رفع خطای Pluggable.php در وردپرس
رفع خطای Pluggable.php در وردپرس

برای رفع خطای Pluggable.php در وردپرس حتماً باید ابتدا بررسی کنید که مشکل از کدام بخش است. گاهی ممکن است این مشکل به علت به‌روزرسانی برخی از افزونه‌ها یا هنگام افزودن یک قطعه کد به فایل function.php ایجاد شده باشد.

با هر زبان برنامه‌نویسی که سایت خود را طراحی کنید، در موقعیت‌های مختلف ممکن است مشکلاتی برای وردپرس به وجود آید. خطای pluggable.php یک خطای رایج وردپرس است که در سایت‌های وردپرسی ایجاد می‌شود. این خطا اغلب با به‌روزرسانی وردپرس یا به آپدیت برخی افزونه‌ها ایجاد می‌شود. از این رو بسیار اهمیت دارد که با نحوه رفع آن آشنایی کامل داشته باشید تا برای وب‌سایت شما مشکلی پیش نیاید.

خطای Pluggable.php در وردپرس چیست و چرا اتفاق می‌افتد؟

قبل از هر نوع اقدام برای رفع خطای Pluggable.php در وردپرس، شما باید با بخش‌های محتلف  سیستم مدیریت محتوا آشنایی کامل داشته و با مفهوم pluggable.php آشنا باشید. خطای pluggable.php یکی از خطاهای رایج در قالب وردپرس است؛ که معمولاً به علت افزودن یک کد به فایل function.php قالب سایت یا نصب یک افزونه جدید ظاهر می‌شود.

علاوه‌بر این به‌ر‌وزرسانی وردپرس نیز ممکن است موجب ناسازگاری و تداخل در این فایل شود. بروز خطای pluggable.php باعث بروز مشکلاتی مانند عدم دسترسی به پیشخوان و فرانت‌اند می‌شود و گاهی فقط یک صفحه سفید را می‌بینید. در صورت مواجهه با این خطا باید بدون هیچ نوع اقدام اضافی دیگری برای رفع آن اقدام کنید.

فایل pluggable.php یکی از اصلی‌ترین فایل‌های وردپرس است که وجود آن بر روی سایت ضروری است. هنگامی که این خطا را مشاهده کردید، به هیچ عنوان نباید نسبت به ویرایش آن اقدام کنید، چرا که اگر مشکل از افزونه قالب یا قالب کدهای سفارشی باشد، ابتدا باید در این بخش‌ها دنبال راه حل باشید.

خطای Pluggable.php در وردپرس چیست؟

آموزش رفع خطای Pluggable.php در وردپرس

به‌عنوان کاربری که از وردپرس یا خدمات وردپرسی مانند هاست وردپرس استفاده می‌کنید؛ لازم است با رفع خطای Pluggable.php در وردپرس آشنا باشید. در صورت وجود هر نوع مشکل در اجرای یکی از افزونه‌ها و عمل نکردن یکی از کدها خطای زیر نمایش داده می‌شود:

خطای Pluggable.php

جهت رفع این خطا باید اقدامات زیر را انجام دهید تا مشکل به طور کامل حل شود.

ویرایش یا حذف کد سفارشی قالب

اگر پس از افزودن قطعه کد سفارشی در فایل فانکشن قالب، یک سری خطا رخ بدهد می‌توانید به این فایل مراجعه کنید. به‌علاوه شماره خطی که در پیغام به شما نمایش داده می‌شود را بررسی نمایید که خط از هیچ نظر ایرادی نداشته باشد.

ممکن است کاراکترهای اضافه مانند ()، {}  باعث بروز این مشکل شده باشند. علاوه‌بر این کمبود این کاراکترها نیز باعث اختلال در وردپرس می‌شود. در صورت شناسایی این مشکل مجدداً به صفحه پیغام خطا مراجعه کنید و بررسی کنید که آیا خطا برطرف شده یا خیر. در غیر آن صورت باید این قطعه را از داخل فایل مورد نظر خود حذف کنید.

اگر با کدنویسی آشنایی ندارید، بهتر است این کار را به یک برنامه نویس حرفه‌ای بسپارید تا مراحل آن راحت‌تر و بدون مشکل پیش برود.

ویرایش یا حذف کد سفارشی قالب

غیر فعال کردن افزونه‌های وردپرس

یکی از مواردی که باعث وجود آمدن خطای pluggable.php در وردپرس می‌شود، افزونه‌ها هستند. اگر به تازگی یک سری افزونه نصب کرده‌اید که عملکرد وردپرس را با مشکل مواجه کرده، بهترین روش برای حل این مشکل غیر فعال کردن افزونه و گزارش خطا به نویسنده است.

گاهی ممکن است پس از نصب یا به‌روزرسانی یک افزونه، مشکلاتی به وجود آید. در این صورت باید پلاگین‌ها را غیر فعال و حذف کنید و یک افزونه جایگزین را برای آن پیدا کنید. اگر هم نمی‌دانید دقیقاً مشکل از کدام یک از افزونه‌ها است، برای رفع خطای Pluggable.php در وردپرس، باید افزونه‌ها را غیر فعال کنید.

پس از این که مشکل برطرف شد، توصیه می‌کنیم حتماً پلاگین‌ها را یک به یک فعال کنید و وجود خطا را هر بار پس از فعال کردن افزونه بررسی کنید تا افزونه‌ای که مشکل‌ساز شده را پیدا کنید.

چگونه خطای Pluggable.php را رفع کنیم؟

غیر فعال‌سازی قالب سایت

از دیگر مواردی که در بروز خطای pluggable.php در وردپرس نقش دارند، قالب‌ها هستند. اگر مشکل از پوسته سایت باشد، آن را در پیغام خطا نمایش داده مشاهده خواهید کرد. در این روش می‌توانید با مراجعه به بخش پوسته‌ها، قالب سایت خود را انتخاب و غیرفعال سازید.

در صورت عدم دسترسی به پنل باید از طریق ‌هاست، پوشه theme را پیدا کنید و نام قالب فعلی سایت را تغییر دهید. اگر وردپرس قادر به شناسایی آن نباشد، در این حالت قالب فعلی وردپرس غیرفعال شده و یکی از قالب‌های پیش فرض جایگزین آن خواهد شد.

پس از انجام این سری اقدامات اگر مشکل برطرف شود، قالب نشان می‌دهد که سایت دچار مشکل شده و یک سری ناسازگاری‌ها در فایل php به وجود آمده است. با بررسی هر کدام از این موارد می‌توانید برای رفع خطای Pluggable.php در وردپرس اقدام کنید.

pluggable.php در وردپرس

نکات مهم برای رفع خطای Pluggable.php در وردپرس

نکته مهمی که هنگام رفع خطای pluggable.php در وردپرس باید به آن توجه کنید، این است که قبل از ایجاد هرگونه تغییر در فایل سایت‌های خود حتماً یک نسخه پشتیبان از سایت داشته باشید. در این صورت اگر مشکلی حین کار برای سایت به وجود بیاید، جای هیچگونه نگرانی نیست، چراکه از تمامی اطلاعات پیشخوان وردپرس نسخه بکاپ تهیه کرده‌اید. همچنین لازم است موارد زیر را برای برای رفع خطای Pluggable.php در وردپرس، رعایت کنید:

  • پلاگین‌های غیرفعال شده و سپس به ترتیب یکی‌یکی فعال کنید تا پلاگین مشکل‌دار را پیدا کنید.
  • قالب فعلی خود را به یکی از قالب‌های پیش‌فرض وردپرس (مانند Twenty Twenty-One) تغییر دهید تا ببینید آیا مشکل برطرف می‌شود یا خیر.
  • برای شناسایی خطا، فایل‌های اصلی وردپرس را با نسخه‌های تمیز و دست نخورده جایگزین کنید.
  • اگر اخیراً تغییری در کدهای سایت ایجاد کرده‌اید، آن تغییرات را به حالت قبل بازگردانید.
  • مطمئن شوید که وردپرس، تمامی قالب‌ها و پلاگین‌ها به آخرین نسخه به‌روزرسانی شده‌اند. به‌روزرسانی‌ها ممکن است مشکلات سازگاری را برطرف کنند.

کلام آخر

برای رفع خطای Pluggable.php در وردپرس ابتدا باید بفهمید مشکل از کدام بخش وردپرس است. گاهی مواقع ممکن است قطعه کد فایل function.php مشکل داشته باشد یا خطای ایجاد شده به خاطر نصب یا بروزرسانی یکی از افزونه‌ها باشد و به خود فایل مربوط نیست. معمولاً زمانی که کد سفارشی function.php در فایل ایجاد می‌کنید، ممکن است این خطا رخ دهد که باید آن را تغییر داده یا حذف کنید.

گاهی مواقع نیز ممکن است خطاهایی را که می‌بینید، به خاطر فضای خالی بعد از بسته شدن تگ <? php باشد. بنابراین باید این خطاها را رفع کنید تا به طور کامل خطای pluggable.php برطرف شود. توجه داشته باشید اگر تسلط لازم بر روس ویرایش این فایل‌ها را ندارید، این کار را به افراد متخصص بسپارید. چراکه این خطا می‌تواند به علت ایجاد یک فاصله یا کدنویسی اشتباه بوجود آمده باشد که باید ابتدا آن را جستجو کرده و برای رفع آن اقدام کنید.

 سؤالات متداول

  • خطای pluggable.php چه زمانی بوجود می‌آید؟

زمانی که یک افزونه جدید نصب یا به روزرسانی می‌شود یا زمانی که قطعه کد سفارشی قالب مشکل داشته باشد، این خطا ایجاد می‌شود.

  • برای رفع خطای pluggable.php در وردپرس چه باید کرد؟

برای رفع خطای pluggable.php در وردپرس ابتدا لازم است افزونه‌های سایت را غیر فعال کنید و چنانچه کد قالب دچار مشکل است آن را اصلاح و ویرایش نمایید.

آیا لازم است که از اطلاعات سایت قبل از ویرایش فایل php از فایل‌های سایت پشتیبان‌گیری کنیم؟

بله حتماً قبل از اعمال هر نوع تغییر در این فایل یک نسخه پشتیبان از وردپرس تهیه کنید تا بعداً هیچگونه مشکلی به وجود نیاید.

رفع خطای Pluggable.php در وردپرس

Mobina Bahadori

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

21  +    =  22