مجله خبری هاست ایران » شبکه » Domain Authority یا اعتبار دامنه چیست؟
  • mag-telegram.jpg
  • landing96-300-420.jpg
دامنه شبکه

Domain Authority یا اعتبار دامنه چیست؟

Domain Authority یا اعتبار دامنه چیست؟

Domain Authority، قدرت دامنه یا اعتبار دامنه (DA) امتیازی است که موتور جستجو به دامنه می‌دهد. این معیار توسط شرکت Moz توسعه داده شده است و پیش‌بینی می‌کند که چگونه وب‌سایت در صفحه نتایج موتورهای جستجو (SERPs) رتبه‌بندی می‌شود. امتیازبندی اعتبار دامنه بین ۱ تا ۱۰۰ است امتیاز بالاتر نشان‌دهنده توانایی بیشتر برای گرفتن رتبه بهتر است.

اعتبار دامنه با ارزیابی چندین فاکتور محاسبه می‌شود که شامل لینک به دامنه اصلی و تعداد کل لینک‌ها است. این امتیاز برای مقایسه وب‌سایت‌ها و قدرت رتبه‌بندی در طول زمان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با استفاده از ابزارهایی مانند MozBar (یکی از افزونه‌های کروم)، Link Explorer (یک ابزار تحلیلی)، بخش تحلیل SERP از ابزار Keyword Explorer و بسیاری دیگر از ابزارهای SEO که در اینترنت موجود است، می‌توانید اعتبار دامنه وب‌سایت را مشاهده کنید. با استفاده از Domain authority شرکت moz می‌توانید به صورت رایگان اعتبار دامنه خود را بررسی نمایید.

چگونه اعتبار دامنه را بررسی کنیم

چگونه اعتبار دامنه امتیازبندی می‌شود؟

برای امتیازدهی اعتبار دامنه از مقیاس الگوریتمی ۱۰۰ استفاده می‌شود. لذا رشد امتیاز از ۲۰ به ۳۰ بسیار ساده‌تر از رسیدن از امتیاز ۷۰ به ۸۰ است.

 اعتبار دامنه خوب چیست؟

به طور کلی، سایت‌هایی با تعداد زیادی لینک‌های خارجی باکیفیت (مانند Wikipedia یا Google.com) در مقیاس اعتبار دامنه در بالاترین رتبه قرار دارند، درحالی‌که سایت‌های کسب‌وکارهای کوک یا سایت‌هایی با تعداد محدودی لینک داخلی امتیاز قدرت دامنه بسیار پایین‌تری را کسب می‌کنند. همواره امتیاز اعتبار دامنه وب‌سایت‌های جدید از امتیاز ۱ شروع می‌شود.

از آنجا که اعتبار دامنه ابزاری برای پیش‌بینی توانایی رتبه‌بندی سایت محسوب می‌شود، داشتن امتیاز بسیار بالا DA نباید تنها هدف شما باشد. به امتیاز DA سایت‌هایی که مستقیماً در SERPs رقیب شما هستند نگاه کنید و قصد داشته باشید امتیاز بیشتری از رقبای خود داشته باشید. زمانی که تحقیقاتی روی نتایج جستجو انجام می‌دهید و تعیین می‌کنید که کدام سایت لینک پروفایل قوی‌تر/مهم‌تری نسبت به بقیه دارد، بهتر است از متریک‌های مقایسه‌ای (به‌جای مقایسه با یک امتیاز ثابت و مشخص) استفاده کنید؛ زیرا این یک ابزار مقایسه‌ای است و الزاماً یک امتیاز اعتبار دامنه «خوب» یا «بد» وجود ندارد.

چگونه به‌درستی از قدرت دامنه استفاده کنیم؟

اعتبار دامنه در مقابل اعتبار صفحه

از آنجا که قدرت دامنه، قدرت رتبه‌بندی کل دامنه‌ها یا زیر دامنه‌ها را پیش‌بینی می‌کند، اعتبار صفحه قدرت هریک از صفحات را اندازه‌گیری می‌کند.

کجا می‌توانید اعتبار دامنه را بیابید؟

متریک‌های اعتبار دامنه در بسیاری از پلتفرم‌های سئو و بازاریابی آنلاین در وب مشارکت دارد.

در اکوسیستم Moz، شما می‌توانید اعتبار دامنه را با استفاده از Link Explorer، MozBar (ابزار سئو رایگان Moz) یا بخش تحلیل SERP در Keyword Explorer اندازه‌گیری کنید. متریک‌های اعتبار در همه Moz Pro campaigns و همچنین در برنامه کاربردی مشارکت دارند.

تعریف تکنیکی اعتبار دامنه

اعتبار دامنه بر اساس اندیس وب Linke Explorer است و از تعداد زیادی فاکتور برای محاسبات خود استفاده می‌کند. محاسبات واقعی اعتبار دامنه از یک مدل ماشین یادگیری استفاده می‌کند برای یافتن مناسب‌ترین الگوریتم استفاده می‌کند که بیشترین ارتباط را با رتبه‌بندی‌هایی که در نتایج جستجو نمایش داده می‌شود داشته باشد.

ازآنجاکه اعتبار بر اساس محاسبات ماشین یادگیری است، امتیاز سایت شما اغلب دچار نوسان خواهد شد زیرا نقاط داده‌ای مختلف و تعداد کمتر یا بیشتر داده در محاسبات استفاده می‌شود – به‌عنوان مثال، اگر فیس‌بوک برای به دست آوردن یک میلیارد لینک جدید اقدام کند، PA و DA همه سایت‌ها نسبت به فیس‌بوک کاهش خواهد یافت. به همین دلیل توجه داشته باشید که همیشه باید از اعتبار دامنه به عنوان یک متریک نسبی استفاده کنید تا با پروفایل‌های پیوند سایر سایت‌ها مقایسه شود، در مقایسه با یک مقدار مطلق که به کارایی تلاش‌های داخلی SEO شما امتیاز می‌دهد.

چگونه می‌توان اعتبار دامنه را افزایش دهیم؟

نفوذ مستقیم روی قدرت دامنه دشوار است. مجموعه‌ای از متریک‌ها و داده‌های لینک است که روی امتیازبندی در اعتبار دامنه اثرگذار است. این کار به صورت عمد انجام شده است: این متریک وسیله‌ای است تا میزان رقابتی بودن سایت داده شده را در نتایج جستجوی گوگل تخمین بزند. از زمانی که گوگل از تعداد زیادی فاکتور در این امر استفاده می‌کند، متریکی که سعی در محاسبه آن دارد نیز فاکتورهای بسیاری را در این کار دخالت می‌دهد.

بهترین راه برای نفوذ بر متریک اعتبار دامنه این است که سئو وب‌سایت خود را بهبود بخشید. به‌ویژه باید روی پروفایل لینک تمرکز کنید و لینک‌های بیشتری را از صفحات معتبر در وب‌سایتتان استفاده کنید.

چرا اعتبار سایت من تغییر می‌کند؟

زیرا اعتبار دامنه (و به همان اندازه، اعتبار صفحه) شامل چندین متریک و چندین محاسبه است و یافتن علت اصلی تغییرات می‌تواند یک چالش باشد. اگر امتیاز شما کم یا زیاد می‌شود، فاکتورهای تأثیرگذار زیادی وجود دارند که عبارت‌اند از:

  • رشد پروفایل لینک شما در اندیس وب ما تا بدان لحظه ثبت نشده است.
  • سایت‌های با اعتبار بالا، رشد قابل‌توجهی داشته‌اند و روند فرایند مقیاس‌پذیری را از بین می‌برند.
  • از لینک‌های استفاده کرده‌اید که در رتبه‌بندی گوگل مشارکت ندارند.
  • ما وب‌سایت شما را پیمایش کرده‌ایم و فهرست خودمان را بررسی کرده‌ایم و تعداد بیشتر یا کمتری از لینک‌های دامنه شما را نسبت به گذشته پذیرفته‌ایم.
  • اعتبار دامنه شما در انتهای پایین طیف امتیازدهی قرار دارد و بنابراین بیشتر تحت تأثیر نوسانات مقیاس‌پذیری است.

می‌توانید در زمینه چگونگی تفسیر این نوسانات در امتیازات اعتبار در اینجا مطالعه کنید.

کلید درک نوسانات اعتبار دامنه و اعتبار صفحه این است که این متریک‌ها در خلأ وجود ندارند – آن‌ها به فاکتورهای مثبت و منفی زیادی وابسته هستند بنابراین اگر حتی سئوی یک سایت نیز بهبود بخشد، ممکن است امتیاز آن تغییری نکند. یک استعاره خوب برای کمک به درک اینکه چرا بهترین رتبه‌بندی‌ها کار می‌کنند. بیایید به یک مثال نگاه کنیم:

اگر سنگاپور در سال ۲۰۱۵ بهترین کیفیت هوا را داشته باشد و در سال ۲۰۱۶ آن را بسیار بهبود بخشد، آیا تضمینی وجود دارد که همچنان رتبه اول را داشته باشد؟ چه اتفاقی می‌افتد اگر دانمارک نیز کیفیت هوای خود را بهبود بخشد یا نیوزلند (که در سال ۲۰۱۵ در رتبه‌بندی قرار نداشته است) به سیستم رتبه‌بندی بپیوندد؟ ممکن است کشورهای دوم تا دهم همگی بهبود یابند و سنگاپور به رتبه یازدهم سقوط کند، حتی باوجود اینکه بهتر شده است و نه بدتر؛ زیرا فاکتورهای زیاد دیگری در این بازی وجود دارند. رتبه‌بندی سنگاپور به‌رغم هرگونه اقدام (بی‌عملی) در هر بخش، می‌تواند تغییر کند.

اعتبار دامنه (و اعتبار صفحه) به شیوه‌ای مشابه کار می‌کنند. از آنجایی که آن‌ها در یک سیستم ۱۰۰ نقطه مقیاس بندی شده‌اند، پس از هر به‌روزرسانی، محاسبات مجدد به این معنی است که امتیاز اعتبار یک صفحه / سایت معین می‌تواند افت کند، حتی اگر این صفحه / سایت میزان کمیت و کیفیت پیوندهای خود را بهبود داده باشد. این ماهیت یک سیستم نسبی و مقیاس‌پذیر است.  این موضوع به اندازه کافی مهم است که ما یک بار دیگر روی آن تأکید ‌کنیم که – امتیازات اعتبار بهتر است به صورت مقایسه‌ای در نظر گرفته شود و نه به صورت متریک‌های مطلق.

منبع moz.com
ابزار بهینه سازی وب هاست ایران

افزودن دیدگاه

کلیک برای ثبت دیدگاه