بازاریابی دیجیتال چیست؟
بازاریابی دیجیتال چیست؟

حالا که وب‌سایت کسب‌وکار یا وبلاگتان را راه‌اندازی کرده‌اید، در این فکر هستید که چگونه به مردم بگویید که در حال انجام چه‌کاری هستید. احتمالاً عبارت بازاریابی دیجیتال (Digital Marketing) را شنیده‌اید اما شاید در مورد مفهوم آن کمی گیج شده‌اید چون یک موضوع بسیار گسترده است.

در این راهنما به اصول بازاریابی دیجیتال و تعریف آن نگاهی می‌اندازیم و همچنین اصول موجود در ورای روش‌های بازاریابی دیجیتال پیشرو را توضیح می‌دهیم تا به شما کمک کنند، تصمیم بگیرید که کدام تکنیک برای وب‌سایت شما بهتر عمل می‌کند.

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

بازاریابی دیجیتال به بازاریابی محصولات و / یا خدمات از طریق استفاده از فن‌آوری دیجیتال که اغلب اینترنت است، اشاره می‌کند. این برنامه شامل بهینه‌سازی موتور جستجو (SEO)، تبلیغات کلیکی (PPC) و تبلیغات رسانه‌های اجتماعی است.

اگر بازاریابی دیجیتال خوب انجام شود، به افزایش فروش شما کمک خواهد کرد و بسیار مقرون‌به‌صرفه است. پس بیایید نگاهی به تکنیک‌های اصلی بازاریابی دیجیتال بیندازیم و اینکه چطور می‌توانید از آن‌ها برای ترویج کسب‌وکار خود استفاده کنید.


مقاله مرتبط: آنچه دیجیتال مارکترها باید در مورد کوکی‌ها و ردیابی بدانند!


بهینه‌سازی موتور جستجو (Search Engine Optimization)

سئو یکی از اولین تکنیک‌های بازاریابی دیجیتال بوده است و هنوز هم ابزار بسیار قدرتمندی است. هدف این است که مطمئن شوید، وب‌سایتتان به گونه‌ای بهینه شده‌ است که صفحات فروش اصلی‌تان در بالای نتایج موتور جستجو قرار دارند.

به بیان ساده، اصول پیاده‌سازی SEO شامل شناسایی کلمات کلیدی است که مشتریان احتمالی‌تان برای جستجوی محصول یا خدماتی استفاده می‌کنند که ارائه می‌دهید و سپس ایجاد محتوا مبتنی بر کلمات کلیدی که در نتایج جستجو ظاهر می‌شوند. سپس افراد (مشتریان احتمالی‌تان) سایتتان را در نتایج جستجو مشاهده خواهند کرد و اگر بخواهند از شما می‌خرند.

واقعیت کمی پیچیده‌تر از آن است و چیزهایی مثل ساختار وب‌سایتتان نیز وقتی نوبت به اجرای اصول سئو می‌رسد، مهم هستند.

چیز دیگری که باید به خاطر داشته باشید این است که کمی طول می‌کشد تا شما از پیاده‌سازی اصول SEO نتیجه بگیرید. پس اگرچه این یک تکنیک بازاریابی بلندمدت است، برای نتایج سریع به آن تکیه نکنید.

تبلیغات کلیکی (PPC)

اگر می‌خواهید از بازاریابی دیجیتال به سرعت نتیجه بگیرید، باید تبلیغات PPC را جدی بگیرید. همان‌طور که این نام نشان می‌دهد، شما به ازای هر کلیک بر تبلیغاتتان، مبلغی را پرداخت می‌کنید (بنابراین به ازای هر کلیک، آگهی شما بازدیدکننده‌ای را به وب‌سایتتان می‌فرستد).

یکی از محبوب‌ترین انواع تبلیغات PPC، گوگل ادوردز (Google AdWords) است که در آن شما باید مبلغی را پرداخت کنید برای اینکه آگهی‌هایتان را در نتایج جستجو برای کلمات کلیدی که مربوط به کسب‌وکارتان هستند، بگنجانید.

اینجا یک مثال آورده شده است:

پلتفرم‌های PPC رایج دیگر، شامل تبلیغات رسانه‌های اجتماعی (معمولاً فیس‌بوک و توییتر) و تبلیغات نمایشی (که در آن شما از یک سرویس آگهی برای نمایش تبلیغات خود در وب‌سایت‌های شخص ثالث استفاده می‌کنید) هستند.

مقدار پولی که برای هر کلیک پرداخت می‌کنید، ممکن است بین چند پنی تا ده‌ها پوند متغیر باشد، بسته به چیزهایی مانند کلمات کلیدی که مورد هدف قرار می‌دهید، سطح رقابت و پلتفرمی که از آن استفاده می‌کنید.

هدف اصلی تبلیغات PPC تضمین این است که شما از فروش حاصل از تبلیغاتتان بیشتر از مقداری که برای خود تبلیغات هزینه می‌کنید، درآمد داشته باشید.


مقاله مرتبط: SEO یا PPC: کدام‌یک در طولانی‌مدت بهتر جواب می‌دهد؟


یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌های PPC این است که به سرعت نتیجه می‌دهد، پس مجبور نیستید برای نتایج انتظار بکشید.

اگر در مورد انجام دادن کارها مطمئن نیستید، مؤسسات معتبر زیادی وجود دارند که می‌توانند به PPC تان کمک کنند.

بازاریابی رسانه‌های اجتماعی ارگانیک (Organic Social Media Marketing)

علاوه بر بازاریابی رسانه‌های اجتماعی پولی، بازاریابی رسانه‌های اجتماعی ارگانیک نیز وجود دارد – که در آن کسب‌وکارها تلاش می‌کنند بدون پرداخت هزینه برای آگهی، کاربران بیشتری را جذب کنند.

راه‌های اصلی برای انجام این کار به اشتراک‌گذاری محتوای مفید و آموزنده و تشویق مشتریان فعلی برای برقراری ارتباط با شما در رسانه‌های اجتماعی است.

متأسفانه، ایجاد فالووینگ رسانه‌های اجتماعی بسیار سخت‌تر از آن چیزی است که قبلاً بود تا حدی به دلیل افزایش رقابت برای جلب‌توجه و تا حدی به این دلیل که شبکه‌های اجتماعی مشتاق هستند تا مردم را وادار به پرداخت هزینه برای تبلیغاتشان کنند.

بازاریابی محتوا (Content Marketing)

یک ارتباط قوی بین این تکنیک بازاریابی دیجیتال و تکنیک بازاریابی رسانه‌های اجتماعی وجود دارد، اما بازاریابی محتوا به اندازه‌ای مهم است که یک روش جداگانه محسوب می‌شود.

ایده‌ای که در ورای بازاریابی محتوا وجود دارد، ساده است: ایجاد وبلاگ‌ها، تصاویر گرافیکی، بخش‌های تحقیق، گزارش دقیق و جامع و غیره.

البته همان‌طور که تصور می‌کنید، ایجاد این نوع مطالب مستلزم برنامه‌ریزی و تلاش بسیاری است.


مقاله مرتبط: اهمیت بازاریابی محتوا در دوران کرونا


اگر این کار را به خوبی انجام دهید، بازاریابی محتوا به شما کمک می‌کند تا بتوانید SEO، بازاریابی رسانه‌های اجتماعی و بازاریابی ایمیلی‌تان را بهبود ببخشید.

روابط عمومی آنلاین (Online PR)

انجام یک PR مؤثر برای بسیاری از تجارت‌های کوچک غیرقابل دسترس بود اما بازاریابی دیجیتال همه چیز را تغییر داده ‌است.

گسترش وبلاگ‌ها و اخبار آنلاین به این معنی است که تعداد قابل‌توجهی از مکان‌ها وجود دارند که شما می‌توانید برای کسب‌وکار کوچکتان تحت پوشش قرار دهید.

البته که باید کار جالبی انجام دهید تا این پوشش را به دست آورید. این ممکن است، بخشی از محتوایی باشد که ایجاد کرده‌اید (بنابراین در اینجا همپوشانی کامل با بازاریابی محتوی وجود دارد) یا می‌تواند این باشد که شما یک محصول ابتکاری را می‌فروشید یا یک داستان شخصی جالب برای گفتن دارید.

ممکن است نتوانید مثل صفحات اول روزنامه‌های ملی عمل کنید اما شانس این وجود دارد که بتوانید پوشش مجلاتی را بگیرید که مشتریان احتمالی شما به طور منظم می‌خوانند.

بازاریابی ایمیلی (Email Marketing)

بازاریابی ایمیلی اغلب به عنوان یک روش قدیمی طراحی شده‌ است؛ اما اگر به درستی انجام شود، یک تکنیک بازاریابی دیجیتال بسیار قدرتمند است. یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌های بازاریابی ایمیلی این است که به شما این امکان را می‌دهد که یک پایگاه ‌داده بازاریابی بسازید که بتوانید بر روی آن کنترل داشته باشید.


مقاله مرتبط: چگونه از بازاریابی ایمیلی به‌درستی استفاده کنیم؟


برای مثال، اگر به گوگل برای ترافیک خود تکیه کنید، تغییر در الگوریتم موتور جستجو می‌تواند منجر به افت تعداد افرادی شود که از وب‌سایتتان بازدید می‌کنند؛ اما اگر شما افرادی را که سایتتان را از طریق گوگل پیدا می‌کنند، تشویق کنید تا ایمیلشان را در سایتتان ثبت کنند، می‌توانید دوباره با این افراد تماس بگیرید، حتی اگر رتبه سایتتان در گوگل افت پیدا کند.

جمع‌بندی

به احتمال زیاد، الآن درک بهتری از بازاریابی دیجیتال، تکنیک‌های موجود و اینکه چگونه می‌توانند به شما در رشد کسب‌وکارتان کمک کنند، دارید.

بازاریابی دیجیتال چیست؟

علی رجبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  +  70  =  80