مزایا و معایب VPS
مزایا و معایب VPS

VPS (میزبانی سرور مجازی) ترکیبی عالی از میزبانی وب سنتی و محیط‌های سرور اختصاصی است. میزبانی VPS را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد: مدیریت شده و مدیریت نشده. این مطلب آموزشی از مجله هاست ایران به شما در درک تمایز بین میزبانی VPS مدیریت شده و مدیریت نشده، مزایا و معایب VPS و دیگر جنبه‌های مختلف آن کمک می‌کند.

هاست VPS چیست؟

برای درک VPS، ابتدا باید اشکال مختلف میزبانی وب را درک کنید. مدل هاست اشتراکی ساده‌ترین نوع است که در آن سرور خود به چندین حساب تقسیم می‌شود. کاربران منابع سرور مانند RAM، فضای دیسک و CPU را به اشتراک می‌گذارند. بیشتر کسب‌وکارهای نوپا این میزبانی وب را انتخاب می‌کنند زیرا می‌توانند نیازهای خود را با هزینه کمتری برآورده کنند. با این حال، نقطه ضعف آن این است که انعطاف‌پذیری وب‌سایت‌ها به آن اندازه نیست و اگر سرور اصلی تحت تأثیر قرار گیرد، هر کاربری که سرور را به اشتراک می‌گذارد آسیب می‌بیند.

هاست VPS چیست؟

میزبانی اختصاصی نوع دیگری از میزبانی است که در آن سرور تنها می‌تواند به یک کاربر سرویس دهد. آن‌ها کنترل کاملی بر تغییر و پیکربندی دارند. سرورهای اختصاصی یک راه حل قدرتمند برای وب‌سایت‌هایی هستند که ترافیک زیادی را تجربه می‌کنند و برنامه‌های بزرگ را اجرا می‌کنند. به‌احتمال زیاد، برای دریافت سرورهای اختصاصی باید هزینه زیادی پرداخت کنید.

میزبانی VPS یک روش ترکیبی است که در آن یک سرور به چندین VPS تقسیم می‌شود. این بدان معنا نیست که شما باید منابع را به اشتراک بگذارید، زیرا هر VPS دارای سیستم‌عامل و ویژگی‌های خاص خود است. VPS همچنین می‌تواند سفارشی شود و مشتریان می‌توانند حافظه دیسک، فضای و CPU خود را بر اساس نیاز خود گسترش دهند. استفاده از VPS در شرکت‌های متوسط ​​تا بزرگ که می‌خواهند از یک طرح میزبانی انحصاری با هزینه بسیار کمتر بهره ببرند، در حال افزایش است. در بخش بعد مزایا و معایب VPS مورد بحث قرار داده خواهد شد.

مقاله پیشنهادی: تفاوت هاست وردپرس و هاست لینوکس: کدام یک بهتر است؟

مزایا و معایب VPS

مزایا و معایب VPS را می‌توان از جنبه‌های مختلفی بررسی کرد. ما ابتدا مزایای سرور خصوصی مجازی را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

مزایای هاست وی پی اس: به‌صورت کلی مزایای میزبانی VPS شامل موارد زیر است:

دسترسی ریشه

زمانی که از میزبانی VPS استفاده می‌کنید، سرور از سرورهای دیگر جدا است، حتی اگر در همان آدرس فیزیکی میزبانی شود. VPS یک رابط بین سرورهای اشتراکی و اختصاصی است، به این معنی که هر دو مزیت را دارد. این بدان معنی است که – شما برای کنترل سرور و سفارشی کردن منابعی که دارد، دسترسی ریشه کامل خواهید داشت.

توانایی مقیاس بندی منابع

منابع سیستم‌عامل، CPU و RAM بلافاصله زمانی که سرور شما فعال است در دسترس هستند. آن‌ها را می‌توان با توجه به تقاضای ترافیک شما افزایش داد. با این حال، به خاطر داشته باشید که منابع مقیاس‌پذیر هستند، نه سرویس میزبانی.

امنیت بالا

میزبانی VPS درست مانند سرورهای اختصاصی امن است، به این معنی که امنیت سایت شما تضمین‌شده است. اگرچه سایر وب‌سایت‌ها از سرورهای فیزیکی یکسان استفاده می‌کنند، آدرس IP آن‌ها ممکن است متفاوت باشد.

کارایی بالا

با این نوع میزبانی امکان دریافت هارد دیسک HDD و همچنین SDD وجود دارد. با این حال، اکثر مشاغل SSD را انتخاب می‌کنند. SSD سرعت سایت را افزایش می‌دهد و عملکرد کلی وب‌سایت و رتبه گوگل را در نتایج جستجو بهبود می‌بخشد. در بخش بعد از این مطلب مزایا و معایب VPS، به معایب این نوع میزبانی خواهیم پرداخت.

معایب هاست VPS: معایب هاست وی پی اس به‌صورت موارد زیر است:

هزینه بالا

از منظر مالی، هزینه آن بسیار بیشتر از سرور مشترک است. اگر وب‌سایت شما به خدمات میزبانی وب اختصاصی نیاز ندارد و شما یک تجارت نیستید، این هزینه می‌تواند مشکل ساز باشد.

از دیدگاه خدمات

برخی از ارائه دهندگان میزبانی وب میزبانی VPS را ارائه می‌دهند اما تخصیص منابع مناسبی ندارند. اگر یک وب‌سایت از منابع زیادی استفاده کند، می‌تواند مشکلات بیشتری را در فرآیند ایجاد کند. بعد از اینکه با مزایا و معایب VPS آشنا شدیم حال در بخش بعد با انواع این نوع میزبانی آشنا خواهیم شد تا در انتخاب یک سرویس میزبانی VPS بهتر بتوانیم تصمیم بگیریم.

مقاله پیشنهادی: تفاوت هاست معمولی و هاست ابری چیست؟

میزبانی VPS مدیریت شده چیست؟

VPS مدیریت شده یا سرور خصوصی مجازی مدیریت شده، به زمانی اطلاق می‌شود که میزبان وب هر مشکل مربوط به سرور را مدیریت می‌کند. حتی اگر خودتان با نکات فنی مدیریت سرورها و مدیریت سرور آشنا هستید، میزبانی VPS مدیریت شده می‌تواند کار شما را راحت کند و حداکثر سهولت استفاده را برای شما فراهم کند.

مزایا و معایب VPS مدیریت شده چیست؟

مزایای وی پی اس مدیریت شده:

 • ویروس‌های مخرب و بدافزارهای هرزنامه بدون تأثیر بر سایت شما شناسایی و حذف می‌شوند.
 • نظارت ۲۴/۷ آرامش خاطر را فراهم می‌کند و ۹۹.۹۹ درصد زمان کار (آپ تایم) را تضمین می‌کند.
 • برای راه‌اندازی و راه‌اندازی سرور VPS، کاربران نیازی به دانش فناوری ندارند.
 • شما می‌توانید سرور خود را با ترافیک بیشتر سازگار کنید و سپس تنظیماتی را برای بهبود عملکرد سرور خود انجام دهید.
 • شما از نظر منابعی مانند RAM، پهنای باند و CPU از مقیاس‌پذیری بالایی برخوردار خواهید بود.
 • نظارت و نگهداری سرورها مقرون‌به‌صرفه است زیرا می‌توانید زمان بیشتری را به کارهای ضروری اختصاص دهید.

معایب میزبانی مدیریت شده وی پی اس:

 • نگرانی‌های امنیتی با ارائه دهندگان خدمات مدیریت.
 • هیچ محدودیتی در ذخیره‌سازی/پهنای باند وجود ندارد.
 • یک برنامه VPS مدیریت شده کمی پرهزینه تر از VPS مدیریت نشده است.

میزبانی VPS مدیریت نشده چیست؟

میزبانی VPS مدیریت نشده زمانی است که مسئولیت‌پذیری بر عهده کاربران است. در این نوع میزبانی، میزبان وب مسئولیتی در قبال مدیریت و به‌روزرسانی سرور ندارد. در وی پی اس مدیریت نشده شما باید همه چیز از پیکربندی سرور و پیکربندی نرم‌افزار را مدیریت کنید و VPS خود را نظارت کنید.

در میزبانی VPS که مدیریت نمی‌شود، فرد یا شرکتی که از آن استفاده می‌کند باید دانش مدیریت و پیکربندی VPS را داشته باشد. علاوه بر این، در این نوع میزبانی نرم‌افزارها و خدمات دیگری را می‌توان به VPS اضافه کرد.

مزایا و معایب VPS مدیریت نشده چیست؟

مانند سایر میزبانی‌های وی پی اس، مزایا و معایب VPS مدیریت نشده هم از لحاظ گوناگونی قابل بررسی است که شرح آن‌ها به‌صورت زیر است:

مزایای وی پی اس مدیریت نشده:

 • سرور را می‌توان با توجه به نیازهای خاص شما سفارشی کرد.
 • استقلال فضای ذخیره‌سازی کنترل حافظه، نصب نرم‌افزار و استفاده از پهنای باند از مزایای اصلی VPS مدیریت نشده است.
 • مقرون‌به‌صرفه است زیرا نیازی به خرید، نصب سرور، ایمن‌سازی آن و حتی تأمین برق سرور نیست.
 • ایده آل برای شرکت‌هایی که به اینترنت پرسرعت نیاز دارند.

معایب وی پی اس مدیریت نشده:

 • برای راه‌اندازی و نگهداری سرور شما به کمی دانش نیاز است که آن را برای مبتدیان یا کاربرانی که به فناوری آشنا نیستند، نامناسب می‌کند.
 • از آنجایی که باید از صفر شروع کنید، زمان زیادی برای پیکربندی و تنظیم برای رسیدن به حالت بهینه صرف می‌شود.
 • نظارت مداوم بر سرور و برنامه کاربران را خسته می‌کند.

VPS مدیریت نشده برای افرادی که دانش فنی ندارند گزینه خوبی نیست زیرا می‌تواند مانع بزرگی در راه‌اندازی و مدیریت کسب‌وکار باشد. از طرف دیگر، VPS مدیریت شده گزینه ایده آلی برای این افراد و این نوح کسب‌وکارها است زیرا میزبان وب جنبه‌های فنی را موردتوجه قرار می‌دهد.

تفاوت اصلی VPS مدیریت شده و مدیریت نشده است.

دو تفاوت عمده عبارت‌اند از:

 • اگر از VPS مدیریت شده استفاده می‌کنید، نگهداری و ارتقاء سرور توسط شرکت میزبانی وب مدیریت می‌شود. در VPS مدیریت نشده، شرکت میزبان وب سرور فیزیکی را مدیریت می‌کند و زمان آپدیت را تضمین می‌کند
 • وی پی اس مدیریت ‌شده می‌تواند گران باشد، اما برای مشاغل جدید ایده‌آل است. VPS مدیریت نشده می‌تواند کمی مقرون‌به‌صرفه باشد، اما برای کاربران با تجربه عالی است.

مقاله پیشنهادی: مهم‌ترین ویژگی های سرور اختصاصی

VPS مدیریت شده انتخاب کنیم یا VPS مدیریت نشده؟

تا به این جا شما با هر دو گزینه میزبانی VPS مدیریت شده و بدون مدیریت ارائه شده توسط هر ارائه دهنده میزبانی وب و همچنین مزایا و معایب VPS آشنا هستید. به‌صورت کلی برنامه میزبانی VPS برای انتخاب بستگی به نوع خدماتی که مشتریان به دنبال آن هستند بستگی دارد. در این میان یکی دیگر از عوامل مهمی که باید در نظر گرفته شود، قیمت خواهد بود. هزینه VPS مدیریت شده بیش از هزینه‌های VPS مدیریت نشده است، اما این شکاف قیمت به سرعت در کوتاه مدت کاهش می‌یابد.

VPS مدیریت شده انتخاب کنیم یا VPS مدیریت

 

علاوه بر این، اگر راه‌اندازی و پیکربندی سرور برای اهداف تجاری وقت‌گیر باشد، VPS مدیریت شده برای مدیریت زمان بهتر است. سؤال مهم دیگری که باید در نظر بگیرید این است: آیا از مدیریت امنیت VPS خود اطمینان دارید؟ اگر هدف از طراحی وب کسب سود از برنامه‌های کاربردی اینترنت با پهنای باند بالا است، مطمئن شوید که یک سرویس VPS را انتخاب کنید که بتواند بار پهنای باند را مدیریت کند. این یکی از جنبه‌هایی است که هنگام انتخاب یک سرویس وب میزبانی باید به آن فکر کنید.

سخن پایانی

تا به این جا ما با وی پی اس، انواع وی پی اس و مزایا و معایب VPS آشنا شدیم. تصمیم‌گیری بین انتخاب هاست وی پی اس مدیریت شده یا مدیریت نشده ساده است. هر دو مزایایی دارند. VPS مدیریت شده به دلیل پشتیبانی فنی ارائه شده یک گزینه عالی است. این یک انتخاب فوق‌العاده برای صاحبان وب‌سایت‌های جدید و شرکت‌های کوچک است. این موارد مخصوصاً زمانی مفید هستند که مهارت‌ها یا منابع انسانی موردنیاز برای مدیریت وظیفه نگهداری وب‌سایت خود را ندارید. VPS مدیریت شده می‌تواند در زمان ارزشمندی که می‌تواند برای انجام کارهای ضروری تجاری استفاده شود، صرفه‌جویی کند.

برنامه‌هایی که مدیریت نمی‌شوند برای شرکت‌های بزرگ‌تر مناسب هستند، زیرا کنترل بیشتری بر وب‌سایت‌های خود دارند و حتی می‌توانند شامل یک تیم داخلی فناوری اطلاعات باشند. انتخاب یک سرویس میزبانی VPS تصمیم مهمی است که مدیران وب‌سایت باید بگیرند. گزینه‌های متعددی برای انتخاب وجود دارد و گزینه‌های مختلف موجود است. مهم است که بهترین پلن مناسب با نیازهای خاص سایت خود را انتخاب کنید، مهم نیست که این یک برنامه میزبانی VPS مدیریت نشده یا مدیریت شده باشد. امیدوارم که این مطلب آموزشی در رابطه با وی پی اس و مزایا و معایب VPS مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

سرویس‌های میزبانی VPS هاست ایران

اگر به دنبال مهاجرت به میزبانی وی پی اس هستید و کسب‌وکار شما به‌قدری بزرگ است که نیاز به VPS احساس می‌شود، می‌توانید از خدمات سرور خصوصی مجازی هاست ایران بهره ببرید. پشتیبانی فنی ۲۴ ساعته، آپتایم بالا، سرعت و کیفیت از ویژگی‌های مهم سرویس‌های وی پی اس هاست ایران است. برای دیدن پلن و طرح‌های VPS هاست ایران هم‌اکنون از طریق صفحه خرید VPS اقدام به بررسی طرح‌های وی پی اس شرکت هاست ایران کنید.

مزایا و معایب VPS برای انواع کسب وکارها

کامل بهرامی

کامل بهرامی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار از دانشگاه ارومیه است. به حوزه کامپیوتر، برنامه‌نویسی و فناوری اطلاعات علاقه‌مند‌ است و در حوزه‌های مذکور در مجله هاست ایران محتوا تولید می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

25  +    =  33