مجله خبری هاست ایران » طراحی و توسعه » ۴ تکنیک اشتباه در سئو که باعث جریمه ‌سایت شما می‌شود
 • mag-telegram.jpg
 • landing96-300-420.jpg
سئو و بهینه سازی سایت طراحی و توسعه

۴ تکنیک اشتباه در سئو که باعث جریمه ‌سایت شما می‌شود

اشتباه در سئو

هیچ‌چیز بدتر از جریمه شدن از سوی گوگل نیست. حواستان باشد که همیشه احتمال این اتفاق وجود دارد و گوگل دائماً در حال تغییر و بهبود الگوریتم‌هایش است و همگام با این تغییرات وب‌سایتتان را بهینه کنید. همیشه باید از به‌روزترین تکنیک‌های بهینه‌سازی وب‌سایت استفاده کرده و از روش‌های پرخطر آن دوری‌کنید. افراد سودجو ادعا می‌کنند که بدون توجه به الگوریتم‌های جدید گوگل می‌توانند وب سایت شما در صفه اول گوگل نشان دهند و سایت شما را سئو کنند. اما قطعاً در دراز مدت نتیجه مثبتی نخواهد داشت.

اگر تنها یک‌بار از سوی گوگل برای تکنیک اشتباه سئو تنبیه شوید، باید با حیثیت و اعتبار حرفه‌ای‌تان برای همیشه خداحافظی کنید چراکه نتیجه آن به‌صورت کاملاً عمومی برای تمام همکاران، شرکا و مشتریان موجود و بالقوه شما قابل‌مشاهده است.

هنگامی‌که قصد دارید استراتژی بهینه‌سازی وب‌سایتتان را برنامه‌ریزی کنید، باید مراقب ۴ نکته بسیار مهم باشید. اگر حتی تنها یکی از این موارد در سئوی سایت شما دیده شود، احتمال آن وجود دارد که گوگل شما را حسابی تنبیه و جریمه کند.

۱. لینک دادن به صفحه اصلی

لینک به صفحه اصلی

ابتدا باید بگوییم هیچ اشکالی ندارد که در استراتژی backlink از لینک‌های صفحه اصلی وب‌سایت استفاده کنید اما این کار باید به‌درستی و با شیوه صحیح اجرا شود.

برخی تصور می‌کنند که برای بهبود رتبه وب‌سایت، بهتر است لینک‌های زیادی را به صفحه اصلی ربط داد. این افراد هنوز در سال ۲۰۰۵ گیرکرده‌اند. گوگل اصلاً وب‌سایت‌ها را رتبه‌بندی نمی‌کند بلکه به صفحات رتبه می‌دهد. به همین خاطر باید به محتوای باکیفیت وب‌سایتتان لینک دهید نه صفحه اصلی!

بارزترین نشانه در تشخیص روش اشتباه سئو این است که یک کلمه کلیدی دقیقاً به صفحه اول سایت شما لینک شده باشد. مثلاً عبارت «خدمات سئو» را به صفحه اصلی وب‌سایت یک شرکت خدمات سئو لینک بشود.

عین عبارت + لینک صفحه اصلی وب‌سایت = احتمال جریمه توسط گوگل

لینک‌های صفحه اصلی تنها در صورتی درست عمل می‌کنند که کاملاً طبیعی اجرا شده باشند. تنها راه طبیعی لینک کردن صفحه اصلی هم در صورت برند بودن (مقاله‌ای که درباره برند خاصی صحبت می‌کند و به صفحه اصلی آن لینک می‌دهد) یا نقل‌قولی است که به صفحه راوی آن لینک می‌شود. البته شیوه لینک کردن نقل‌قول به صفحه راوی هم دیگر خطرناک شده چراکه بسیاری از سئوکارها بیش‌ازحد از آن استفاده کرده‌اند.

اگر وب‌سایت شما شامل یک صفحه اصلی و صفحه‌هایی مخصوص معرفی محصولات مختلف است، وقت آن فرارسیده که استراتژی بازاریابی‌تان را از نو ارزیابی کنید. یک وبلاگ اختصاصی راه‌اندازی کرده و محتوای باکیفیتی و به درد بخور در آن منتشر کنید. این کار تنها روش مطمئن برای ایجاد لینک‌های معتبر و باکیفیت به وب‌سایت شماست.

۲. مزرعه لینک و چرخه لینک

مزرعه لینک و چرخه لینک

مزرعه لینک یا link farm یعنی چندین وب‌سایت که توسط یک ارائه‌کننده خدمات سئو با هدف ایجاد بک لینک به یک وب‌سایت مشخص، راه‌اندازی شده‌اند. این وب‌سایت‌ها اغلب با پلتفرم‌های رایگان از قبیل ورد پرس یا بلاگر طراحی شده و هیچ ارزشی جز دست‌کاری کردن نتایج جستجو ندارند.

چرخه لینک یا Link Wheel مجموعه‌ای از وب سایت‌ها است که به سایت هدف لینک می‌شود ولی با همین الگو به یکدیگر نیز لینک می‌شوند. به عبارت دیگر، محتواهای دیگری تولید می‌شوند که به محتوای الف لینک می‌دهند. در این محتواهای جدید نیز لینک‌هایی به صفحهٔ شما داده می‌شود. به این ترتیب چند محتوا بوجود آمده است که همگی به هم لینک داده‌اند و تمامی آن‌ها صفحهٔ شما لینک ارسال کرده‌اند.

البته نباید از همان ابتدا به این شیوه با دید منفی و مخرب نگاه کرد چراکه برخی از کارشناسان بهینه‌سازی وب‌سایت درواقع به‌خوبی می‌توانند از این شیوه بدون استفاده از مزرعه لینک، بهره ببرند. چرخه لینک می‌تواند روش مؤثری برای بک لینک سازی به شمار برود و حتی ممکن است به‌طور طبیعی هم درنتیجه ورود محتوای باکیفیت، به وجود بیاید.

وقتی کارشناس سئو می‌خواهد برای شما بک لینک ایجاد کند، از آن‌ها بپرسید آیا جایی که لینک شکل می‌گیرد متعلق به خودشان است؟ اگر پاسخ صحیح بود یعنی این لینک‌ها از یک مزرعه لینک می‌آیند و این روش اصلاً در درازمدت به نفع شما نخواهد بود.

وقتی کارشناس سئو می‌گوید که از چرخه لینک استفاده می‌کند، از او بپرسید که از مزرعه لینک استفاده می‌کند یا تکنیک‌های کلاه‌سفید چرخه لینک را به کار می‌گیرد.

۳. لینک گرفتن از سایت‌های جریمه شده‌

لینک گرفتن از سایت‌های جریمه شده‌

هرگز از وب‌سایتی که قبلاً به خاطر خطاهایش توسط گوگل جریمه شده، لینک نگیرید. این وب‌سایت‌ها قطعاً با دلیل موجهی جریمه شده‌اند و لینک گرفتن از آن‌ها هرگز نمی‌تواند باعث بهبود کیفیت رتبه‌تان در گوگل شود. شما باید از وب‌سایت‌هایی لینک بگیرید که گوگل به آن‌ها اطمینان دارد.

از کارشناس یا ارائه‌کننده خدمات سئوی وب‌سایتتان بپرسید که چگونه وب‌سایت‌ها را برای گرفتن لینک انتخاب می‌کند. سپس بپرسید که چگونه درباره این وب‌سایت‌ها تحقیق می‌کنند. سایت MOZ یکی از بهترین جاهایی است که برای کنترل سابقه و وضعیت سایت خودتان در گوگل می توانید استفاده کنید. اگر متخصص سئوی شما هم از این منبع کمک می‌گیرد، خیالتان باید راحت باشد.

حالا که این منابع مفید را معرفی کردیم باید این نکته را هم به شما بگوییم که اگرچه این وب‌سایت‌ها می‌توانند تا حدودی معیارهای جریمه توسط گوگل را به شما نشان دهند، جریمه شدن وب‌سایت تنها توسط وب‌مسترها در Google Webmaster Tools قابل‌مشاهده است.

پیشنهاد می‌کنیم که فهرست کاملی از تمام لینک‌های گرفته شده تهیه کرده و تک‌تک آن‌ها را از این نظر چک کنید.

همچنین می‌توانید همیشه این روند را پیش از گرفتن لینک اجرا کنید و فهرستی از تمام وب‌سایت‌های پیشنهادی برای گرفتن لینک را از متخصص سئو دریافت کرده و آن‌ها را کنترل کنید.

۴. خرید لینک

خرید لینک

هرگز نباید لینک بخرید. این مورد یکی از مهم‌ترین سیاست‌های گوگل است و اغلب وب‌سایت‌ها تنها به همین خاطر توسط آن جریمه می‌شوند. لینک‌ها باید کاملاً طبیعی ایجاد شوند و فقط در طی اجرای یک استراتژی معتبر دریافت لینک، وارد وب‌سایتتان شوند.

شاید بپرسید اصلاً استراتژی معتبر دریافت لینک چیست؟ راهنماهای بسیاری دراین‌باره با روش‌های کلاه‌سفید ایجاد لینک وجود دارد؛ اما به زبان ساده این استراتژی شامل دستیابی و توسعه می‌شود. شما باید موقعیت‌های مناسب یافتن لینک را پیدا کرده و برای استفاده از آن‌ها، اقدام کنید.

خرید لینک یعنی ورود به دنیای بازاریاب‌های کلاه‌سیاه. ممکن است با خرید لینک تمام مواردی که در این مقاله توضیح دادیم را رد کنید و خودتان را در معرض جریمه گوگل قرار دهید. احتمالاً عین متن را به صفحه اصلی لینک می‌کنید، از مزرعه لینک استفاده می‌کنید و شاید هم از وب‌سایت‌های جریمه‌شده لینک بگیرید.

همیشه با متخصص سئویتان یک جلسه توجیهی بگذارید و مطمئن شوید که از روش‌های کلاه‌سفید برای بک لینک سازی استفاده می‌کنند.

کلام آخر

در این مطلب تلاش کردیم به ۴ مورد خیلی مهم در بک لینک سازی اشاره کنیم و باید این موضوع را هم بدانید که این‌ها تنها خطرات موجود در این زمینه نیستند! متأسفانه بسیاری از کارشناسان بهینه‌سازی وب‌سایت هنوز هم از همین روش‌ها استفاده می‌کنند و در صورت برون‌سپاری پروژه سئوی وب‌سایتتان باید حتماً با آن‌ها درباره موارد ذکرشده، صحبت کنید.

البته دیدگاه و نظرات در باب بهینه‌سازی وب‌سایت دائماً در حال پیشرفت و تغییر است و اشراف کامل بر تکنیک‌های این زمینه به همین خاطر روزبه‌روز دشوارتر می‌شود. موارد مهم دیگری هم وجود دارند که ممکن است باعث جریمه شما توسط گوگل شوند.

منبع entrepreneur
ابزار بهینه سازی وب هاست ایران

۳ دیدگاه

کلیک برای ثبت دیدگاه

 • برای وب سایت جدیدی که روی محتواش کار شده ولی به خاطر تازه تاسیس بودن وب سایت، امکان دریافت بک لینک به روش صحیح نیست، چه کارهایی میشه کرد؟
  سوال رو عمومی تر می پرسم، به جز بک لینک، چه کارهای اصولی برای کسب نتیجه در کوتاه ترین زمان برای وب سایت تازه تاسیس میشه انجام داد؟
  ضمناً مجله و به خصوص مطالب سئو تون عالی هستش، پر قدرت ادامه بدین!

 • سلام
  آیا این درسته که من در مقاله‌ای که در سایتم منتشر کردم، برای جلوگیری از کپی برداری بدون ذکر منبع، لینک همون مقاله رو بصورت پنهان (همرنگ صفحه سایت) در متن مقاله روی چندتا از کلمات مقاله قرار بدم؟
  تاثیر منفی روی سئو داره یا نه؟
  ممنون

  • سلام وقتتون بخیر
   سوال بسیار خوبی رو مطرح کردید. برای جلوگیری از کپی مطالب شما می توانید از طریق گوگل وبمستر تولز(Search Console) از بخش Crawl گزینه Fetch as Google رو انتخاب کنید و با وارد کردن آدرس صفحه مقاله اون رو در سریع ترین زمان ایندکس کنید.
   توجه کنید که این بخش برای بررسی صفحات توسط گوگل ارائه شده و در صورتی که بیش از حد از آن استفاده کنید سایت شما جریمه خواهد شد.
   هم چنین برای ایندکس سریع مطالب شما می توانید مقاله مورد نظر خود را در شبکه های اجتماعی اشتراک گذاری کنید.