سرور مجازی یا VPS چیست
سرور مجازی یا VPS چیست

VPS مخفف عبارت Virtual Privet Server و به معنی سرور مجازی اختصاصی بوده ولی ما به صورت عامیانه آن را به نام سرور مجازی می‌شناسیم. VPS یا سرور مجازی با تکیه بر ویژگی‌هایی مانند انعطاف‌پذیری، مقیاس‌پذیری و امنیت بیشتر نسبت به هاست‌های اشتراکی، می‌تواند تجربه‌ای مشابه استفاده از یک سرور اختصاصی را به کاربران ارائه دهد. از طرفی دیگر نیاز به در نظر گرفتن فضای اختصاصی فیزیکی برای سرور نیست. در این مطلب از مجله هاست ایران، در مورد اینکه سرور مجازی چیست، مزایا و معایب سرور مجازی چی هستند و چه تفاوتی با هاست اختصاصی دارد مطالبی ارائه خواهد شد.

سرور مجازی چیست؟

همان‌ طور که گفتیم VPS به معنی سرور مجازی اختصاصی است و بیشتر تحت عنوان سرور مجازی استفاده می‌شود. اگر سوال اینکه سرور چیست برایتان پیش آمده باید بگوئیم سرور وظیفه ارسال اطلاعات وبسایت به مرورگر شما را دارد. سپس مرورگر این اطلاعات را پردازش کرده و محتوای وبسایت را به شما نمایش می‌دهد.

سرور مجازی چیست

حال که با مفهوم سرور و وظیفه آن آشنا شدید سراغ سرور مجازی می‌رویم. در سرور مجازی همان‌طور که از نام آن پیداست، با استفاده از تکنولوژی مجازی‌سازی، یک سرور اختصاصی قدرتمند به چندین سرور مجازی تقسیم‌ می‌شود. اینگونه است که در صورت خرید سرور مجازی می‌توانید بسته به مواردی مانند حجم سایت یا ترافیک آن، RAM ،CPU ،Hard و غیره مورد نظر خود را انتخاب کنید. در بخش بعد در مور اینکه مزایا و معایب سرور مجازی چیست اطلاعاتی ارائه کرده‌ایم؛ علاوه بر این برای تجربه این سرویس بدون هزینه به خصوص می‌توان اقدام به استفاده کوتاه مدت از سرور مجازی رایگان نمایید.

مزایا و معایب VPS چیست؟

ما در این بخش تنها به مزایا و معایب سرور مجازی اشاره می‌کنیم. اگر به دقت در مزایا و معایب این نوع از هاستینگ عمیق شوید می‌توانید انتخاب کنید که آیا خرید سرور مجازی برای سایت شما انتخابی منطقی است یا خیر. البته در این مطلب پس از ذکر مزایا و معایب و مقایسه بین هاست اشتراکی، سرور مجازی، سرور مجازی ابری و سرور اختصاصی در انتها جمع‌بندی مختصری در مورد اینکه VPS برای چه سایت‌هایی مفید است خواهیم داشت.

مزایای سرور مجازی چیست؟

در جواب اینکه مزایای سرور مجازی چیست می‌توان پاسخ‌های زیر را ذکر کرد:

 • VPS به لحاظ امنیت در سطح خوبی قرار دارد، به ویژه نسبت به هاست‌های اشتراکی. همچنین دیتابیس و تمام فایل‌های شما در دسترس سرورهای مجازی دیگر نیستند.
 • ترافیک بالای ناگهانی سرور مجازی خاصی که در سرور اختصاصی با شما مشترک است روی عملکرد سرور مجازی شما تاثیری ندارد.
 • داشتن دسترسی Super user یا همان دسترسی Root به شما این امکان را می‌دهد که خودتان بتوانید آن را پیکربندی کنید.
 • در مقایسه با سرور اختصاصی هزینه کمتری پرداخت می‌کنید ولی امکاناتی تقریبا در همان حد در اختیارتان است. همچنین نیاز به نگهداری فیزیکی از سرور اختصاصی و فراهم آوردن لوکیشن خاص برای آن ندارید.
 • امکان اینکه امنیت سرور مجازی مورد استفاده را خودتان افزایش دهید وجود دارد. اینکار از آنجایی ممکن است که شما امکان نصب و به‌روزرسانی نرم‌افزارها از جمله آنتی‌ویروس‌های مختلف روی VPS را دارید.

مقاله مرتبط: نکاتی برای بهینه سازی عملکرد سرور مجازی (VPS)

امنیت سرور مجازی

به لطف استفاده از پارتیشن‌بندی مجازی که سایت‌ها را از هم تفکیک می‌کند، هاستینگ VPS از انواع اشتراکی بسیار ایمن‌تر است. در این فضا همچنین کاربران می‌توانند ویژگی‌های امنیتی مورد نیاز برای سایت خود را نصب و فعال‌سازی کنند.

امنیت سرور مجازی

ارائه‌دهنده‌های سرویس VPS مسئولیت نصب و حفظ ویژگی‌های امنیتی خود سرور را بر عهده دارند و این کار باعث محافظت در برابر طیف گسترده‌ای از تهدیدات امنیتی بر بستر وب یا حملات سایبری می‌شود. در سرویس‌های VPS چون هر سایت به‌صورت جداگانه مسئولیت حفظ امنیت خود را بر عهده دارد در نتیجه احتمال رخنه بدافزارها از یک سایت به سایت دیگر به میزان قابل‌توجهی کاهش می‌یابد. همچنین کاربران می‌توانند هرگونه نرم‌افزار امنیتی دلخواه را روی سرور خود نصب کنند. بنابراین ویژگی‌های امنیتی در سرورهای VPS قابلیت شخصی‌سازی بر اساس نیازهای شخص را دارند.


مقاله مرتبط: ۹ راه مؤثر برای افزایش امنیت در سرور مجازی


مقیاس پذیری سرور مجازی

برای کاربرانی که به دنبال فضای بیشتری برای رشد می‌گردند، VPS می‌تواند سطحی از مقیاس‌پذیری را ارائه دهد که بسیار بیشتر از محدوده هاست‌های اشتراکی است. در هاست VPS با توجه به اینکه تعداد سایت‌های کمتری از منابع سرور استفاده می‌کنند، کاربران به‌طور معمول به پهنای باند و حافظه بیشتری دسترسی دارند. اما این منابع هنوز هم محدود هستند، بنابراین سایتی که سریعاً رشد می‌کند و ترافیکش با سرعت زیادی افزایش می‌یابد باید به یک سطح جدید از خدمات ارتقا یابد یا به دنبال راه‌حل‌های دیگری مانند یک هاست VPS با درصد تخصیص بیشتر بگردد یا حتی می‌تواند به سراغ استفاده از یک هاستینگ اختصاصی برود.

معایب VPS چیست؟

در پاسخ به سوال اینکه معایب سرور مجازی چیست دو پاسخ زیر بسیار قابل توجه هستند:

 • مدیریت سرور مجازی نیاز به دانش فنی بیشتری نسبت به ‌هاست‌های اشتراکی دارد.
 • در صورتی که نتوان تنظیمات سرور اختصاصی را درست انجام داد و آن را به‌روزرسانی کرد، ممکن است امنیت به خطر بیافتد.

تفاوت سرور اختصاصی و سرور مجازی چیست؟

زمانی که صحبت از میزبانی وب‌سایت‌ها یا برنامه‌ها می‌شود، دو گزینه محبوب یعنی سرورهای اختصاصی و سرورهای مجازی بسیار موردتوجه هستند. اما تفاوت سرور اختصاصی و سرور مجازی چیست؟ در این بخش به این پرسش پاسخ نسبتاً کاملی ارائه خواهیم کرد.

تفاوت سرور اختصاصی و سرور مجازی چیست

 • تخصیص منابع: در VPS، یک سرور فیزیکی به چندین سرور مجازی تقسیم می‌شود و هر VPS منابع اختصاصی خود مانند CPU، RAM و ذخیره‌سازی را دارد. از طرف دیگر، سرور اختصاصی یک سرور فیزیکی کامل است که صرفاً به یک کاربر یا سازمان اختصاص داده‌شده است و دسترسی کامل به تمام منابع سرور را فراهم می‌کند.
 • عملکرد: سرورهای اختصاصی معمولاً عملکرد بهتری را ارائه می‌دهند زیرا تمام منابع سرور به یک کاربر اختصاص داده‌شده است. با یک VPS، اگرچه منابع به‌طور انحصاری تخصیص داده می‌شود، عملکرد کلی می‌تواند تحت تأثیر فعالیت‌های سایر کاربران در همان سرور فیزیکی باشد.
 • مقیاس‌پذیری: VPS مقیاس‌پذیری را با این امکان به شما ارائه می‌دهد که به راحتی منابع را با تغییر نیازهای خود ارتقا یا کاهش دهید. شما می‌توانید CPU، RAM یا فضای ذخیره‌سازی بیشتری را بر اساس تقاضا اختصاص دهید. بااین‌حال، سرورهای اختصاصی معمولاً به تغییرات فیزیکی سخت‌افزار یا مهاجرت سرور برای ارتقا یا کاهش منابع نیاز دارند.
 • هزینه: میزبانی VPS معمولاً مقرون‌به‌صرفه تر از سرورهای اختصاصی است زیرا هزینه یک سرور فیزیکی بین چندین کاربر تقسیم می‌شود. سرورهای اختصاصی معمولاً به دلیل دسترسی انحصاری به منابع کل سرور گران‌تر هستند.
 • کنترل و سفارشی‌سازی: با یک سرور اختصاصی، شما کنترل کامل و دسترسی ریشه به سرور را دارید که به شما این امکان را می‌دهد تا نرم‌افزار، سیستم‌عامل و تنظیمات سرور را مطابق با نیازهای خاص خود سفارشی کنید. VPS همچنین سطح بالایی از کنترل را فراهم می‌کند، اما ممکن است محدودیت‌هایی از سوی ارائه دهنده‌هاست اعمال شود.
 • امنیت: هم سرورهای VPS و هم سرورهای اختصاصی را می‌توان به‌طور مؤثر ایمن کرد، اما سرورهای اختصاصی ممکن است ازنظر جداسازی یک مزیت جزئی داشته باشند زیرا هیچ کاربر دیگری در همان سرور فیزیکی وجود ندارد. بااین‌حال، اقدامات امنیتی در درجه اول به پیکربندی و عملکرد مدیر بستگی دارد.

انتخاب بین VPS و سرور اختصاصی به نیازها و بودجه خاص شما بستگی دارد. اگر یک برنامه کاربردی با منابع فشرده دارید یا به حداکثر عملکرد و کنترل نیاز دارید، یک سرور اختصاصی ممکن است انتخاب بهتری باشد. از سوی دیگر، اگر مقرون‌به‌صرفه بودن، مقیاس‌پذیری و انعطاف‌پذیری مهم هستند، یک VPS می‌تواند راه‌حل مناسبی ارائه دهد.

پیشنهاد مطالعه: تفاوت بین هاست‌ اشتراکی، سرور مجازی و سرور اختصاصی

 چرا سرور مجازی؟

امیدواریم به طور کامل متوجه پاسخی که به سوال اینکه سرور مجازی چیست داده‌ایم شده باشید. پلن‌های هاستینگ VPS می‌توانند یک جایگزین اقتصادی برای سرویس‌های هاستینگ کسب‌وکارهای کوچک ولی در حال رشد ارائه دهند. چرا که پلن‌های پایه VPS می‌توانند با سطوح بالای پکیج‌های هاست‌های اشتراکی رقابت کنند و همچنین این نوع میزبانی می‌تواند مزایای هاست‌های اختصاصی بسیار گران قیمت را با قیمتی مقرون‌به‌صرفه ارائه دهد.

خرید سرور مجازی

در فضای هاستینگ VPS، دست کاربران برای انتخاب پلن مورد نظر خود با آپشن‌های مختلف باز است و اینجاست که کاربردهای سرور مجازی خودش را نشان می‌دهد. آپشن‌هایی همچون سرویس‌های کاملاً مدیریت نشده تا مدیریت شده که برای مدیریت ابعاد مختلف راه‌اندازی سایت و حفظ روزانه آن نیاز است. با در نظر گرفتن پارامترهای سرور فیزیکی به اشتراک‌گذاری شده، هاستینگ VPS را می‌توان در صورت نیاز با نرخ‌های پیش‌بینی شده ماهیانه ارتقا داد. سرور مجازی برای کسب‌وکارهای در حال رشد که فضای هاستینگ بیشتری نسبت به هاست‌های اشتراکی نیاز دارند، از طرفی هم هنوز مهیای استفاده از هاستیگ‌های اختصاصی روی سرورهای اختصاصی نیستند، می‌تواند بهترین گزینه باشد.

مطلب پیشنهادی: نحوه انتقال سایت به سرور جدید

خرید سرور مجازی

میزبانی VPS قطعاً نمی‌تواند برای همه مناسب باشد، اما این راه‌حل هیبریدی می‌تواند ترکیبی از ویژگی‌های اساسی هاست‌های اشتراکی ارزان قیمت را با حفظ حریم خصوصی و کنترل بیشتر روی میزبانی به کسب‌وکارهای در حال رشد که به دنبال سرویس‌های میزبانی منعطف می‌گردند ارائه دهد. هاست ایران شرکت ارائه‌دهنده خدمات انواع مختلف هاستینگ در کنار شما خواهد بود تا در مسیر ایجاد تجربه خوب در این زمینه گامی موثر بردارد. در هاست ایران انوع پلن‌های سرور مجازی با بهترین کیفیت از لوکیش‌های مختلفی در دسترس است. سرورهای مجازی هاست ایران از اهمیت بسیار ویژه‌ای برخوردار هستند و از آخرین تکنولوژی‌های روز دنیا همراه با پشتیبانی ۲۴ ساعته بهره می‌برند. اگر به فکر مهاجرت به سرورهای مجازی هستید هم اکنون می‌توانید از طریق صفحه خرید VPS پلن‌های هاست ایران را برای خرید بهترین سرور مجازی مشاهده کنید.

آیا تاکنون از سرویس هاستینگ VPS استفاده کرده‌اید؟ ما و سایر خوانندگان مجله آموزشی هاست ایران منتظر شنیدن تجربیات شما در این زمینه هستیم.

سوالات متداول :

سرور مجازی یا VPS چیست؟

دپارتمان آموزش هاست ایران

دپارتمان آموزشی هاست ایران در تلاش است جدید ترین آموزش های مرتبط با میزبانی وب را در اختیار کاربران عزیز قرار دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  +  79  =  80