مجله خبری هاست ایران » شبکه » آموزش گام‌به‌گام ارتقا هاست به 7 PHP
شبکه میزبانی وب وردپرس

آموزش گام‌به‌گام ارتقا هاست به 7 PHP

آموزش گام‌به‌گام ارتقا هاست به PHP 7

PHP 7 باعث بهبود چشمگیری در عملکرد این نرم‌افزار شده است. اگر هنوز وب سرور شما از نسخهٔ قبلی استفاده می‌کند، باعث جلوگیری از عملکرد خیلی خوب و بهینهٔ سایت خود شده‌اید. برای ارتقاهاست به PHP 7 فقط یک مسئله وجود دارد؛ باید بااحتیاط کامل و رعایت نکات فنی این کار را انجام دهید.

باوجوداین، ارتقاءهاست سایت به آخرین ورژن از php اقدام کاملاً درستی است و مزایای زیادی برای شما خواهد داشت. برای جلوگیری از به‌هم‌ریختگی سایت، نیاز است این کار را اصولی و با ایمنی کامل انجام دهید. با این شرایط کار سختی نخواهید داشت و بعد از ارتقا، به بازسازی سایت خود نیازی ندارید.

در این مقاله، ابتدا از ویژگی‌های php 7 و مزایای استفاده از این نسخه صحبت می‌شود. سپس به‌صورت گام‌به‌گام ارتقاءهاست وردپرس به PHP 7 توضیح داده خواهد شد.

فواید php 7 برای سایت شما چیست؟

بسیاری از افراد از آخرین نسخهٔ نرم‌افزارهای خود استفاده نمی‌کنند. دلایل بسیاری وجود دارد. بعضی از آن‌ها از وجود نسخه‌های جدیدتر اطلاعی ندارند. برخی دیگر نمی‌دانند چه تغییرات خوبی در نسخهٔ جدیدتر اعمال‌شده است. همین دلایل برای افرادی که از php 7 استفاده نمی‌کنند نیز صادق است؛ و از مزایای آن محروم‌اند.


مقاله مرتبط: آنچه که درباره پی اچ پی ٧ باید بدانید


Php 7 پیشرفت‌های قابل‌توجهی برای کاربران داشته است. ازجملهٔ این مزایا:

 • حدود ۵۰ درصد عملکرد آن بهبودیافته است. این میزان از پیشرفت، ارزش ارتقا به Php 7 دارد.
 • از ویندوزهای ۶۴ بیتی پشتیبانی می‌کند. بسیاری از شرکت‌ها، از سیستم‌عامل لینوکس برای سرورهای خود استفاده می‌کنند. پس اگر به ویندوز علاقه دارید، باید بابت پشتیبانی از ویندوزهای ۶۴ بیتی خوشحال باشید.

به‌علاوه، php 7 به‌عنوان نسخهٔ رسمی این نرم‌افزار برای وردپرس معرفی‌شده است.

شاید دلواپس سایتتان باشید که نصب php 7 باعث از دست رفتن سایت شما شود، که در این صورت ما به شما کمک خواهیم کرد. اگرچه همیشه ارتقا نرم‌افزارها باکمی ریسک همراه است، اما همیشه راه‌های مطمئنی برای انجام ایمن این فرآیند وجود دارد.

آموزش گام‌به‌گام ارتقاهاست وردپرس به PHP 7

قبل از آغاز به کار، کمی در مورد فرآیند ارتقا توضیح می‌دهیم. اگر اجازهٔ دسترسی کامل به سرور خود دارید، می‌توانید عملیات ارتقاءِ وردپرس به php 7 را با استفاده از خط فرمان (command line) انجام دهید. در غیر این صورت اگر از «هاست اشتراکی» یا «هاست مدیریت‌شده» استفاده می‌کنید، نیاز است از شرکت ارائه‌دهندهٔ هاست خود بخواهید تا سایت شمارا به‌صورت دستی ارتقا دهند.


مقاله مرتبط: پشتیبانی Plesk از نسخه ٧.١.١ PHP


در هر دو مورد، فرآیند اصلی مشخص و ساده است. مسئله این است که اگر اقدامات پیشگیرانه را جدی نگیرید، شاید در بعضی قسمت‌های سایت با php 7 ناسازگاری و درنتیجه به‌هم‌ریختگی‌هایی به وجود آید. به همین دلیل رویکردی را طی می‌کنیم که ریسک کار را به حداقل برسانیم.

گام اول: از سایت خود پشتیبان (Backup) بگیرید

پشتیبان گیری از سایت اقدامی عادی است که خیلی‌ها انجام می‌دهند. تا حد امکان از سایت خود با آخرین تغییرات نسخهٔ پشتیبان تهیه کنید.


مقاله مرتبط: چگونه از وب‌سایتمان بکاپ بگیریم؟


با پشتیبان گیری از سایت خود، درواقع از آن کپی گرفته‌اید. کپی سایت را با استفاده از php 7 اجرا می‌کنید تا بدانید آیا به‌خوبی کار می‌کند و هیچ عیب و نقصی در آن وجود دارد یا نه. اگر افزونه‌ای به‌درستی عمل نکرد، مثلاً می‌دانید که قبل از ارتقا سایت اصلی به php 7، باید به فکر جایگزینی برای آن افزونه باشید.

برای انجام گام اول، می توانید از افزونه UpdraftPlus استفاده کنید. این افزونه یکی از ساده‌ترین افزونه‌ها برای تهیهٔ نسخهٔ پشتیبان است. افزونه را نصب و بعد فعال کنید. سپس به قسمت «تنظیمات» و بعدازآن به تب «UpdraftPlus Backups» بروید:

بکاپ گیری از سایت

پس از ورود، بر روی «Backup Now» کلیک کنید. و هر دو مربع را تیک بزنید تا از پایگاه داده (database) و فایل‌های سایت شما پشتیبان‌گیری شود:

بکاپ گیری از وردپرس

چند دقیقه منتظر باشید تا از سایت شما پشتیبان‌گیری شود (با توجه به حجم سایت شما، ممکن است کمی زمان بیشتری منتظر بمانید.) بعد از اتمام پشتیبان‌گیری، فایل پشتیبان سایت خود را در تب «Existing Backups» مشاهده خواهید کرد:

بکاپ گیری از هاست

حال باید بر روی چهار گزینه به ترتیب کلیک کنید، که عبارت‌اند از «Database»، «Plugins»، «Themes» و «Uploads». با این کار، یک کپی از فایل‌های مربوط به هرکدام را بر روی کامپیوتر خود دانلود می‌کنید:

پشتیبان گیری از سایت

پس از اتمام گام اول، شما چهار فایل دارید که شامل همهٔ اطلاعات وب‌سایت شما است.

اکنون می‌توانید گام دوم را انجام دهید.

گام دوم: به‌صورت آزمایشی سایت خود را راه‌اندازی کنید

Staging Copy روشی است که تمام اطلاعات وب‌سایت آمادهٔ خود را موقتاً در جایی بارگذاری می‌کنید و آن را مورد ارزیابی کامل قرار می‌دهید. راه‌های گوناگونی برای راه‌اندازی Staging Copy برای سایت شما وجود دارد. در اینجا Staging Copy را به‌صورت local بر روی کامپیوتر خود اجرا کنید. برای این کار می توانید از Flywheel استفاده کنید. کار کردن با Flywheel آسان است و نیازی به ثبت‌نام و عضویت ندارد. کافی است به سایت آن مراجعه و فرمی کوتاه را تکمیل کنید تا بتوانید این ابزار را دانلود کنید.


مقاله مرتبط: راه‌اندازی وب‌سایت با ورد پرس – قسمت١


بعد از نصب محیط Local از طریق Flywheel، می‌توانید سایت خود را بر روی کامپیوترتان نصب و راه‌اندازی کنید. از گوشهٔ چپ-پایین بر روی علامت «به‌علاوه» کلیک کنید تا بتوانید سایت خود را به محیط Local اضافه کنید.

ساخت نمونه اولیه سایت

بعد از اضافه شدن سایت، برای سایت آزمایشی خود نامی انتخاب کنید. در مرحلهٔ انتخاب محیط سایت، بر روی گزینهٔ «Custom» کلیک کنید:

کپی گرفتن از سایت

اکنون، نسخهٔ PHP را از ۵ به ۷ تغییر دهید. بعد از انتخاب صحیح نسخهٔ درست php، برای سایت خود «نام کاربری» و «رمز» تعیین کنید. سپس منتظر بمانید تا عملیات راه‌اندازی سایت انجام شود.

وقتی‌که سایت شما آماده شد، نام آن را در قسمت Local صفحهٔ اصلی Flywheel مشاهده خواهید کرد. با کلیک بر روی «Admin» به داشبورد سایت خود هدایت می‌شوید:

پشتیبان گیری از سایت

در اولین اقدام، لازم است تا افزونهٔ UpdraftPlus را نصب و بر روی سایت آزمایشی خود اجرا کنید. به منوی «تنظیمات» و بعد تب بروید و «UpdraftPlus Backups» را انتخاب کنید. در صفحهٔ جدید، بر روی گزینهٔ «Upload backup files» کلیک کنید:

بکاپ و ساخت نمونه اولیه سایت

چهار فایل مربوط به سایت اصلی را که قبلاً دانلود کردید، در این قسمت آپلود کنید. بعد از اتمام آپلود، فایل نسخهٔ پشتیبان را مشاهده می‌کنید. گزینهٔ «Restore» در کنار آن قرار دارد که باید بر روی آن کلیک کنید. گام دوم نیز تمام شد.

گام سوم: سایت آزمایشی را مورد ارزیابی قرار دهید

آنچه تاکنون انجام داده‌اید، راه‌اندازی کپی سایت اصلی به‌صورت آزمایشی است. تنها تفاوت این است که سایت کپی بر روی php 7 اجراشده است.

در این مرحله باید خطاهای احتمالی موجود در سایت آزمایشی را تشخیص دهید. این‌که چه عیب و نقصی را بیابید، کاملاً به خود شما بستگی دارد. بااین‌حال، پیشنهاد می‌کنیم چنین اقداماتی را حتماً انجام دهید:

 1. هر صفحه از سایت را بازبینی کنید. از اجرای صحیح تمام اجزای سایت اطمینان حاصل کنید.
 2. هرکدام از افزونه‌ها و عملکردشان را بررسی کنید.
 3. همهٔ قابلیت‌ها و ویژگی‌های قالب سایت خود را بررسی کنید و مطمئن شوید که به‌درستی کار می‌کنند.

کمی زمان می‌برد تا سایت خود را دقیق بررسی کنید. شاید قالب سایت یا برخی افزونه‌ها به‌درستی کار نکنند؛ بهتر است معایب و نواقص آن‌ها را رفع کنید یا جایگزینی برایشان بیابید. چون مزایای php 7 ارزش صرف کمی وقت و هزینه را دارد.

گام چهارم: ارتقا سایت اصلی به php 7

اگر هیچ‌گونه خطایی در سایت آزمایشی خود وجود نداشت (یا در صورت وجود، آن خطاها را برطرف کردید)، می‌توانید سایت اصلی را نیز به php 7 ارتقا دهید. همان‌طور که قبلاً نیز گفتیم، انجام این فرایند آسان است. با توجه به نوع‌هاست خود، دو راه وجود دارد:

 1. اگر از «سرور مجازی اختصاصی» (VPS) استفاده می‌کنید، یا اجازهٔ دسترسی کامل به هاست خود دارید، می‌توانید از طریق خط فرمان (command line) اقدام کنید.
 2. اگر اجازهٔ دسترسی کامل به سایت خود ندارید، باید از شرکت ارائه‌دهندهٔ هاست خود بخواهید تا این کار را برای شما انجام بدهند.

بعد از ارتقا، مجدداً سایت خود را بررسی کنید و از کارکرد صحیح آن مطمئن شوید.

اکنون می‌توانید از قابلیت‌های جدید php 7 لذت ببرید.

حرف آخر

مدتی است که از معرفی php 7 می‌گذرد، اما هنوز کاملاً با سایت های قدیمی سازگار نیست. عملکرد نسخهٔ جدید php به طرز چشمگیری بهبود پیداکرده است؛ و شرکت‌های مشهور ارائه‌دهندهٔ هاست امکان ارتقا به php 7 را برای کاربرانشان فراهم کرده‌اند. اگر هاست شما این قابلیت را ندارد، شاید تعویض‌هاست گزینهٔ خوبی باشد.

درنهایت، خیلی سریع نحوهٔ ارتقاءِ ایمن‌هاست وردپرس به php 7 را ذکر می‌کنیم:

 1. از سایت خود نسخهٔ پشتیبان (Backup) بگیرید.
 2. بر روی کامپیوتر خود، به‌صورت آزمایشی سایتتان را راه‌اندازی کنید.
 3. سایت آزمایشی را بررسی و معایب و نواقص آن را رفع کنید.
 4. سایت اصلی خود را به php 7 ارتقا دهید؛ و مجدداً آن را بررسی کنید.

درصورتی‌که با نحوهٔ ارتقا سایت خود به php 7 سؤالی دارید، با واحد پشتیبانی هاست و دامنه هاست ایران  به شماره ۰۲۱۲۸۳۱۲ و ایمیل Support@Hostiran.com تماس بگیرید.

 

۲ دیدگاه

کلیک برای ثبت دیدگاه

 • سلام
  من طبق توصیه شما این افونه را اپلود کردم در هاستم و کل سایت بهم ریخن بطوری که دیگه وارد وردپرسم هم نمیشود و سایتم راهم باز نمیکند چکارکنم؟
  منظورم افزونه UPDRAFTPLUSاست

  • همانطور که در متن نیز نوشته شده است قبل از هرگونه اقدام باید از سایت خود بکاپ بگیرید.
   ابتدا باید بکاپ را با استفاده از php ٧ اجرا ‌کنید تا بدانید آیا به‌خوبی کار می‌کند یا خیر. اگر افزونه‌ای به‌درستی عمل نکرد، قبل از ارتقا سایت اصلی به php ٧، باید به فکر جایگزینی برای آن افزونه باشید.