سرور اختصاصی چیست؟
سرور اختصاصی چیست؟

سرور اختصاصی یا dedicated server، کامپیوترهای قدرتمندی هستند که وب‌سایت‌ها را میزبانی می‌کنند؛ در واقع فایل‌های وب‌سایت را برای نمایش به بازدیدکنندگان ذخیره می‌کنند؛ پس با توجه به حجم فایل‌های سایت یا تعداد بازدیدهایش باید یک سرور مناسب انتخاب کنید؛ اما اگر یک وب‌سایت دارید یا قصد راه‌اندازی یک وب‌سایت را دارید، احتمالاً تابه‌حال متوجه شده‌اید که گزینه‌های متعددی برای میزبانی سایت وجود دارد.

به همین دلیل، در این مقاله، سرور اختصاصی را معرفی می‌کنیم تا به‌راحتی تشخیص دهید که برای کسب‌وکار شما مناسب است یا نه!

سرور اختصاصی چگونه سروری است؟

تمام منابع یک سرور اختصاصی، توسط یک سازمان یا شخص استفاده می‌شود. سرور اختصاصی، به دلیل نیاز به محیط خنک، اینترنت، برق دائمی و … توسط یک شرکت میزبانی مانند هاست ایران در دیتاسنتر تأمین و نگهداری می‌شود.

[btn_callaction link=”https://design.hostiran.net/host-domain-landingpage/” label=”اطلاعات بیشتر” text=”برای مشاهده قیمت‌ها و شرایط مربوط به هاست اشتراکی، خدمات میزبانی وب و همچنین انتقال سایت خود به دیتاسنتر هاست ایران بر روی دکمه روبه‌رو کلیک کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره با واحد فروش میزبانی وب به شماره ۰۲۱۲۸۳۱۰ تماس حاصل فرمایید.”]

سرورهای اختصاصی گران‌قیمت‌ترین گزینه میزبانی هستند که معمولاً برای پروژه‌های بزرگ استفاده می‌شوند.

سرور اختصاصی برای چه منظوری استفاده می‌شود؟

سرورهای اختصاصی برای میزبانی وب‌سایت‌های بزرگ، اپلیکیشن‌های بزرگ و ذخیره‌سازی داده و بک آپ سایت استفاده می‌شوند.


مقاله مرتبط: ۸ نکته ضروری که قبل از خرید سرور اختصاصی باید بدانید!


یک سایت کسب‌وکار معمولی نیازی به میزبانی در یک سرور اختصاصی ندارد اما برای کسب‌وکاری که توسعه بسیار سریعی را تجربه می‌کند، انتقال سایت به یک سرور اختصاصی شاید ایده خوبی باشد.

سرور غیراختصاصی چیست؟

یک سرور غیراختصاصی به هر سروری اشاره دارد که وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها را برای بیش از یک شخص یا شرکت میزبانی می‌کند.

بااین‌حال، عبارت سرور غیراختصاصی معمولاً استفاده نمی‌شود، در عوض عبارات میزبانی اشتراکی یا سرور مجازی استفاده می‌شود.

میزبانی اشتراکی یک محصول ابتدایی است که برای سایت‌های ساده مناسب است که تعداد بازدیدکنندگان زیادی ندارند. کنترل پنل ساده و آسانی دارد و دانش فنی کمتری نسبت به محصولات میزبانی پیشرفته‌تر نیاز دارد. میزبانی اشتراکی ارزان‌قیمت‌ترین گزینه میزبانی است.


مقاله مرتبط: تفاوت بین هاست‌ اشتراکی، سرور مجازی و سرور اختصاصی


سرور مجازی یا VPS نقطه میانی میزبانی اشتراکی و میزبانی اختصاصی است. در سرور مجازی منابع یک سرور بین چند مشتری تقسیم می‌شود اما این تقسیم منابع به صورتی انجام می‌شود که هر سرور به‌عنوان یک سرور جداگانه وجود دارد. تقسیم‌بندی منابع سرور مجازی با استفاده از دستگاه‌های مجازی انجام می‌شود که به یک سرور واقعی اجازه می‌دهند تا به‌عنوان تعدادی سرور مجازی عمل کند.

یک سرور مجازی بسیار قدرتمندتر از میزبانی اشتراکی است و در نحوه استفاده از سرور هم انعطاف بیشتری دارد و تعداد بازدیدکنندگان بیشتری را نسبت به یک پکیج میزبانی اشتراکی پشتیبانی می‌کند.

به همین دلایل، قیمت سرور مجازی بالاتر است و مهارت‌های فنی پیشرفته‌تری هم احتیاج دارد. بااین‌حال، بسیاری از شرکت‌های میزبانی، خدمات مدیریت سرور مجازی را ارائه می‌دهند که به کاربران اجازه می‌دهد تا بدون داشتن مهارت‌های فنی از قدرت این سرور استفاده کنند.

خرید سرور مجازی خارج

آیا سرور اختصاصی بهتر است؟

البته درست است که سرورهای اختصاصی از سایر انواع سرور قوی‌تر هستند؛ اما این دلیل بهتر بودنشان نیست! همه‌چیز به هدف شما از میزبانی وب بستگی دارد.

اگر یک سایت تجارت الکترونیک بزرگ دارید که به منابع زیادی نیاز دارد یا یک پروژه بزرگ شرکتی دارید، در این صورت سرور اختصاصی برایتان بهتر است.

در غیر این صورت، سرور مجازی یا میزبانی اشتراکی کافی است.

سرور اختصاصی چیست؟

دپارتمان آموزش هاست ایران

دپارتمان آموزشی هاست ایران در تلاش است جدید ترین آموزش های مرتبط با میزبانی وب را در اختیار کاربران عزیز قرار دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8  +  1  =