مجله خبری هاست ایران » شبکه » سرور مجازی یا VPS چیست؟
شبکه میزبانی وب

سرور مجازی یا VPS چیست؟

سرور مجازی یا VPS چیست؟

سرور مجازی یا VPS برای کسب‌وکارهای در حال رشد که به فضای هاستینگ بیشتری نسبت به هاست‌های اشتراکی نیاز دارند، اما از طرفی هم هنوز مهیای استفاده از هاستیگ‌های اختصاصی روی سرورهای اختصاصی نیستند، می‌تواند بهترین گزینه باشد. VPS با تکیه بر ویژگی‌هایی مانند انعطاف‌پذیری، مقیاس‌پذیری و امنیت بیشتر نسبت به هاست‌های اشتراکی، می‌تواند تجربه یک سرور اختصاصی را به کاربران ارائه دهد و در آن دیگر نیاز به در نظر گرفتن فضای اختصاصی فیزیکی برای سرور نیست.

سرویس‌های VPS چگونه کار می‌کنند؟

VPS که درواقع تلفیقی از ویژگی‌های هاستینگ‌های اشتراکی و اختصاصی است، برای سایت‌هایی طراحی شده که سرعت رشدشان بیشتر از محدودیت فضای هاست‌های اشتراکی است. این مدل هایبرید از نوعی فناوری مجازی به نام hypervisor برای پارتیشن‌بندی یک سرور به چند فضای مستقل یا ماشین‌های مجازی استفاده می‌کند و هرکدام از آن‌ها سیستم‌عامل اختصاصی و زیرساخت‌های مختص به خود را دارند. هرچند که هر سایت  VPS در سرور به‌صورت جداگانه فعالیت می‌کند، اما می‌تواند بخشی از منابع به اشتراک گذاشته شده سرور را دریافت کند که در میان تمام سایت‌هایی که از آن سرور استفاده می‌کنند به اشتراک گذاشته می‌شود.


مقاله مرتبط: تفاوت بین هاست‌ اشتراکی، سرور مجازی و سرور اختصاصی


به این ترتیب، هاستینگ سرور مجازی اختصاصی امکان پیکربندی و مدیریت مستقل سایت‌ها همانند یک سرور اختصاصی اما با هزینه کمتر را به کاربران می‌دهد. در یک فضای هاستینگ VPS، کاربران می‌توانند به‌صورت مجازی روی تمام جنبه‌های قابلیتی و عملکردی سایت کنترل داشته باشند و این فضا نسبت به هاست‌های اشتراکی عملکرد بهتری دارند و مقیاس‌پذیرتر است. سرویس‌های هاستینگ VPS می‌توانند تمام ویژگی‌های لازم برای همراهی با رشد سایت را داشته باشند بدون اینکه به نیازی به آپگرید کردن به یک هاستینگ اختصاصی وجود داشته باشد.

VPS امکان کنترل و سفارشی‌سازی دارد

در محیط‌های هاست اشتراکی، کاربران کنترل نسبتاً محدودی روی ویژگی‌ها و عملکرد سایت‌های خود دارند. پکیج‌های میزبانی شخصی می‌توانند تعیین کنند که کدام جنبه‌های یک سایت را می‌توان تغییر داد یا تنظیم مجدد کرد، اما پارامترهای عمومی توسط میزبان تعیین می‌شوند و معمولاً سطح دسترسی لازم برای پیکربندی جنبه‌های هسته‌ای ظاهر یک سایت و عملکردها به کاربران داده نمی‌شود.

همانند محیط‌های هاست اشتراکی، سرویس‌دهنده هاستینگ VPS نیز مسئولیت حفظ و نگهداری از سرور فیزیکی را بر عهده دارد و وظایفی مانند ارتقای نرم‌افزار سرور، مدیریت هسته حافظه، پهنای باند و قدرت محاسبات بر عهده او است. اما با این حال کاربران می‌توانند کنترل سایر جنبه‌های پیکربندی و مدیریت سایت‌هایشان را در دست داشته باشند.

در هاستینگ VPS، کاربران دسترسی کاملی به سیستم‌عامل سایت، ازجمله دسترسی نامحدود به روت سایت و مجوزهای مدیریتی، دارند. این دسترسی به مدیران سایت‌هایی که تجربه توسعه و طراحی وب دارند امکان می‌دهد تا سایت‌های خود را از ابتدا پیکربندی کنند و همچنین بتوانند پیکربندی زیرساخت‌های سایت و نصب نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌های مورد نیاز شرکت را نیز بر عهده بگیرند. آن‌ها ممکن است بخواهند یک نرم‌افزار خاص امنیتی، دروازه‌های پرداخت یا اپلیکیشن‌های خاص برای حفاظت از داده‌های کاربران را نصب کنند. اما برای کسانی که فاقد این سطح از تخصص هستند، ارائه‌دهنده‌های سرویس‌های VPS می‌‌توانند پشتیبانی و همیاری کاملی برای تنظیم و حفظ سایت در سرورهای مجازی را از آن‌ها داشته باشند.

برای مشاهده قیمت‌ها و شرایط مربوط به سرور مجازی، خدمات میزبانی وب و همچنین انتقال سایت خود به دیتاسنتر هاست ایران بر روی دکمه روبه‌رو کلیک کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره با واحد فروش میزبانی وب به شماره ۰۲۱۲۸۳۱۰ تماس حاصل فرمایید.

اطلاعات بیشتر

VPS عملکرد را بهبود می‌دهد

سایت‌هایی که از سرویس‌های هاستینگ اشتراکی استفاده می‌کنند، ممکن است تحت تأثیر مشکلات سایر سایت‌های استفاده‌کننده از آن سرور قرار بگیرند. افزایش ناگهانی ترافیک، نقایص امنیتی و سایر مشکلاتی که سایت‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهند می‌توانند باعث شوند که یک سایت سرعت بارگذاری کمی داشته باشد یا حتی کرش کند، زیرا یک درخواست ناگهانی در سرور مشترک می‌تواند صدها یا هزاران سایت را تحت تأثیر خود قرار دهد.


مقاله مرتبط: نکاتی برای بهینه سازی عملکرد سرور مجازی (VPS)


هاستینگ VPS با کاهش ریسک چنین مشکلاتی می‌تواند عملکرد سایت را بهبود دهد، هرچند که این نوع میزبانی نیز به‌صورت کامل نمی‌تواند چنین خطراتی را رفع کند. از آن‌جایی که هر سایت در سرور هاستینگ VPS از سایر سایت‌ها مستقل است، کاربران با خطر کمتر آلوده شدن از سوی سایت‌های همسایه مواجه هستند. البته باید در نظر داشته باشید که هر چند تعداد سایت‌های میزبانی شده در یک سرور هاستینگ VPS کمتر از انواع اشتراکی است، اما باز هم سایت‌ها از یک سرور مشترک استفاده می‌کنند. یعنی هر سایت مانند محیط‌های هاست اشتراکی بخشی از منابع سرور را به خود اختصاص داده است. همچنین همانند محیط‌های اشتراکی در هاستینگ VPS نیز وقتی یک سایت بیش از آن چیزی که باید از منابع سرور استفاده می‌کند، این می‌تواند روی عملکرد سایر سایت‌ها نیز تأثیر بگذارد.

VPS ایمن‌تر است

به لطف استفاده از پارتیشن‌بندی مجازی که سایت‌ها را از هم تفکیک می‌کند، هاستینگ VPS از انواع اشتراکی بسیار ایمن‌تر است. در این فضا همچنین کاربران می‌توانند ویژگی‌های امنیتی مورد نیاز برای سایت خود را نصب و فعال‌سازی کنند.

ارائه‌دهنده‌های سرویس VPS مسئولیت نصب و حفظ ویژگی‌های امنیتی خود سرور را بر عهده دارند و این کار باعث محافظت در برابر طیف گسترده‌ای از تهدیدات امنیتی بر بستر وب یا حملات سایبری می‌شود. در سرویس‌های VPS چون هر سایت به‌صورت جداگانه مسئولیت حفظ امنیت خود را بر عهده دارد در نتیجه احتمال رخنه بدافزارها از یک سایت به سایت دیگر به میزان قابل‌توجهی کاهش می‌یابد. همچنین کاربران می‌توانند هرگونه نرم‌افزار امنیتی دلخواه را روی سرور خود نصب کنند. بنابراین ویژگی‌های امنیتی در سرورهای VPS قابلیت شخصی‌سازی بر اساس نیازهای شخص را دارند.

برای مشاهده قیمت‌ها و شرایط مربوط به سرور مجازی، خدمات میزبانی وب و همچنین انتقال سایت خود به دیتاسنتر هاست ایران بر روی دکمه روبه‌رو کلیک کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره با واحد فروش میزبانی وب به شماره ۰۲۱۲۸۳۱۰ تماس حاصل فرمایید.

اطلاعات بیشتر

VPS می‌تواند مقیاس‌پذیر باشد

برای کاربرانی که به دنبال فضای بیشتری برای رشد می‌گردند، VPS می‌تواند سطحی از مقیاس‌پذیری را ارائه دهد که بسیار بیشتر از محدوده هاست‌های اشتراکی است. در هاست VPS با توجه به اینکه تعداد سایت‌های کمتری از منابع سرور استفاده می‌کنند، کاربران به‌طور معمول به پهنای باند و حافظه بیشتری دسترسی دارند. اما این منابع هنوز هم محدود هستند، بنابراین سایتی که سریعاً رشد می‌کند و ترافیکش با سرعت زیادی افزایش می‌یابد باید به یک سطح جدید از خدمات ارتقا یابد یا به دنبال راه‌حل‌های دیگری مانند یک هاست VPS با درصد تخصیص بیشتر بگردد یا حتی می‌تواند به سراغ استفاده از یک هاستینگ اختصاصی برود.


مقاله مرتبط: ۹ راه مؤثر برای افزایش امنیت در سرور مجازی


یک راه‌حل اقتصادی برای کسب‌وکارهای در حال رشد

پلن‌های هاستینگ VPS می‌توانند یک جایگزین اقتصادی برای سرویس‌های هاستینگ کسب‌وکارهای کوچک ولی در حال رشد را ارائه دهند. پلن‌های پایه VPS می‌توانند با سطوح بالای پکیج‌های هاست‌های اشتراکی رقابت کنند و همچنین این نوع میزبانی می‌تواند مزایای هاست‌های اختصاصی بسیار گران قیمت را با قیمتی مقرون‌به‌صرفه ارائه دهد. در فضای هاستینگ VPS، دست کاربران برای انتخاب پلن مورد نظر خود با آپشن‌های مختلف باز است. آپشن‌هایی همچون سرویس‌های کاملاً مدیریت نشده تا مدیریت شده که برای مدیریت ابعاد مختلف راه‌اندازی سایت و حفظ روزانه آن نیاز است. با در نظر گرفتن پارامترهای سرور فیزیکی به اشتراک‌گذاری شده، هاستینگ VPS را می‌توان در صورت نیاز با نرخ‌های پیش‌بینی شده ماهیانه ارتقا داد.

میزبانی VPS قطعاً نمی‌تواند برای همه مناسب باشد، اما این راه‌حل هیبریدی می‌تواند ترکیبی از ویژگی‌های اساسی هاست‌های اشتراکی ارزان قیمت را با حفظ حریم خصوصی و کنترل بیشتر روی میزبانی به کسب‌وکارهای در حال رشد که به دنبال سرویس‌های میزبانی منعطف می‌گردند ارائه دهد.

آیا تاکنون از سرویس هاستینگ VPS استفاده کرده‌اید؟ ما و سایر خوانندگان مجله آموزشی هاست ایران منتظر شنیدن تجربیات شما در این زمینه هستیم.

منبع bluehost.com
برچسب ها

افزودن دیدگاه

کلیک برای ثبت دیدگاه