مجله خبری هاست ایران » طراحی و توسعه » روند طراحی وب سایت در گذر زمان: web design museum
طراحی و توسعه طراحی وب نقد و بررسی

روند طراحی وب سایت در گذر زمان: web design museum

روند طراحی وب سایت در گذر زمان: web design museum

کمتر کسی نسل اول وب را به خاطر دارد. با نگاهی به اواخر سال‌های ۱۹۹۰ و اوایل ۲۰۰۰ میلادی درمیابیم که مردم فقط به اینترنت وصل می‌شدند اما از دنیای وب استفاده نمی‌کردند.

اما امروزه، برای بسیاری از افراد دنیای بدون اینترنت قابل‌تصور نیست. به دلیل افزایش مراجعه‌کنندگان، طراحی وب سایت پیشرفت‌های بسیاری را به خود دیده است.

Web Design Museum آرشیو کاملی از تصاویر سایت‌ها در سال‌های ۱۹۹۵-۲۰۰۵ تا به امروز را به نمایش گذاشته است. این سال‌ها نخستین دههٔ کاربرد وب بود. به‌عنوان سرگرمی، دیدن طرح‌های پرطرفدار قدیمی لذت‌بخش است.

موزه طراحی سایت

برای جستجو در این موزه راه‌های مختلفی وجود دارد.

می‌توانید بر اساس نام سایت‌ها جستجو کنید. با این روش می‌توانید سایت‌های موردعلاقهٔ خود، مانند گوگل، یاهو و … را بیابید و تغییرات ظاهری آن‌ها در سال‌های مختلف را مشاهده کنید.


مقاله مرتبط: چرا برخی از زشت ترین سایت ها، هنوز هم پر بازدید هستند؟


همچنین می‌توانید جدول زمانی مربوط به هر سایت را مشاهده کنید. در این جدول زمانی، مجموعهٔ کامل مربوط به هر سایت نشان داده‌شده است.

با این روش، می‌توانید طراحی سایت‌ها در سال‌های مختلف را کاوش کنید. البته تأسیس همهٔ شرکت‌ها در دههٔ ۹۰ میلادی نیست؛ مثلاً Coca-Cola در این‌گونه موارد صفحهٔ قرمزی نشان می‌دهد.

Web Design Museum مجموعهٔ تصاویر بیش از ۸۰۰ سایت را گردآوری کرده که مربوط به اواسط دههٔ ۹۰ میلادی تا به امروز است.


مقاله مرتبط: میانگین عمر وب‌سایت‌ها چقدر است؟


این سایت، بسیار شبیه Wayback Machine عمل می‌کند؛ با این تفاوت که به‌جای آرشیو کامل صفحات، فقط تصاویر سایت‌ها را نشان می‌دهد. همچنین از طریق Web Design Museum می‌توانید به کدهای CSS سایت‌ها نیز دسترسی داشته باشید؛ قابلیتی که در Wayback Machine وجود ندارد.

روند طراحی سایت در گذشته

این سایت، مسلماً شمارا به یک طراح حرفه‌ای تبدیل نمی‌کند؛ یا با استفاده از آن نمی‌توانید سریع‌تر و بهتر طراحی کنید. اما با ایده‌های قدیمی‌تر آشنا می‌شوید و می‌فهمید دنیای وب چه تغییراتی داشته است.

برای کسب اطلاعات بیشتر، می‌توانید به صفحهٔ about این سایت مراجعه کنید.

اگر تصاویری از سایت‌های قدیمی دارید، می‌توانید در اختیار آن‌ها قرار دهید تا در موزهٔ طراحی وب برای نسل‌های بعد به یادگار باقی بماند.

افزودن دیدگاه

کلیک برای ثبت دیدگاه