مجله خبری هاست ایران » طراحی و توسعه » سئو یا تبلیغات کلیکی؟ کدام بهتر است؟
بازاریابی سئو و بهینه سازی سایت طراحی و توسعه کسب و کار

سئو یا تبلیغات کلیکی؟ کدام بهتر است؟

سئو یا تبلیغات کلیکی؟ کدام بهتر است؟

هنگامی که درباره چگونگی تخصیص زمان و بودجه بازاریابی آنلاین تصمیم‌گیری می‌کنیم، بایستی تفاوت‌های مهم راهکارهای مختلف را در نظر بگیریم؛ از آن جمله می‌توان به تفاوت‌های بین گوگل ادز (تبلیغات کلیکی) و SEO (بهینه سازی موتور جستجو) برای جذب ترافیک هدفمند از طریق موتور جستجوی گوگل اشاره کرد. با بهینه‌سازی سایت (سئو سایت)، رتبه وب‌سایت شما در نتایج ارگانیک جستجوی گوگل بهبود می‌یابد، در حالی که در گوگل ادز با پرداخت هزینه به گوگل می‌توانید تبلیغات سایت خود را در بالا و پایین نتایج ارگانیک گوگل نمایش دهید.

سئو چیست؟

سئو یا بهینه سازی برای موتورهای جستجو (Search Engine Optimization) شامل اقداماتی بر اساس معیارهای گوگل می‌شود که به بهبود رتبه سایت شما در نتایج جستجوهای مرتبط می‌شود. به عبارت دیگر، سئو می‌تواند به سایت شما کمک کند تا در جستجوهای مرتبط بیشتر نمایش داده شود.

هنگام تلاش برای بهبود سئوی سایت خود باید به چند نکته توجه کنید. در اینجا چند به چند نکته مهم اشاره می‌کنیم:

  • اطمینان حاصل کنید که محتوانی متنی سایت شما واضح، مفید و توصیفی است.
  • موضوع خود را به زبانی ساده و خوانا توضیح دهید.
  • از کلمات کلیدی مرتبط در محتوای خود استفاده کنید، منظور کلماتی هستند که فکر می‌کنید کاربر ممکن است برای پیدا کردن محتوای شما (آنچه ارائه می‌دهید) جستجو کند.

در مورد کلمات کلیدی: با اینکه استفاده از کلمات کلیدی در صفحات سایت ایده خوبی هست، اما بهتر است صفحات خود را با کیوردهای زیاد شلوغ نکنید. همچنین ایجاد صفحات مختلفی که اطلاعات مفیدی به کاربر ارایه نمی‌دهند و تنها برای جذب ترافیک ایجاد شده‌اند، ممکن است باعث شود گوگل صفحات شما را فریبنده تلقی کند و سایت شما را نادیده بگیرد. پس به این مساله فکر کنید که چه چیزی برای کاربر راحت‌تر و بهتر است.

نمایش سایت شما در نتایج جستجوی ارگانیک گوگل هیچ هزینه ای ندارد و ایجاد تغییراتی برای بهبود سئوی سایت، می‌تواند در طول زمان باعث بهبود رتبه شما در نتایج جستجو شود. برای یادگیری بیشتر درباره سئو می‌توانید مقالات سئوی وبلاگ ما را مطالعه کنید. همین‌طور برای پیگیری پیشرفت سئوی سایت خود می‌توانید آن را در سرچ کنسول گوگل اضافه کنید.

تبلیغات کلیکی چیست و چه زمانی باید از تبلیغات گوگل استفاده کنیم؟

گوگل ادز پلتفرم تبلیغاتی گوگل است و کسب و کارها از طریق آن می‌توانند به ازای پرداخت هزینه به ازای هر کلیک (PPC) در نتایج جستجوی گوگل دیده شوند.

در Google Ads، شما تنها زمانی هزینه پرداخت می‌کنید که شخصی که کلمه کلیدی مورد نظر شما را جستجو کرده و تبلیغات شما برایش نمایش داده شده است، روی تبلیغ شما کلیک کرده و از سایت شما بازدید کند یا با کسب و کار شما تماس بگیرد. در گوگل ادز علاوه بر هدفگیری کاربران با کلمات کلیدی مرتبط با کسب و کارتان، می‌توانید نمایش تبلیغات خود را به گروه خاصی از افراد (بر اساس سن، جنسیت، علاقه، منطقه جغرافیایی و غیره) محدود کنید و یا تبلیغات خود را تنها در ساعات خاصی نمایش دهید. انعطاف‌پذیری گوگل ادز در هدفگیری مخاطبان، تعیین هزینه هر کلیک و تعیین بودجه روزانه، باعث شده است حتی کسب و کارهای کوچک با بودجه‌های پایین بتوانند در نتایج جستجوی گوگل با رقبای خود رقابت کنند.

گوگل ادز همچنین به شما این امکان را می‌دهد که تبلیغات خود را خارج از شبکه جستجوی گوگل (و از طریق شبکه Display) در سایت‌ها و اپلیکیشن‌های مرتبط نمایش دهید. شبکه Display گوگل از هزاران سایت و اپلیکیشن تشکیل شده است که با کمک آن می‌توانید مشتریان بالقوه بیشتری پیدا کنید و نام شرکت و برند خود را به میلیون‌ها مخاطب هدف خود معرفی کنید.

تفاوت نتایج جستجوی ارگانیک و نتایج جستجوی پولی

ظاهر تبلیغات در نتایج جستجوی گوگل تفاوت زیادی با نتایج ارگانیک گوگل ندارند و با کمک علامت ‘AD’ یا ‘آگهی’ که در کنار نتایج پولی قرار دارند از هم متمایز می‌شوند.

نتایج تبلیغاتی با بهره‌گیری از اکستنشن‌های تبلیغاتی نسبت به نتایج ارگانیک اطلاعات بیشتری را به مخاطب نمابیش می‌دهند و در نتیجه  هر یک از تبلیغات گوگل نسبت به نتایج ارگانیک فضای بیشتری از صفحه نتایج جستجوی گوگل را به خود اختصاص می‌دهند.

آیا تبلیغ در گوگل ادز به سئو سایت من کمک نمی کند؟

یکی از دلایل موفقیت موتور جستجوی گوگل ارایه مرتبط‌ترین نتایج به کاربران است. اگر کسب‌وکارها می‌توانستند از طریق تبلیغ در گوگل رتبه سئوی خود را بهبود دهند، رضایت کاربران از نتایج جستجوی گوگل کاهش پیدا می‌کرد.

سئو یا تبلیغ در گوگل؟ روی کدام سرمایه‌گذاری کنیم؟

کدام برای کسب و کار ما بهتر است؟‌ تبلیغات گوگل یا سئو؟ سئو ابزار مهمی برای بازاریابی آنلاین است. با سرمایه‌گذاری بر روی سئوی سایت خود در بلند مدت می‌توانید نتایج برتر جستجوهای مرتبط با محصولات و خدمات خود را به سایت خود اختصاص دهید. با کمک گوگل ادز و با پرداخت هزینه به ازای هر کلیک، بدون نیاز به صورت آنی و فوری سایت شما در صدر نتایج جستجوی گوگل (حتی بالاتر از نتایج ارگانیک) نمایش داده می‌شود.

کلیک‌هایی که کاربران بر روی نتایج جستجوی ارگانیک شما انجام می‌دهند، هیچ هزینه‌ای برای شما ندارد، با این حال فرآیند بهینه سازی سایت برای موتورهای جستوجو نیازمند هزینه و زمان است.

در سئو هیچ تضمینی برای رسیدن به جایگاه نخست نتایج جستجو وجود ندارد. با توجه به اینکه امکان ارزیابی سریع نتایج اقدامات سئو وجود ندارد، در صورتی که تلاش‌ها و بودجه‌های شما در مسیر درستی به کار گرفته نشود، پس از مدتی شاهد این خواهید بود که هیچ موفقیتی در سئو به دست نیاورده‌اید. در گوگل ادز بلافاصله پس از فعال شدن تبلیغات در صفحه اول گوگل می‌توانید درباره بهره‌وری و سودآوری کمپین تبلیغاتی خود اطلاعات ارزشمندی بدست بیاورید و برای بهبود نتایج آن را بهینه سازی کنید.

از طریق گوگل ادز می‌توانید کلمات کلیدی بسیار متنوعی را هدفگیری کنید و با جستجوی آن کلمات کلیدی در نتایج برتر گوگل دیده شوید، اما در سئو بهتر است روی کلمات کلیدی اصلی خود تمرکز کنید.

پس از اضافه کردن محصولات یا خدمات جدید به سایت خود، می‌توانید با کمک گوگل ادز در صفحه اول گوگل دیده شوید، اما برای رتبه گرفتن صفحات جدید در نتایج ارگانیک گوگل نیاز به زمان بیشتری دارید.

به طور خلاصه اگر می‌خواهید سریعاً ترافیک هدفمند برای سایت خود بدست آورید، بهتر است از گوگل ادز برای تبلیغات در گوگل استفاده کنید. همچنین اگر می‌خواهید حضور آنلاین کسب و کار خود را در بلندمدت افزایش دهید، سئو راه حل مناسبی است. در کل پیشنهاد می‌کنیم با یک استراتژی جامع، روی سئو و تبلیغات کلیکی سرمایه گذاری کنید.

افزودن دیدگاه

کلیک برای ثبت دیدگاه