JetBackup چیست و چه کاربردی دارد؟
JetBackup چیست و چه کاربردی دارد؟

بک آپ گیری برای هر وب‌سایتی ضروری است برای اینکه احتمال از دست دادن داده و بروز مشکلات فنی بسیار زیاد شده و در این مواقع باید یک نسخه پشتیبان جدید داشته باشید تا همه زحماتتان برای ساخت وب‌سایت هدر نرود. گزینه‌های زیادی برای بک آپ گیری وجود دارند اما معمولاً شرکت میزبانی معتبر در این زمینه کمک زیادی می‌کند و نسخه‌های پشتیبان سایت را نگه‌داری می‌کند. ابزارهای دیگری هم وجود دارند که امکان بک آپ گیری را برای خود شما فراهم می‌کنند. یکی از این ابزارها JetBackup است.

در این مقاله به معرفی JetBackup می‌پردازیم و ویژگی‌هایش را بررسی می‌کنیم تا هرگز داده‌های باارزش وب‌سایتتان را از دست ندهید.

معرفی JetBackup

جت بک آپ نرم‌افزاری است که برای تهیه نسخه پشتیبان داده‌های سرور در یک سرور ریکاوری ریموت استفاده می‌شود. البته این نرم‌افزار امکان دانلود داده‌ فعلی (در لحظه) را نمی‌دهد بلکه نسخه‌های پشتیبان موجود را فراهم می‌کند که قبلاً گرفته شده‌اند؛ مثلاً اگر هر شب یک restoration point ایجاد کنید یعنی هر شب بک آپ بگیرید، هر وقت که نیاز داشته باشید به نسخه‌ شب قبل دسترسی دارید و نسخه‌های قبلی هم با توجه به بازه زمانی که آن‌ها را نگه می‌دارید در دسترس خواهند بود.

اگر می‌خواهید یک نسخه پشتیبان کامل از حسابتان در سی پنل ایجاد کنید و یا فقط بخشی از داده فعلیتان را بک آپ بگیرید باید به آدرس cPanel -> Files -> Backup بروید. نسخه‌های سی پنل همیشه در دسترس هستند و در صورت نیاز به کمک در بازخوانی می‌توانید با پشتیبانی شرکت میزبان هم تماس بگیرید.

موارد استفاده از jetbackup

چند گزینه متفاوت در مورد استفاده از جت بک آپ وجود دارد:

بک آپ کامل حساب

باوجود این ابزار می‌توانید یک نسخه پشتیبان کامل از حسابتان ایجاد کنید که با نسخه استاندارد سی پنل اندکی تفاوت دارد. بک آپ کامل این سیستم شاید برای بازخوانی نیاز به ویرایش توسط ابزار بازخوانی سی پنل داشته باشد. اگر فقط می‌خواهید یک نسخه پشتیبان کامل از حسابتان بگیرید، پیشنهاد می‌کنیم از خود سی پنل بگیرید.


مقاله مرتبط: چگونه از وب‌سایتمان بکاپ بگیریم؟


در هنگام بازخوانی جت بک آپ باید مراقب باشید چراکه مجوزهای حساب ممکن است پس از بازخوانی صحیح نباشند و آدرس‌های IP هم‌ تغییر کرده باشند. با توجه به ماهیت سلف‌سرویس این ابزار امکان ظهور مشکلات وجود دارد پس در صورت لزوم با پشتیبانی تماس بگیرید تا بازخوانی را برای شما انجام دهند، حسابتان را بازبینی کنند و بهترین پیشنهادها را ارائه کنند. معمولاً بهتر است فقط فایل‌های دیتابیس‌ را بازخوانی کنید و کل حساب را دست نزنید.

بک آپ فایل‌ها

بخش بک آپ فایل‌های این ابزار شما را قادر می‌کند هر فایل و فولدری را از سرور ریکاوری اضطراری بازخوانی کنید تا داده لحظه نسخه پشتیبان را داشته باشید. با دسترسی به این ویژگی می‌توانید نسخه پشتیبان موردنیازتان را انتخاب کنید. در این صورت به یک رابط کاربری منتقل می‌شوید تا بازخوانی را انجام دهید. اگر می‌خواهید حسابتان را به یک زمان گذشته بازگردانید باید ابتدا فایل‌هایتان را بازخوانی کنید و سپس دیتابیستان را بازگردانید.

بک آپ دیتابیس

بخش دیتابیس جت بک آپ به شما اجازه می‌دهد تا هر دیتابیس در حسابتان را به وضعیت لحظه نسخه پشتیبان بازگردانید. برای این کار معمولاً لیستی از دیتابیس‌ها و زمانشان ارائه می‌شود. این مرحله درواقع نیمه دوم مرحله بازخوانی کامل است که پس از بازگرداندن فایل‌ها انجام می‌شود.

ویژگی‌های جت بک آپ

جت بک آپ ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارد که در ادامه مقاله به آن‌ها می‌پردازیم:

زمان‌بندی چندگانه

این ویژگی امکان ایجاد چند برنامه زمان‌بندی را فراهم می‌کند که می‌توانند در یک بک آپ اجرا شوند. البته آن‌ها به‌صورت افزایشی خواهند بود تا فضا و منابع کمتری نیاز داشته باشند. علاوه بر این می‌توانید یک زمان‌بندی ایجاد کنید که پس از کامل شدن یک بک آپ خاص به‌صورت اتوماتیک اجرا شود.

فیلترهای حساب

جت بک آپ به شما اجازه می‌دهد تا فیلترهای منحصربه‌فرد ایجاد کنید و دقیقاً مشخص کنید کدام حساب را در نسخه‌های پشتیبان قرار دهید. ۸ گزینه متفاوت برای انتخاب دارید و فیلترهای ایجاد شده برای بک آپ‌های آینده ذخیره می‌شوند.

GDPR Mode

جت بک آپ از الگوریتم رمزنگاری خودش استفاده می‌کند تا نسخه‌های پشتیبان ایجاد کند. می‌توانید انتخاب کنید که کلیدهای رمزنگاری‌ را به‌صورت لوکال روی سرور ذخیره کنید یا به‌صورت ریموت در یک مکان دلخواه قرار دهید. علاوه بر این می‌توانید داده بک آپ‌ را پس از بستن حسابتان حذف کنید.

بک آپ Hybrid

این انتخاب را دارید که هر ترکیبی از بخش‌های حسابتان را در نسخه پشتیبان داشته باشید. فایل‌های غیرضروری هم در لیست استثنا قرار می‌گیرند. حتی می‌توانید مسیر دایرکتوری خاصی را هم در نسخه پشتیبان قرار دهید. علاوه بر اینکه امکان ایجاد یک روند بک آپ ساعتی دیتابیس را در کنار روال روزانه دارید.

Hooks سفارشی

افزودن هوک اسکریپت سفارشی خودتان به هر تابع هم ممکن است تا قبل یا بعد از هر تابع اجرایشان کنید. البته می‌توانید آن‌ها را در همه نسخه‌های پشتیبان جت بک آپ هم اجرا کنید.

نتیجه‌گیری

جت بک آپ یک راه‌حل پشتیبان گیری پیشرو برای سی پنل است که شما را قادر می‌کند تا حساب سی پنل را سریع و موثر به‌صورت ریموت یا لوکال بک آپ بگیرید. این نسخه می‌تواند شامل حساب‌ها، فایل‌ها، ایمیل‌ها، DNS Zone، cronjobs، دیتابیس و گواهی SSL باشد. این ابزار حتی می‌تواند فیلتر برای حساب‌ها ایجاد کند تا آن‌ها را بر اساس فضای ذخیره‌سازی، میزبان، پلن و سایر فاکتورها فیلتر کنید. همه این ویژگی‌ها در یک رابط کاربری ساده و آسان قرار دارند.

JetBackup گزینه خوبی برای ایجاد بک آپ مستمر از وب‌سایت است تا در صورت بروز بحران، جدیدترین نسخه پشتیبان را در دسترس داشته باشید و داده‌ای را از دست ندهید.

JetBackup چیست و چه کاربردی دارد؟

دپارتمان آموزش هاست ایران

دپارتمان آموزشی هاست ایران در تلاش است جدید ترین آموزش های مرتبط با میزبانی وب را در اختیار کاربران عزیز قرار دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2  +  7  =