مجله خبری هاست ایران » طراحی و توسعه » 6 نکته‌ مفید و کاربردی برای بازاریابی وب‌سایت

پربازدید‌ترین‌های ماه

بازاریابی سئو و بهینه سازی سایت طراحی و توسعه کسب و کار

6 نکته‌ مفید و کاربردی برای بازاریابی وب‌سایت

6 نکته‌ مفید و کاربردی برای بازاریابی وب‌سایت

مارکتینگ سایت یا بازاریابی وب سایت به مجموعه‌ای از تکنیک‌های بازاریابی گفته می‌شود که با هدف بالا بردن رتبه موتورهای جستجو، ترافیک و فروش یک وب‌سایت اجرا می‌شوند. بازاریابی وب‌سایت یک بخش اساسی از هر کسب‌وکار آنلاین است و دامنه گسترده‌ای دارد برای همین معمولاً برای تازه‌کارها خیلی سردرگم کننده و ترسناک است.

در این مقاله، قصد داریم تا ترس شما از بازاریابی وب‌سایت را از بین ببریم و ۶ نکته ساده، مفید و کاربردی معرفی کنیم تا بدون نیاز به دریافت مدرک بازاریابی به‌راحتی اجرا کنید.

نکته شماره ۱: هیچ نوع بازاریابی نمی‌تواند بد بودن یک وب‌سایت را جبران کند!

بازاریابی وب‌سایت در مورد تشویق مردم به بازدید از سایت شماست با این هدف که منجر به خرید محصولات یا خدمات شود.

اما اگر وب‌سایت شما آماده نیست، حتی اگر بازاریابی صدها مشتری بالقوه را به سایت سرازیر کند، احتمالاً قادر به فروش نخواهید بود!

اگر مردم نمی‌توانند آیتمی را که در جستجویش هستند در سایت پیدا کنند پس سایت ناوبری آسانی ندارد یا اگر به‌درستی کار نمی‌کند، مشتری‌ها به سایت دیگری سر می‌زنند تا خرید کنند.

چگونه می‌توانید چک کنید که وب‌سایت شما آماده است؟ یک راه ساده این است که از ۱۰ دوست خود درخواست کنید که یک کار خاص را در وب‌سایت انجام دهند و گزارش کنند که چقدر راحت کار را انجام دادند و اگر با مشکلی روبرو شدند. فقط اول به آن‌ها چیزی آموزش ندهید!

ضمناً ایده بدی نیست که Google Analytics را روی سایت نصب کنید تا کمک کند که رفتار بازدیدکنندگان روی سایت را بهتر درک کنید و صفحات مشکل‌دار را هم نشان دهد.

اگر بودجه کافی در اختیاردارید، بهتر است تست کاربر را هم در نظر بگیرید. این گزینه مانند راه اولی است که معرفی کردیم فقط به‌جای دوستان از غریبه‌ها می‌خواهید که تست را انجام دهند. تست کاربری بسیار مفید است اما می‌تواند گران تمام شود.

پس از انجام تست‌ها اگر متوجه شدید که وب‌سایت شما به طراحی مجدد احتیاج دارد، باید هر چه زودتر اقدام کنید.

نکته شماره ۲: مطمئن شوید که با مشتریان احتمالی ارتباط را حفظ می‌کنید

گاهی اوقات مردم وب‌سایت‌تان را بازدید می‌کنند اما آماده نیستند در همان لحظه خرید کنند؛ اما وقتی زمان خریدشان فرارسید شاید دوباره نتوانند سایت‌تان را پیدا کنند!

به همین دلیل باید قبل از سرمایه‌گذاری روی هر تکنیک بازاریابی دیگر، لیست بازاریابی ایمیلی را راه‌اندازی کنید.

اگر به مردم پیشنهاد دهید که در خبرنامه عضو شوند یا تخفیف‌های خاص را مستقیماً به اینباکس آن‌ها ارسال کنید، در این صورت مردم مجبور نیستند تا دوباره شما را جستجو کنند برای اینکه خود شما قادرید مستقیماً با آن‌ها تماس بگیرید.

برای ساخت یک خبرنامه ایمیلی مؤثر این مقاله را بخوانید. خبرنامه ایمیلی به‌راحتی تنظیم می‌شود و سایر تکنیک‌های بازاریابی وب‌سایت را کامل می‌کند.

نکته شماره ۳: زمان کافی صرف کنید تا مشتری‌های احتمالی را بشناسید

پس‌ازاینکه ایمیل مارکتینگ را راه‌اندازی کردید، هنوز باید کارهای دیگری انجام دهید تا برای جذب مردم به وب‌سایت خود آماده شوید.

اگر یک کسب‌وکار راه‌اندازی کرده‌اید، احتمالاً می‌دانید که مشتریان احتمالی شما چه کسانی هستند.

اما در بازاریابی وب‌سایت، هرچه بیشتر بدانید بهتر است!

باید مواردی مانند شغل، علایق، شبکه‌های اجتماعی استفاده شده، وب‌سایت‌های بازدیدی و عبارت‌های جستجو شده در گوگل برای پیدا کردن کسب‌وکارهای مشابه را در مورد مشتریان خود بدانید.

مشخص است که نمی‌توانید از هر مشتری احتمالی نظرسنجی کنید تا این اطلاعات را به دست آورید برای اینکه خیلی غیرکاربردی و وقت‌گیر است.

برای همین ایجاد یک پرسونای مشتری به شما کمک می‌کند. پرسونای مشتری اجازه می‌دهد تا مشتری‌های متفاوت را در نظر بگیرید و آن‌ها را گروه‌بندی کنید؛ مثلاً، اگر یک فروشگاه آنلاین ورزشی دارید، یک پرسونا ممکن است یک دونده تازه‌کار باشد و پرسونای بعدی یک دونده با تجربه است. این یک مثال ساده است اما نشان می‌دهد که باید رویکرد متفاوتی برای بازاریابی این دو گروه در پیش بگیرید.

نکته شماره ۴: بازاریابی پولی سریع‌ترین نتایج را ارائه می‌دهد

شما نباید ماه‌ها صرف بازاریابی وب‌سایت کنید تا نتیجه بگیرید برای همین ایده بدی نیست که در همان ابتدا روی خرید خدمات بازاریابی سرمایه‌گذاری کنید.

چه گزینه‌هایی دارید؟ بزرگ‌ترین و شناخته‌شده‌ترین گزینه Google Adwords است که همان خدماتی است که کسب‌وکارها استفاده می‌کنند تا در بالای نتایج جستجو ظاهر شوند.

قبل از اینکه ادوردز را شروع کنید، مهم است تصمیم بگیرید که از کدام کلمات کلیدی استفاده کنید. انتخاب کلمات بر اساس تحقیق در مورد مشتری‌ها و عبارات جستجو شده توسط آن‌ها تعیین می‌شود. سپس باید محاسبه کنید که این کلمات چه مقدار برای شما هزینه دارند تا زمانی که مشتریان احتمالی را جذب کنید.

ادوردز خوب است اگر بتوانید تعادل بین مبلغ پرداخت شده و فروش ایجاد شده را برقرار کنید اما اشتباه در این بازی، بسیار گران‌قیمت است!

گزینه‌های دیگر برای تبلیغات پولی شامل موتور جستجوی Bing و شبکه‌های اجتماعی محبوب مانند فیس‌بوک، اینستاگرام، توییتر و پینترست است.

به خاطر داشته باشید که مجبور نیستید که بازاریابی پولی را خودتان انجام دهید و همیشه می‌توانید از یک آژانس تبلیغاتی استفاده کنید تا این کارها را برای شما انجام دهد.

نکته شماره ۵: بهینه‌سازی موتورهای جستجو یک سرمایه‌گذاری بلندمدت است که ارزش زیادی دارد

سئو یک راه‌حل فوری نیست و رایگان هم نیست برای اینکه باید زمان زیاد و پول کافی صرف کنید؛ اما اگر به‌خوبی انجام شود در بلندمدت یک جریان مستمر از مشتریان احتمالی ایجاد می‌کند که منجر به فروش می‌شوند.

و درست مانند ادوردز، اجزای سازنده سئو، کلمات کلیدی هستند با این تفاوت که به‌جای خرید کلمات کلیدی تبلیغ-محور، صفحاتی ایجاد می‌کنید که در مورد آن کلمات کلیدی صحبت کنند!

حتماً می‌پرسید چه نوع صفحاتی؟ صفحه می‌تواند یک پست بلاگ/مجله باشد مانند همین صفحه‌ای که در حال خواندنش هستید (حدس بزنید در این مقاله در مورد کدام کلمات کلیدی صحبت می‌کنیم!) یا یک صفحه محصول و حتی یک صفحه برای تولید لید باشد!

مهم این است که این صفحات به موضوع جستجوی مردمی ارتباط داشته باشد که از آن کلمات کلیدی استفاده می‌کنند.

جنبه مهم دیگر سئو لینک‌ها هستند. می‌توانید با خلق محتوای مفید و جالب که موردعلاقه مردم است و توسط خوانندگان روی سایت خودشان منشن می‌شود، لینک بگیرید.

سئو موضوع گسترده‌ای است و در این مقاله فقط اشاره‌ای به آن می‌کنیم.

نکته شماره ۶: کسب‌وکارهای محلی به سئوی محلی احتیاج دارند

اگر کسب‌وکاری دارید که دفاتر حضوری دارد یا در یک مکان مشخص فعالیت دارد باید سئوی محلی را یاد بگیرید.

چرا؟ برای اینکه سئوی محلی راهی است تا کسب‌وکار خود را در نتایج Google Map به جستجوگران نمایش دهید تا واقعاً مشتریان را به درب کسب‌وکار شما هدایت کند!

نقطه شروع سئو، تنظیم یک صفحه در Google my business است.

همان‌طور که حدس می‌زنید سئوی محلی هم به اینجا ختم نمی‌شود اما می‌توانید در مقاله ۵ راه برای بهبود سئوی محلی، در این خصوص بیشتر یاد بگیرید.

خلاصه

بازاریابی وب‌سایت نقش اساسی در موفقیت کسب‌وکار آنلاین شما دارد پس ارزش دارد که به‌اندازه کافی زمان و پول صرف کنید تا وب‌سایت خود را به رتبه بالاتر در نتایج جستجو ببرید تا ترافیک بیشتر و فروش بالاتری به دست آورید.

امیدواریم که این مقاله شما را در مسیر موفقیت در بازاریابی وب‌سایت قرار داده باشد.

منبع godaddy.com

۱ دیدگاه

کلیک برای ثبت دیدگاه