ترند UX در سایت های کوچک
ترند UX در سایت های کوچک

تکنولوژی گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها روزبه‌روز در حال رشد است و امروز این دستگاه‌ها وسایل جایگزین لپ‌تاپ‌ها و کامپیوترها شده‌اند. کاربران هرروز با استفاده از گوشی‌های هوشمند خود به وب‌سایت‌های مختلف سر می‌زنند و خریدهای اینترنتی می‌کند، طراحی وب‌سایت و استفاده از روش‌های جذب مشتری چه تأثیری در عملکرد سایت‌ها خواهد داشت؟

پس از طراحی و رونمایی از وب سایت، مرحله مهمی وجود دارد که باعث می‌شود پازل موفقیت وب‌سایت شما تکمیل شود؛ آن هم توجه به user experience است. در UX به تجربه کاربر در حین استفاده از برنامه توجه می‌شود. در این مطلب به بررسی ترند تجربه کاربری (UX) در سایت‌های کوچک می‌پردازیم.

طراحی صفحات به‌صورت پیمایش بی‌پایان

نسل ایکس یا نسل هزاره در حال حاضر بیشترین کاربران اینترنت را تشکیل می‌دهند. شما برای موفقیت باید تلاش کنید تا نظر این نسل را جلب کنید و سپس آن‌ها را به‌عنوان مخاطبان ثابت وب‌سایت خود دربیاورید. برای طراحی وب‌سایت باید به سلیقه و نوع شخصیت این نسل توجه کنید.

دریافت توجه کوتاه، درخواست اطلاعات سریع بدون باز کردن صفحات متعدد یا دریافت همه اطلاعات در یک صفحه به‌صورت جامع، سلیقه نسل هزاره است.

مخاطبان این نسل ترجیح می‌دهند در صفحه اصلی سایت با انبوهی از مطالب روبه‌رو نشوند و برای رسیدن به مقصد موردنظر خود چندین صفحه را باز نکنند و به‌صورت مستقیم به هدف خود برسند. به‌جای اینکه کاربر را در میان انبوهی از اطلاعات سردرگم کنید، می‌توانید از صفحات پیمایش بی‌پایان یا Infinite Scroll استفاده کنید.

اسکرول نا محدود

وقتی کاربری به صفحه اصلی سایت شما مراجعه می‌کند و با نوار اسکرول کوتاهی مواجه می‌شود، متوجه می‌شود که با پایین رفتن، اطلاعات بیشتری از سایت را دریافت خواهد کرد.

در صورت بی‌پایان بودن پیمایش صفحه کاربر اشتیاق بیشتری برای پایین رفتن و دیدن سایت خواهد داشت. هرچه کاربر بیشتر در وب‌سایت شما وقت صرف کند اطلاعات بیشتری دریافت خواهد کرد و میزان مشارکت کاربر با این روش به‌صورت قابل توجهی افزایش پیدا خواهد کرد.

جایگزین کردن اسلایدرها و عکس‌های چرخشی با عکس‌های بزرگ Hero

گرچه اسلایدرها و Carousel یک شیوه مناسب برای نمایش محتوا نیست، اما هنوز هم بسیاری از سایت‌ها از آن استفاده می‌کنند. به کار بردن این عناصر در سایت باعث کند شدن وب‌سایت و حواس پرتی بازدیدکنندگان می‌شود.

شما می‌توانید به‌جای طراحی اسلایدرها و عکس‌های چرخشی در صفحه اول وب‌سایت، از عکس‌های بزرگ، با کیفیت و جذاب استفاده کنید. منظور از عکس Hero تصویر بزرگی است که تمام صفحه اصلی یا لندینگ پیج را پوشش می‌دهد. زمانی که کاربر در این صفحه وارد می‌شود با عکس بزرگ مواجه شده و این عکس نظر او را جلب خواهد کرد.

سایت انار سبز و عکس‌ بزرگ Hero
در طراحی سایت انار سبز از تصویر بزرگ (Hero) استفاده شده است

استفاده از عکس‌های بزرگ در صفحه اول وب‌سایت بسیار فراگیر شده است، چون این عکس‌ها در کنار جذاب و گیرا بودن سرعت جستجوی کاربر را هم افزایش می‌دهد و از اسلایدرها و عکس‌های چرخشی جاوا اسکریپت بسیار بهتر است و تأثیر بیشتری بر روی مخاطب می‌گذارد.

طراحی و سازگاری با تعاملات کاربران

برای درک بهتر سلیقه و تجربیات کاربر باید به داخل ذهن کاربر نفوذ کنید. باید سعی کنید همان چیزی که در ذهن کاربر است را در طراحی خود اجرا کنید. با این کار روند و مسیر کاری خود را با ذهن کاربر هماهنگ می‌کنید.

توسعه‌دهندگان باتجربه برای راه‌اندازی وب‌سایت از تجربه بازاریاب و سلیقه مشتری استفاده می‌کنند تا نتیجه بهتری بگیرند. بسیاری از طراحان در حین طراحی به این اطلاعات دسترسی ندارند به همین دلیل شما باید زمان زیادی را برای تست کردن جنبه‌های مختلف طراحی در تأثیر بازار، صرف کنید.

باید بازخورد مشتری خود از سایت را دریافت کنید، کاربرانی که واقعاً مشتری و بازدیدکننده سایت شما هستند. بهترین راه برای به دست آوردن این اطلاعات تجزیه‌وتحلیل عملکرد کاربر در سایت است. باید به این موضوع توجه کنید که کاربر شما در چه قسمتی بیشتر از همه کلیک می‌کند، چه قسمتی را با دقت مطالعه می‌کند و از چه قسمت‌هایی صرف‌نظر می‌کند. تمام این مراحل در تبدیل کردن یک بازدیدکننده به مشتری تأثیر دارد.


مقاله مرتبط: بهترین ابزارهای طراحی رابط کاربری (UI) و تجربه کاربری (UX)


استفاده از هیت مپ یا نقشه‌های گرمایشی، قابلیت چت کردن آنلاین با مسئولان سایت در طول شبانه‌روز به شما کمک می‌کند تا تجزیه‌وتحلیل بهتر و دقیق‌تری از رفتار کاربر خود داشته باشید.

تمرکز بر روی ارتباطات کوچک

شما با دریافت کردن یک «بله» از سوی مخاطب خود می‌توانید آن‌ها را به مشتری‌های خود تبدیل کنید. کاربران و مشتری‌ها درواقع قلب تپنده مجموعه شما هستند. همه طراحان و توسعه‌دهندگان باید تغییرات خود را در راستای جذب مشتری و مخاطب انجام دهند.

«Ryan Levesque» دریکی از مقاله‌های خود در رابطه با تأثیر ارتباطات کوچک با مخاطب و مشتری برای جذب آن صحبت کرده است. شما برای جذب مخاطب باید قدم‌های کوچک بردارید و با این قدم‌های کوچک این مخاطبان را به مشتری‌های خود تبدیل کنید.

بهترین راه برای دریافت جواب بله سؤال پرسیدن از طرف مقابل است. سؤالات شمارا به مشتریان و مخاطبانتان متصل می‌کند و به آن‌ها اجازه می‌دهد که در رابطه با پیشنهادهای خود صحبت کنند. با طی کردن این روند ترس از جواب ندادن برخی طرح‌ها و ایده‌ها هم پایین می‌آید.

استفاده از هوش مصنوعی

ما در عصر بیگ دیتا هستیم؛ اگر شما اطلاعات مربوط به تعاملات بازدیدکنندگان خود در رابطه با طراحی وب‌سایت را جمع‌آوری نکنید، بدون شک فرصت بزرگی برای جذب بهتر و بیشتر مخاطب را ازدست‌داده‌اید. مشارکت فعال سرویس با کاربر و دریافت اطلاعات کاربر با استفاده از هوش مصنوعی یکی از مزیت های هر سایتی می تواند باشد.

هوش مصنوعی در سایت
در سایت دیجی کالا هرگاه کاربر محصولی را می‌بیند، داده‌های مربوط به آن را جمع‌آوری و پردازش می‌شود و گزینه‌های مشابه به کاربر پیشنهاد می‌شود تا کاربر وقت بیشتری را در وب‌سایت بگذراند.

همکاری کپی رایتر و بازاریابان محتوا با طراحان

ایجاد ارتباط سایت با مخاطب تنها وظیفه طراح نیست. هرکسی که در پروسه تبدیل‌شدن مخاطب و بازدیدکننده سایت به مشتری نقش داشته باشد در این پروسه مسئول است. برای تبدیل کردن یک بازدیدکننده به مشتری ثابت سایت باید مجموعه‌ای از افراد در کنار هم کار کنند.

ساخت و طراحی وب‌سایتی که بازدیدکننده را جذب کند و او را ناامید از سایت خارج نکند مسئله‌ای جداست و پیدا کردن یک بازار مناسب برای وب‌سایت برای جذب مشتری مسئله دیگری است.

طراحی یک سایت مراحل مختلفی دارد که هر مرحله باید توسط نیروی متخصص آن انجام شود. در اولین مرحله طراح باید وایر فریم یا طرح اولیه سایت را اجرا کند. پس از طراح، کپی رایتر اطلاعات سایت را کامل می‌کند و در آخر بازاریاب برای جذب مخاطب تلاش می‌کند.

برای نتیجه گرفتن، طراح، کپی رایتر و بازاریاب باید ارتباطی تنگاتگ داشته باشند. نباید همه مسئولیت‌ها بر عهده یک نفر باشد.

نتیجه‌گیری

اگر قصد ایحاد یک کسب‌وکار کوچک رادارید و می‌خواهید مخاطبان خود را به مشتری تبدیل کنید از نیروی متخصص در هر بخش استفاده کنید و از این موضوع اطمینان پیدا کنید که هر شخصی وظایف خود را در بخش خود به بهترین شکل انجام می‌دهد. با این کار هم میزان رضایت شما از بازده بیشتر می‌شود و هم راحت‌تر می‌توانید مشتریان خود را جذب کنید.

طراح وب‌سایت‌های معتبر و آژانس‌های بازاریابی نکات ریز و ظریفی که در جذب مخاطبان جوان یا نسل هزاره وجود دارد را به‌خوبی درک کرده‌اند و همین موضوع برگ برنده آن‌ها است. با طی کردن روند درست و استفاده از روش‌های صحیح نه‌تنها رده سنی موردنظر، بلکه همه قشر جامعه جذب سایت شما می‌شوند و به‌راحتی بازدیدکنندگان را به مشتریان خود تبدیل می‌کنید.

چند ترند UX برای وب سایت‌های کوچک

تیم تحریریه مجله هاست ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

80  +    =  90