ایمیل هاتیگ یا میزبانی ایمیل
ایمیل هاتیگ یا میزبانی ایمیل

ما اغلب در مورد میزبانی وب به‌عنوان راهی برای راه‌اندازی کسب‌وکار خود به‌صورت آنلاین چیزهایی زیادی را شنیده‌ایم، میزبانی وب بستری مناسب برای راه‌اندازی وب‌سایت‌ها و وب اپلیکیشن ها است اما آیا تابه‌حال با میزبانی ایمیل یا ایمیل هاستینگ برخورد کرده‌اید و از اهمیت آن چیزی شنیده‌اید؟

ایمیل هاستینگ معمولاً یک سرویس اختیاری است که همراه با وب‌سایت شما ارائه می‌شود و می‌توانید هنگام ایجاد سایت خود یا بعداً آن را فعال کنید. از طرف دیگر، می‌توانید از ارائه‌دهندگان جداگانه برای میزبانی وب و ایمیل استفاده کنید. در این مقاله، نحوه عملکرد میزبانی ایمیل را موردگفتگو قرار خواهیم داد و بررسی خواهیم کرد که چه‌کاری می‌تواند برای کسب‌وکار شما انجام دهد.

میزبانی ایمیل یا ایمیل هاستینگ چگونه کار می‌کند؟

امروزه تقریباً هر کسب‌وکار و همه اشخاص از ایمیل استفاده می‌کنند. بعضی از کسب‌وکارها از خدمات میزبانی ایمیل رایگان مانند گوگل، یاهو و مایکروسافت استفاده می‌کنند، اما استفاده از آن‌ها برای یک کسب‌وکار یک راه‌حل حرفه‌ای نیست. این‌ها برای استفاده شخصی عالی هستند. یک سرویس میزبانی ایمیل رایگان با محدودیت‌های امنیتی همراه است و احتمال دارد که ویژگی‌های منحصربه‌فردی که در میزبانی‌های اختصاصی وجود داشته باشد در آن یافت نشود.

به فرض مثال میزبانی ایمیل تجاری یا اختصاصی برخی از عناصر شخصی‌سازی مانند توانایی استفاده از نام دامنه خود را به شما می‌دهد.

یک ارائه‌دهنده خدمات میزبانی ایمیل به شما فضایی در سرور می‌دهد تا ایمیل‌های شمارا ذخیره کند و به شما امکان دسترسی به نام دامنه دلخواهتان را می‌دهد. اگر از قبل یک دامنه شخصی‌سازی‌شده دارید، از آن برای حساب میزبانی ایمیل استفاده کنید.

شما از طریق یک سرویس‌گیرنده ایمیل در سیستم خود به ایمیل‌های خود دسترسی پیدا می‌کنید. برای دریافت و ارسال ایمیل‌ها به یک راه‌اندازی اولیه نیاز است و سرویس میزبانی ایمیل شما باید اسنادی برای راه‌اندازی حساب شما داشته باشد.

پس از پیکربندی، میزبانی ایمیل شما مانند هر حساب ایمیل رایگان دیگری از مایکروسافت، گوگل و یاهو کار می‌کند. با این فرآیند ساده، در عرض چند دقیقه یک حساب ایمیل فعال خواهید داشت و سپس می‌توانید پوشه‌های شخصی و قوانین سفارشی برای ایمیل‌های خود ایجاد کنید.

تفاوت بین میزبانی وب و میزبانی ایمیل چیست؟

به‌صورت کلی دو نوع هاست محبوب عبارت‌اند از: میزبانی وب و میزبانی ایمیل.

  • میزبانی وب یا وب هاستینگ: میزبانی وب را به‌عنوان چیزی که وب‌سایت شمارا قادر می‌سازد در اینترنت وجود داشته باشد در نظر بگیرید. این سرویس وب‌سایت شمارا در خود جای‌داده و مسئولیت حفظ اتصال آن به اینترنت را بر عهده دارد. سرویس میزبانی وب شما ممکن است شامل گزینه‌ای برای فعال کردن میزبانی ایمیل نیز باشد، اما باید به ارائه‌دهنده خود بگویید که می‌خواهید این کار را انجام دهید.
  • میزبانی ایمیل یا ایمیل هاستینگ: میزبانی ایمیل معمولاً با یک برنامه میزبانی وب همراه است، میزبانی ایمیل یک سرویس جداگانه است که به شما امکان می‌دهد یک آدرس ایمیل سفارشی تنظیم کنید و از آن برای ارسال و دریافت ایمیل استفاده کنید. نام حساب ایمیل با وب‌سایت شما مطابقت دارد، به‌عنوان‌مثال name@yourbusiness.com.

چه کسی ایمیل را میزبانی می‌کند؟

شرکت‌های میزبان وب معمولاً میزبانی ایمیل رایگان را با برنامه‌های خود ارائه می‌دهند. راه‌حل‌های ایمیل هاستینگ اختصاصی سال‌هاست که وجود داشته‌اند و تمام نیازهای ایمیل شمارا پوشش می‌دهند و درعین‌حال موارد بسیار زیادی دارد که این موارد در سرویس‌های ایمیل رایگان وجود ندارند. به‌غیراز شرکت‌هایی که خدمات خود را به‌صورت رایگان ارائه می‌دهند، بسیاری از شرکت‌های میزبانی وب برنامه‌های میزبانی ایمیل را برای مشاغل کوچک می‌دهند. به‌طورکلی، ایمیل‌ها در ایمیل هاستینگ در همان سرورهایی ذخیره می‌شوند که میزبانی وب در آن ذخیره می‌شود.

آیا به میزبانی وب برای ایمیل نیاز دارم؟

برخلاف تصور عموم افراد داشتن یک برنامه میزبانی وب‌سایت برای داشتن یک هاست ایمیل اجباری نیست و ایمیل هاستینگ به‌تنهایی نیز در بیشتر شرکت‌های میزبانی وب قابل رزو است.

شما می‌توانید یک برنامه میزبانی ایمیل بدون نیاز به میزبانی وب‌سایت داشته باشید، به این معنی که می‌توانید هر یک از خدمات خود را از ارائه‌دهنده موردنظر خود دریافت کنید.

ارائه‌دهندگانی مانند گوگل و مایکروسافت میزبانی ایمیل تجاری را با هزینه‌ای ارائه می‌دهند و ویژگی‌های اضافی مانند امکان استفاده از نام دامنه و شخصی‌سازی کسب‌وکار خود را با آرم خود در صندوق پستی به شما می‌دهند.

بنابراین اگر صاحب یک کسب‌وکار کوچک با ۱۰ تا ۲۰ نفر هستید، ایمیل هاستینگ به شما توصیه می‌شود، زیرا بعدها کاربردهای بسیار فراوانی در دنیای تجارت الکترونیک خواهد داشت و به‌عنوان مهم‌ترین ابزار ارتباطی شما عمل خواهد کرد. میزبانی ایمیل می‌تواند امن‌تر از خدمات ایمیل رایگان باشد. ارائه‌دهندگان بزرگی مانند گوگل و یاهو، درحالی‌که خدمات نسبتاً امنی را ارائه می‌دهند اما در همان حال هدف جذاب‌تری برای هکرها به دلیل پایگاه مشتری خود هستند.

مزایای ایمیل هاستینگ

میزبانی ایمیل مزایای بسیار زیادی دارد که ازجمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

بایگانی آنلاین:

دسترسی به آرشیو ایمیل‌های آنلاین به شما این امکان را می‌دهد که بدون از دست دادن هیچ ایمیلی یک سابقه تاریخی از تمام ارتباطات تجاری خود داشته باشید. برخی از خدمات میزبانی ایمیل ۵ تا ۱۰ سال پشتیبان گیری ارائه می‌دهند.

صندوق‌های پستی متعدد:

اگر کسب‌وکار در حال رشدی دارید، به ایجاد صندوق‌های پستی متعددی نیاز دارید که نیازهای ارتباطی شمارا برآورده می‌سازد که این ویژگی در اغلب ایمیل‌هاستینگ‌های تجاری یافت می‌شود. پس از سفارش میزبانی ایمیل تجاری مطمئن شوید که میزبان ایمیل شما تمام صندوق‌های پستی را که برای پشتیبانی از عملیات خود نیاز دارید در اختیار شما قرار می‌دهد.

مردم معمولاً از صندوق‌های پست جداگانه برای دسته‌بندی ایمیل‌ها بر اساس عملکردهای تجاری استفاده می‌کنند. می‌توانید یک صندوق پستی مدیریت برای درخواست‌های وب‌سایت و خدمات، یک صندوق پستی صورت‌حساب برای پرداخت و حساب‌ها، یک صندوق پستی اطلاعات برای ارتباطات عمومی و یک صندوق پستی انبوه برای تبلیغات و کمپین‌ها داشته باشید.

 مقرون‌به‌صرفه

اگر ارائه‌دهنده خدماتی را بیابید که میزبانی وب، دامنه و ایمیل را در یک بسته ارائه می‌دهد، در این صورت می‌توانید قیمت بهتری نسبت به خرید هر سرویس جداگانه داشته باشید و این از لحاظ اقتصادی بسیار به صرفه خواهد بود.

ذخیره‌سازی صندوق پستی:

یک ایمیل هاستینگ برای یک کسب‌وکار معمولی باید بتواند فایل های بزرگ و مقادیر زیادی ایمیل و نامه را ذخیره کند، بنابراین هنگام انتخاب و خرید ایمیل هاستینگ خود مطمئن شوید که ذخیره سازی صندوق پستی شما برای نیازهای شما مناسب است.

مقیاس پذیر:

شما هرگز نمی دانید که درآینده دقیقاً چه مقدار فضای ذخیره ایمیل یا چه تعداد صندوق پستی برای یک تجارت آنلاین نیاز دارید اغلب میزبانی‌های ایمیل مقیاس پذیر هستند بنابراین توجه به انتخاب یک ارائه‌دهنده ایمیل هاستینگ که بتواند نیازهای شمارا با رشد کسب‌وکار شما برآورده کند، ضروری است.

چرا کسب‌وکار ما به میزبانی ایمیل نیاز دارد؟

برنامه‌های ایمیل هاستینگ معمولاً زوایای زیادی را پوشش می‌دهند که یک سرویس ایمیل رایگان آن را پوشش نمی‌دهد. مهم‌ترین ویژگی این نوع میزبانی این است که با داشتن آن، اطمینان حاصل می‌کنید که کسب‌وکار شما یک تصویر حرفه‌ای را از خود به کاربران انتقال می‌دهد.

عامل مهم دیگری که باید در نظر گرفت مقیاس‌پذیری است. همان‌طور که تجارت شما رشد می‌کند، نیاز به فضا و پاسخگویی به کاربران بیشتر می‌شود و این از طریق میزبانی‌های ایمیل حرفه‌ای و اختصاصی کاملاً امکان‌پذیر است.

شما چه بخواهید همه خدمات آنلاین خود را از یک ارائه‌دهنده واحد (میزبانی وب، دامنه و ایمیل باهم) دریافت کنید یا یک ارائه‌دهنده میزبانی ایمیل جدا از میزبان وب خود داشته باشید، راه‌حل ایمیل تجاری برای کسب‌وکار شما ضروری است. کار با ایمیل هاستینگ بسیار ساده است اما نباید هرگز نباید به سرویسی بسنده کنید که گزینه‌ها و انعطاف‌پذیری لازم را ارائه نمی‌دهد.

ایمیل هاستینگ یا میزبانی ایمیل چیست؟

کامل بهرامی

کامل بهرامی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار از دانشگاه ارومیه است. به حوزه کامپیوتر، برنامه‌نویسی و فناوری اطلاعات علاقه‌مند‌ است و در حوزه‌های مذکور در مجله هاست ایران محتوا تولید می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2  +  2  =