DaaS چیست؟ Desktop As A Service چگونه به دورکاری در شرکت‌ها کمک می‌کند؟
DaaS چیست؟ Desktop As A Service چگونه به دورکاری در شرکت‌ها کمک می‌کند؟

بحران کرونا چند ماهی است که همه دنیا را درگیر کرده و قرنطینه اجباری را در بیشتر قسمت‌های دنیا حاکم کرده که باعث تعطیلی خیلی از کسب‌وکارها شده است. شرکت‌هایی که دستگاه‌های کامپیوتری‌شان را ابری نکرده بودند با شوک بزرگی مواجه شدند برای اینکه امکان دورکاری یا کار از خانه را نداشتند. البته هنوز دیر نشده است و راه‌حل‌های مفیدی وجود دارند.

در این مقاله، DaaS را معرفی و مزایایش را بررسی می‌کنیم تا هر چه زودتر یک تصمیم هوشمندانه برای توسعه کسب‌وکارتان بگیرید.

DaaS مخفف Desktops-as-a-Service است که اپلیکیشن‌ها و دسکتاپ‌های مجازی را از سرورهای ابری به هر دیوایسی و در هر مکانی ارائه می‌کند. این راه‌حل مجازی‌سازی دسکتاپ، SaaS امن، اپلیکیشن‌های legacy، دسکتاپ‌های مجازی ویندوز و خدمات ایمیل را آماده کرده و در اختیار کارکنان شما قرار می‌دهد. DaaS یک مدل پرداخت ساده و قابل پیش‌بینی pay-as-you-go هم دارد که افزایش یا کاهش خدمات را آسان می‌کند. این خدمات کلیدی به‌راحتی مدیریت می‌شود که بخش بزرگی از کار ادمین IT را ساده می‌کند.

DaaS چگونه کار می‌کند؟

«دسکتاپ به‌عنوان خدمات» که به عنوان virtual desktop یا hosted desktop services نیز شناخته می‌شود، سرویس اپلیکیشن‌ها و دسکتاپ‌های را با استفاده از خدمات ابری خصوصی یا عمومی ارائه می‌کند.

کارکنان می‌توانند بااتصال به اینترنت و استفاده از مرورگر html یا یک اپلیکیشن امن که در لپ‌تاپ، دسکتاپ، گوشی هوشمند یا تبلت دانلود شده است به خدمات DaaS دسترسی داشته باشند. DaaS به‌صورت خدمات اشتراکی ارائه می‌شود و ذاتاً چندکاربره است.


مقاله مرتبط: چهار دلیلی که کسب‌وکار شما را به فضای ابری وابسته می‌کند


ساختار بک‌اند دسکتاپ مجازی که شامل ماشین‌های مجازی است و سیستم‌عامل دسکتاپ را اجرا می‌کند توسط یک خدمات دهنده ابری مستقل میزبانی می‌شود درنتیجه تأمین‌کننده DaaS فقط دسکتاپ مجازی را به دیوایس کاربر نهایی ارسال می‌کند. تأمین‌کنندگان DaaS اجرای دسکتاپ مجازی را مدیریت می‌کنند علاوه بر اینکه امنیت، به‌روزرسانی، بک آپ داده و ذخیره‌سازی را هم به عهده‌ دارند. مشتری هم فقط تصویر دسکتاپ و اپلیکیشن را مدیریت می‌کند.

DaaS یک گزینه خوب برای سازمان‌هایی است که تمایل ندارند روی دسکتاپ مجازی لوکال سرمایه‌گذاری کنند و حتی آن را مدیریت کنند.

DaaS چه تفاوتی با VDI دارد؟

DaaS نوعی از Virtual Desktop Infrastructure) VDI) است که در ابرها میزبانی می‌شود؛ اما VDI دسکتاپ‌های مجازی را از دیتاسنتر لوکال سازمان اجرا می‌کند. تیم IT مسئول اجرا کردن دسکتاپ مجازی VDI است که البته خرید، مدیریت و به‌روزرسانی ساختار را هم به عهده ‌دارد. DaaS چیز مشابهی است؛ اما ساختارش ابری است درنتیجه سازمان‌هایی که اشتراک DaaS را می‌خرند نیازی به مدیریت سخت‌افزار ندارند.

چرا باید DaaS را انتخاب کنید؟

کارکنان در شرایط دورکاری توقع دارند که از هر مکانی و هر دیوایسی به کارشان دسترسی داشته باشند و شرکت‌ها هم در جستجوی راه‌حل‌های ساده و مقرون‌به‌صرفه هستند تا اپلیکیشن‌ها و دسکتاپ‌های موردنیاز را ارائه کنند. فضای سنتی PC چالش‌های زیادی برای مدیریت IT دارد که از کار ساده‌ای مانند تغییر رمز عبور کارکنان تا کار پیچیده‌ای مانند به‌روزرسانی امنیتی را شامل می‌شود که همگی روی تجربه کاربری و بازده تأثیر می‌گذارند و زمان باارزش ادمین IT را هم می‌گیرند.

باوجودی که بسیاری از مشتری‌ها به سمت اپلیکیشن‌ها و دسکتاپ‌های مجازی می‌روند، پیچیدگی و سرمایه‌گذاری موردنیاز باعث شده تا صنایع مختلف در جستجوی یک راه‌حل ساده باشند که با بودجه اجرایی آن‌ها سازگار است.

DaaS می‌تواند یک راه‌حل مفید برای این مشتری‌ها باشد که متمرکز سازی، امنیت و مدیریت VDI را ترجیح می‌دهند؛ اما از اینکه یک سازمان حرفه‌ای مدیریت دسکتاپ را به‌جای آن‌ها انجام دهد هم خوشحال می‌شوند. DaaS مزایای زیادی برای IT دارد برای اینکه کارکرد را ساده می‌کند و دسکتاپ و اپلیکیشن‌های ویندوز را به‌صورت امن تحویل می‌دهد.

مزایای DaaS چیست؟

مزایای DaaS چیست؟

  • انعطاف‌پذیری

کارکنان ثابت و قراردادی می‌توانند از هرجایی با امنیت کامل به اپلیکیشن‌ها، دسکتاپ‌ها به داده دسترسی داشته باشند و بازده‌ را فارغ از مکانی که در آن قرار دارند بالا نگه دارند.

  • مقیاس‌پذیری

با DaaS می‌توانید اپلیکیشن‌ها و دسکتاپ‌ها را فقط در زمان نیاز گسترش دهید و هنگامی‌که نیاز ندارید کوچکشان کنید تا هزینه‌های IT تحت کنترل باشند. این کار معمولاً در دوره‌ ادغام کسب‌وکارها اتفاق می‌افتد اما زمانی که در اوج فروش، کارکنان موقت استخدام می‌کنید یا توسعه‌دهندگان قراردادی دارید و یا زمانی که شعب جدید افتتاح می‌کنید هم می‌توانید از DaaS بهره‌مند شوید.

  • استمرار کاری

DaaS راه ساده‌ای برای برنامه مدیریت بحران است چراکه می‌توانید سریع پاسخ دهید و برای اپ‌ها و دسکتاپ‌ها دسترسی از راه دور ایجاد کنید تا کارکنان از هر دیوایسی که می‌تواند به اینترنت متصل شود به کارشان ادامه دهند و فرقی هم نمی‌کند که چه نوع سیستم‌عاملی دارند. در این صورت هنگام بروز حوادث طبیعی و بیماری‌های همه‌گیر داده در ابرها در دسترس است، کارکنان امن هستند و کسب‌وکارتان هم پربازده است.

  • صرفه‌جویی در هزینه

هنگامی‌که از DaaS استفاده می‌کنید هزینه‌های نصب و نگهداری سخت‌افزار موردنیاز دسکتاپ مجازی از وضعیت هزینه سرمایه به هزینه اجرایی تبدیل می‌شوند. برای شروع فقط باید بابت دسکتاپ ابری پرداخت کنید که صرفه‌جویی در پول است چراکه برخلاف دسکتاپ‌های سنتی و VDI است که به سرمایه‌گذاری اولیه نیاز دارند. علاوه بر این، بسیاری از شرکت‌های تأمین‌کننده DaaS پلن‌های متنوعی دارند که حق انتخاب قدرت پردازش، حافظه و فضای ذخیره‌سازی را به شما می‌دهند تا نیازهای واقعی کارکنان را تأمین کنید. در این صورت از طریق اشتراک ماهانه و یا سالانه فقط برای خدماتی که استفاده می‌کنید پرداخت خواهید کرد که خیالتان را بابت قابل پیش‌بینی بودن هزینه‌ هم آسوده می‌کند.

  • امنیت

DaaS یک دسترسی امن برای کاربران ایجاد می‌کند و روند مدیریت دسکتاپ و اپ را ساده می‌کند. با دسترسی به اپلیکیشن‌ها و دسکتاپ‌ها در سرورهای ابری، داده به‌صورت امن ذخیره می‌شود و در مقابل از دست رفتن داده یا دزدیده شدن دیوایس محافظت می‌شود.


مقاله مرتبط: ۸ نکته عملی برای حفاظت از داده‌های ابری


امنیت داده برای هر شرکتی مهم است و قابل‌درک است که بیشتر شرکت‌ها تمایل دارند قوانین مدیریت دسکتاپ سخت‌گیرانه‌ای برای کارکنان اجرا کنند تا کنترل کامل روی شبکه داشته باشند و به داده کارکنان دسترسی داشته باشند. تأمین‌کنندگان DaaS داده را روی کامپیوتر ذخیره نمی‌کنند تا احتمال دسترسی غیرمجاز را از بین ببرند.

  • گزارش‌گیری در زمان واقعی

این مزیت به شما اجازه می‌دهد تا گزارش کار کارکنان را برنامه‌ریزی کنید و موفقیت تیم را در حین انجام کار مدیریت کنید. DaaS افزودن کاربر جدید را هم در زمان نیاز آسان می‌کند.

  • کمک به محیط‌زیست

حرکت شرکت‌ها به سمت خدمات دسکتاپ مجازی نیاز به سرور و سخت‌افزار را کاهش می‌دهد که یعنی انرژی کمتری مصرف می‌شود و آلودگی کمتری هم ایجاد می‌شود که برای محیط‌زیست بهتر است.

  • ذخیره فضای دفتری

دسکتاپ‌های DaaS نیاز به سرورهای لوکال و تجهیزات شبکه ندارند که به‌صورت مؤثری فضای کار دفتری را باز می‌کند و نیاز به اتاق اضافه را هم از بین می‌برد.

دورکاری در بحران کرونا

موقعیت فعلی که توسط ویروس کرونا یا COVID-19 به وجود آمده، هرروز شدت بیشتری گرفته می‌گیرد. تمام دنیا با چالش بزرگی روبرو شده تا اقتصاد بحرانی را مدیریت کنند؛ اما قرنطینه اجباری تأثیر زیادی روی کسب‌وکارها گذاشته است. درنتیجه کارکنان نمی‌توانند در محل کار حضور یابند بنابراین در خانه کار می‌کنند. شرکت‌هایی که حرکت به سمت تحول ابری را شروع کرده بودند، قادرند تقاضای در حال تغییر فضای کاری را پاسخگو باشند چراکه تکنولوژی‌های جدید را اجرا کرده‌اند و ظرفیتشان را بیشتر کرده‌اند. باوجودی که برخی از بخش‌ها راحت‌تر بافرهنگ دورکاری کنار آمده‌اند؛ اما برای بسیاری از صنایع سخت است که راه‌حل‌های دورکاری را مدیریت کنند.

خبر خوب این است که دورکاری توسط پردازش ابری یک احتمال نیست؛ بلکه واقعیت است. دسکتاپ‌های مجازی یا DaaS به کارکنان اجازه می‌دهند تا از هر مکان و هر کامپیوتری به دسکتاپ سازمانی دسترسی داشته باشند. این دسکتاپ‌های ابری امن هستند و حتی دستگاه‌های معمولی هم می‌توانند برای دورکاری و آموزش از راه دور استفاده شوند درنتیجه فضای کاری ویندوز و لینوکس می‌تواند باقیمت مناسب و به‌سرعت تأمین و مقیاس‌پذیر شود.
شکی نیست که بحران کرونا یک انقلاب بزرگ در دورکاری ایجاد خواهد کرد چراکه از این به بعد دسکتاپ کسب‌وکار شما در ابرها مدیریت و میزبانی می‌شود.

DaaS چیست؟ Desktop As A Service چگونه به دورکاری در شرکت‌ها کمک می‌کند؟

دپارتمان آموزش هاست ایران

دپارتمان آموزشی هاست ایران در تلاش است جدید ترین آموزش های مرتبط با میزبانی وب را در اختیار کاربران عزیز قرار دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  +  79  =  88