درخواست افزایش حقوق
درخواست افزایش حقوق

همه‌ی کارمندان مشتاق هستند دستمزد شایسته‌ای به خاطر موفقیت‌های حرفه‌ایشان دریافت کنند. مدیران در دنیای ایده‌آل شاهد جزئیات پیشرفت کارمندان‌شان هستند و به این خاطر به آن‌ها پاداش و اضافه حقوق پرداخت می‌کنند؛ اما این شرایط در دنیای واقعی وجود ندارد و شما باید خودتان برای احقاق حقوق‌تان اقدام کنید و درخواست افزایش حقوق دهید. متاسفانه این وضعیت اصلاً آسان نیست و ممکن است باعث پریشانی و افزایش نگرانی شما شود. به همین خاطر تصمیم گرفته‌ایم بایدها و نبایدهای مهم را در روند درخواست افزایش حقوق به شما متذکر شویم.


مقاله مرتبط: طراحان عزیز، باید مبارزه را شروع کنید


۱. خودتان را با سایر همکاران مقایسه نکنید

هرگز به مافوق‌تان نگویید که همکاران حقوق بیشتری دریافت می‌کنند و شما هم به همین خاطر سزاوار افزایش حقوق هستید. اگر درباره‌ی حقوق دریافتی دیگران صحبت کنید، به مدیرتان نشان می‌دهید که با دیگر همکاران هم در این زمینه صحبت می‌کنید در‌حالی‌که سخن‌چینی و شایعه‌پراکنی در محیط کار اصلاً حرفه‌ای نیست. حتی اگر معتقدید که سزاوار دریافت حقوق بیشتر از سایرین هستید هم این موضوع را پیش خودتان نگه‌دارید؛ شاید اطلاعاتی که همکاران در اختیارتان گذاشته‌اند اصلاً صحت نداشته باشد. به‌جای صحبت از حق و حقوق دیگران، به دستاوردهای خودتان اشاره کنید و بگویید به خاطر موفقیت‌هایتان معتقدید که شایسته افزایش حقوق هستید.

۲. احساساتی برخورد نکنید

هرگز سعی نکنید مدیرتان را از نظر احساسی تحریک کنید. همه‌ی افراد در زندگی شخصی خود مشکلاتی دارند که دائماً در حال تلاش برای رفع‌شان هستند. از طرفی اگر مخارج زندگی به شما فشار آورده اصلاً به این معنی نیست که حقوق‌تان هم الزاماً باید افزایش یابد. به همین خاطر نباید سعی کنید ترحم دیگران را با تشریح مشکلات‌تان به خود جلب کنید. علت درخواست افزایش حقوق از سوی شما باید کاملاً منطقی باشد.


مقاله مرتبط: ٦ ترس فردی که نمی‌گذارد به شغل رویایی‎تان برسید


۳. از پیش برنامه‌ریزی کنید

اگر قصد دارید درخواست افزایش حقوق دهید، باید یک جلسه رسمی برنامه‌ریزی کنید. هرگز این موضوع را در قالب ایمیل مطرح نکنید. بهتر است خواسته‌تان را به‌صورت حضوری مطرح کنید و عکس‌العمل مافوق یا مدیرتان را هم ببینید. شاید مدیرتان هم معتقد باشد که شما واقعاً مستحق دریافت حقوق بیشتری هستید اما محدودیت‌های بودجه شرکت باعث شود نتواند وعده‌اش را فعلاً عملی کند. از طرفی ممکن است بگوید شما باید بهتر و بیشتر تلاش کنید تا شایسته اعمال افزایش حقوق شوید. بهترین راه این است که به‌صورت حضوری درخواست‌تان را مطرح کنید و ببینید پاسخ مدیرتان به آن چه خواهد بود.

۴. بیشتر کار کنید

هرگز در ابتدای مکالمه با مدیر نگویید که همه‌ی وظایف‌تان را تابه‌حال به‌خوبی و تمام‌وکمال انجام داده‌اید. البته که باید همه‌ی وظایف محول‌شده را به‌خوبی انجام دهید چراکه کار شما همین است و به همین خاطر حقوق دریافت می‌کنید. یادتان باشد که می‌خواهید درخواست افزایش حقوق کنید و افزایش حقوق یعنی دریافت دستمزد بیشتر از آنچه در قرارداد ابتدایی توافق کرده بودید. بنابراین مدیرتان هم ممکن است پس از مواجه شدن با درخواست شما بپرسد تابه‌حال چه کاری بیش از وظیفه‌ی معمول‌تان انجام داده‌اید که شایسته‌ی افزایش حقوق باشید. اگر معتقدید که شایسته‌ی حقوق بیشتری هستید، باید خودتان را برای انجام کارهای بیشتری آماده کنید. دریافت حقوق بیشتر به معنی قبول کردن مسئولیت‌های بیشتر است و باید خودتان را برای این مرحله هم آماده کنید.

بایدها و نبایدهای درخواست افزایش حقوق

دپارتمان آموزش هاست ایران

دپارتمان آموزشی هاست ایران در تلاش است جدید ترین آموزش های مرتبط با میزبانی وب را در اختیار کاربران عزیز قرار دهد

یک دیدگاه برای “بایدها و نبایدهای درخواست افزایش حقوق”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  +  38  =  40