محتوا و سئو، دو عنصر جدایی‌ناپذیر هستند که در صورت همراهی با یکدیگر وب‌سایت را به صدر رتبه‌بندی در موتورهای جستجو می‌برند. محتوا زمانی رتبه‌بندی وب‌سایت شمارا بالا می‌برد که به‌خوبی از آن استفاده کرده باشید، درصورتی‌که محتوای بی‌کیفیت ارائه دهید و یا از ترفندهایی غیرقانونی برای بالا بردن بازدید وب‌سایت خود استفاده کنید، گوگل پنالتی مچ شمارا خواهد گرفت!

اگر وب‌سایتی با نقض قوانین گوگل سعی در بالا بردن رتبه خود در نتایج جستجو داشته باشد، گوگل آن وب‌سایت را جریمه می‌کند و آن صفحه را به آخرین نتایج جستجو منتقل می‌کند و یا کاملاً از نتایج موتور جستجو حذف می‌شود.

هدف اصلی ما از این مطلب، بررسی اهمیت محتوا در سئو و روش‌های به دست آوردن رتبه بهتر در موتورهای جستجو به‌وسیله محتوای خوب است، پس با ما همراه باشید.

در قدم اول به بررسی این سؤال می‌پردازیم که منظور از محتوا چیست و ارزش سئو بر اساس محتوا چه مفهومی دارد. در آخر روش‌های بهینه‌سازی محتوا برای به دست آوردن نتیجه بهتر در موتور جستجو را بررسی می‌کنم.

«محتوا» چیست؟

محتوا چیست

ارائه تعریف دقیق و واحد برای کلمه محتوا که از منظر تمام بازاریابان یکسان باشد، تقریباً کاری غیرممکن است. «Lee Odden» یکی از بازاریابان برتر دنیای تجارت الکترونیک، اطلاعاتی در رابطه با مفهوم «محتوا» جمع‌آوری کرده است. او به سراغ بازاریابان برتر رفته و از هرکدام سؤالی با عنوان، «محتوا چیست؟» پرسیده است.

«Heidi Cohen» بازاریاب فعال در رابطه با مفهوم محتوا این‌گونه توضیح می‌دهد:

اطلاعاتی مفید، باکیفیت بالا که بر اساس رفتار مشتری عرضه می‌شود، محتوای خوب هدف مشتری یا کاربر را می‌شناسد و با احساسات او رابطه برقرار می‌کند. ارائه محتوا به‌صورت زنده یا به‌صورت غیر هماهنگ و غیر هم‌زمان را می‌توان در قالب‌های مختلفی ازجمله تصویر، متن، ویدئو و فایل صوتی گنجاند.

توضیحات «Cohen» در رابطه با محتوا بسیار مفید و در نوع خود کارآمد بود، ولی باید توجه داشت که محتوای آنلاین همیشه کیفیتی بالا ندارند و مورداستفاده کاربر قرار نمی‌گیرند.

اگر همین حالا یک مرورگر بازکنید و به دنبال محتوایی خاص بگردید، با انبوهی از اطلاعات مواجه می‌شوید که ارزشی ندارند و به درد مخاطب یا مشتری نمی‌خورد.

«Derek Halpern» مؤسس یک بنیاد اجتماعی، تعریفی شبیه به تعریف Heidi Cohen ولی مرتبط‌تر ارائه می‌کند:

محتوا می‌تواند در هر قالبی ارائه شود (تصویر، صدا، متن). محتوا به مردم و مخاطبان در مورد مسئله‌ای آگاهی می‌دهد، آن‌ها را سرگرم می‌کند و یا حتی آموزشی مفید ارائه می‌کند.

او هم به این موضوع اشاره می‌کند که مرتبط بودن و مورداستفاده بودن محتوا برای کاربران و مخاطبان مسئله‌ای بسیار مهم است.


مقاله مرتبط: ٦ نکته برای نوشتن بهتر توضیحات محصول


«کیفیت» مسئله‌ای بسیار مهم در ارائه محتوا است، اگر بخواهیم محتوایی بدون کیفیت به مخاطب ارائه دهیم، مخاطب می‌تواند به هزاران تصویر و متن موجود در اینترنت رجوع کند و ارجحیتی میان وب‌سایت ما و سایر وب‌سایت‌ها برای مخاطب وجود ندارد.

پس از درک و مشخص شدن محتوا، باید به مدل ارائه آن‌هم فکر کرد. مدل های زیادی برای ارائه محتوا در دنیای دیجیتال وجود دارد و انتخاب مناسب نقطه عطف دیگری در ارائه محتوا است.

ارزش سئو محتوا چیست؟

همه ما گوگل را به‌عنوان غول موتورهای جستجوی دنیا می‌شناسیم، هرروز بیش از ۳.۵ میلیون بار در موتور جستجوی گوگل، عناوین مختلف توسط افراد جستجو می‌شود و گوگل به‌نوعی دستیار همیشگی ما تبدیل‌شده است.

ازآنجایی‌که ما در حال صحبت در رابطه با بهینه‌سازی موتورهای جستجو هستیم، در این مطلب جواب‌های خوبی برای سؤالات در این زمینه مطرح می‌شود.

Larry Page و Sergey Brin گوگل را در سال ۱۹۹۸ با یک هدف تأسیس کردند:

هدف ما: دسته‌بندی کردن اطلاعات و جهانی کردن و به دسترس درآوردن اطلاعات است

این مأموریت باگذشت سال‌ها تغییر نکرده است و همچنان هدف گوگل دسته‌بندی کردن اطلاعات و در اختیار قرار دادن آن‌ها است، اما این مسیر با توجه به رشد تکنولوژی در طول سال‌ها تغییر کرده است.

الگوریتم‌های گوگل در سال‌های اخیر تمام تلاش خود را کرده‌اند تا مرتبط‌ترین نتایج را در کمترین زمان به کاربران ارائه دهند.

گوگل همیشه در تلاش است تا نتایجی مرتبط‌تر به کاربران ارائه دهد، این تنها بخشی از محتوای مفید موجود در سراسر محیط و دنیای وب است. بخشی از اطلاعات بر اساس مفید بودن و مرتبط بودن با نیاز کاربر طبقه‌بندی و رتبه‌بندی می‌شوند. اگر می‌خواهید محتوای شما ارزش سئو پیدا کند، باید به نیازهای کاربر و مطالب مفیدی که به نیاز کاربر ارتباط دارد، توجه کنید.

چگونه مطمئن شویم که اطلاعاتمان مفید است؟ گوگل به ما کمک می‌کند تا جواب این سؤال را پیدا کنیم.


مقاله مرتبط: گزینش محتوا چیست و چگونه باعث صرفه‌جویی در وقت می‌شود؟


زمانی که شروع به ساختن و ایجاد کردن محتوا می‌کنید، باید مطمئن شوید که:

اطلاعاتتان مفید و کارآمد است: اگر شما وب‌سایتی در رابطه با رستوران‌دارید، باید مکان قرارگیری رستوران‌ها، ساعت کاری آن‌ها، اطلاعات تماس، منو و یا حتی وبلاگ رستوران مربوطه را در اختیار کاربر قرار دهید، اگر رستوران در آینده برنامه خاصی دارد، باید کاربر را از وجود آن مطلع سازید.

اطلاعاتتان از سایر وب‌سایت‌ها مفیدتر و باارزش‌تر باشد: اگر در رابطه با قطارهای شهری مطلبی می‌نویسید و یا وب‌سایتی در این زمینه‌دارید، در رابطه با مقاله‌ای که به اشتراک می‌گذارید بسیار حساس باشید، مطمئن شوید که وب‌سایت‌های دیگر در این زمینه محتوایی شبیه به محتوای شمارا تاکنون منتشر نکرده‌اند.

اعتبار محتوا: اعتبار وب‌سایتتان را به کاربر نشان دهید، با استفاده از لینک‌ها، بررسی‌ها و جستجوها می‌توان این موضوع را برای کاربر روشن کرد. بیوگرافی نویسنده و یا تجربه کاربران به بازدیدکننده کمک می‌کند تا هرچه راحت‌تر اطمینان کند.

کیفیت بالا: محتوای وب‌سایت باید خاص باشد، نیازی نیست که محتوا حجم بسیار زیادی داشته باشد یا از بسیاری از منابع در آن استفاده کرده باشید. در نظر داشته باشید که در وهله اول، محتوای شما باید حس خوبی در کاربر ایجاد کند، رتبه در موتور جستجو تنها عامل سنجش نیست!

جذابیت: وب‌سایت شما باید ازنظر بصری برای کاربر جذابیت داشته باشد، برای ایجاد جذابیت در وب‌سایت از عکس، تصویر خودتان یا گروهتان استفاده کنید. از دسترسی راحت منوهای وب‌سایت و دسترسی ساده محیط سایت اطمینان حاصل کنید. در نظر گرفتن کارهایی مثل ارائه به‌روزرسانی، بخش نظرات و یا ارتباط از طریق شبکه‌های اجتماعی جذابیت وب‌سایت را افزایش می‌دهد.

اگر تمام گزینه‌های یادشده درست سر جای خود قرار بگیرد، ارزش سئو محتوای وب‌سایت شما، بسیار بالا خواهد بود. بدون گزینه‌های یادشده، محتوای شما کوچک‌ترین ارزشی ندارد.

اما ساخت و تهیه محتوای ارزشمند، تنها یک بخش کوچک از این پازل بزرگ است، بخش فنی کار هم جنبه دیگری است که باید به آن توجه داشت.

اگر بخواهیم تا به اینجای کار، نتیجه‌گیری کوچکی از صحبت‌های ارائه‌شده داشته باشید باید بگوییم که ارزش سئو در محتوا به مفید بودن اطلاعات، معتبر بودن آن‌ها و جذابیت مطلب برای مخاطب بستگی دارد.

اهمیت بهینه‌سازی محتوا

دلیل اصلی برای بهینه‌سازی محتوا بسیار ساده است…بدون در نظر داشتن بهینه‌سازی محتوا، رتبه‌ای در رده‌بندی وب‌سایت در موتورهای جستجو به دست نمی‌آورید.

اما این تنها یکی از دلایل مهم برای بهینه‌سازی محتوا است و دلایل دیگری برای بهینه‌سازی محتوا وجود دارد.

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که محتوا تولید می‌کنید، باید اطمینان حاصل کنید که محتوای شما، مخاطب محور است و به توصیه‌های ارائه‌شده در بخش‌های قبل توجه کنید.

اما منظور از مخاطب محور بودن چیست؟ محتوای مخاطب محور چه تفاوتی با سایر محتواها دارد، تصویر گرافیکی زیر این موضوع را به‌خوبی توضیح می‌دهد.

محتوا محور

تولید محتوا و پیدا کردن مخاطبی برای این محتوا

چیزی که کمپین‌ها در رابطه با آن صحبت می‌کنند

محتوا محور بودن، میزان مخاطبان را کاهش می‌دهد

در مقابل مخاطب محور بودن

تشخیص و شناخت مخاطب و ساخت محتوای برای مخاطب

چیزی که مخاطبان دوست دارند بشوند

وب‌سایت‌های مخاطب محور، بازدیدکنندگان بیشتری دارند.


مقاله مرتبط: چگونه محتوایی فراتر از یک لینک معمولی بسازیم؟


مخاطب محور بودن محتوا، به این معنا است که شما بر روی چیزی تمرکز می‌کنید که مخاطب به شنیدن آن علاقه دارد، نه چیزی که خودتان دوست دارید بگویید!

اگر دوست دارید در موتورهای جستجو بهترین نمایش را داشته باشید و جز اولین لینک‌های پیشنهادی درزمینهٔ مشخص باشید، باید به علاقه مخاطب توجه کنید.

مخاطب محور بودن و تولید محتوا بر اساس نیاز و علاقه مخاطب، یکی از مسائل فنی در بهینه‌سازی محتوا است.

فاکتورهای دیگری مثل کلیدواژه‌ها، توضیحات متا و ULR ها در بهبود سئو و بهینه‌سازی محتوا تأثیر دارند.

چگونه محتوای بهینه‌سازی شده بسازیم؟

چگونه محتوای بهینه سازی شده بسازیم

زمانی که صحبت از تولید محتوای بهینه به میان می‌آید باید مواردی را در نظر داشته باشیم.

 1. تحقیق در رابطه با کلیدواژه‌ها و مشخص کردن موضوع

تا به این جای کار متوجه شدیم که برای جذب مخاطب بیشتر، باید محتوایی مخاطب محور تولید کنیم، جستجو برای کلیدواژه‌ها، یکی از راه‌های ضروری برای اطمینان حاصل کردن از نمایش خوب وب‌سایت در موتورهای جستجو است.

نکاتی که در انتخاب کلیدواژه و موضوع باید به آن‌ها توجه داشته باشید:

 • بر روی کلیدواژه‌های طولانی تمرکز کنید
 • از رقابت با کلیدواژه‌های قدرتمند با میزان جستجوی بسیار بالا اجتناب کنید
 • از یک ابزار معتبر جستجوی کلیدواژه استفاده کنید
 • کلیدواژه‌ها و عنوان خود را باهم هماهنگ کنید
 1. طرح کلی خود را ارائه کنید و خوانایی فرمت را در نظر داشته باشید

زمانی که در حال طراحی قالب کلی وب‌سایت هستید، از فرمت محتوای مرکزی خود اطمینان حاصل کنید و این محتوا را به دسته‌های کوچک‌تر تبدیل کنید.

خواندگان آنلاین بسیار نکته‌بین و ظریف هستند و علاقه‌ای به دنبال کردن پاراگراف‌های طولانی ندارند.

بهترین انتخاب برای فرمت پاراگراف‌ها، قرار دادن یک الی ۲ جمله طولانی در هر پاراگراف است، بدیهی است که می‌توانید از ۳ یا ۴ جمله کوتاه به‌جای ۲ جمله طولانی هم استفاده کنید.

قرار دادن تصویر در میان هر ۱۵۰ یا ۳۰۰ کلمه می‌توانید بازخورد بیشتری برای مطلب شما داشته باشد.

به نمودار زیر توجه کنید، این نمودار جذابیت وب‌سایت در جستجوی طبیعی یا ارگانیک نمایش داده‌شده است.

اگر می‌خواهید مخاطب با وب‌سایتتان ارتباط خوبی برقرار کند، به خوانایی توجه کنید.

نمونه‌ای از محتوای متناسب با قالب‌بندی

در این بخش صفحه‌ای با خوانایی مطلوب و قالب‌بندی مناسب به‌عنوان نمونه قرار داده‌شده است:

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، بیشتر پاراگراف‌ها از یک جمله و یا نهایت از دو جمله طولانی تشکیل‌شده است.

مثالی از محتوا با قالب‌بندی ضعیف

در این بخش، نمونه‌ای از یک محتوای خوب با قالب‌بندی ضعیف و پاراگراف‌های بسیار طولانی آورده شده است:

در مطلب فوق، محتوا ارزش بالایی دارد و مشکل اساسی، جمله‌های طولانی و پاراگراف‌های عریض و طویل است.

با فرمت و قالب‌بندی بهتر، مخاطب به‌خوبی با متن و وب‌سایت شما ارتباط برقرار می‌کند

 1. به موضوع و کلیدواژه اصلی خود اهمیت دهید

زمانی که شروع به نوشتن محتوا می‌کنید، باید به اهمیت عنوان و کلیدواژه‌ها توجه کنید و همواره این نکته را در نظر داشته باشید که باید به‌عنوان انتخاب‌شده و کلیدواژه‌های اصلی وفادار بمانید.

سعی نکنید تا هر چیزی که به ذهنتان می‌آید را در محتوایتان بگنجانید، کلیدواژه‌های متفاوتی را در قالب یک محتوا ارائه ندهید.

از این شاخه به آن شاخه پریدن و عملکرد غیر منسجم، نه‌تنها زمان شمارا تلف می‌کند، بلکه مانع تولید و ارائه محتوای مناسب و مفید می‌شود.

بر روی عنوان انتخاب‌شده تمرکز کنید و سعی کنید موضوعاتی که در راستای موضوع اصلی شما است را بیان کنید و به کلیدواژه انتخابی هم توجه داشته باشید.

برین هارنیش، در مقاله «راهنمای سئو محلی»، یکی از بهترین عملکردها در ارائه موضوع مناسب و ارائه کلیدواژه مرتبط با موضوع و عنوان مقاله را داشته است.

فقط با نگاه کردن به‌عنوان، موضوع و کلیدواژه به‌سرعت مشخص می‌شود.

مقاله «راهنمای سئو محلی» از برین هارنیش، رتبه اول در رتبه‌بندی گوگل در جستجوی عنوان local SEO guide را دارد.

 1. ارائه بک لینک‌ها در محتوا

اگر مقاله راهنمای سئو محلی را مطالعه کنید، متوجه لینک‌های متعدد به وب‌سایت‌های خارجی می‌شوید.

خلاقیت یکی از نکات قابل‌توجه در سئو است، ارائه لینک‌های مرتبط، قابل‌اطمینان به وب‌سایت‌های معتبر به هر چه‌بهتر نمایش داده شدن وب‌سایت شما در موتورهای جستجو به‌عنوان یک وب‌سایت قابل‌اطمینان، کمک می‌کند.

از مرتبط بودن کلمات به محتوای صفحه‌ای که به آن لینک می‌دهید مطمئن شوید.

به‌عنوان‌مثال، به جمله زیر نگاهی بیندازید:

شما باید بدانید که چگونه یک عنوان قدرتمند برای محتوای خود انتخاب کنید.

اگر بخواهید به مخاطب بگویید که چگونه برای محتوایش، عنوان مناسبی انتخاب کند، می‌توانید به شکل زیر به مقاله دیگری در این رابطه لینک دهید:

شما باید بدانید که چگونه یک عنوان قدرتمند برای محتوای خود انتخاب کنید.

پیشنهاد می‌شود، بیشتر از ۶ کلمه برای لینک دادن استفاده نکنید.

چگونه در زمان خلق محتوا، آن را بهینه کنیم؟

حالا به بخش جذاب فنی بهینه‌سازی محتوا رسیده‌ایم.

نکات و مراحل مهم برای بهینه‌سازی محتوا عبارت‌اند از:

 • برچسب عنوان
 • توضیحات متا
 • ULR

با ما همراه باشید تا عناوین را با دقت بیشتری بررسی کنیم:

 1. چگونه برچسب یا تگ عنوان را بهینه‌سازی کنیم

برچسب یا تگ عنوان درواقع همان نوشته‌ای است که در موتور جستجو بر روی آن کلیک می‌کنید و وارد وب‌سایت موردنظر خود می‌شوید. در بخش زیر، تگ عنوان نمایش داده‌شده است:

تگ عنوان به چند دلیل اهمیت دارد: اولین و مهم‌ترین دلیل این است که این تگ‌ها به موتورهای جستجو کمک می‌کنند تا متوجه شوند که صفحه شما چه مسئله‌ای را بررسی می‌کند.

تگ عنوان، عامل تعیین‌کننده‌ای در ارائه نتایج مرتبط به کاربر است.

برای بهینه‌سازی تگ عنوان باید به موارد زیر توجه داشته باشید:

 • برچسب عنوان را زیر ۶۰ کلمه در نظر تنظیم کنید
 • در تگ عنوان از چند کلیدواژه متفاوت استفاده نکنید
 • محتوای مطلب و برچسب عنوان را مرتبط انتخاب کنید
 • کلیدواژه اصلی خود را در ابتدای برچسب عنوان قرار دهید

مقاله راهنمای سئو محلی از هارنیش، نمونه خوبی در این زمینه است.

در تصویر زیر، نمونه‌ای از برچسب عنوان را مشاهده می‌کنید که از قوانین ذکرشده پیروی نکرده است.

تفاوت میان برچسب عنوان خوب و بد بسیار واضح است و با مثال‌های ارائه‌شده به‌راحتی می‌توانید این تفاوت را متوجه شوید، بهینه‌سازی برچسب عنوان در بهتر دیده شدن وب‌سایت شما تأثیر به سزایی دارد.

 1. چگونه توضیحات متا را بهینه‌سازی کنیم

توضیحات متا، همان نوشته‌هایی است که زیر برچسب تگ و ULR به نمایش درمی‌آید.

در تصویر زیر توضیحات متا با دایره قرمز مشخص‌شده است:

درحالی‌که گوگل اعلام کرده، توضیحات متا تأثیر مستقیمی در رتبه‌بندی وب‌سایت‌ها ندارد، ولی این بخش ارتباط مستقیمی با میزان کلیک کاربران دارد. توضیحات متا تأثیر غیرمستقیمی بر رتبه‌بندی وب‌سایت می‌گذارد.

باید در نظر داشته باشید که توضیحات متا را به‌خوبی تنظیم کنید تا وب‌سایت شما بهتر دیده شود، ویژگی‌های توضیحات متای خوب عبارت است از:

 • حداقل ۱۶۰ کاراکتر داشته باشد
 • توضیحات مختصر و جامعی از محتوا به کاربر ارائه دهد
 • کلیدواژه‌های مرتبط داشته باشد (این کلیدواژه‌ها برای درک بهتر از طرف مخاطب، پررنگ شده باشد.)
 • در مثال بالا، نمونه یک توضیحات متا خوب، نمایش داده شد. در این بخش نظر شمارا به توضیحات متا یک وب‌سایت جلب می‌کنیم که می‌توانست بسیار بهتر عرضه شود:
 1. چگونه ULR را بهینه‌سازی کنیم؟

ساختار ULR وب‌سایت یکی دیگر از مؤلفه‌های مهم و تأثیرگذار در رتبه‌بندی وب‌سایت در موتورهای جستجو است.ULR خوب یکی از مسائل بسیار مهمی است که تأثیر زیادی بر روی نرخ کلیک دارد.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های ULR خوب، خوانا بودن آن است،ULR های طولانی و ناخوانا مخاطب را می‌ترساند و سخت‌تر به ذهن سپرده می‌شود.

در نمودار زیر، مشاهده می‌کنید که خوانا بودن ULR چه تأثیری بر روی جذب مخاطب دارد.

نمودار خوانایی ULR

کاربر نمی‌تواند برای دیدن این صفحه صبر کند!ULR بسیار خوب و خوانا

زمانی که کاربر بر روی این لینک کلیک می‌کنید، انتظار دارد تا نتیجه رضایت بخشی ببیند.

ULR نامناسب و ناخوانا که کاربر علاقه‌ای به کلیک کردن روی آن ندارد.

پس چرا محتوا برای بهبود سئو لازم و مهم است؟

محتوای بهینه‌سازی شده، وب‌سایت شما بهتر از همیشه نمایش می‌دهد. اگر به سئو و نمایش هرچه بهتر مقاله در دنیای وب توجه نکنید، مقاله شما هم مثل هزاران مقاله‌ای است که هرروز در محیط وب منتشر می‌شود.

در صورت رعایت نکردن اصول سئو و بهینه‌سازی محتوا، هیچ‌کس وب‌سایت شمارا نمی‌بیند، هیچ‌کس آن را به اشتراک نمی‌گذارد و هیچ‌کس استفاده‌ای از مقاله شما نخواهد کرد.

رعایت نکاتی کوچک مثل توضیحات متا می‌تواند تأثیر زیادی در دیده شدن وب‌سایت شما در موتورهای جستجو داشته باشد. اگر می‌خواهید به‌خوبی دیده شوید به بهینه‌سازی محتوا پای بند باشید و در این زمینه سخت‌گیری‌های ممکن را رعایت کنید.

چرا محتوا در سئو تاثیر گذار است؟

دپارتمان آموزش هاست ایران

دپارتمان آموزشی هاست ایران در تلاش است جدید ترین آموزش های مرتبط با میزبانی وب را در اختیار کاربران عزیز قرار دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5  +  3  =