آپلود و مدیریت فایل‌های وب‌سایت کاری است که به‌طور سنتی از طریق FTP انجام می‌شود. همچنین ممکن است افراد حرفه‌ای از ابزارهای خط فرمان برای این کار استفاده کنند. یکی از مهم‌ترین امکاناتی که در سی پنل تعبیه‌ شده است، بخش مدیریت فایل (فایل منیجر | File Manager) به‌حساب می‌آید که در این مطلب آموزشی از مجله هاست ایران می‌خواهیم در رابطه با آموزش کار با فایل منیجر در سی پنل به گفتگو بپردازیم. نحوه کار با فایل منیجر در سی پنل بسیار آسان است و ما سعی می‌کنیم که در این مطلب تمام کارهایی را که می‌شود با آن انجام داد را برای شما پوشش دهیم. کارهایی که می‌شود با استفاده از فایل منیجر در سی پنل انجام داد عبارت‌اند از:

  • ایجاد فایل جدید
  • آپلود فایل
  • انتقال فایل
  • ویرایش فایل
  • حذف فایل
  • و بسیاری از موارد دیگر

نحوه کار با فایل منیجر در سی پنل

نحوه کار با File Manager در سی پنل بسیار آسان بوده و برای کار با بخش‌های مختلف آن کافی است که ابتدا از طریق رمز عبور و نام کاربری که شرکت هاستینگ در اختیار شما قرار داده به سی پنل وارد شوید. حال باید در سی پنل برای انجام عملیات روی فایل‌ها به بخش File Manager بروید. مطابق تصویر زیر روی آیکون File Manager کلیک کنید.

کار با فایل منیجر در سی پنل

در مرحله بعد صفحه جدیدی باز خواهد شد که برای دستیابی به پوشه اصلی فایل باید روی گزینه «public_html» کلیک کنید.

public_html در سی پنل

اگر شما ساب دامین داشته باشید، پوشه مربوط به آن‌ها معمولاً در فهرست راهنمای public_html قرار داده می‌شوند.

مقاله پیشنهادی: آموزش قدم به قدم بکاپ گیری در سی پنل

فایل پنهان در سی پنل

گاهی اوقات ممکن است که فایل‌های شما در پوشه public_html پنهان شده باشند یا بخواهید خودتان آن را پنهان کنید. در این بخش از نحوه کار با فایل منیجر در سی پنل با مدیریت این نوع فایل‌ها آشنا خواهیم شد. برای این هدف کافی است که طبق تصویر از طریق بخش تنظیمات که در گوشه سمت راست بالای رابط کاربری سی پنل قرار دارد به بخش مربوطه وارد شوید.

فایل پنهان در سی پنل

حال یک کادر انتخاب برای شما باز می‌شود که در آن باید گزینه Show Hidden Files (dotfiles) را تیک بزنید. به همین راحتی با انجام این کار شما به فایل‌های پنهان در قسمت مدیریت فایل در سی پنل دست خواهید یافت. فقط باید به یاد داشته باشید که گزینه ذخیره را در آخر بزنید که تنظیمات اعمال شود.

کار با فایل های پنهان در سی پنل هاست

ایجاد فایل جدید در سی پنل

یکی از ویژگی‌هایی که مدیریت فایل در پنل دارد این است که می‌توان با آن فایل‌های کاملاً جدیدی ساخت. فایل‌هایی که ساخته می‌شوند در آن معمولاً متنی هستند. برای این هدف کافی است که در پوشه public_html بمانید و از قسمت چپ سمت بالا روی گزینه File‎+ یا ایجاد فایل جدید، کلیک کنید.

ایجاد فایل جدید در سی پنل

حال صفحه‌ای برای شما بازخواهد شد که در آن مکان و نام پوشه خود را تعیین می‌کنید و در آخر سر روی Create New File باید کلیک کنید تا فایل ایجاد شود.

نحوه ایجاد فایل جدید در سی پنل

آپلود فایل در سی پنل

یکی دیگر از امکانات فایل منیجر در سی پنل، امکان آپلود فایل است که مراحل آن بسیار ساده و ابتدایی است. گاهی اوقات شما به این قسمت نیاز خواهید داشت. مثلاً برای به‌روزرسانی دستی وردپرس، آپلود فایل بک آپ، ساخت سایت جدید، نصب افزونه و قالب به‌صورت دستی و بسیاری از موارد دیگر. برای هدفی که گفته شد کافی است طبق تصویر زیر از بخش Upload فایل مدنظر خود را در سی پنل بارگذاری کنید.

آپلود فایل در سی پنل

حال که روی گزینه بالا کلیک کردید، یک صفحه جدید برای شما باز خواهد شد که از طریق گزینه Select File در آن باید فایل خود را آپلود کنید. طبق تصویر زیر:

امکانات فایل منیجر در سی پنل

میزبان شما ممکن است محدودیت اندازه فایل داشته باشد. اگر چنین است، در صفحه آپلود فایل نشان داده می‌شود. برای آپلود فایل‌های بزرگ‌تر، از FTP استفاده کنید. اگر فایل موجود را جایگزین می‌کنید، کادر «Overwrite existing files» را علامت بزنید. اگر کادر را علامت نزنید، یک پاپ آپ نمایش داده می‌شود که از شما می‌پرسد آیا می‌خواهید فایل موجود را بازنویسی کنید.

مقاله پیشنهادی: آموزش ساخت ایمیل Info در سی پنل

انتقال فایل با استفاده از مدیریت فایل cPanel

دو روش برای جابجایی فایل با استفاده از مدیریت فایل cPanel وجود دارد. اولین و ساده‌ترین گزینه کشیدن و رها کردن فایل است. برای این کار روی نام فایل در سمت راست کلیک چپ کرده و نگه‌دارید و آن را به دایرکتوری جدید در سمت چپ بکشید.

همچنین می‌توانید از دکمه “Move” استفاده کنید. برای استفاده از این روش باید مسیر مکانی را که می‌خواهید فایل را منتقل کنید، بدانید. فایلی را که می‌خواهید منتقل کنید انتخاب کنید و روی دکمه “Move” کلیک کنید.

انتقال فایل در سی پنل

حال باید در مرحله بعد مسیر مکانی را که فایل را در آن جابه‌جا می‌کنید وارد کرده و روی دکمه «Move File(s)» کلیک کنید.

نکته: نحوه کپی فایل در سی پنل همانند نحوه انتقال فایل در آن است و هیچ فرقی باهمدیگر ندارند. فقط به جای Move باید گزینه Copy را انتخاب کنید.

ویرایش فایل در سی پنل

این بخش از مطلب نحوه کار با فایل منیجر در سی پنل مربوط به ویرایش فایل است. دو راه برای این هدف وجود دارد. یا باید روی فایل کلیک راست کنید و گزینه Edit را انتخاب کنید. یا باید فایل مد نظر را انتخاب کرده و از طریق منوی بالا گزینه Edit را بزنید.

  • گزینه اول برای ویرایش فایل به صورت زیر است:

ویرایش فایل در سی پنل

  • گزینه دوم برای ویرایش فایل در سی پنل:

نحوه ویرایش فایل در سی پنل

حال با زدن گزینه ویرایش خواهید توانست که فایل مد نظر خود را ویرایش کنید. صفحه ویرایش فایل در تب جدیدی برای شما باز خواهد شد و از آن جا باید تغیرات را عمال کنید. به این نکته توجه داشته باشید که بدون آگاهی و تخصص نباید هیچ فایلی را دست کاری کرد چون ممکن است سایت شما از کار بیفتد.

ویرایش فایل ها در سی پنل

 

در آخر سر باید توجه داشته باشید که گزینه ذخیره را بزنید تا تغییرات اعمال شود.

نکته: قبل از اینکه به ویرایشگر فایل برسید، یک پنجره رمزگذاری فایل باز می‌شود. اگر وب‌سایت شما از حروف انگلیسی و استاندارد استفاده می‌کند، روی دکمه «Edit» کلیک کنید. اگر سایت شما از زبان دیگری استفاده می‌کند که از رمزگذاری UTF-8 استفاده نمی‌کند، کدگذاری مناسب را انتخاب کرده و روی دکمه «Edit» کلیک کنید. با کلیک بر روی دکمه «Disable Encoding Check» می‌توانید از باز شدن پنجره بازشو هر بار که فایلی را ویرایش می‌کنید، جلوگیری کنید.

کار با انواع فایل در سی پنل

حذف فایل در سی پنل

حدف فایل در سی پنل یکی دیگر از مباحث مورد پوشش در آموزش نحوه کار با فایل منیجر در سی پنل است. همانند امکان ویرایش فایل در سی پنل، برای حذف نیز دو راه وجود دارد. یا باید روی فایل کلیک راست کرده و آن را حذف کنیم یا باید فایل را انتخاب کرده و از طریق گزینه حذف در پنل بالا آن را حذف کنیم.

  • گزینه اول برای حذف فایل در سی پنل:

حذف فایل در سی پنل

  • گزینه دوم برای حذف فایل در سی پنل:

نحوه حذف فایل در سی پنل

نکته: برای اینکه فایل به صورت همیشگی حذف شود و به داخل سطل زباله فایل منیجر نرود، باید هنگام حذف آن گزینه Skip the trash and permanently delete the files را تیک بزنید. با این کار فایل برای همیشه حذف خواهد شد و در غیر این صورت به سطل زباله خواهد رفت.

آموزش حذف فایل در سی پنل

سخن پایانی

در این مطلب آموزشی از مجله هاست ایران، نحوه کار با فایل منیجر در سی پنل را آموختیم. ما توانستیم که با ابزار مدیریت فایل در سی پنل کارهایی مختلفی مانند ایجاد فایل جدید، انتقال فایل، حذف فایل و ویرایش فایل را انجام دهیم. امیدوارم که این مطلب برای شما مفید واقع‌شده باشد. اگر در رابطه با ابزار File Manager در سی پنل سؤالی یا پیشنهادی دارید، آن را در بخش نظرات برای ما قرار دهید.

آموزش کار با فایل منیجر در سی پنل

کامل بهرامی

کامل بهرامی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار از دانشگاه ارومیه است. به حوزه کامپیوتر، برنامه‌نویسی و فناوری اطلاعات علاقه‌مند‌ است و در حوزه‌های مذکور در مجله هاست ایران محتوا تولید می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9  +  1  =