دیجیتال مارکتینگ چیست؟
دیجیتال مارکتینگ چیست؟

راهنمای مطالعه

مارکتینگ یا بازاریابی همیشه در دنیای کسب‌وکار وجود داشته است؛ اما با ظهور وب ماهیت دیجیتال هم پیدا کرده است که به دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی آنلاین معروف است؛ یعنی درست مانند دنیای واقعی باید تکنیک‌های تبلیغ و فروش در وب هم اجرا شوند اما با شیوه‌ای که متناسب تغییرات مستمر دنیای دیجیتال است.

امروزه دیجیتال مارکتینگ به‌عنوان یک گروه اصلی در بازاریابی شناخته می‌شود که از رسانه‌های دیجیتال استفاده می‌کند تا با مشتری و مخاطب هدف ارتباط برقرار کند.

مشتری‌ها در طول روز آنلاین هستند و با یکدیگر  و با برندها در کانال‌های مختلف و توسط دیوایس‌های متفاوت تعامل می‌کنند. برای همین، برندها تلاش می‌کنند تا مکالمات شخصی شده با کاربرها داشته باشند و تجربه کاربری را تقویت کنند. به همین دلیل دیجیتال مارکتینگ یک ابزار ضروری برای کسب‌وکارها است.

اما دیجیتال مارکتینگ دقیقاً چیست؟ به دلیل توسعه پرشتاب این بخش، اصطلاح دیجیتال مارکتینگ بسیار گسترده شده است و خیلی از امور بازاریابی را در برمی‌گیرد در نتیجه مشکل است که مشخص کنید بازاریابی در چه نقطه‌ای تمام می‌شود و دیجیتال مارکتینگ از کجا شروع می‌شود!

در این مقاله که یک‌ راهنمای کامل است، همه مباحث مهم دیجیتال مارکتینگ را پوشش می‌دهیم. ابتدا با تعاریف اصول پایه شروع می‌کنیم و سپس به‌تفصیل توضیح می‌دهیم که چگونه یک برنامه دیجیتال مارکتینگ قوی تنظیم کنید، چه استانداردهایی را اجرا کنید، از چه اشتباهاتی دوری‌کنید و چه آینده‌ای برای این بخش بازاریابی پیش‌بینی کنید.

بخش اول: اصول دیجیتال مارکتینگ

 • دیجیتال مارکتینگ چیست؟
 • ۷ بخش اصلی دیجیتال مارکتینگ
 • برنامه‌ریزی استراتژی دیجیتال مارکتینگ

بخش دوم: اجرای دیجیتال مارکتینگ

 • استانداردهای دیجیتال مارکتینگ
 • ۵ اشتباه متداول دیجیتال مارکتینگ
 • ترندهای دیجیتال مارکتینگ

بخش سوم: نتیجه‌گیری

بخش اول: اصول دیجیتال مارکتینگ

 • دیجیتال مارکتینگ چیست؟

به گفته Bill gates موسس مایکروسافت، اینترنت در حال تبدیل شدن به میدان اصلی برای دهکده جهانی آینده است!

دیجیتال مارکتینگ یک اصطلاح گسترده است که شامل وب‌سایت، ایمیل، شبکه‌های اجتماعی، محتوای صوتی، تصویری و هر المنت دیجیتال است که بشریت خلق کرده است!

 • ۷ بخش اصلی دیجیتال مارکتینگ

به گفته  Philip Kotler مدرس مارکتینگ، بازاریابی هنر پیدا کردن راه‌های زرنگی برای تحمیل آنچه می‌فروشید نیست بلکه هنر خلق ارزش واقعی برای مشتری است!

Graphical Representation of the 7 Areas of Digital Marketing

فضای دیجیتال مارکتینگ عمدتا شامل بخش‌های زیر است. باوجودی که عنوان‌ها شاید آَشنا باشند اما تکنیک‌ها به‌شدت متغیر هستند و ضروری است که با ترندها حرکت کنید.

 • بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا یک استراتژی بلندمدت است که روی خلق و توزیع محتوا تمرکز می‌کند که ممکن است تعاملی، اطلاعاتی، سرگرم کننده و آموزشی باشد و درنهایت به مخاطب هدف شما کمک می‌کند. برای اینکه محتوا را یک قدم پیش ببرید، سعی کنید تجربه محتوا ایجاد کنید.

 • بهینه‌سازی موتورهای جستجو

بهینه‌سازی موتورهای جستجو روند افزایش رتبه ارگانیک سایت در موتورهای جستجو است که از طریق تکنیک‌های بهینه‌سازی داخلی و خارجی انجام می‌شود تا ترافیک وب‌سایت افزایش پیدا کند.

 • بازاریابی شبکه‌های اجتماعی

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی روند خلق و اشتراک محتوا برای شبکه‌های اجتماعی است تا تعامل مشتری را از طریق لایک‌ها، کامنت‌ها و اشتراک‌ها تشویق کنید. پلتفرم‌های اصلی شبکه‌های اجتماعی شامل Facebook، Twitter،LinkedIn ، Instagram ، Pinterest و  Snapchat است.

 • بازاریابی ایمیل

بازاریابی ایمیل متد ارسال پیام‌های تجاری و تشویقی با استفاده از ایمیل ساز برای تعداد زیادی کاربر است که داوطلبانه برای دریافت اطلاعات الکترونیکی از شما ثبت‌نام کرده‌اند.

 • بازاریابی آنلاین

بازاریابی آنلاین راه استفاده از شیوه‌های آنلاین برای ارسال محتوای تشویقی فروش از طریق کانال‌های متفاوت برای کاربرهاست.

 • بازاریابی موبایل

بازاریابی موبایل یک استراتژی چند کاناله است که برندها را از طریق گوشی‌های هوشمند و یا تبلت‌ها در سایت‌های ریسپانسیو، ایمیل، شبکه‌های اجتماعی و اپلیکیشن‌ها به مخاطبشان مرتبط می‌دهد.

 • آنالتیکز وب

آنالتیکز وب روند اندازه‌گیری، جمع‌آوری، آنالیز و گزارش داده وب و رفتار کاربر است تا تجربه وب بهینه‌سازی شود.

 • تنظیم استراتژی دیجیتال مارکتینگ

به گفته  Neil Patel متخصص دیجیتال مارکتینگ، بازاریاب‌های معمولی فقط به کمپین‌ها فکر می‌کنند درحالی‌که بازاریاب‌های بزرگ به فریم ورک‌های توسعه فکر می‌کنند.

Graphical Representation of the 5 Steps to Create Your Digital Marketing Strategy

دیجیتال مارکتینگ شامل جنبه‌های مختلف است و بنابراین بازاریاب‌ها برای تنظیم استراتژی با مشکل مواجه می‌شوند. اغلب بازاریاب‌ها ترجیح می‌دهند که فقط روی یک کانال مانند ایمیل، محتوا و شبکه اجتماعی تمرکز کنند. باوجودی که خوب است استراتژی‌ کانال – محور داشته باشید اما یک استراتژی ۳۶۰ درجه به شما کمک می‌کند تا یک کمپین موفق بازاریابی اجرا کنید.

  قدم اول: اهداف را مشخص کنید

هدف نهایی چیست که قصد دارید به دست بیاورید؟ شناسایی همین هدف کمک می‌کند تا مسیر استراتژی را مشخص کنید.

تعدادی از اهداف متداول بازاریابی به‌قرار زیر هستند که می‌توانند به شما انگیزه بدهند:

 • ایجاد آگاهی از برند
 • افزایش تبدیل و فروش
 • ایجاد رهبری افکار
 • تقویت تجربه کاربری
 • راه‌اندازی بازار جدید

با تعیین مقدار و اندازه برای اهداف، آن‌ها را به مقصود تبدیل می‌کنید. فریم ورک SMART که مخفف کلماتSpecific, Measurable, Achievable, Realistic, Time-bound   است به این معنی است که اهداف باید مشخص، قابل‌اندازه‌گیری، قابل‌دسترسی، واقع‌گرایانه و موعد دار باشند که یک ‌راه عالی برای کمی کردن اهداف است؛ مثلا، اگر قصد دارید آگاهی از برند ایجاد کنید باید از فریم ورک اسمارت استفاده کنید تا مقاصد کمپین را تعیین کنید:

 • ۲۰% افزایش فالوورهای شبکه‌های اجتماعی تا ۱۵ اسفند ۱۳۸۹
 • ۱۵% افزایش مشترکان ایمیل تا ۱۵ بهمن ۱۳۸۹

  قدم دوم: در مورد مخاطب هدف تحقیق کنید

قبل از اینکه هر کاری را شروع کنید باید مخاطب هدف را بشناسید. هنگامی‌که علایق و عادت‌هایشان را بشناسید، راحت‌تر می‌توانید یک برنامه تنظیم کنید. ایجاد ۲ یا ۳ پروتوتایپ پرسونای خریدار نقطه خوبی برای شروع است. می‌توانید پرسونای خریدار را به راه‌های زیر پیدا کنید:

 • نرم‌افزار آنالتیکز را چک کنید و اطلاعات و ویژگی‌های دموگرافیک و جغرافیایی مخاطب را بررسی کنید. در این صورت متوجه یک زمینه ثابت می‌شوید که می‌توانید برای خلق پرسونای خریدار استفاده کنید.
 • با مشتری‌ها مصاحبه کنید تا مشکلشان و نوع محتوایی که ترجیح می‌دهند را پیدا کنید تا پرسونای خریدار را تکمیل کنید.

ایجاد پرسونای خریدار کمک می‌کند تا داستان برند، پیام‌ها، رسانه‌های بازاریابی و ایده‌های کمپین را آماده کنید.

  قدم سوم: رقبا را آنالیز کنید

هدف این قدم کپی کردن ایده‌های رقبا نیست بلکه درک روند فضای بازار است. هنگامی‌که رقبا را نظارت می‌کنید متوجه می‌شوید که چه اقداماتی نتیجه می‌دهد و چه‌کارهایی بدون فایده هستند. با آنالیز فعالیت‌های آن‌ها متوجه می‌شوید که چه کلمات کلیدی را در موتورهای جستجو رتبه‌بندی می‌کنند، چه محتوایی تولید می‌کنند، در کدام شبکه اجتماعی بیشتر فعال هستند و استراتژی تبلیغاتی آن‌ها چیست.

نکته مهم: آنالیز رقبا فقط یکبار انجام نمی‌شود پس به نظارت رقبا ادامه دهید تا در راس امور قرار بگیرید.

  قدم چهارم: اهداف خودتان را مهندسی معکوس کنید

این قدم در واقع شروع حرکت است. پس از تعیین اهداف و صرف زمان زیاد برای تحقیق و آنالیز مخاطب و رقبا، زمان مناسب است تا راه‌های رسیدن به اهداف را مشخص کنید.


مقاله مرتبط: SEO یا PPC: کدام‌یک در طولانی‌مدت بهتر جواب می‌دهد؟


با تعیین بودجه بازاریابی و تخصیص منابع شروع کنید. با توجه به اهداف و مخاطب، کانال‌هایی را که در رسیدن اهداف به شما کمک می‌کنند مشخص کنید.

مثلا، اگر قصد دارید که رهبری افکار در تخصص خودتان ایجاد کنید، بازاریابی محتوا در رسیدن این هدف کمک می‌کند. با تنظیم یک استراتژی بازاریابی محتوا شروع کنید و عنوان‌های مرتبط به اهداف انتخاب کنید. کانال‌های دیگر بازاریابی مانند ایمیل و شبکه‌های اجتماعی هم به‌عنوان رسانه‌های جانبی کمک می‌کنند تا محتوا را توزیع کنید.

  قدم پنجم: اجرا و اندازه‌گیری کنید

پس‌ازاینکه برنامه‌ریزی استراتژی تکمیل شد، باید آستین‌ها را بالا بزنید و کارکنید! با اجرای تاکتیک‌هایی شروع کنید که مطمئن هستید در رسیدن اهداف به شما کمک می‌کنند. در حین اجرا KPIs را اندازه‌گیری کنید که شاخص‌های اصلی عملکرد هستند تا مطمئن شوید که استراتژی اولیه نتیجه می‌دهد و در مسیر مناسب قرار دارید.

شاخص‌های کلیدی عملکرد باید متناسب اهداف بازاریابی باشند مثلا اگر هدفتان ایجاد رهبری افکار از طریق بازاریابی محتواست، شاخص‌های کلیدی عملکرد باید شامل عبارات جستجوی برند-محور در موتورهای جستجو، بک لینک منتشرکنندگان صنعت و مقالات محبوب و پربازدید باشند.

نکته مهم: شاید در همان تلاش اول در دیجیتال مارکتینگ موفق نشوید بنابراین از همان ابتدا ذهنیت «تست و استمرار» را انتخاب کنید. اگر برخی فعالیت‌ها و تصمیم‌ها نتیجه نمی‌دهند، آن‌ها را کنار بگذارید. در عوض یک متد جدید را امتحان کنید تا بالاخره نتیجه بگیرید!

بخش دوم: اجرای دیجیتال مارکتینگ

 • استانداردهای طلایی دیجیتال مارکتینگ

به گفته  Seth Godin نویسنده، بازاریابی دیگر به چیزهایی که می‌سازید مربوط نمی‌شود بلکه در مورد داستان‌هایی است که میگویید!

Graphical Representation of the 5 Digital Marketing Best Practices

برای موفقیت واقعی در دیجیتال مارکتینگ باید استانداردهای طلایی زیر را در فعالیت‌های روزانه اجرا کنید:

 • ذهنیت مشتری-محور

شرکت‌ها تجربه کاربری را در الویت قرار می‌دهند. کلید اصلی برای بهترین تجربه مشتری یا CX با ذهنیت مشتری-محور شروع می‌شود. هنگامی‌که ایده کمپین را می‌نویسید به‌جای اینکه با خود فکر کنید که «چه سودی نصیب من می‌شود؟» بپرسید «مشتری‌های من چگونه سود می‌برند؟» هدف شما باید اطلاع‌رسانی، آموزش یا سرگرمی مخاطب باشد. نسبت به مشتری‌ها همدردی کنید تا با آن‌ها ارتباط برقرار کنید. تغییر واقعی از همین قدم شروع می‌شود.

راه دیگر برای مشتری-محور بودن، رویکرد شخصی‌سازی است. بازاریابی شخصی شده را از طریق ایمیل‌ها، کمپین‌ها، پیشنهاد محصول‌ها و یا فیدهای هدفمند اجرا کنید و ریمارکتینگ و ریتارگتینگ انجام دهید؛ یعنی یک مشتری را که محتوای قبلی شمارا دریافت کرده است با محتوای جدید هدف قرار دهید تا نظرش را جلب کنید.

 • تمرکز روی مفهوم

محتوا پادشاه است و بالاترین نقش را دارد اما فراموش نکنید که مفهوم هم ملکه است!

هنگامی‌که استراتژی محتوا را تنظیم می‌کنید، درک کاملی از خریداران و قیف بازاریابی خودتان داشته باشید. آگاهی و ردیابی این موارد کمک می‌کند تا محتوایی خلق کنید که مخاطب مناسب را در زمان مناسب در مسیر خرید هدف قرار می‌دهید که قطعا تفاوت زیادی ایجاد می‌کند.

 • بازاریابی تک-کانالی

هنگام اجرای بازاریابی تک-کانالی مشتری می‌تواند از طریق ایمیل، شبکه‌های اجتماعی، اپلیکیشن‌های موبایل و یا فروشگاه با شما ارتباط برقرار کند. هدف از بازاریابی تک-کانالی باید ایجاد یک تجربه بی‌نظیر برای بازدیدکنندگان و مشتری‌ها باشد فارغ از اینکه از چه پلتفرم یا کانالی استفاده می‌کنند. برای موفقیت این کار ابتدا مخاطب را بر اساس علایق تقسیم‌بندی کنید و برای هر قسمت محتوای متناسب تولید کنید سپس نتیجه را ارزیابی کنید و رویکردتان را اصلاح کنید.

 • بازبینی دوره‌ای استراتژی بازاریابی

استراتژی بازاریابی دیجیتال کاری نیست که تنظیم کنید و فراموش کنید. برای اینکه بدانید فعالیت‌هایتان چگونه نتیجه می‌دهند باید به‌صورت مستمر استراتژی را با شاخص‌ها اندازه‌گیری کنید.  با این کار متوجه می‌شوید که باید کارهای اصلاحی انجام دهید یا کلا استراتژی را تغییر دهید.


مقاله مرتبط: بازاریابی دیجیتال چیست؟


برای اجرای موفقیت‌آمیز استراتژی باید ترکیب درستی از خلاقیت و رویکرد داده-محور داشته باشید. اگر ارزیابی دوره‌ای را هم اضافه کنید همه‌چیز تکمیل می‌شود.

 • تمرکز روی موبایل

یک بخش مهم از ذهنیت مشتری-محور، بودن درجایی است که مشتری هست! گوشی‌های هوشمند بخش مهمی از زندگی روزانه ما شده‌اند که فرصت بزرگی برای بازاریاب‌ها ایجاد می‌کند. مشتری‌ها چک کردن ایمیل، به‌روزرسانی پروفایل، بازدید وب‌سایت‌ها، تماشای ویدئوها و استفاده از اپلیکیشن‌ها را درگوشی هوشمند خود انجام می‌دهند!

این‌ همه پتانسیل، فرصت بزرگی است که بازاریابی موبایل را به‌عنوان ستون اصلی استراتژی دیجیتال مارکتینگ اولویت‌بندی کنید. کانال‌هایی را شناسایی کنید و هدف قرار دهید که برای برند و استراتژی شما مناسب هستند.

۵ اشتباه متداول دیجیتال مارکتینگ

به گفته Ian Schafer موسس کسب‌وکار، نوآوری باید بخشی از فرهنگ شما باشد. مصرف‌کنندگان با سرعت بیشتری نسبت به کسب‌وکارها متحول می‌شوند و اگر  به آن‌ها نرسید، به مشکل برمی‌خورید!

Graphical Representation of the 5 Common Digital Marketing Mistakes to Avoid

دیجیتال مارکتینگ یک بخش دینامیک است که مدام در حال تغییر است  به همین دلیل سعی کنید از اشتباهات زیر دوری‌کنید:

 • اگر از رویکرد داده-محور استفاده نکنید

در زمانه‌ای که اندازه‌گیری تاثیر هر فعالیتی ممکن است، بسیاری ازبازاریاب‌ها هنوز هم از رویکرد داده-محور استفاده نمی‌کنند که اصلا خوب نیست برای اینکه هرگز نمی‌توانند مطمئن باشند که کمپین‌ها چه عملکردی داشته‌اند. مثلا وقتی فروش کم شده است، نمی‌توانند دلیلش را پیدا کنند!

اگر آنالتیکز را برای هر یک از تلاش‌های بازاریابی نظارت ‌کنید متوجه می‌شوید که استراتژی انتخابی نتیجه می‌دهد یا نیاز به تغییر دارد.

 • اگر همه کانال‌ها را یکسان در نظر بگیرید

هر کانال بازاریابی برای مخاطب و هدف خاصی طراحی شده است. باوجودی که در واقع با مخاطب یکسانی در کانال‌های متفاوت صحبت می‌کنید اما مخاطب برخورد متفاوتی با هر کانال دارد.

مثلا اگر یک تبلیغ مشابه در فیس‌بوک، اینستاگرم و توئیتر برای یک کمپین بازاریابی دارید، ازآنجایی‌که هر پلتفرم متفاوت است احتمالا کمپین در یک شبکه اجتماعی شکست می‌خورد اما در دیگری کاملا موفق می‌شود. همین اتفاق برای لحن، طراحی و فرمت تبلیغات هم صادق است چراکه تجربه کاربری و رابط کاربری متفاوت هستند.

 • اگر محتوا را تبلیغ نکنید

محتوا باید برای شما اهمیت داشته باشد و به‌صورت مستمر محتوای بی‌نظیر تولید کنید؛ اما پس از تولید محتوا چه‌کاری باید بکنید؟

توزیع محتوا در پلتفرم‌ها و کانال‌های متفاوت به‌اندازه تولید محتوا مهم است. نمی‌توانید منتظر باشید که خواننده شمارا به‌صورت معجزه‌آسایی پیدا کند بلکه باید برای رساندن محتوا به آن‌ها تلاش کنید. توزیع محتوا کمک می‌کند تا محتوا را در معرض دید قرار دهید تا به‌راحتی در دسترس افرادی باشد که در جستجویش هستند یا به آن نیاز دارند. سرمایه‌گذاری در ابزارهای مدیریت شبکه‌های اجتماعی برای خودکارسازی اشتراک محتوا در کانال‌های متفاوت هم کمک بزرگی است.

اشتباه دیگر، اولویت قرار ندادن سئو است. نداشتن استراتژی سئو پیدا کردن شما برای کاربرها را سخت می‌کند. هنگام برنامه‌ریزی بازاریابی محتوا کمی زمان صرف کنید تا یک استراتژی سئو تنظیم کنید که مخاطب بیشتری را هدف قرار دهید.

 • اگر تست نکنید

دیجیتال مارکتینگ هیچ‌وقت تمام نمی‌شود و بهینه‌سازی یک روند مستمر است. اگر توجه کردید که نتایج کمپین رضایت‌بخش نیستند می‌توانید آن را متوقف کنید اما وقتی دلیل مشکل را پیدا کنید این فرصت را دارید که اصلاحش کنید تا عملکردش را بهتر کنید!

تست دوگانه یا A/B کمک می‌کند تا گزینه‌های مختلف را تست کنید و بهترین نسخه را پیدا کنید. وقتی جنبه‌های متفاوت کمپین را تست می‌کنید درنهایت بهترین حالت را پیدا می‌کنید که همه‌ جوانبش بهینه ‌شده است!

 • اگر تلاش کنید که سیستم را هک کنید

یکی از ساده‌ترین اشتباهات خرید فالوورهای شبکه‌های اجتماعی است! این کار بلافاصله سیگنال منفی به مخاطب واقعی می‌دهد. بسیاری از بازاریاب‌ها بودجه خود را صرف خرید فالوور می‌کنند به‌جای اینکه آن را عاقلانه صرف فعالیت‌های هدفمند تبلیغاتی کنند. مشتری‌های باهوش متوجه این قضیه می‌شوند چراکه تعامل ارگانیک مخاطب خریداری شده‌ کم و بی ارزش است و باعث می‌شود که مشتری‌های واقعی از برند شما دور شوند.

از مزارع کلیک و سایر تکنیک‌های تقلبی دوری‌کنید. شاید با پرداخت یک قیمت ارزان بتوانید روی دانلودها و تبلیغات کلیک بخرید اما درنهایت به ضررتان تمام خواهد شد. هک کردن سیستم فقط مدت کوتاهی جواب می‌دهد اما ضرر بلندمدتش بیشتر است!

 • ترندهای دیجیتال مارکتینگ

پیشنهاد اصلی برای سال جدید این است که بازاریاب‌ها باید متوجه شوند که دیجیتال مارکتینگ بخشی از بازاریابی است و بازاریاب‌های باهوش باید از شبکه‌های بزرگ مثل اینستاگرم و  فیس‌بوک استفاده کنند تا آگاهی از برند را در مسیر تجربه مشتری ایجاد کنند.

Graphical Representation of the 5 Digital Marketing Trends for 2019

در ادامه مقاله ۵ ترند برتر دیجیتال مارکتینگ را بررسی می‌کنیم که باید اجرا کنید تا در کمپین‌های آنلاین دیده شوید:

 • بازاریابی ویدئو

مطابق تحقیقات HubSpot هشتادویک درصد برندها از ویدئو به‌عنوان ابزار بازاریابی استفاده می‌کنند.  دلیلش هم افزایش سئوی ویدئو است. ویدئوهای شما در یوتیوب یا سایر سایت‌ها در SERPs رتبه‌بندی می‌شوند و برای همین است که بازاریاب‌ها ویدئو را المنت مهمی از استراتژی محتوای خود قرار می‌دهند. ازآنجایی‌که ویدئو در مقایسه با خواندن محتوا توجه غیر مستقیم احتیاج دارد، مصرف آن‌ افزایش چشم‌گیری داشته است.

علاوه براین، ویدئوهای زنده، ۳۶۰ درجه و عمودی محبوب‌تر ‌شده‌اند که مسیرهای جدیدی را برای بازاریاب‌ها باز می‌کنند تا از خلاقیت خود در کمپین‌ها استفاده کنند.

 • جستجوی صوتی

احتمالا شنیده‌اید که تا ۲۰۲۰ پنجاه‌درصد همه جستجوها به‌صورت صوتی خواهد بود پس جستجوی صوتی نباید ندیده گرفته شود.

الگوریتم هامینگ برد گوگل، جستجوی سمانتیک یا مفهومی را تشویق می‌کند و ازآنجایی‌که جستجوی صوتی مکالمه‌ای است، لازم است که وب‌سایت شما برای صوت هم بهینه‌سازی شود.

 • تجارت مکالمه‌ای

گسترش روزافزون استفاده از اپ های پیام‌رسان، چت بوت‌ها و دستیارهای دیجیتال نشان می‌دهند که سال جدید سال تجارت آنلاین مکالمه‌ای است که یک تکنولوژی هوش مصنوعی است که به مشتری‌ها اجازه می‌دهد تا از طریق چت بوت یا دستیار دیجیتال با برندها تعامل کنند.


مقاله مرتبط: اهمیت بازاریابی محتوا در دوران کرونا


دستیارهای دیجیتال همین حالا هم قابلیت کمک کردن برای پیدا کردن فروشگاه، رستوران، کلاس، محصولات پیشنهادی، تخفیف‌ها و خرید آنلاین را دارند و پیش‌بینی‌شده است که در سال جدید  ۲۵% خدمات مشتریان با چت بوت‌ها انجام خواهد شد. بازاریاب‌ها باید روی این فرصت سرمایه‌گذاری کنند تا از رقبا جلو بزنند.

 • ریز لحظه‌ها

همه عادت کرده‌اند که هنگام جستجوی یک آیتم سراغ گوشی هوشمندشان بروند که تغییر زیادی در رفتار مصرف‌کننده ایجاد کرده است. گوگل به این رفتار، ریز لحظات می‌گوید. این ریز لحظات یک موقعیت هدفمند را مشخص می‌کنند که یک شخص گوشی هوشمندش را چک می‌کند تا چیزی را بداند، جایی برود، چیزی بخرد یا کاری انجام دهد. آنالیز جستجوی صوتی و داده تجارت آنلاین مکالمه‌ای کمک می‌کنند تا اهمیت این ریز لحظات را برای برندتان درک کنید.

گوگل پیشنهاد می‌کند که قدم‌های زیر را برای ریز لحظات اجرا کنید:

 • ریز لحظات را پیش‌بینی کنید.
 • یک تجربه کاربری طراحی کنید که متناسب ریز لحظات هستند.
 • تجربه مشتری بینظر در دیوایس‌های متفاوت ایجاد کنید.
 • تبلیغات نیتیو

صنعت تبلیغات دیجیتال با چالش‌هایی مانند سواستفاده، تقلب و بلاک کننده‌های تبلیغات روبرو است و مشتری‌ها هم در مورد نحوه استفاده خود از اینترنت مردد هستند. برای همین بازاریاب‌ها در برقراری ارتباط با مخاطب دچار چالش شده‌اند. یک‌راه حل خوب تبلیغات نیتیو است که تبلیغات پولی هستند که تهاجمی نیستند و تجربه کاربری را آزاردهنده نمی‌کنند.

تبلیغات نیتیو عمدتا در فید وب‌سایت‌ها یا شبکه‌های اجتماعی نمایش داده می‌شوند یا به صورتی که در محتوای سایت ترکیب شوند.

بخش سوم: نتیجه‌گیری

برای برنامه‌ریزی استراتژی بازاریابی سال جدید از این راهنمای کامل به‌عنوان پایه دیجیتال مارکتینگ استفاده کنید. اگر کاملا تازه‌کار هستید، با کارهای ساده شروع کنید و استراتژی را به‌تدریج بسازید. به خاطر داشته باشید که دیجیتال مارکتینگ یک مسابقه دو سرعت نیست بلکه یک ماراتون است!

فراموش نکنید که ذهنیت «تست و استمرار» را حفظ کنید چراکه یک دید عمیق به شما می‌دهد. صبورانه استراتژی‌های پیشنهادی را امتحان کنید و استانداردهای طلایی را به خاطر داشته باشید.

استمرار کلید موفقیت است.

اصول دیجیتال مارکتینگ چیست؟

علی رجبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  +  40  =  43