مجله خبری هاست ایران » کسب و کار » 7 راه مدیریت مدرن برای افزایش موفقیت تیم
کسب و کار مدیریت و برنامه ریزی

7 راه مدیریت مدرن برای افزایش موفقیت تیم

مدیریت مدرن

در جامعه امروزی رهبری و مدیریت سلطه گرانه بر سر نیروهای کاری، راه به‌جایی نمی‌برد. اگر به فکر رونق و پیشرفت کسب‌وکار خود هستید باید ابتدا شیوه مناسب مدیریت را بکار ببرید. مجموعه تحت نظر خود را به‌گونه‌ای مدیریت کنید که نه‌تنها شما، بلکه کل اعضای تیم دلسوزانه در راستای رسیدن به موفقیت مجموعه گام بردارد. فروتنی و پایین آمدن از جایگاه صرفاً دستور دهی یکی از اصول مدیریت مدرن به‌حساب می‌آید که در ادامه به آن می‌پردازیم.

 ما همیشه از مدیران موفق و صاحبان شرکت‌های سطح بالا تصور ایده‌آلی از مدیریت داریم. همیشه آن‌ها را افرادی قوی، پرجذبه، پرذوق و شوق و رؤیایی می‌بینیم.
یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که اغلب در مدیران بزرگ از آن چشم‌پوشی می‌کنیم تواضع و فروتنی آن‌هاست.

برای اینکه مدیر بهتری باشید، بیشتر از صدای بلند باید قدرت تشویق کارمندان، تحرک و اعتمادبه‌نفس را در خود بالا ببرید. این نوع از مدیریت که مدیریت بالا- پایین شناخته می شود، به این صورت است که کار بین مدیران و اعضای تیم تقسیم می شود. مدیرانی که از هوای نفس خود گذشته و فروتنی را پیشه کار خودکرده‌اند از روش‌های زیر برای تولید باکیفیت بالاتر و عملکرد بهتر استفاده کرده‌اند.

۱- قوانین کلی

تشویق مدیران

مدیران فروتن، هیچ نیاز و تمایلی ندارد که خود را بالاتر از کارمندان و اعضای گروهش بداند. آن‌ها برای مدیریت خود از رویکرد تساوی خواهی برخوردار هستند.

آن‌ها ازهر نظری استقبال می‌کنند و گوش‌هایشان برای شنیدن افکار و ایده‌ها و عقاید دیگران باز است. به جای اینکه به دنبال تعریف دیگران باشند، بیشتر علاقه‌مندند ببینند دیگران چگونه می‌توانند به آن‌ها در بهبود فرهنگ کلی موفقیت کمک کنند. این نوع از مدیران مؤثر و کارا هستند زیرا به‌صورت مستقیم و به‌جا از جملاتی ارزشمند استفاده و در جهت منافع تیم خود تصمیم‌گیری می‌کنند. برای آن‌ها روشن است که یک شخص (مخصوصا خودش) همه پاسخ‌ها را درهمه موارد نمی‌داند. کارمندان برای مدیرانی که ارزش کارشان را بدانند و نظرات و عقایدشان را سرکوب نکنند، دلسوزانه و سخت کار می‌کنند. این نوع مدیران، برای هزینه کردن مشکلی ندارند اما در هنگام سنجش عملکرد اعضای تیم‌شان قاطع بوده و درصورتی‌که مسئولیت‌پذیری کافی را دریکی از اعضای تیم نبینند قطعاً برخورد خواهند داشت.

۲- محورهای دیگر

مدیریت مدرن

تلاش مدیران برای بهبود رفاه اعضای تیم تأثیر مستقیمی بر روی بهبود عملکرد کارمندان دارد. همچنین اعضای گروه به‌خوبی این تلاش را از سوی مدیر خود حس کرده و با دلسوزی کار می‌کنند. رهبر در میان تیم دیده می شود و همراه با آنها فعالیت دارد، اما هیچ‌گاه به این معنا نخواهد بود که مدیر بچگانه رفتار می‌کند و یا مدیر کوچک است.


مقاله مرتبط: مدیریت نسل ها در محل کار


هیچ‌کس تنهایی به مبارزه نمی‌رود، رضایت تک‌تک اعضای گروهتان به معنی موفقیت کسب‌وکار شماست. مدیران بی‌ادعا ازنظرهای مثبت به‌عنوان یک نیروی محرکه استفاده می‌کنند. آن‌ها می‌دانند که برای تولید باکیفیت، نمی‌توانند با تحقیر و ضرب و شتم رفتار کنند. به‌عنوان یک اصل ثابت‌شده است که کارمندان زمانی بهره‌وری بالاتری دارند که مدیرشان به‌طور مداوم آن‌ها را همراهی کند.

۳- مسئولیت

تعامل تیم

یکی از رازهای کلیدی مدیریت مدرن، پذیرش اشتباهات است.

اگر شما به‌عنوان مدیر نتوانید خشم خود را کنترل کرده و اعضای گروه خود را بابت هر اشتباهی شدیداً مورد بازخواست قرار دهید، برای اعضای تیم بسیار سخت خواهد بود که به اشتباهات خود اعتراف کنند. این سرکوبگری دلیلی است که باعث می‌شود اعضای تیم احساس ترس کرده و تا جایی که امکان دارد اشتباهاتشان را مخفی کنند. به‌عنوان انسان همه ما اشتباه می‌کنیم، اما هنگامی‌که اشتباهاتمان از سوی مدیر پذیرفته نشود چطور در جهت رفع آن برآییم. اعضای تیم باید به مدیر خود اعتماد داشته و به‌عنوان کسی که درک بالاتری از مسائل دارد اشتباهاتشان در جهت جبران با وی در میان گذاشته و بازخورد مثبتی دریافت کنند. مدیر موفق با حمایت و روی خوش‌نشان دادن به کارمندانش، این احساس اطمینان را در محیط کاری به ­وجود می آورد که نهایتاً منجر به حل مشکل شده و تأثیر مثبتی در پیشبرد موفقیت نهایی کار دارد.

۴- آرامش

آرامش در محیط کار

فروتنی آرامش را به همراه می‌آورد. رهبران مؤثر بجای مبارزه برای کنترل اوضاع می‌توانند شرایط غیرقابل‌پیش‌بینی را بپذیرند. آن‌ها قبول دارند که همه‌چیز به‌طور کامل قابل پیش‌بینی نیست. در مدیریت مدرن، مدیر تا مشخص شدن فاکتورهای نامعتبر آرامش خود را حفظ می‌کند. بسیاری از مدیران سعی می‌کنند همه‌چیز را تحت کنترل داشته باشند، اما باید قبول داشت که همه‌چیز از قبل قابل‌شناسایی نیست. مدیر برای کنترل بهتر اوضاع باید آرامش خود را حفظ کرده و صبر کند تا در زمان مناسب وارد عمل شده و اقدام به حل مشکلات کند همچنین که بسیاری از مسائل طی زمان کافی حل خواهند شد. بهترین مدیران کسانی هستند که به مسائل زمان کافی می‌دهند تا سر جای خود قرار بگیرند بجای اینکه به‌اجبار موضوعی را درزمانی نامناسب حل کنند. اینکه بدانیم بهترین جواب برای مسائلمان همیشه در دسترس نبوده و باید اطلاعات بیشتری به دست آورده تا بتوانیم به راه‌حل درست برسیم بسیار ارزشمند است.

۵- رشد شخصی

رشد شخصی در محیط کار

فروتنی بهترین پیشرفت در رشد شخصی است، اما همین فروتنی و تواضع برای هرکسی به‌راحتی به دست نمی‌آید. اکثریت مدیران موفق هرروز درگیر روزنامه و مجلات هستند تا بتوانند بر روی مدیریتشان تمرکز کنند. آن‌ها مدام در حال بررسی این هستند که در چه قسمت‌هایی از کار خود موفق بوده و چه قسمت‌هایی نیاز به پیشرفت دارد.

با مستندسازی آنچه که آنها در تعاملاتشان انجام میدهند و چگونه میتوانند ارتباط برقرار کنند، بهتر است چشم انداز خود را در جایی که نیاز به بهبودی دارند، افزایش دهد. به‌وسیله مستندسازی، کارهایی را که در آن موفق عمل کرده‌اند را موردبررسی قرار داده و باعث بهبود هرچه بیشتر دیگر قسمت‌های ضعیف‌تر کار شوند.

این مدیران موفق همیشه اعضای تیم‌شان را تشویق می‌کنند تا به خوداندیشی پرداخته و بتوانند به خودسازی کامل برسند. به‌طوری‌که ظرفیت خود را برای رسیدن به موفقیت افزایش دهند.

۶- ارزش و استقلال

تنفیض اختیار

رهبری و حس سلطه‌گری بیش‌ازحد باعث می‌شود که روحیه، اشتیاق و کیفیت عملکرد اعضای تیم از بین برود.

رهبران فروتن منافع خود را در استخدام افراد خوب، آموزش آنها میبینند.با این کار به فرد امکان می‌دهند که با آزادی و استقلال کافی به انجام شغلش بپردازد.
رهبران متواضع به‌راحتی می‌پذیرند که تنها خودشان فرد مناسب برای انجام تمام کارها نیستند و از بین کسانی که استخدام کرده‌اند هم هستند افرادی که با تکیه‌بر استقلال خود می‌توانند راهکارهای مؤثرتری برای انجام کارها ارائه دهند و به این افراد مسئولیت کامل را داده تا تغییرات جدید اعمال کنند. اگر چنین روحیه‌ای در کل کار تیمی رواج پیدا کند دیگر اعضای تیم هم تشویق می‌شوند تا به فکر راهکارهای بهتری برای انجام کارهایشان باشند و این روحیه به‌صورت یک واگیر مثبت در کل تیم رواج پیدا می‌کند که باعث پیوستگی تیم نیز است.

وقتی این آزادی به افراد تیم داده می‌شود، به‌خوبی از مهارت‌هایشان برای پیشبرد هرچه بهتر شغل خود استفاده کرده و احساس ارزش می‌کنند و همه این‌ها زمینه موفقیت کار تیمی را فراهم خواهد کرد

۷- خوش‌بینی

خوش بینی در مدیریت

خوش‌بینی، برای اعضای تیم به‌عنوان نیروی محرکه‌ای بسیار قدرتمند است که افراد را بر آن می‌دارد تا از حداکثر توان خود برای رسیدن به موفقیت نهایی استفاده کنند. رهبران مدرن عمق خودآگاهی‌شان را به همراه آگاهی‌ایی که از هرکدام از اعضای گروه خود داشته نشان می‌دهند. آن‌ها از این بینش استفاده می‌کنند تا هرکدام از اعضای تیم را بر اساس نیازهای خاص خود و شناختی که از فرد دارند در جای درست قرار دهند. خوش‌بینی باعث می‌شود تا اعضای تیم انگیزه کافی برای اینکه خود را به استاندارها برسانند داشته باشند. همچنین عملکرد بهتری خواهند داشت و این روحیه مثبت را در  محیط کار نشر می‌دهند.

رهبران بدبین، تفکرات منفی را قطره‌چکانی به همه اعضای تیم منقل می‌کنند. روحیه اعضای تیم از دست خواهد رفت و تنش و درگیری شدت می‌یابد.

برای اینکه کسب‌وکارتان برای همیشه پایدار بماند باید سعی کنید در همه زمان‌ها روحیه خود را حفظ کنید.

 

افزودن دیدگاه

کلیک برای ثبت دیدگاه