامه دهید. همیشه کلمات کلیدی جدیدی برای هدف قرار دادن و لینک‌های جدیدی برای به دست آوردن وجود خواهد داشت. رقبای شما در نتیجه جستجو در آن جا حضور خواهند داشت و آن‌ها را هدف قرار می‌دهند، بنابراین شما نیز باید این کار را انجام دهید تا از رقابت عقب نمانید.

۱۳. از تبلیغات گوگل استفاده کنید!

سئو یک راه عالی برای جذب بازدیدکنندگان بیشتر برای سایت است، اما ممکن است دیدن نتایج مثبت آن زمان زیادی بطلبد. تبلیغات گوگل می‌تواند به عنوان یک میانبر برای رسیدن به بالای نتایج گوگل استفاده شود. با این حال، هر کمپین تبلیغاتی پرداخت به ازای کلیک می‌تواند گران هم باشد، به خصوص اگر کلمات کلیدی مناسبی را هدف قرار نداده باشید یا رقابت در کلمات کلیدی مدنظر شما شدید باشد.


مقاله مرتبط: SEO یا PPC: کدام‌یک در طولانی‌مدت بهتر جواب می‌دهد؟


یک کمپین تبلیغاتی گوگل را فقط به این دلیل شروع نکنید که می‌خواهید سایت شما در بالای نتایج جستجوی «عادی» ظاهر شود. اگر می‌خواهید آن را برنامه‌ریزی کنید و زمانی را صرف نظارت بر آن کنید تا بهترین نتایج را داشته باشید، کمپین تبلیغاتی گوگل را شروع کنید. همچنین می‌توانید از خدمات PPC آژانس‌های تبلیغاتی نیز استفاده کنید.

جمع بندی

بهبود رتبه سایت و بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO) می‌تواند پیچیده به نظر برسد، اما اگر آن را به مراحل کوچکتر تقسیم کنید، به احتمال زیاد به نتایج مثبتی خواهید رسید. با شناسایی کلمات کلیدی مهم، کار خود را شروع کنید و سایت خود را برای آن‌ها بهینه کنید. سپس می‌توانید شروع به هدف قرار دادن کلمات کلیدی ثانویه کنید. اگر در چند ماه اول نتیجه ای ندیدید تسلیم نشوید، ادامه دهید. با این حال، اگر بعد از حدود شش ماه هیچ پیشرفتی مشاهده نکردید، ممکن است لازم باشد در استراتژی خود تجدید نظر کنید.

منبع godaddy.com
برچسب ها

افزودن دیدگاه

کلیک برای ثبت دیدگاه