مجله خبری هاست ایران » طراحی و توسعه » طراحی گرافیک چیست؟
طراحی و توسعه طراحی وب گرافیک

طراحی گرافیک چیست؟

طراحی گرافیک چیست؟

Graphic Design یا طراحی گرافیک نامی است که در هنگام انتخاب رشته تحصیلی دیدید، در آگهی‌های استخدام زیاد دیده می‌شود، موقع سفارش وب‌سایت کسب‌وکارتان از خدماتش استفاده کردید و تقریباً هرروز مصرف‌کننده محصولاتش هستید و احتمالاً تابه‌حال فکر می‌کردید که میدانید به چه معناست!

اما در این مقاله ثابت می‌کنیم که بسیاری از پیش‌فرض‌ها در مورد طراحی گرافیک غلط است و طی یک راهنمای کامل شمارا به ماهیت واقعی این هنر معرفی می‌کنیم.

گرافیک‌ها یک راه تصویری برای برقراری ارتباط با دیگران هستند. بیلبوردهای اطراف بزرگراه‌ها سعی دارند تا محصولات یا خدماتی را بفروشند یا ما را تشویق کنند تا در مکانی توقف کنیم و تصاویر آنلاین هم به شیوه مشابهی عمل می‌کنند. هر آنچه در محیط اطراف، طبیعی نیست در یک لحظه‌ای از تاریخ، در گوشه‌ای از دنیا توسط یک نفر طراحی شده است!

طراحی گرافیک یک هنر است که از المنت‌های گرافیکی و متنی برای ارتباط با مردم استفاده می‌کند. این المنت‌ها شاید متن، تصاویر یا گرافیک باشند و تقریباً به هر گوشه نگاه کنید طراحی گرافیک را در شکل فیزیکی یا دیجیتالی می‌بینید.

طراحان گرافیک از مهارت‌های خود به‌عنوان هنرمند استفاده می‌کنند تا خیلی از چیزهایی را که هرروز می‌بینیم خلق کنند که شامل موارد زیر هستند:

 • پوسترها
 • بیلبوردها
 • بسته‌بندی محصولات
 • مجله‌ها
 • وب‌سایت‌ها
 • قوطی‌های نوشابه

هنرمندهای گرافیک از رنگ، شکل و تکنیک‌های صفحه‌بندی استفاده می‌کنند تا تبلیغات و وب‌سایت‌های جذاب به همراه آیتم‌های معمولی (که ما دست کم می‌گیریم) مانند لیبل قوطی کنسرو و جعبه‌های شکلات را ایجاد کنند. طراحی گرافیک می‌تواند مانند طراحی یک کارت بیزینس ساده باشد یا مانند کتاب کامیک مورد علاقه شما پیچیده باشد. لیست محصولات و خدمات طراحی گرافیک بسیار گسترده است!

برخی مدارس و دانشگاه‌ها یک دپارتمان کامل را اختصاصاً برای هنر و گرافیک دارند. البته همه هنرها را با طراحی گرافیک اشتباه نگیرید! یک الاستریتور ممکن است به یک تصویر یا منظره نگاه کند و توسط مداد و خودکار طراحیش کند. یک نقاش هم همین کار را انجام می‌دهد با این تفاوت که از رنگ برای خلق ایده یا تصویر استفاده می‌کند. یک عکاس شاید یک غروب زیبای خورشید را ثبت کند که یک هنرمند گرافیک از عکس او برای پس زمینه گرافیک خود استفاده کند!

یک هنرمند یا طراح گرافیک، هنر خلق شده توسط الاستریتور، عکاس و سایر هنرمندان را ترکیب می‌کند تا یک ایده یا پیام را به‌صورت تصویری به دیگران منتقل کند. یک راه خوب برای درک تفاوت آن‌ها، مقایسه شخصی است که از ابزارها و مهارت‌های چوبی برای خلق یک ایده استفاده می‌کند با فردی که ویولون می‌نوازد! هنرمند چوب کار شاید نتواند ویولن بزند و ویولنیست هم احتمالاً نمی‌تواند یک ویولن چوبی بسازد.

نگاه عمیق‌تر به طراحی گرافیک

نگاه عمیق‌تر به طراحی گرافیک

طراحان گرافیک مدرن از نرم‌افزارها و ابزارها استفاده می‌کنند تا شغلشان را راحت‌تر کنند. روزهای استوری بوردینگ دستی سال‌هاست که گذشته است، زمانی که الاستریتورها، عکاس‌ها و طراحان گرافیک یک ارائه تصویری از ایده‌شان را با دست خلق می‌کردند! بااین‌حال، ابزارهای مدرن از همان اصول طراحی استفاده می‌کنند که هنرمندان گرافیک قرن‌هاست استفاده کرده‌اند.

بخشی از یک طراحی گرافیک موثر، تحریک یک عکس‌العمل احساسی در بیننده است. باید توجه آن‌ها را جلب کنید و آن‌ها را تشویق کنید تا بخواهند که در مورد طراحی یا محصول بیشتر بدانند. علاوه بر بازاریابی، هنرهای گرافیکی باید در بیننده این احساس را ایجاد کنند که انگار چیزی بی‌نظیر دیده‌اند؛ یادتان هست که چند بار یک تبلیغات آنلاین خاص را دیدید که توجهی به آن نکردید فقط به این دلیل که خسته‌کننده بود؟!


مقاله مرتبط: طراح گرافیک با طراح بصری چه تفاوتی دارد؟


طراحان گرافیک باید همه اجزا طراحی گرافیک را درک کنند و بدانند که چگونه از آن‌ها استفاده کنند. درک رنگ‌ها ضروری است و همه رنگ‌ها نوعی پاسخ احساسی را از بیشتر مردم می‌گیرند؛ مثلاً آبی ‌رنگی رسمی و بیزینس-محور است درحالی‌که سبز شاید به معنای ادامه دادن باشد. قرمز و نارنجی رنگ‌هایی هستند که توجه جلب می‌کنند. طراحی گرافیک از این دانش استفاده می‌کند تا یک ایده تصویری را به بیننده نشان دهد تا یک پیام را منتقل کند.

برخی فونت‌ها هم احساسات را تحریک می‌کنند. فونت‌های فانتزی به بیننده القا می‌کنند که شاید یک فعالیت سرگرم‌کننده در ارتباط با یک گرافیک وجود داشته باشد. فونت‌های Sans serif معمولاً برای القا هیجان یا خوشحالی استفاده می‌شوند برای اینکه یک ظاهر تمیز دارند. فونت‌هایی مانند Arial در وب خیلی استفاده می‌شوند برای اینکه علم معتقد است که آن‌ها برای مطالعه دیجیتال بهتر هستند! در عوض فونت‌هایی مانند Times New Roman بیشتر از دنیای آنلاین در چاپ استفاده می‌شوند.

تئوری رنگ‌ها و تایپوگرافی احتمالاً مهم‌ترین ابزارها در طراحی گرافیک هستند. یک طراح باید بداند که چگونه از آن‌ها به‌خوبی استفاده کند تا طراحی یا هنر تصویری خلق کند که نتیجه می‌دهد و پاسخ روحی روانی از بینندگان می‌گیرد. المنت‌های اصلی که طراحان گرافیک روی آن‌ها تمرکز می‌کنند شامل موارد زیر هستند:

 • سایز
 • شکل و فرم
 • بافت و جنس
 • فضای در دسترس
 • رنگ
 • خطوط

طراحان از این المنت‌ها استفاده می‌کنند تا گرافیکی خلق کنند که از نظر دیداری جذاب است تا احساسات یک شخص را به سمت هدفی مانند خرید یک ماشین یا خرید کردن در یک فروشگاه خاص هدایت کنند. البته همه‌چیز به بازاریابی ختم نمی‌شود اما بخش مهمی از کاری که طراحان گرافیک انجام می‌دهند برای تبلیغات است. متأسفانه، این واقعیت باعث می‌شود که هنر مؤثر و جذاب آن‌ها نادیده گرفته شده اما ارزش آن در فروش پررنگ‌تر شود.

انواع طراحی گرافیک

انواع طراحی گرافیک

هنگامی‌که بیشتر مردم به طراحی گرافیک فکر می‌کنند، بلافاصله به یاد تبلیغات می‌افتند در این صورت همه طراحان گرافیک در یک گروه جمع‌بندی می‌شوند درحالی‌که فیلد کاری آن‌ها بسیار متنوع‌تر است. اگر ما را مجبور کنید که طراحی گرافیک را به ۳ گروه تقسیم کنیم، باید موارد زیر را در نظر بگیریم:

 • طراحی وب
 • طراحی چاپ
 • گرافیک متحرک

انیمیشن می‌تواند به‌تنهایی یک گروه باشد اما در این مقاله آن را هم در گروه گرافیک متحرک قرار می‌دهیم!

طراحی وب نیاز چندانی به معرفی ندارد برای اینکه همه با وب‌سایت‌ها آشنا هستند و می‌دانند این صفحات وب چگونه کار می‌کنند؛ اما طراحی یک سایت بیش از آنکه زیبا باشد و توجه شمارا جلب کند، کارکرد زیادی هم دارد. وب‌سایت‌هایی که به‌خوبی طراحی شده‌اند بازدیدکنندگان را به سمت محصولات و بخشی از سایت هدایت می‌کنند که صاحب سایت تمایل دارد بیش از هر چیزی دیده شوند. استعداد طراحی گرافیک زیادی نیاز است تا این هدف محقق شود!

طراحی چاپ واقعاً همه آن چیزی است که در دنیای فیزیکی می‌بینید، از روزنامه‌ها و مجلات گرفته تا کارت دعوت جشن تولد فرزندتان! کارت‌های بیزینس، پوسترهای فیلم و حتی ماگهای قهوه یا تی‌شرت‌ها همه در گروه طراحی چاپ قرار می‌گیرند. یک هنرمند این طرح‌ها را خلق کرده است تا یک پیام را به شما بدهد، پیامی که شاید در یک تصویر فانتزی روی یک تی‌شرت قرار داشته باشد یا یک پوستر فیلم چشم‌گیر باشد که باعث می‌شود تصمیم بگیرید که فیلم را ببینید!

گرافیک متحرک شامل همه‌ کارهای اضافه‌ای است که در فیلم‌ها و ویدئوها نادیده گرفته می‌شوند! تیتر فیلم‌ها، لوگوها و خطوطی که در انتهای صفحه‌نمایش می‌بینید، همه نمونه‌هایی از گرافیک متحرک هستند. گرافیک‌هایی که قبل از شروع فیلم می‌بینید که نوشابه و پاپ کرن نشان می‌دهند و شمارا تحریک می‌کنند که به سالن اصلی سینما برگردید و پاپ کورن بخرید، بخشی از هدف طراحی گرافیک سینماست!

طراحی گرافیک به ابزارهای زیاد و دانش پیشرفته در مورد هرکدام آن‌ها نیاز دارد. طراحان گرافیک معمولاً ابزارهایی مانند پدهای طراحی و نرم‌افزارهای کامپیوتری حساس و پیچیده مانندAdobe Illustrator and Adobe InDesign را برای طراحی استفاده می‌کنند. اگر با نرم‌افزارهای ادوبی آشنا نیستید، یادگیری این محصولات معمولاً سنگین است و زمان زیادی نیاز دارد تا بیشترین استفاده را از ابزارهایش بکنید.

طراحی گرافیک چه چیزی نیست؟

طراحی گرافیک چه چیزی نیست؟

قبلاً اشاره کردیم که طراحی گرافیک بازاریابی نیست! گرافیک‌ها بخش مهمی از یک استراتژی بازاریابی خوب هستند؛ اما این رابطه در همین‌جا ختم می‌شود! تولید انبوه لوگو و سربرگ همه کاری نیست که طراحی گرافیک انجام می‌دهد. این‌ها فقط یک شغل هستند یا سفارش‌هایی که یک طراح گرافیک قبول می‌کند. طراحی گرافیک هنر هم تولید نمی‌کند که در گالری‌ها نصب شود!

لازم است تفاوت بین طراحی گرافیک و کارهایی که یک طراح گرافیک ممکن است انجام دهد را بدانید. طراحی گرافیک عمیق‌تر از این موارد است و مهارتی نیاز دارد تا ذات یک برند یا محصول را ببیند و گرافیک‌های لازم را توسعه دهد تا به‌درستی مناسب اهداف بازاریابی برند باشند. طراحی گرافیک ارتباط تصویری است که کمک می‌کند تا شما و علاقه‌تان را به هدفی هدایت کند.

آیا شما هم می‌توانید یک طراح گرافیک شوید؟

برخی از مردم خلاق به دنیا می‌آیند. ظاهراً آن‌ها می‌توانند دنیا را طوری ببینند که سایر مردم حتی متوجه هم نمی‌شوند. بااین‌حال، بیشتر مردم می‌توانند یاد بگیرند که چگونه اصول ابتدایی طراحی و ابزارهای طراحی گرافیک را استفاده کنند تا یک داستان روایت کنند یا مردم را راهنمایی کنند؛ اما برای یافتن پاسخ این سوال، باید تصمیم بگیرید که آیا راضی هستید که طراحی‌های زیبایی خلق کنید بدون اینکه توجه و طرفدار زیادی جلب کنید؟!

با بررسی خودتان از نقطه‌نظر خلاقیت و مقایسه با ویژگی‌های شخصیتی که بیشتر طراحان دارند می‌توانید بفهمید که اگر این حرفه مناسب شماست. با نگاه کردن به عادت‌های خود شروع کنید. آیا زمان زیادی را در Pinterest یا Instagram صرف می‌کنید تا طراحی‌های جالب و ایده‌های خلاق را تماشا کنید؟ آیا در پینترست پین‌های زیادی از گرافیک‌های جالب دارید؟

آیا فقط آیتم‌هایی را خرید می‌کنید که بسته‌بندی زیبا دارند؟ آیا اغلب عادت دارید که از بسته‌بندی محصولات انتقاد کنید یا تعجب می‌کنید که چرا از فونت دیگری که شما فکر می‌کنید در طراحی بهتر دیده می‌شود استفاده نکرده‌اند؟ تشخیص تایپوگرافی قوی یا ضعیف و درک اینکه چگونه اصلاحش کنید یک نشانه خوب برای این است که در درون خود یک روح خلاق دارید!


مقاله مرتبط: تفاوت‌های اساسی میان طراح گرافیک و طراح رابط کاربری


فاکتور دیگری که باید در نظر بگیرید رنگ است. آیا همیشه از شما خواسته می‌شود تا آیتم‌های رنگی را مرتب کنید فقط برای اینکه این کار را به‌خوبی انجام می‌دهید؟ جشن عروسی‌ها، گل‌ها، اتاق‌ها یا هر چیزی که نیاز به‌تناسب رنگ دارد می‌تواند تست خوبی برای مهارت خلاقیت باشد. همان‌طوری که قبلاً هم گفتیم، برخی مردم به دنیا آمده‌اند تا خلق کنند اما شما هم می‌توانید یاد بگیرید که چگونه یک طراح گرافیک شوید پس اگر این رویای شماست، منصرف نشوید!

آیا برندینگ و وجوه زیبایی‌شناسی هر آیتمی که روزانه می‌بینید رویتان تأثیر می‌گذارد؟ درک برندینگ برای طراحی گرافیک ضروری است پس اگر اشتباه‌های برندینگ را تشخیص می‌دهید و فکر می‌کنید که می‌توانید طرح بهتری ارائه دهید، احتمالاً در قلب خود یک طراح گرافیک هستید!

اگر می‌خواهید طراح گرافیک شوید، باید عاشق یاد گرفتن باشید و تحمل زیادی هم داشته باشید. کارهای اولیه شما احتمالاً بد خواهند بود. به جای اینکه از انتقاد منفی ناراحت شوید و از این حرفه پشیمان شوید، باید از اشتباهات یاد بگیرید و درک کنید که انتقاد منفی یک تجربه یادگیری است.

اگر هنوز مطمئن نیستید، با معلمان، والدین، همسر یا دوستان صحبت کنید و از آن‌ها بپرسید که آیا شما ویژگی‌های خاص و خلاق دارید. باور کنید که آن‌ها می‌دانند شما دنیا را نسبت به آدم‌های معمولی متفاوت می‌بینید! مردم خلاقیت دیگران را تشخیص می‌دهند مخصوصاً اگر خودشان خلاق نباشند! بااین‌حال اگر خلاقیت زیادی نشان نمی‌دهید، آماده باشید تا خبر بد هم دریافت کنید!

نتیجه‌گیری

طراحی گرافیک با استفاده از ایده‌های ساده تعادل، تضاد، تکرار، توازن و سلسله مراتب خلق می‌شود تا یک مسیر یا دلیل برای وجود به طرح بدهد. شکل‌ها، رنگ‌ها، تصاویر، الاستریشن‌ها و همه المنت‌های مرتبط، با این ایده‌ها ترکیب می‌شوند تا یک پیام را نشان دهند و سعی کنند افکار شمارا هدایت کنند.

به عبارت ساده، طراحی گرافیک یک هنر هدفمند است!

برچسب ها

افزودن دیدگاه

کلیک برای ثبت دیدگاه