اینترنت 5g برای طراحان وب چه معنایی دارد؟
اینترنت 5g برای طراحان وب چه معنایی دارد؟

این روزها همه درباره اینترنت ۵G یا نسل پنجم صحبت می‌کنند. جدیدترین نسل اتصال موبایل ویژگی‌های خارق‌العاده‌ای برای ارائه دارد، از جمله بهبود اتصال، سرعت بیشتر و اختلال کمتر. متخصصین پیش‌بینی کرده‌اند که تا سال ۲۰۲۵، ۵G احتمالاً تا ۱.۴ میلیارد دستگاه در سراسر جهان را به خود اختصاص داده است.

اما اینترنت ۵G فقط برای کار با موبایل نیست. تغییرات در اتصالات و سرعت گشتن در وب از طریق موبایل به روی طراحی وب نیز تأثیر خواهد گذاشت.

به‌عنوان یک طراح وب، این به شما بستگی دارد که در نظر بگیرید جدیدترین ابزار اتصال چه تأثیری به روی اینکه کاربران چطور به وب‌سایت شما برسند دارد. علاوه بر این‌ها، این بهبود در سرعت اینترنت موبایل می‌تواند به شما فضای بیشتری برای استفاده از محتوای بزرگ‌تر (نظیر ویدیوهای ۴K) در وب‌سایتتان بدهد. در ادامه به شما خواهیم گفت چطور برای نسل پنجم موبایل آماده شوید.

چرا اینترنت ۵g هیجان انگیز است؟

پیش از اینکه بفهمید چطور ۵G قرار است فرآیند طراحی وب‌سایت شما را تغییر دهد، باید به‌طور کلی اطلاعات و درک بیشتری درباره این تکنولوژی داشته باشید.

۵G پنجمین نسل از تکنولوژی موبایل است که به شما سرعت آپلود و دانلود بالاتر اطلاعات، اتصال با ثبات‌تر و پوشش بیشتری را ارائه می‌دهد. در قیاس با نسل چهارم (۴G)، نسل پنجم می‌تواند بین ۱۰ الی ۲۰ بار سرعت بیشتری نسبت به شرایط کنونی ارائه دهد. این بدین معناست که کاربران می‌توانند صفحات و فایل‌ها را در کسری از ثانبه باز کرده یا لود کنند.

با توجه به بالا رفتن حجم اطلاعات در فضای اینترنت، نسل پنجم به وجود آمد تا این نیاز را برطرف کند. همچنان که تماشای آنلاین ویدیو و پخش موسیقی روز به‌روز افزایش می‌یابد، پهنای باند موجود نیز می‌بایست وابسته به آن افزایش یابد. مردم برای اینکه بتوانند به بهترین شکل از اینترنت روی موبایلشان بهره‌مند شوند دائم در حال کلنجار رفتن هستند. حالا با نسل پنجم راحت‌تر می‌توانید از موبایل برای گشتن در اینترنت استفاده کنید.

اگرچه ۵G فقط درباره سرعت نیست. یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌هایی که این تکنولوژی جدید دارد این است که تأخیر در آن کاهش یافته است. به نوعی می‌توان این‌گونه گفت که کمترین تأخیر زمانی بین اطلاعاتی که یک وب‌سایت به گوشی ارسال می‌کند و اطلاعاتی که نیاز است رد و بدل شوند ایجاد می‌شود. حتی اگر فقط همین وب‌سایت را نیز در نظر بگیرید پر از محتوای غنی است و نیاز به نسل پنجم حتی برای این وب‌سایت نیز احساس می‌شود.

این کاهش تأخیر است که می‌تواند استراتژی طراحی وب را به سمت جریان کاربری خارق‌العاده بکشاند.

۵G برای طراحی وب چه معنایی دارد؟

چطور ۵G به روی نحوه طراحی وب‌سایت‌ها تأثیر خواهد گذاشت؟

مشهودترین تغییرات از بالا رفتن سرعت تبدیل اطلاعات یا کاهش تأخیر به وجود می‌آید. وقتی دیگر این نگرانی وجود ندارد که تأخیر یا کندی سرعت وب‌سایت به روی تجربه کاربری تأثیر منفی بگذارد، شما می‌توانید محتوای بیشتری در وب‌سایتتان قرار دهید. استفاده از عناصر بصری پیچیده‌تر در وب‌سایتتان ساده‌تر می‌شود.

ما فقط درباره سایت‌هایی با تصاویر سنگین صحبت نمی‌کنیم، مسائلی همانند این مسئله در حال حاضر وجود دارد. طراحان اغلب از تکنولوژی بهینه‌سازی تصاویر برای ۴G نظیر IMIG استفاده می‌کنند تا اطمینان حاصل کنند وب‌سایت‌هایی که طراحی می‌کنند به روی گوشی‌های هوشمند و سایر دستگاه‌های موبایل به خوبی عمل کند. قابلیت‌های ۵G نیز به وب‌سایت‌ها کمک می‌کند بتوانند از محتوای ویدیویی بیشتر بهره‌مند شوند. آن هم نه هر ویدیویی، محتوای ۴K. اگرچه ویدیو ۴K مدت‌هاست در وب وجود دارد اما خیلی توسط طراحان وب استفاده نشده است. این مسئله بیشتر به این دلیل بوده است که این ویدیو‌های سنگین موجب می‌شدند سرعت بارگذاری یک صفحه نجومی بالا برود، بخصوص روی اینترنت موبایل.


مقاله مرتبط: مزایا و معایب استفاده از هوش مصنوعی در طراحی وب!


۵G توانست کاری کند که ویدیوهای حجیم ۴K معمولی به نظر برسند. می‌توانید آن را در پس‌زمینه سایتتان قرار دهید یا به جای یک تصویر بزرگ در صفحه اصلی، خودتان را با چنین ویدیویی معرفی کنید.

وقت آن رسیده که نگاه نزدیک‌تری به ۵G داشته باشیم و ببینیم چطور ۵G می‌تواند به طراحان وب کمک کند طراحی‌های منحصر به فرد و خارق‌العاده‌ای به مشتریان خود ارائه دهند.

  1. ویدیوها با سرعت بالاتری پخش خواهند شد

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، یکی از ویژگی‌های اصلی ۵G که به روی طراحی وب‌سایت تأثیر خواهد گذاشت این است که موجب می‌شود ویدیوها با سرعت بالاتری پخش شوند.

متخصصین پیش‌بینی می‌کنند که تکنولوژی بیسیم ۵G چیزی حدود ۱۰ تا ۱۰۰ برابر سرعت بیشتری از آنچه در حال حاضر داریم خواهد داشت. حتی نسبت به کابل‌کشی مستقیم به داخل خانه نیز قابل اعتمادتر خواهد بود.

برای طراحان وب، این بدین معناست که فرصت‌هایی که دارند بی‌نهایت است. هیچ محدودیتی برای استفاده از ویدیو وجود نخواهد داشت، چه بخواهد یک محتوا در پس‌زمینه باشد یا ویدیوهایی در صفحه اصلی یک وب‌سایت که ویژگی‌های یک محصول یا خدمات را نشان می‌دهد.

در حالی که طراحان می‌توانند تنظیم کنند ویدیوها به‌طور اتوماتیک پخش نشوند تا آن‌هایی که سرعت پایین‌تری دارند به مشکل بر نخورند، این فرصت وجود خواهد داشت تا محتوای غنی به سرعت به کاربران منتقل شوند. تصاویر پس‌زمینه Khul & Han را ببینید که چقدر می‌توانستند با وجود ۵G بهتر و جذاب‌تر باشند:

  1. تجربه بهتر به روی موبایل

ریسپانسیو بودن یک وب‌سایت برای موبایل همین حالا هم یک مسئله مهم برای تجربه کاربری (UX) است. مصرف کنندگان امروز زمان بیشتری را به روی گوشی‌های هوشمندشان سپری می‌کنند. این بدین معناست که طراحان نیاز است که با دقت بیشتری درباره اینکه چطور وب‌سایتشان در دسترس قرار بگیرد داشته باشند.

هرچند، وقتی ۵G عادی‌تر شود و بیشتر مورد استفاده قرار بگیرد، درخواست بیشتری برای تجربه کاربری قدرتمندتر به وجود خواهد آمد. شما باید به این فکر کنید که چطور وب‌سایتتان به بهترین شکل به مخاطب نمایش داده می‌شود چه بخواهد به روی عینک‌های هوشمند باشد یا روی تلفن همراهشان.

خبر خوب اینکه ۵G این اطمینان را ایجاد می‌کند که هیچ تفاوتی بین تجربه کاربرانی که از طریق دسکتاپ به وب‌سایت شما وارد می‌شوند و افرادی که آن را روی دستگاه موبایل می‌بینند وجود نخواهد داشت. طراحان باید قادر باشند در زمان روی کار آمدن نسل پنجم یک تجربه کاربری ثابت برای مشتریان خود ایجاد کنند بدون در نظر گرفتن اینکه وب‌سایت را از چه طریق مشاهده می‌کنند.

  1. واقعیت مجازی و تقویت شده

در نهایت، واقعیت مجازی (VR) و واقعیت تقویت شده (AR) در سال‌های اخیر کشش بیشتری ایجاد کرده‌اند. طراحان شروع کرده‌اند با ابزارهایی که به آن‌ها این امکان را می‌دهد ویدیوهای سه بعدی در وب‌سایتشان قرار دهند، یا اپلیکیشن‌های AR را در صفحات محصول خود جای دهند استفاده کنند.

با کمک اپلیکیشن‌های واقعیت تقویت شده (AR) در یک وب‌سایت، شما می‌توانید به کاربر این امکان را بدهید که یک مبلمان را در محیط خانه خود یا اتاق خواب خودشان قرار دهند. با این کار آن‌ها بهتر می‌توانند بفهمند وسیله‌ای که می‌خواهند بخرند در جایی که می‌خواهند قرار دهند چه شکلی خواهد بود. با این کار انتخاب بهتری خواهند داشت.

با وجود واقعیت مجازی، در آینده نزدیک مشتریان شما می‌توانند وارد وب‌سایت شما شده و در میان اتاقی که با محصولات شما دکور شده راه بروند. این کاملاً شبیه به یک خرید سنتی و راه رفتن در یک فروشگاه خواهد بود.

تا به امروز AR و VR اغلب توسط دولوپرهای اپلیکیشن‌ها مورد استفاده قرار گرفته است تا بازی‌های هیجان‌انگیزتری بسازند. هرچند، وقتی ۵G را در نظر بگیرید دیگر طراحان وب محدودیتی برای ایجاد چنین تجربیات خارق‌العاده‌ای برای مشتریانشان نخواهند داشت.

سرعت بالا و تأخیر کم نسل پنجم دری را به سوی تجربیات جدید بی‌نهایت باز خواهد کرد. کاربران حتی می‌توانند یک کد QR را اسکن کنند تا بتوانند از وب‌سایت یک شرکت استفاده کنند و با استفاده از یک اپلیکیشن روی موبایلشان یک محصول را به صورت مجازی آنباکس کنند.

هنگام طراحی برای نسل پنجم چه چیزی را در نظر بگیریم؟

به روی کار آمدن نسل پنجم می‌تواند فرصت‌های خارق‌العاده بسیاری برای طراحان وب امروز ایجاد کند. هرچند، این مهم است که به یاد داشته باشید که در این مسیر چالش‌هایی نیز وجود دارد که باید بر آن‌ها چیره شوید.

به‌عنوان مثال، اولین چیزی که طراحان وب‌سایت باید بدانند این است که تمامی کاربرانی که یک وب‌سایت را می‌بینند ۵G نخواهند داشت. هرچند تعداد تلفن‌های همراهی که به نسل پنجم مجهز می‌شوند از سال ۲۰۲۰ به بعد روز به‌روز بیشتر می‌شود، اما هنوز مسیر طولانی تا همه‌گیر شدن آن وجود دارد.

این تکنولوژی هنوز در مراحل اولیه قرار دارد و احتمالاً ابتدا در شهرهای بزرگ جهان روی کار بیاید. وقتی که برج‌هایی برای ارسال سیگنال‌های ۵G ساخته شدند، تلفن‌های همراه باید مجهز به چیپ مخصوصی شوند که بتوانند از سیگنال‌هایی که ارسال می‌شود استفاده کنند.

اپراتورهای موبایل نیز هنوز در حال کار به روی این تکنولوژی هستند تا بتوانند از سیستم‌هایی استفاده کنند که سرعت بالاتری را به کاربران خود ارائه دهد. همچنین نگرانی‌هایی نیز درباره جنبه سلامتی نسل پنجم وجود دارد که آیا قرار گرفتن در معرض این فرکانس‌های جدید در طولانی مدت تأثیرات مخربی خواهد داشت یا خیر.

وقتی مکان‌های بیشتری مجهز به تجهیزات نسل پنجم شد، توسعه‌دهندگان موبایل تکنولوژی درستی را به کار گرفتند، باز هم تا زمانی که افراد تلفن‌های هوشمند جدید مجهز به ۵G را تهیه نکنند قادر به استفاده از این تکنولوژی نخواهند بود چرا که این اتصالات جدید به روی دستگاه‌های قدیمی که مجهز به ۴G هستند کار نخواهد کرد؛ بنابراین تا مدت‌ها شما کاربران ۴G را نیز در کنار ۵G خواهید داشت که وارد وب‌سایتتان می‌شوند بنابراین باید وب‌سایت شما طوری طراحی شود که هنوز برای کاربران قدیمی قابل دسترسی باشد.

آماده شدن برای نسل پنجم (۵G)

در حالی که برای طراحان وب بسیار مهم است که با ۵G آشنا شوند و بتوانند از قابلیت‌های آن در طراحی وب استفاده کنند، این بدین معنا نیست که همه‌چیز را اختصاصاً برای نسل پنجم طراحی کنند. به یاد داشته باشید: هنوز در جهان جاهایی وجود دارد که نسل سوم (۳G) نه‌تنها استاندارد است بلکه جدید نیز به شمار می‌آید. تمرکز بیش از حد به روی این تکنولوژی جدید موجب می‌شود کاربرانی که قادر به استفاده از این تکنولوژی پر سرعت نیستند هنگام مشاهده وب‌سایت شما به مشکل برخورد کنند.

در عوض، شما تجربه بهتری خواهید داشت اگر همچنان برای مدتی تمرکزتان را به روی نسل چهارم قرار دهید و در کنار آن از فرصت‌هایی که نسل پنجم برایتان ایجاد می‌کند نظیر قرار دادن ویدیوهای ۴K و واقعیت مجازی نیز غافل نشوید.

برای این کار وقتی که در وب‌سایتتان قابلیت‌هایی را ارائه می‌دهند که فقط برای کاربران نسل پنجم قابل مشاهده خواهد بود، آن گزینه را انتخابی کنید. اگر ویدیویی قرار می‌دهید به‌طور اتوماتیک پخش نکنید، یا کاری نکنید که کسانی که دسترسی به AR ندارند نتوانند وب‌سایت شما را مشاهده کنند.

ما تا مدتی باید در دنیایی که در آن از نسل‌های موبایل و اتصالات ترکیبی استفاده می‌شوید زندگی کنیم.

اینترنت 5G برای طراحان وب چه معنایی دارد؟

دپارتمان آموزش هاست ایران

دپارتمان آموزشی هاست ایران در تلاش است جدید ترین آموزش های مرتبط با میزبانی وب را در اختیار کاربران عزیز قرار دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  +  38  =  42