Link juice چیست؟
Link juice چیست؟

اصطلاح Link juice یا لینک جویس در دنیای سئو به مفهوم ارزش و اعتباری است که از سایتی و یا صفحه‌ای به سایتی دیگر داده می‌شود. این اعتبار از طریق هایپرلینک به وجود می‌آید، چراکه موتورهای جستجو برای هایپرلینک‌های موجود در صفحات شما ارزش قائل‌اند و این موضوع را در بهبود رتبه‌ی سایتتان لحاظ می‌کنند.

دریافت لینک به سایت در سطح وب به دو صورت مستقیم و غیرمستقیم صورت می‌گیرد. ایجاد لینک مستقیم به استراتژی لینک‌سازی شما بستگی دارد. به‌عنوان مثال، به اشتراک گذاشتن مطالب، پست مهمان، بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، به‌روزرسانی اخبار سایت خود و … شامل این استراتژی می‌شوند. ایجاد لینک به‌صورت غیرمستقیم زمانی امکان‌پذیر است که با نوشتن مطالبی ناب، کاربران را به خواندن و به اشتراک گذاشتن آن‌ها تشویق کنید، در نتیجه به‌طور طبیعی لینک‌هایی به سایتتان داده خواهد شد. به فرآیند جاری شدن لینک‌های متعدد از سایت‌های دیگر به سایت شما Link Juice گفته می‌شود. البته کیفیت این لینک جویس‌ها نسبت به اعتبار سایت‌های طرف مقابل، متفاوت خواهد بود.

عملکرد Link Juice چگونه است؟

فرض کنید مالک سایت‌هایی به نام‌های A و B هستید و تمام فاکتورهای رتبه‌دهی هر دو سایت را یکسان در نظر بگیرید. تنها تفاوت آن‌ها این است که سایت A حاوی یک لینک است درحالی‌که سایت B هیچ لینکی ندارد. در این شرایط، سایت A به‌واسطه‌ی لینک جویس دریافتی خود از سایت‌های خارجی، در نتایج جستجو، رتبه‌‌ی بهتری خواهد داشت. اما اگر به سایت B نیز لینکی داده شود چه اتفاقی خواهد افتاد؟ این امر بستگی به تعداد ارجاع‌هایی دارد که به لینک مورد نظر داده می‌شود. به نمودار زیر توجه کنید. وب‌سایت A از ۴ سایت دیگر لینک دریافت می‌کند درحالی‌که ۳ سایت به وب‌سایت B لینک داده‌اند. تمام این سایت‌های خارجی نیز از در حال دریافت Link Juice از دیگر سایت‌ها هستند که این مورد نیز موجب افزایش لینک جویس‌های ارجاع داده شده به سایت A می‌شود و در نتیجه رتبه‌ی A از B در نتایج جستجو بیشتر خواهد شد. البته فرض را بر این گرفته‌ایم که اعتبار سایت‌هایی که به این دو سایت لینک داده‌اند یکسان است.

عملکرد Link Juice چگونه است؟

مورد دیگری که باید به آن توجه کرد این است که لینک جویس‌ها به‌صورت دو طرفه هستند. برای واضح شدن این موضوع، با مثالی پیش می‌رویم. فرض کنیم سایت‌هایی که به A لینک داده‌اند به سایت‌های دیگر نیز لینک داده‌اند، در حالی که سایت‌هایی که به B لینک داده‌اند منحصراً از آن در سایت خود نام برده‌اند. در این وضعیت درصد Link Juiceهای دریافتی B از A بیشتر خواهد بود. این امر شانس سایت B را برای داشتن رنک بالاتر، بیشتر می‌کند.

ایجاد Link Juice

با استفاده از لینک‌های نوفالو می‌توان از هدر رفتن لینک جویس از طریق لینک‌های outbound جلوگیری کرد. این فرآیند به‌عنوان رتبه سایت فعلی شناخته شده است. با این کار می‌توان لینک جویس‌های از دست رفته‌ی سایت را دست‌کاری کرد.


مقاله مرتبط: چگونه کیفیت بک ‌لینک را ارزیابی کنیم؟


(لینک‌های نوفالو: لینک‌هایی هستند که با به کار بردن تگ rel=”nofollow” در آن‌ها، به موتورهای جستجو این پیام داده می‌شود که این لینک‌ها در رتبه‌ی صفحه هیچ تأثیری نداشته باشند.)

در نمودار زیر مشاهده می‌کنید که با لینک‌های dofollow (لینک‌هایی که در رتبه سایت مؤثرند)، انتقال لینک جویس به‌طور مساوی بین لینک‌های خروجی سایت توزیع شده‌اند.

ایجاد Link Juice

مدیریت رتبه سایت (PageRank sculpting) به این معناست که وب مستر به یکی از لینک‌های خروجی خود، attribute نوفالو دهد که موجب می‌شود لینک جویس از صفحه‌ای که شامل لینک نوفالو می‌شود انتقال نیابد اما بین لینک‌های دیگر تقسیم خواهد شد. نمودار زیر، این موضوع را به تصویر کشیده است.

آموزش ساخت لینک جویس

تصویر زیر خیلی واضح‌تر نشان می‌دهد که سایت Link Juice خود را به‌صورت مساوی بین ۳ سایت مقابل توزیع می‌کند اما تفاوت اینجاست که لینک نوفالو، آن را دریافت نمی‌کند.

راهنمای ساخت link juice

با مشاهده تمام این موارد، ممکن است نگران کم‌ارزش شدن و از بین رفتن لینک جویس از طریق لینک‌های نوفالو موجود در فوتر و سایدبار صفحه اصلی سایتتان باشید. در اینجا راه‌حل مناسب این است که با استفاده از خصوصیت nofollow، جریان لینک جویس را از طریق نظرات اسپم و لینک‌های موجود در وبلاگ خود متوقف کنید. از جهتی دیگر، در مورد لینک‌های داخلی سایت بهتر است اجازه دهید link juice جریان طبیعی خود را داشته باشد و با attribute نوفالو این جریان را کنترل نکنید.


مقاله مرتبط: صفحه یتیم چیست؟ چگونه صفحات لینک نشده وب‌سایت را بیابیم؟


لینک جویس به دست آمده و توزیع شده در کل سایتتان، صفحه‌های داخلی را نیز به‌اندازه‌ی صفحه‌ی اصلیتان محبوب خواهد کرد. تمام این موارد، رتبه صفحه اصلی سایت شما را بهبود خواهد بخشید.

منابعی که موجب ایجاد Link Juice می‌شوند:

 • صفحاتی که محتوایی مرتبط با سایت شما دارند.
 • صفحاتی که از رتبه‌ی بالایی برخوردارند.
 • صفحاتی که به‌طور نسبی، لینک‌های outbound کمی دارند.
 • صفحاتی که شامل محتوایی باکیفیت هستند.
 • صفحاتی که در نتایج اول موتورهای جستجو (SERP) قرار دارند.
 • صفحاتی که شامل محتواهای ایجاد شده توسط کاربران هستند.
 • صفحاتی که از نظر کاربران شبکه‌های اجتماعی محبوب هستند به این معنا که این صفحات بارها در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شوند.

چه مواردی از ایجاد Link Juice جلوگیری می‌کنند:

 • صفحاتی که لینک‌های مربوط به سایت شما را نوفالو کرده‌اند.
 • صفحاتی که شامل محتوایی غیر مرتبط هستند.
 • صفحاتی که دارای لینک‌های زیادی هستند. به‌عنوان مثال، لینک‌های تبلیغاتی یا لینک‌هایی که در تمام صفحات یک وب‌سایت مشاهده می‌شوند.
 • صفحاتی که در موتورهای جستجو ایندکس نشده‌اند.
 • لینک‌های پولی.
 • لینک‌های مبادله شده. در واقع زمانی که لینک خود را به سایتی می‌دهید و در ازای آن، لینک از سایت مقابل دریافت می‌کنید، اثر لینک جویس را خنثی می‌کند.
 • لینک‌های سایتی که بدون محتواست و رتبه‌ی خاصی ندارد.

چگونه یک صفحه می‌تواند Link Juice بیشتری دریافت کند؟

 لینک‌دهی داخلی

یکی از مهم‌ترین منابع ایجاد لینک جویس که اغلب نیز فراموش می‌شود سایت خودتان است. تمرکز بر روی صفحات محبوب سایت و ایجاد بک‌لینک نسبت به آن‌ها، بسیار تأثیرگذار خواهد بود.

همانند دیگر عناصر سئوی on-page، لینک‌دهی داخلی نیز با جستجوی کلمات کلیدی شروع می‌شود. لیستی از کلمات کلیدی مورد نظر خود تهیه کنید و آن‌ها را به صفحاتی از سایت خود لینک دهید که شامل این کلمات می‌شوند و البته از اعتبار و رتبه‌ی بالایی نیز برخوردارند. ابزارهای زیادی برای رسیدن به این هدف ساخته شده‌اند.

 • SEO Review Tools: ابزاری بسیار قدرتمند است که اعتبار نام دامنه و صفحات وب را در ازای وارد کردن URL آن مشخص می‌کند. همچنین تعداد کل لینک‌های خروجی نسبت داده شده به صفحه شما را مشخص می‌کند.
 • Small SEO Tools: ابزاری رایگان است که به اعتبار دامنه و صفحه‌ی مورد نظر یک URL از ۱ تا ۱۰۰ امتیاز می‌دهد.
 • Open Site Explorer: ابزاری رایگان از تیم SEOmoz است که اعتبار دامنه، صفحات و لینک‌های ورودی (inbound links) صفحات سایت شما را مشخص می‌کند.

در عمل لینک‌دهی به‌کلمات کلیدی سایت خود مراقب باشید که تنها یک کلمه را به هایپرلینک تبدیل نکنید چراکه موجب می‌شود موتور جستجو، آن را به‌عنوان اسپم شناسایی کند. سعی کنید تا جای ممکن از کلمات مترادف آن‌ها نیز استفاده کنید تا از تکرار بیش از حد، جلوگیری شود.

در نهایت، باید لینک‌های خروجی (outbound links) غیرضروری را از صفحات خود حذف کنید. با استفاده از این لینک قادر به بالا بردن کیفیت لینک جویس سایت خود نخواهید بود. توسط Google Search Concole می‌توانید تعداد لینک‌های داخلی بر روی یک صفحه را نسبت به تعداد جستجوها مشخص کنید.

چگونه Link Juice فعلی خود را بالا ببریم

از آنجایی که لینک جویس برای رتبه‌دهی یک صفحه در نتایج جستجو بسیار مهم است، بهینه‌سازی آن یکی از مسائل مهم در سئو است که در به دو بخش تقسیم شده است:

 • افزایش Link Juice فعلی خود
 • دریافت Link Juice بیشتر از منابع مختلف

لینک‌های داخلی

ممکن است برخی از صفحات شما منابعی از لینک جویس باشند که تاکنون به آن‌ها توجه نکرده‌اید. فقط کافی است ارزش آن‌ها را بین دیگر صفحات خود توزیع کنید.

برای بهینه‌سازی لینک‌های داخلی در یک صفحه‌ی مشخص، همان‌طور که گفتیم کافی است کلمات کلیدی و مترادف‌های آن‌ها را مشخص کنید که با محتوای مورد نظر و صفحات لینک داده شده با آن‌ها مرتبط باشند. با استفاده از اپراتورهای جستجوی site: و intext: می‌توانید این محتواها را بیابید.

توجه داشته باشید که تنها باید به صفحاتی با محتوای مرتبط با کلمات کلیدی لینک بدهید، در غیر این صورت گوگل آن‌ها را به‌عنوان اسپم شناسایی خواهد کرد.

با استفاده از پلاگین Check My Links می‌توانید لینک‌های موجود در صفحه‌ی خود را ببینید و بررسی نمایید.

چگونه Link Juiceهای بیشتری از منابع دیگر دریافت کنیم

 1. استفاده از تگ «hreflang» برای وب‌سایت‌های بین‌المللی

سایت‌هایی که مخاطبانی از کشورهای مختلف را هدف خود قرار می‌دهند ممکن است محتوای خود را متناسب با زبان آن کشورها، بومی و ترجمه کنند. تگ «hreflang» نسخه‌های متفاوت این صفحات را به موتورهای جستجو معرفی می‌کند تا مناسب‌ترین نسخه نسبت به زبان و موقعیت جغرافیایی یک کاربر برای وی به نمایش درآید.


مقاله مرتبط: صفحه یتیم چیست؟ چگونه صفحات لینک نشده وب‌سایت را بیابیم؟


این تگ همچنین تقسیم لینک جویس بین یک صفحه و نسخه‌های دیگر آن را امکان‌پذیر می‌کند که در نتیجه، رتبه‌ی بالایی برای صفحه‌ی مورد نظر در موتور جستجوی بومی خود رقم خواهد زد.

 1. بازیابی لینک (Link Reclamation)

بازیابی لینک به‌منظور یافتن و بازسازی لینک‌های قدیمی است که به سایت شما ارجاع داده می‌‌شوند. از طریق گزارش‌های ایندکس Google Search Console می‌توانید URLهایی با ارور ۴۰۴ را بیابید.

برای یافتن لینک‌های ارجاع داده شده به یک صفحه، می‌توانید از ابزار Ahrefs نیز استفاده کنید.

برای احیای این لینک‌ها، آن‌ها را به صفحه اصلی خود یا دیگر صفحات نامرتبط ریدایرکت نکنید. این امر موجب می‌شود گوگل صفحه اصلی شما را با ارور ۴۰۴ ببیند که بر نرخ تبدیل سایتتان تأثیر منفی خواهد داشت.

 1. ایجاد محتوای جذاب و با ارزش با استفاده از تکنیک آسمان‌خراش

یکی از راه‌های مؤثر بالا بردن لینک جویس، ایجاد محتوایی است که ارزش لینک دادن به آن را داشته باشد.

با استفاده از تکنیک آسمان‌خراش، می‌توانید به‌راحتی محتواهایی را شناسایی کنید که اطمینان دارید کاربران به آن لینک خواهند داد. این روش در سه مرحله خلاصه می‌شود:

 • متن خود را گسترش دهید: موضوع‌های جالب را طبقه‌بندی کنید و طبق آن ۱۰ یا ۲۰ موضوع برتر را در دستور کار خود قرار دهید. آن‌ها را مطابق با میل کاربران خود ایجاد کنید و از نکات ریز و مهم و مثال‌های متعددی استفاده نمایید.
 • محتوای خود را بروز کنید: محتوای ما هر روز در حال قدیمی شدن هستند. با کسب اطلاعات به‌روز در مورد مطالب قدیمی خود و بازنویسی یا آپدیت کردن آن‌ها توجهات بیشتری را به خود جلب خواهد کرد.
 • ظاهر محتوای خود را کاربرپسند کنید: امروزه اینفوگرافیک‌ها به‌راحتی و سریع‌تر به اشتراک گذاشته می‌شوند. پس باید بیشتر از عناصر بصری در محتوای خود استفاده کنید.

پس از انجام تمام این مراحل، محتوای مورد نظر را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید و مخاطبانتان را تشویق به انتقال آن کنید.

 1. گسترش فعالیت، بررسی رقبا و معرفی خود به دیگران

اکنون‌که محتوای جذابی فراهم کردید، به سخت‌ترین مرحله‌ی ایجاد لینک می‌رسیم. برای اینکه مطمئن شوید کاربران به محتوای شما لینک خواهند داد، لازم است رقبای خود را بیابید و آن‌ها را بررسی کنید. از ابزارهای مثل Open Site Explorer برای یافتن سایت‌هایی که به رقبای شما اشاره کرده‌اند استفاده کنید. از بررسی صفحه‌هایی مانند فروم و دایرکتوری‌ها، صرف نظر کنید چراکه تهدیدی برای شما به‌حساب نمی‌آیند بلکه باید لیستی از وب‌سایت‌هایی را بیابید که:

 • در صنعت شما فعال‌اند و یا به فعالیت در آن علاقه‌مندند،
 • حوزه‌ی کاری آن‌ها با شما دقیقاً یکی است،
 • از پیش، به محتوایی شبیه به محتوای شما لینک داده‌اند.

زمانی که لینک این‌چنین سایت‌هایی را یافتید به سراغ ابزارهایی که در این مقاله معرفی شده‌اند بروید و میزان اعتبار آن‌ها را بسنجید. با این کار می‌توانید رقبای قوی خود را شناسایی کرده و از آن‌ها پیشی بگیرید.

در این مرحله، ابزارهای زیر کمک بسیاری به شما خواهند کرد:

 • BlogDash: وبلاگ‌نویسانِ هدف خود را بیابید، بخصوص اطلاعات تماس آن‌ها و نوشته‌های اخیر آن‌ها را بررسی کنید.
 • AuthorCrawler: این ابزار که ساخته‌ی Tom Anthony است، لینک‌های ایجاد شده به سمت یک صفحه را میابد و آن را برای یافتن اطلاعات نویسنده یا شبکه‌های اجتماعی وی بررسی می‌کند.

زمانی که بک‌لینک‌ها را یافتید باید بر روی ارزش محتوای خود کار کرده و همچنین لینک‌های شکسته‌ی خود را بازسازی کنید. افزونه Check My Links ابزاری مناسب برای یافتن لینک‌های نامعتبر است که به آدرس سایت شما ارجاع داده می‌شوند.

حال زمان آن رسیده که به نویسندگان مورد نظر خود ایمیل ارسال کنید. برای این کار یک قالب کلی انتخاب نمایید تا در روند ارسال ایمیل به شما کمک کند ذکر موارد مهم را فراموش نکنید.

نکات زیر را در این مرحله به یاد داشته باشید:

 • با ارزشی جدید اقدام کنید. نویسندگان اشتیاقی به نوشتن در مورد موضوع‌هایی که خودشان قبلاً نوشته‌اند یا خوانده‌اند ندارند. در عوض شما باید به آن‌ها بگویید که مطالب شما چطور جای خالی مطالب پیشین آن‌ها را پر خواهد کرد.
 • نیازی نیست لینک مطلب مورد نظر خود را در ایمیل کپی و الصاق کنید، چراکه به هیچ عنوان جالب نیست. بلکه می‌توانید کلمه‌ای را هایپرلینک و یا اینکه به‌کل از نوشتن لینک صرف نظر کنید، چون نویسندگان معمولاً نوشته‌های خود را به یاد خواهند داشت.
 • موضوع مناسبی را برای بخش subject ایمیل خود انتخاب کنید. زمانی که وبلاگ‌نویسان مشهور با مطالب باکیفیتی را انتخاب می‌کنید باید بدانید که افراد زیادی برای دریافت لینک از آن‌ها در رقابت‌اند. با موضوعی جذاب اما مبهم آن‌ها را وادار به باز کردن و مطالعه‌ی ایمیل خود کنید.
 • اطلاعات تماس خود را در ایمیلتان ذکر کنید. در این صورت اعتبار پیام خود را بالا می‌برید و از اسپم به نظر رسیدن آن جلوگیری خواهید کرد.

اگر با رعایت تمام این موارد، از درصد کمی از مخاطبان خود پاسخ دریافت کردید ناامید نشوید. باید بدانید که برای رسیدن به نتیجه‌ی بهتر باید تلاش‌های خود را بیشتر کنید.

به یاد داشته باشید که لینک جویس از اهمیت زیادی برخوردار است چراکه معیاری است که مردم توسط آن، محتوا، سایت و برند شما را مورد بحث قرار می‌دهند. پس با رعایت موارد گفته شده در این مقاله اعتبار برند خود را بالا ببرید.

Link juice چیست؟

دپارتمان آموزش هاست ایران

دپارتمان آموزشی هاست ایران در تلاش است جدید ترین آموزش های مرتبط با میزبانی وب را در اختیار کاربران عزیز قرار دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6  +  4  =