انتقال دامنه‌های آی آر در سایت ایرنیک
انتقال دامنه‌های آی آر در سایت ایرنیک

آموزش انتقال دامنه‌های آی آر در سایت ایرنیک برای چه کسانی مناسب است؟ قبل از جواب دادن به این سؤال باید بدانید، برخی از مواقع لازم است که دامنه‌هایی که برای یک فرد ثبت شده‌اند به نام فرد حقیقی یا حقوقی دیگری  انتقال داده شوند. یا اینکه دامنه‌ای که ثبت کرده‌اید را به هاستینگ جدیدی منتقل کنید.

برای انتقال دامنه‌هایی که پسوند دات آی آر یا ir دارند، لازم است که به سامانه ایرنیک مراجعه کنید. زمانی که دامنه را در این سامانه ثبت می‌کنید، صاحب امتیاز آن خودتان هستید. در صورتی که بخواهید امتیاز دامنه را به نام فرد دیگری انتقال دهید باید امتیاز دامنه را  از طریق این سایت به شخص جدید واگذار کنید. در این مطلب روش انتقال دامنه ir و نکاتی که در این باره باید بدانید را جهت آشنایی بیشتر ارائه کرده‌ایم.

شرایط انتقال دامنه ir

برای اینکه بتوانید دامنه‌هایتان که پسوند دات آی آر دارند را از طریق سامانه ایرنیک به فرد دیگری منتقل کنید، لازم است به این موضوع توجه داشته باشید که اطلاعات تماستان در سامانه ایرنیک باید به‌روز و صحیح باشد. همچنین برای انتقال مالکیت دامنه در این سامانه به کد EPP یا کد Auth-Info نیاز خواهید داشت. این کد را می‌توانید از طریق پنل کاربریتان در سامانه ایرنیک دریافت کنید.

مراحل انتقال دامنه ir به صورت تصویری

آموزش انتقال دامنه‌های آی آر در سایت ایرنیک را در ادامه به صورت قدم به قدم برایتان ارائه کرده‌ایم. با کمک این نقشه راه می‌توانید دامنه‌هایتان را به آسانی از طریق این سامانه انتقال دهید.

 

در قدم اول باید وارد سایت ایرنیک شده و از قسمت«دامنه» بخش « انتقال دامنه» را انتخاب کرده و روی آن کلیک کنید.

 

مرحله اول انتقال دامنه

پس از کلیک کردن  روی « انتقال دامنه» صفحه زیر برایتان نمایش داده می‌شود. اگر فردی قصد دارد دامنه ای را به نام شما انتقال دهد، باید PIN Code دریافتی از او را در بخش «خرید دامنه» به همراه نام دامنه وارد کرده و سپس روی گزینه«بعدی» کلیک کنید.

در صورتی که خودتان قصد انتقال دامنه را دارید، لازم است که ابتدا دامنه را آزاد کرده و PIN Code ارسالی را در قسمت «فروش دامنه (انتقال به شناسهٔ دیگر)» وارد کنید و سپس روی گزینه«بعدی» کلیک کنید.

مرحله دوم انتقال دامنه

برای دریافت کد آزادسازی دامنه و انتقال دادن دامنه ثبت شده، باید ابتدا وارد بخش نمایش وضعیت دامنه‌ها در ایرنیک شده و روی نام آن کلیک کرده و روی گزینه «انتقال(فروش) این دامنه» کلیک کنید.

نمایش وضعیت دامنه‌ها در ایرنیک

سپس روی گزینه« باز کردن انتقال دامنه» کلیک کنید، تا PIN Code  آزاد شدن دامنه برایتان نمایش داده شود.

انتقال دامنه در ایرنیک

بعد از اینکه کد برایتان نمایش داده شد می‌توانید مراحل انتقال دامنه را ادامه دهید. در این مرحله اگر از انتقال دامنه منصرف شده‌اید، لازم است دکمه« قفل کردن» دامنه را بزنید، تا مجدداً دامنه به حالت قبلی خودش برگردد و آزاد نباشد. در این شرایط مالکیت دامنه همچنان برای صاحب امتیاز قبلی آن محفوظ خواهد بود.

مراحل انتقال دامنه

پس از آزاد شدن دامنه و نمایش کد آن، شاهد نمایش مشخصات دامنه در قسمت «انتقال‌های فعّال دامنه‌های من» در صفحه «انتقال دامنه» خواهید بود. سپس باید کد ارائه شده را در بخش تعیین شده در قسمت «فروش دامنه (انتقال به شناسهٔ دیگر)» وارد کنید، تا انتقال دامنه به درستی انجام شود. در نهایت باید این کد را در اختیار گیرنده دامنه قرار دهید.

نکات مهم انتقال دامنه ir

  • گیرنده دامنه باید وارد سایت ایرنیک شده و کد انتقال را وارد کند. سپس هزینه انتقال را بپردازد، تا فرایند انتقال دادن دامنه دات آی آر به پایان برسد.
  • گیرنده دامنه باید متن توافقنامه ارسالی از طرف ایرنیک را تایید کند، تا فرآیند انتقال دامنه و انتقال حق امتیاز آن کامل شود.
  • حتماً باید قبل از انتقال دادن دامنه از تمام اطلاعات و تنظیماتی که دامنه، هاست و سایت دارد نسخه پشتیبان یا بکاپ تهیه کنید.
  • برای انتقال دامنه‌های ir حدود ۲۴ ساعت زمان لازم است.
  • اگر طرفین از انتقال دامنه منصرف شوند و مراحل انتقال کامل نشود، درخواست انتقال دامنه ir پس از ۱۵ روز لغو خواهد شد.
  • در صورت تغییر هاست همزمان با تغییر دامنه، لازم است که DNS های دامنه را برای‌ هاست جدید تنظیم کنید.
  • احتمال از دسترس شدن دامنه در طول فرایند انتقال برای چند ساعت وجود دارد و جای نگرانی از این بابت وجود نخواهد داشت.

سخن پایانی

برای اینکه نام دامنه را به طور کامل به فرد دیگری واگذار کنید و شخص جدید بتواند  از حق امتیاز دامنه استفاده کند، باید مراحل انتقال دامنه را به درستی انجام دهید. انتقال دامنه ir  از طریق سامانه ایرنیک انجام می‌شود. در این مطلب آموزش انتقال دامنه‌های آی آر در سایت ایرنیک را به صورت تصویری برایتان ارائه کردیم. اگر قصد دارید دامنه را همچنان برای خودتان نگه دارید و مالکیت آن را داشته باشید، حتماً باید تمدید دامنه در ایرنیک را به موقع انجام دهید. در غیر این صورت دامنه پس از مدت مشخصی آزاد می‌شود و مالکیت آن برای فرد جدید خواهد بود.

در صورتی که قصد دارید خرید هاست یا دامنه را تحت‌نظر یک تیم متخصص و حرفه ای از یک شرکت معتبر انجام دهید، پیشنهاد می‌کنیم که به وبسایت هاست ایران مراجعه کرده و لیست پسوندهای دامنه ارائه شده در این وبسایت را بررسی کنید . سپس با کمک مشاورین‌ هاست ایران می‌توانید بهترین نام دامنه و هاست را برای خودتان سفارش دهید.

سؤالات متداول

۱)انتقال دامنه ir چقدر زمان نیاز دارد؟

مدت زمان انتقال دامنه ir معمولاً ۲۴ ساعت  است. البته با توجه به شرایط ممکن است این بازه زمانی طولانی تر شده و ۵ تا ۷ روز طول بکشد.

۲)کد انتقال دامنه چیست؟

کد انتقال دامنه در واقع یک رمز است که برای انتقال دامنه بین اشخاص حقیقی و حقوقی استفاده می‌شود، تا فرایند انتقال دامنه به درستی و بدون مشکل انجام شود.

۳)چه کسی می‌تواند دامنه ir را منتقل کند؟

مالک فعلی دامنه می‌تواند آن را به یک شخص حقیقی یا حقوقی یا به یک‌ هاست جدید منتقل کند.

 

آموزش انتقال دامنه‌های آی آر در سایت ایرنیک به صورت گام به گام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9  +  1  =