چرا محتوا به تصویر، ویدئو و جلوه‌های بصری جذاب نیاز دارد؟
چرا محتوا به تصویر، ویدئو و جلوه‌های بصری جذاب نیاز دارد؟

به‌نظر شما چرا باید از تصویر در محتوا استفاده کرد؟ زندگی در مورد جذابیت است. البته این موضوع می‌تواند به صورت‌های مختلفی تفسیر شود؛ اما در بسیاری از حوزه‌های روزمره ازجمله تعاملات، تصمیمات و حتی مشکلات روزمره منطقی به نظر می‌رسد.

انسان‌ها موجوداتی بصری هستند. ما انسان‌ها همواره جذب زیبایی می‌شویم.

جلوه‌های بصری جذاب ما را شیفته خودشان می‌کنند سپس ما از این تمرکز استفاده می‌کنیم تا بهترین مفهوم ازآنچه واقعاً یک پیام سعی دارد انتقال دهد را بفهمیم. عوامل بصری درک بهتری از نه‌تنها پیام، بلکه از آن مفهومی اصیلی که پشت پیام است به ما می‌دهند. این‌ها پیام را راحت‌تر، سریع‌تر و واضح‌تر از یک دسته کلمات مکتوب بیان می‌کنند. چنین چیزی می‌تواند برای فروش و نیروهایی مانند بازاریابی که آن را هدایت می‌کنند هم گفته شود.

بیایید به خودمان دروغ نگوییم؛ چیزهایی که در زندگی جذاب‌تر هستند (افراد، مکان‌ها و محصولات) همیشه از سوی مردم مورد توجه بیشتری قرار می‌گیرند. سپس مردم با اشتیاق و عزم راسخ در طلبشان قدم برمی‌دارند. آن‌ها همیشه محبوب و موردتقاضا هستند.


مقاله مرتبط: چگونه از سلسله مراتب بصری در طراحی وب‌سایت استفاده کنیم؟


با محتوایتان هم به همین روش برخورد کنید. با برنامه‌ریزی درست محتوا و مفهوم پیام‌رسانی آن، مخاطبان و اهدافی که در سر دارید شروع کنید؛ اما نیاز به محتوای تصویری جالب و گیرا را نادیده نگیرید. از همان ابتدا باید در نظر داشته باشید که کدام نوع تصاویر، اینفوگرافیک‌ها، ویدئوها، انیمیشن‌ها و سایر رسانه‌های غنی (Rich Media) دیگری می‌توانند به محتوای شما اضافه شوند تا پیام‌رسانی آن را بالا ببرند و علاوه بر این میزان هماهنگ بودن آن با کاربران را تحکیم ببخشند.

انواع بسیاری از رسانه‌های غنی تصویری وجود دارند که محتوای شما را به‌طور تصاعدی بهبود خواهند داد؛ اما تصاویر تا چه اندازه باعث بهبود محتوای شما خواهند شد؟

در ابتدا باید بگوییم محتوای وب شامل جلوه‌های بصری مانند تصاویر و یا ویدئو به‌طور متوسط عملکرد بهتری به همراه دارد و تا ۹۴ بهتر دیده می‌شود.

کمپین‌های بازاریابی ایمیلی که شامل تصاویر هستند نسبت به کمپین‌های بدون تصویر نرخ کلیک بیشتری دارند.

اینفوگرافیک‌ها می‌توانند ترافیک وب‌سایت را تا ۱۲ درصد افزایش دهند.

توییت‌های همراه با تصاویر یا ویدیوها به ترتیب به‌طور میانگین میزان افزایش ۳۵ درصدی یا ۲۸ درصدی در توییت مجدد به دست می‌آورند.

و همچنین بیش از ۱۰۰ میلیون ساعت از ویدئو در فیس‌بوک توسط بیش از نیم میلیون نفر در روز مشاهده می‌شود.

مهم‌تر از همه، فراموش نکنیم که به علم تکیه کنیم. تنها خواندن کلمات برای انسان‌ها کافی نیست؛ محتوای همراه با جلوه‌های بصری (مثل تصاویر) راحت‌تر به خاطر سپرده می‌شوند و بیشتر به یاد آورده می‌شوند.

با نگاهی فراتر از آمار کلی، در این مطلب هفت دلیل منطقی مبتنی بر شواهدی وجود دارد که تشریح می‌کند چرا محتوا نیاز به جلوه‌های بصری جذاب دارد تا بتواند نتایج موردنیاز برای موفقیت را در پی داشته باشد.

۱. انسان‌ها جلوه‌های بصری را ترجیح می‌دهند

انسان‌ها جلوه‌های بصری را ترجیح می‌دهند

انسان‌ها به‌طور ذاتی موجوداتی بصری هستند. این تنها به خاطر بازه‌های زمانی توجه (فراخنای توجه) کوتاه‌مدت مدرن ما نیست؛ به‌مراتب می‌توان گفت ارجحیت ویدئو، انیمیشن و تصویر بر متن به این دلیل است که ما می‌توانیم آن‌ها را سریع‌تر مصرف کنیم. همچنین درک جلوه‌های بصری و به خاطر آوردن آن‌ها آسان‌تر است و بیشتر از قبل در دسترس هستند.

با رشد میزان استفاده از چند دستگاه به‌طور هم‌زمان در بین افراد در سراسر کره زمین و دستگاه‌هایی که هرکدام صفحه‌های مخصوص خود را برای دسترسی گسترده‌تر و میزان مصرف مخصوص به خود در استفاده از ابزار کمکی مربوط به داستان‌سرایی دیجیتال مثل تصاویر، ویدئو و جلوه‌های بصری دیگر دارند، تعجبی ندارد که محتوای تصویری برای موفقیت به این اندازه حیاتی شده است.

همچنین به همین دلیل است که شرکت Cisco پیش‌بینی کرده است که تا سال ۲۰۲۱ میزان ترافیک اینترنتی که برای ویدئو مصرف می‌شود به بالای ۸۲ درصد کل ترافیک اینترنت مصرف‌شده توسط کاربران خواهد رسید.


مقاله مرتبط: ٥ اصل که باید در استراتژی بازاریابی ویدئویی در نظر بگیرید


در شرایط و محیط دیجیتالی امروز ما به‌احتمال‌زیاد به‌جای کلمات موجود در یک صفحه به‌سرعت جذب یک تصویر یا فیلم خواهیم شد.

ما شاهد تغییرات چشمگیر در محتوا (و اولویت‌های محتوایی) با رشد تلفن‌های پرسرعت، کیفیت تصویر بهتر، ارتباطات اینترنتی سریع‌تر و بیشتر بوده‌ایم. می‌توانیم انتظار داشته باشیم که این روند همچنان در آینده ادامه یابد.

۲. تصویر در محتوا ارتباط می‌سازد

جلوه‌های بصری ارتباطات را می‌سازند

جلوه‌های بصری مناسب ارتباطات را ایجاد می‌کنند. ازآنجاکه بسیاری از افراد سبک زندگی پرسرعتی دارند، اکنون جلب و حفظ توجه افراد بسیار دشوارتر از همیشه شده است. ما به همه کمکی که می‌توانیم به دست آوریم، نیاز داریم تا مطمئن شویم مردم واقعاً گوش می‌دهند (نگاه می‌کنند، می‌خوانند، درک می‌کنند و غیره) و محتوایی که ما تولید کرده‌ایم را مصرف می‌کنند.

جلوه‌های بصری به ما کمک می‌کنند این ارتباطات را ایجاد کنیم. این ارتباطات که بر روی احساسات و پیام‌رسانی ساخته می‌شوند با تصاویری خلاق و هیجان‌انگیز قوی‌تر خواهند شد و ستون‌های اصلی موفقیت در بازاریابی هستند. استفاده از جلوه‌های بصری نه‌تنها به برندها این فرصت را می‌دهد که بتوانند پیام‌رسانی خود را بهبود بخشند و شفاف کنند؛ بلکه به محکم شدن هویت‌های برند نیز کمک می‌کند.

جلوه‌های بصری این فرصت را برای پیام‌رسانی یکنواخت ارائه می‌دهد که منجر به آشنایی بیشتر با مشتریان می‌شود (مخاطب هدف) که درنهایت به وفاداری طولانی‌مدت نسبت به برندها می‌انجامد.

این مسئله با استقرار و حفظ نام تجاری به‌عنوان یک قدرت مطلق همراه است. انسجام و یکنواختی در پیام‌رسانی، صراحتاً این امر را آسان‌تر می‌کند.

۳. استفاده از جلوه‌های بصری احتمال بازدید ارگانیک را افزایش می‌دهد

همان‌طور که جستجوی گوگل تکامل می‌یابد، راه‌های موجود برای جستجوی افراد و تعامل با آن‌ها نیز تغییر می‌کنند. در حال حاضر ابزارهای جستجوی موضوعی بسیاری در خط مقدم جستجو وجود دارد.

اکنون کاربران بیش‌ازپیش از شیوه‌های مختلف جستجو آگاهی دارند و می‌توانند از آن‌ها بسته به موضوع و اینکه در چه مرحله‌ای از‌ هدفی (Stage of Intent) که در جستجوی آن هستند، برای رسیدن به خواسته خود استفاده کنند. هردوی این عوامل نتایج را تعیین می‌کنند.

بازاریابان باید آن‌ها (و دیگر عوامل قابل‌تشخیص) و بهترین روشی که پیامشان با استفاده از آن می‌تواند نمایش داده شود را برحسب اینکه می‌خواهند چگونه بر روی موارد زیر نشان داده شوند، در نظر بگیرند:

  • صفحه‌های وب شما
  • رسانه‌های اجتماعی
  • جستجو

زمانی که اسنیپت‌ها (Snippets) با تصاویر همراه می‌شوند، بهتر عمل می‌کنند. به همین دلیل است که نرخ کلیک برای محتوای حاوی تصاویر بیشتر است.

گوگل همچنین به‌طور مستمر مسیری که پلتفرمش کار می‌کند (و یا ارائه می‌شود) را تغییر می‌دهد و به همین ترتیب روشی که انسان‌ها با آن تعامل دارند نیز تغییر می‌کند.

ازآنجا‌که نتایج جستجو به‌صورت شخصی‌سازی‌شده و پویا شده‌ هستند، تعامل کاربر با آن‌ها نیز تغییر کرده ‌است.

جلوه‌های بصری شانس بهتری برای دیده شدن دارند؛ چون سطح آن‌ها در حین جستجوهای موضوعی چندگانه افزایش‌یافته است. علاوه بر این‌که نیمی از تمام جستجوها در حال حاضر با یک دستگاه تلفن همراه انجام می‌شوند، جستجوی صوتی نیز به رشد خود ادامه می‌دهد. این موارد به رسانه‌های غنی شما فرصت می‌دهند که به‌خصوص با در نظر گرفتن نتایج جستجو که برحسب دستگاه تقریباً در ۸۰ درصد موارد متغیر ‌است،

نشان داده شوند.

اجازه دهید فراموش نکنیم که به‌طور متوسط تعداد بک لینک‌هایی که پست‌های همراه با ویدئو می‌گیرند، سه برابر بیشتر است و همین موضوع می‌تواند عامل مهم دیگری در رتبه‌بندی صفحه‌ها شمرده شود.

همچنین محتوای شما می‌تواند به کمک اشتراک رسانه‌های اجتماعی، ایمیل‌ها و موارد دیگر ازجمله بازدیدهای ارجاعی (Referral Visits) که مربوط به بک لینک‌های آن‌ها هستند، بازدیدهای بیشتری دریافت کند.

۴. جلوه‌‌‌های بصری به جلب توجه کوتاه‌مدت کمک می‌کنند

به‌وضوح می‌توان گفت که احتمالاً این دلیل مهم‌ترین مورد موجود در این فهرست است. مهم نیست که چطور برداشت می‌کنید، انسان‌ها نه‌تنها جلوه‌های بصری را دوست دارند، بلکه به آن‌ها نیاز دارند.

حواس یک فرد به‌طور متوسط می‌تواند در عرض چند ثانیه پرت شود (و یا حوصله‌اش سر برود). این حقیقت به شما زمان زیادی برای جلب‌توجه افراد نمی‌دهد. پس دقت کنید که توجه آن‌ها را به روش درست و البته سریع جلب کنید!

اما همین‌جا متوقف نشوید. مطمئن شوید که شما به کاربران محتوای ارزشمندی را عرضه می‌کنید که می‌تواند از چند جهت برای آن‌ها مفید باشد؛ در غیر این صورت شما مخاطبانتان را از دست خواهید داد.

۵. جلوه‌های بصری به‌یادماندنی و فراموش‌نشدنی هستند

تصویر در محتوا به‌یادماندنی و فراموش‌نشدنی هستند

جلوه‌های بصری نه‌تنها در نگاه اول برجسته به نظر می‌رسند؛ بلکه راحت‌تر هم به خاطر سپرده می‌شوند. جلوه‌های بصری را به محتوای مفید و جامع اضافه کنید؛ چنین محتوایی در طول زمان مخاطبین بیشتری را جذب می‌کند. ابزارهای کمکی بصری می‌توانند یادگیری را تا حدود ۴۰۰ درصد بهبود بخشند و ۶۰ هزار بار سریع‌تر از متن پردازش شوند.

زمانی را به یادآورید که چگونه از فلش کارت‌ها و سایر جلوه‌های بصری در مدرسه استفاده می‌کردیم تا به ما در یادگیری موضوعات جدید کمک کنند. به این دلیل است که بیشتر جمعیت انسانی از فراگیران بصری یا آن‌هایی که قادر به درک و حفظ بهتر اطلاعات از طریق استفاده از کمک‌های بصری هستند، تشکیل‌شده است.

ایده اصلی همین است. اکثر انسان‌ها اطلاعات بصری را بسیار بهتر، واضح‌تر و طولانی‌تر از کلمات مکتوب حفظ می‌کنند.

۶. جلوه‌های بصری به تولید سرنخ‌های بیشتر کمک می‌کنند

محتوای تصویری منجر به تعامل بیشتر می‌شود و تعامل بیشتر به معنای جذب سرنخ یا همان لید بیشتر است.

این مفهوم را با یکنواختی برند (Brand Consistency) که در بالا ذکر شد، منطبق کنید؛ به‌این‌ترتیب یکی از مهم‌ترین اجزای استراتژی محتوای شما در این نقطه به وجود می‌آید (مطمئن شوید که هنگام به اشتراک‌گذاری جلوه‌های بصری، آن‌ها را بانام برندتان برچسب‌گذاری ‌کنید؛ به‌این‌ترتیب هنگامی‌که محتوا در سرتاسر وب به اشتراک گذاشته می‌شود، برند شما اعتبار کسب می‌کند).

ارتباط بین تصاویر و نرخ‌های تبدیل در آزمون BaseCamp A/B مورد تأیید قرارگرفته و در آن میزان ثبت‌نام در صفحات قبل و بعد از اضافه کردن تصاویر به سایت مقایسه شده است. میزان ثبت‌نام‌ها زمانی که تصویر اضافه شد، به بیش از دو برابر رسیده بود.

در جستجوی ارگانیک ۶۰ درصد از افراد به‌احتمال‌زیاد بر روی کسب‌وکاری کلیک می‌کنند که دارای تصاویری است که در نتایج جستجو نشان داده می‌شوند. کیفیت تصاویر محصول نیز در هنگام انتخاب یک محصول بسیار مهم تلقی می‌شود.

این امر منطقی به نظر می‌رسد که اکثر مردم تصویر موجود در صفحه شامل عنوان یک محصول را قبل از هر چیز دیگری ببینند و سپس تصمیم بگیرند که بمانند، بروند و یا تبدیل به مشتری شوند.

۷. محتوا می‌تواند در قالب انواع مختلف رسانه‌های غنی بازنویسی شود

یکی از چالش‌هایی که بازاریابان با آن مواجه می‌شوند، این است که چگونه محتوا را بدون انجام مجدد کارهای طاقت‌فرسا (ویرایش، عکاسی، تصحیح رنگ و غیره) و همچنین بدون اینکه مخاطبان را با انجام کارهای بیهوده خسته کنند، تازه و دست‌اول نگه‌دارند.

این همان موقعیتی است که بازنویسی محتوا (Repurposing Content) وارد میدان می‌شود.

روش‌های مختلفی برای بازنویسی داده‌ها وجود دارد که البته برای تحویل به پلتفرم‌ها / دستگاه‌ها و مخاطبان خاص بهینه‌سازی شده‌اند. این روش‌ها شامل اشکال مختلف محتوا برای مراحل مختلف هدف (هدفی که کاربر در جستجوی آن است) می‌شوند و امکان دستیابی به مشتریان در تمام مراحل مختلف قیف بازاریابی وجود دارد.

از بازنگری داده‌ها نترسید؛ یک پست وبلاگ در مورد یافته‌های خود بنویسید و سپس آن را به نمودار دایره‌ای تبدیل کنید؛ حالا این نمودار دایره‌ای را به اینفوگرافیک و سپس ویدئوی انیمیشنی تبدیل کنید. بعدازآن یک کلیپ کوتاه ویدئویی از خود ضبط کنید و در اینترنت پخش‌کنید؛ سپس درباره آن در یک پادکست صحبت کنید.

از محتوای خود با بازنویسی آن به روشی که برای مخاطبینتان منطقی به نظر برسد، بهترین استفاده را ببرید.

نتیجه‌گیری

جلوه‌های بصری می‌توانند شاخص خوبی برای دیده شدن یا نشدن محتوای شما باشند. دقت کنید که نه‌تنها محتوای مناسبی به مخاطبین خود ارائه ‌دهید، بلکه محتوایتان به‌قدری جذاب باشد که بتواند در مقابل چالش‌های پلتفرم‌های مختلف ایستادگی کند. اعداد و ارقام نشان‌ می‌دهند که رسانه‌های غنی تا چه حد خارق‌العاده عمل می‌کنند. از این مورد به نفع خود بهره ببرید؛ پول پس‌انداز کنید و طرفداران برند خود را افزایش دهید.

چرا محتوای وب‌سایت به تصویر، ویدئو و جلوه‌های بصری جذاب نیاز دارد؟

علی رجبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  +  72  =  80