دیتاسنتر با انرژی تجدید
دیتاسنتر با انرژی تجدید

بر طبق آمار موسسه حفاظت از محیط زیست ایالات‌متحده، Digital Realty Trust بیشترین استفاده از انرژی تجدید پذیر را در میان ارائه‌دهندگان خدمات دیتاسنتر دارد؛ در این گزارش، Equinix در جایگاه دوم قرار گرفته است.

شرکت‌هایی که از خدمات سرویس‌دهندگانی همچون Digital یا Equinix استفاده می‌کنند، به‌طور فزاینده‌ای به خدمات دیتاسنترهایی که از انرژی‌های تجدید پذیر قدرت گرفته‌اند، علاقه‌مند می‌شوند، که بخشی از آن به خاطر با ثبات بودن برنامه‌های شرکتی آن‌هاست و بخشی به خاطر انرژی گرفته‌شده از منابعی همچون باد و خورشید که در سالیان اخیر بسیار ارزان شده‌اند. در واکنش به این علاقه، ارائه‌دهندگان مقدار بیشتری از انرژی‌های تجدید پذیر را مورد استفاده قرار می‌دهند که بتوانند جوابگوی تقاضای بازار باشند.

پایداری اولویت اولویت اول مصرف کنندگان

یکی از نظرسنجی‌های اخیر که از مشتریان در رابطه با مکان و خدمات دیتاسنتر، توسط موسسه Data Center Knowledge انجام شده بود، نشان داد که ۷۰ درصد از این کاربران به هنگام انتخاب ارائه‌دهندگان خدمات دیتاسنترها، پایدار بودن (sustainability) آن‌ها را در نظر می‌گرفتند.

Equinix از اکتبر سال پیش در لیست EPA قرار گرفته است. بااین‌حال، این اولین باری است که Digital در این لیست وارد شده است که آن‌هم به دنبال بیانیه‌ی شرکت مبنی بر توافق بر سر خرید انرژی بادی برای مصرف انرژی شرکتی، در مرکز اصلی خود در ایالات‌متحده، صورت گرفت.

در آخرین شماره‌ی فصلی ای پی ای،  Digital Realty ششمین کاربر بزرگ مصرف‌کننده‌ی انرژی تجدید پذیر در میان شرکت‌های حوزه‌ی تکنولوژی و بخش تلکام است. این لیست مجموع کل انرژی تجدید پذیر مصرفی توسط شرکت Digital را به‌طور سالیانه حدود ۴۰۰ میلیون کیلووات/ساعت ارزیابی کرد که تنها ۱۶ درصد از کل انرژی مصرف‌شده شرکت در بازه‌ی گزارش‌شده است.

EPA Renewable Energy

این گزارش، از ارقام پرداختی برای خرید انرژی که در قراردادهای یک‌ساله آمده است استفاده می‌کند و مبنایش بر سال تقویمی نیست.

Equinix در این لیست رتبه‌ی هفتم را به خود اختصاص داده است؛ این شرکت قراردادی ۳۶۰ میلیون کیلو وات/ساعتی – ۲۵ درصد از مجموع مصرف انرژی‌اش – دارد که شامل باد و ابداعاتی محلی است که از بیوگاز نشأت می‌گیرند.

Rackspace نهمین شرکت در این لیست است که در حدود ۱۱۴ میلیون کیلوات/ساعت انرژی بادی یا ۳۶ درصد از مجموع کل انرژی مورد نیازش را، مصرف می‌کند.

از دیگر ارائه‌دهندگان دیتاسنتر در لیست یکی Green House Data است که مصرفی بالغ‌بر ۱۶ میلیون کیلووات ساعت دارد و دیگری vXchnge است که ۱۴ میلیون کیلوات ساعت مصرف دارد. Iron Mountaing نیز در این لیست قرار دارد هرچند که ارائه‌ی خدمات دیتاسنتر بخش کوچکی از کسب‌وکار آن شرکت است.

در مقایسه با بعضی از نام‌های بزرگ در حوزه‌ی تکنولوژی که در صدر لیست قرار دارند، مصرف ارائه‌دهندگان خدمات دیتاسنتر از انرژی‌های تجدید پذیر بسیار کم و ناچیز است. استفاده از انرژی تجدید پذیر توسط Intel، که در اول لیست قرار دارد، در حدود ۳.۴۲ میلیارد کیلوات/ ساعت است؛ به دنبال آن مایکروسافت با ۲.۷ میلیارد دلار کیلووات/ساعت قرار دارد؛ به همین ترتیب Cisco با چیزی بیش از ۱ میلیارد دلار و گوگل با مصرف انرژی‌ای نزدیک به Cisco. اپل پنجمین شرکت موجود در لیست است که سالیانه در حدود ۸۳۰ میلیون کیلووات/ساعت مصرف انرژی تجدیدپذیر دارد.

دیتاسنترهایی که بیشترین استفاده را از انرژی تجدید پذیر دارند

دپارتمان آموزش هاست ایران

دپارتمان آموزشی هاست ایران در تلاش است جدید ترین آموزش های مرتبط با میزبانی وب را در اختیار کاربران عزیز قرار دهد

5 دیدگاه برای “دیتاسنترهایی که بیشترین استفاده را از انرژی تجدید پذیر دارند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8  +  1  =