مجله خبری هاست ایران » کسب و کار » مدیریت و برنامه ریزی » شما در کدام طبقه بندی نسل ها قرار می گیرید؟
  • mag-telegram.jpg
  • landing96-300-420.jpg
کسب و کار مدیریت و برنامه ریزی

شما در کدام طبقه بندی نسل ها قرار می گیرید؟

طبقه بندی نسل ها

“جوون هم جوون‌های قدیم… زمان ما که اصلاً اینطوری نبود … دهه شصتی‎ها … ما نسل سوخته‌ایم … و …” عبارات بسیار آشنایی برای همه ما است؛ درواقع این جملات بیش از هر چیز بیانگر تفاوت‌های متولدین یک دوره زمانی با دوره‌ای دیگر است. این تفاوت‌ها که در سلیقه و طرز تفکر ما با پدران و مادرانمان به‌خوبی دیده می‌شوند نه‌تنها ناشی از اختلاف سنی میان نسل‌ها، بلکه تفاوت‌هایی در ابعاد مختلف فرهنگی، رفتاری، اجتماعی، فکری و … است. در حقیقت، یک نسل، از گروهی از افرادی که در یک واحد زمانی متولد شده‌اند و تجارب مشترکی دارند تشکیل شده است.
آشنایی با هنجارها، باورها، ویژگی‌ها، صفات اخلاقی و رفتاری نسل‌های مختلف، به ما کمک می‌کند تا نسبت به خود و نحوه تعامل با دیگران شناخت بهتری داشته باشیم.
تئوری نسل‌ها برای اولین بار در سال ۱۹۲۳ توسط کارل مانهایم فیلسوف و جامعه‌شناس مجاری‌الاصل مطرح شد و بعدها توسط Graeme Codrington مورد بررسی و توسعه قرار گرفت. طبقه بندی نسل ها که در این مطلب به آن خواهیم پرداخت، بر اساس شرایط سیاسی، اجتماعی و اقتصادی متولدین دوره‌های زمانی مختلف در اروپا و آمریکا شکل گرفته است و الزماً دوره‌های تاریخی ذکر شده کاملاً منطبق با فرهنگ کشور خودمان نیست؛ اما از بسیاری جهات، متولدین نسل‌های یکسان در همه جای دنیا دارای ویژگی‌های یکسانی هستند.

نسل بزرگان (Greatest Generations)

نسل بزرگان (Greatest Generations)
متولدین ۱۹۱۰ میلادی (۱۲۸۹ شمسی) تا ۱۹۲۵ میلادی (۱۳۰۳ شمسی)
متولدین دوران جنگ جهانی اول، افراد این نسل را تشکیل می‎دهند. این دوران همزمان بود با آخرین سال‎های سلسله قاجار و به قدرت رسیدن رضا خان! Tom Brokaw نویسنده و روزنامه نگار مشهور آمریکایی، این نسل را “نسل بزرگان” نام گذاری کرده است، او دلیل نام‌گذاری خود را اینگونه بیان می‌کند که آن‌ها برای خودخواهی جنگ نکردند بلکه برای دلایل ملی، دفاع از مردم و آنچه که حق آن‌ها بود جنگیدند؛ آن‌ها انسان‌های فداکاری بودند که در سال‌های پس از جنگ نیز به بازسازی کشورشان کمک کردند.

نسل خاموش (Silent Generation)

نسل خاموش (Silent Generation)
متولدین ۱۹۲۵ میلادی (۱۳۰۴ شمسی) تا ۱۹۴۵ میلادی (۱۳۲۴ شمسی)
این افراد پس از جنگ جهانی اول و دربحبوحه جنگ جهانی دوم و بحران اقتصادی به دنیا آمدند. این دوران در ایران همزمان با دوران حکومت رضا شاه و پسرش بود. وضع اقتصادی و سیاسی آن زمان ثبات و استحکام لازم را نداشت در نتیجه افراد این نسل زندگی سختی در پیش داشتند. شرایط دشوار زندگی باعث شد تا آن‌ها برای داشتن زندگی بهتر، افرادی پرتلاش، منظم، صرفه جو، محتاط و محافظ کار باشند. این افراد به دنبال شغلی ثابت بودند و وفاداری آن‌ها به شغلشان جزو ویژگی شخصیتی ‎شان بود. آنها تغییر و ریسک کردن را دوست نداشتند و همواره مطیع قوانین موجود بودند تا آنجا که آرامش، اطاعت از دستورات و عدم اعتراض به حکومت، آنها را به نسل خاموش معروف کرد.

نسل انفجار جمعیت (Baby Boomers)

نسل انفجار جمعیت (Baby Boomers)
متولدین ۱۹۴۶ میلادی (۱۳۲۴ شمسی) تا ۱۹۶۳ میلادی (۱۳۴۲ شمسی)
افراد این نسل در دوران پس از جنگ جهانی دوم و در زمان رشد فزاینده جمعیت متولد شدند. دوره ای که به انفجار جمعیت معروف شد. شرایط نا مساعد پس از جنگ جهانی دوم، آن‌ها را به خودسازی و تلاش برای بهبود شرایط زندگی‌شان تشویق می‎کرد. آن‌ها با تلاش و پشتکار فراوان و همچنین بهره‎مندی از تحصیلات عالی و پیشرفت فناوری توانستند به رشد قابل ملاحظه ای دست یابند تا جایی که به یک نسل ثروتمند و موفق تبدیل شدند. ریسک پذیری، کارآفرینی و همینطور خلق کسب و کارهای جدید از ویژگی‌های بارز این افراد این نسل است. این افراد در کار خود بسیار دقیق و برای جزئیات ارزش زیادی قائل هستند. بسیاری از Baby Boomers ها امروزه بازنشسته شده‌اند و در در حال بهره مندی از دستاورهای دوران پربار جوانی خود هستند. استیو جابز و بیل گیتس از افراد سرشناس این نسل هستند.

نسل X

نسل X
متولدین ۱۹۶۳ میلادی (۱۳۴۲ شمسی) تا ۱۹۸۰ میلادی (۱۳۵۸ شمسی)
دوره نوجوانی و جوانی نسل X همزمان بود با اتفاقات سیاسی جهانی نظیر انقلاب‌های مردمی، شکست دیوار برلین و پایان یافتن جنگ سرد. از آنجا که متولدین نسل X در یک دوره پر تلاطم به دنیا آمده اند، تغییر را یک مسئله عادی در زندگی می دانند و برخلاف نسل خاموش، آن‌ها از تغییر و حتی شکست خوردن هراسی ندارند. این افراد عاشق هیجان، یادگیری و برقراری ارتباط با جامعه اطرافشان هستند. این نسل، به کار کردن در شرکت‌ها و استرس کاری فراوان عادت کرده‌اند. اکثر افراد این نسل معتقدند که تنها کسی که می‌تواند به آن‌ها کمک کند خودشان هستند، آن‎ها سخت کار می‌کنند تا بتوانند نسبت به درآمد و هزینه‎های زندگی به تعادل برسند. نسل X نسبت به نسل‌های پیش از خود، دیدگاه منعطف و گسترده تری نسبت به نژاد، مذهب، قومیت و گرایش‌های مختلف اخلاقی دارند.

نسل Y

نسل Y
متولدین ۱۹۸۰ میلادی (۱۳۵۸ شمسی) تا ۲۰۰۰ میلادی (۱۳۷۸ شمسی)
به این نسل که نسل Millennium (هزاره) نیز گفته می‌شود، در ایران متولدین بعد از انقلاب اسلامی را شامل می‌شود که خود ما هم جزو همین دسته هستیم ?
این نسل در بستر فناوری‌های نوین ارتباطی رشد یافته و علاقه‌مند به ارتباط با همسالان و دوستان خود است. آن‌ها همواره در تلاش‌اند تا خود را به آخرین تکنولوژی‌های روز مجهز نمایند. آن‎ها در دنیای مجازی با افراد زیادی در ارتباط هستند و از اتفاقات جهان باخبرند. نسل Y همواره سعی می‌کند تا زندگی راحت و بدون دردسری را برای خود فراهم نماید. این نسل علاقمند است کارها را سریع‎تر پیش ببرد و حوصله انجام کارهای طولانی مدت را ندارد. هرچند بسیاری معتقدند که ما متولدان نسل Y نسبت به جامعه اطرافمان بی تفاوت هستیم اما در واقع این طور نیست و ما بدنبال بهبود شرایط اجتماع هستیم ولی با جهان‎بینی خودمان!

نسل Z

نسل Z
متولدین سال ۲۰۰۰ میلادی (۱۳۷۸ شمسی) تا امروز.
آن‌ها فرزندان نسل x و تا قسمتی هم نسل y هستند. ما در ایران آن‌ها را تحت عنوان دهه هشتادی و نَوَدی می‌شناسیم. حقیقت آن است که چیز زیادی درباره ویژگی‎های نسل Z نمی‌دانیم چون آن‌ها مدت زیادی نیست که به دنیا آمده‌اند و بیشتر آن‌ها یا دانش آموز هستند یا به تازگی می‌خواهند وارد دانشگاه شوند و تنها گذر زمان می‌تواند ما را با این نسل آشنا نماید.
اما چیزی که نسبت به آن‌ها مطمئن هستیم این است که زندگی آن‌ها به شدت تحت تأثیر فناوری و ارتباطات گسترده مجازی قرار گرفته است. دسترسی آسان به اینترنت و ابزارهای مختلف نظیر موبایل، تبلت و لپ تاپ و همچنین حضور گسترده آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی بسیار مشهود است.

با توجه به طبقه بندی ارائه شده، شما جزو کدام نسل هستید؟ تجربیات شما به عنوان نماینده نسل خود چیست و چه تفاوت‎هایی در نسل‎های قبل و بعد از خود می‎بینید؟

برچسب ها
ابزار بهینه سازی وب هاست ایران

۱ دیدگاه

کلیک برای ثبت دیدگاه