9 نوع از تولید محتوا که ترافیک وب‌سایت شما را افزایش خواهند داد
9 نوع از تولید محتوا که ترافیک وب‌سایت شما را افزایش خواهند داد

مقالات بلاگ بهترین راه برای افزایش ترافیک وب‌سایت هستند. در واقع گوگل محتوای جذاب را مقیاس رتبه‌بندی وب‌سایت‌ها اعلام می‌کند و هرروز بیشتر تأکید می‌کند که محتوای مفید و مرتبط برای بازدیدکنندگان تولید کنید تا در رتبه اول نتایج جستجو قرار بگیرید!

اما همه محتواها با هم مساوی نیستند! در واقع، شما متوجه خواهید شد که برخی از انواع مقالات در ایجاد ترافیک، نتیجه بهتری دارند؛ اما چه نوع محتوایی باید خلق کنید تا ترافیک وب‌سایت خود را افزایش دهید؟

جواب این سؤال واقعاً به مخاطب شما بستگی دارد و به مطلبی که شما سعی دارید بیان کنید.

نوع مقاله چگونه می‌تواند در سئو سایت تفاوت ایجاد کند؟

هر نوعی از محتوا در روی اینترنت با کاربران خاصی ارتباط برقرار می‌کند. درحالی‌که یک شخص ممکن است در جستجوی مقالات آموزشی باشد، شخص دیگری ممکن است فقط بخواهد که یک بلاگ شخصی در مورد زندگی روزمره یک بلاگر را بخواند.

بااین‌حال، مقالاتی هستند که تأثیر گسترده‌ای بر روی تعداد بازدیدکنندگانی که وب‌سایت شما در هرماه کسب می‌کند، می‌گذارند و مقالات دیگری هم هستند که بیشتر مناسب صنایع خاص یا اهداف عمومی هستند.


مقاله مرتبط: تبدیل ترافیک ارگانیک وب‌سایت به مشتریان واقعی


برای نمونه، اضافه کردن یک مقاله خودآموز که با کلمه «چگونه» شروع می‌شود، در مورد نحوه استفاده از محصولی که شما می‌فروشید، یک محتوای خوب است تا توجه جستجوگران و بازدیدکنندگان را جلب کنید.

فقط اطمینان حاصل کنید که هر محتوایی که تولید می‌کنید به کسب‌وکار شما و موضوع وب‌سایت شما مرتبط است!

کلید اصلی موفقیت محتوا، شناخت از مخاطب خود است

در این مقاله، چند نمونه از انواع متفاوت مقالات بلاگ را نشان خواهیم داد که بیشترین تأثیر را دارند. درحالی‌که برخی از این اطلاعات توسط داده پشتیبانی می‌شوند، اما درنهایت، نتیجه به مخاطب هدف شما بستگی دارند.

شاید بازدیدکنندگان شما لیست‌ها را دوست ندارند؟ و احتمالاً اکثریت مردم به مقالات آموزشی اهمیت نمی‌دهند!

قبل از اینکه شروع به نوشتن مقاله کنید، باید از خود سؤال کنید: این مقاله برای چه کسانی سودمند است؟ و چگونه به آن‌ها کمک خواهد کرد؟

برای اینکه بیشترین منفعت را از این متدها داشته باشید، باید بازار هدف خود را بشناسید. در این مقاله به شما نشان می‌دهیم که چگونه این کار را انجام دهید.

بعد از همه این‌ها، چه نوع از محتوا باید تولید محتوا انجام دهید تا واقعاً ترافیک وب‌سایت خود را افزایش دید؟

۱- لیست‌های شماره‌گذاری ‌شده در محتوا

استفاده از اعداد و لیست در محتوا

لیست‌های شماره‌گذاری‌ شده نمونه‌های خیلی خوبی از انواع محتوای جذاب هستند. به‌هرحال، دلیل اینکه شما در حال خواندن این مقاله هستید، به خاطر عنوان آن است که اشاره به یک لیست شماره‌گذاری ‌شده دارد؟!

یک نمونه خوب دیگر، وب‌سایت Buzzfeed است که موفقیت خوبی در شماره گذری محتوا دارد. بازفید یک وب‌سایت با ترافیک بالاست به دلیل اینکه لیست‌ها را با عناوین جالب ترکیب می‌کند که به‌اندازه کافی جذاب هستند تا علاقه یک خواننده را جلب کنند.


مقاله مرتبط: رو‌ش‌های برنامه‌ریزی تولید محتوای وب‌سایت


لیست‌ها نتیجه‌بخش هستند برای اینکه جوابگوی احساسات غریزی بازدیدکنندگان هستند. لیست‌ها هنگام ارائه اطلاعات روان‌تر به نظر می‌آیند که باعث می‌شود محتوا به‌آسانی قابل یادگیری شود.

در واقع، با یک محتوای لیست شماره‌گذاری ‌شده شما به بازدیدکننده می‌گویید که او به چند طریق می‌تواند از یک عنوان خاص سود ببرد. تا زمانی که شما اطلاعات کاربردی و منطقی در لیست‌های خود ارائه می‌دهید، بازدیدکنندگان به‌احتمال‌زیاد از محتوا احساس رضایت می‌کنند.

لیست‌ها نقش بسیار مهمی در ترافیک وب‌سایت بازی می‌کنند تا آنجایی که ازهر جستجویی که برای هر عنوانی انجام دهید، یک محتوای لیست شماره‌گذاری ‌شده در ۳ نتیجه اول گوگل خواهید دید!

۲- مقالات آموزشی و خودآموزها

مقالات آموزشی و خودآموزها

کاربران به‌صورت مداوم در حال مرور اینترنت برای متدهای خودآموزی در هر صنعتی هستند. برای میلیون‌ها نفر روی اینترنت، همه‌چیز به ذهنیت DIY یا «خودت انجام بده» ختم می‌شود.

مقالات آموزشی و خودآموزها از راه‌های زیر نتیجه می‌دهند:

  • پول بازدیدکننده را صرفه‌جویی می‌کنند برای اینکه آن‌ها دیگر نیازی ندارند تا یک کارشناس را استخدام کنند.
  • به مردم کمک می‌کنند تا یاد بگیرند که چگونه از یک محصول و یا خدمات به‌درستی استفاده کنند.
  • بازدیدکنندگان را توانمند می‌کنند و به آن‌ها احساس غرور بابت موفقیت در انجام کاری را می‌دهند.

این‌گونه محتواها قادر هستند تا خوانندگان را به مشتری تبدیل کنند مخصوصاً اگر شما در مورد محصولات یا خدماتی می‌نویسید که خودتان می‌فروشید.

تولید محتوا در واقع ارائه کمک رایگان به مردم است، از راه تأمین اطلاعات کاربردی تا خودشان بتوانند استفاده کنند. باوجودی که برخی از بازدیدکنندگان ممکن است محصولات و خدمات شما را استفاده نکنند، احتمال زیادی وجود دارد که بسیاری از آن‌ها از محصول شما استفاده خواهند کرد.

حداقل، شما برند خود را از دیگران متمایز می‌کنید، برای هرکسی که می‌خواهد چیز جدیدی یاد بگیرد. گاهی اوقات این کار منجر به اشتراک گذاشتن محتوا در شبکه‌های اجتماعی می‌شود یا از راه دهان‌به‌دهان که توسط بازدیدکنندگان انجام می‌شود، برند ارتقا پیدا می‌کند.

۳– اینفوگرافیک

استفاده از محتوا در اینفوگرافیک

حداقل ۵۶% از بازاریاب‌ها تقریباً همیشه از تصاویر در محتوای خود استفاده می‌کنند به دلیل تأثیر زیادی که تصاویر در ترافیک بازدیدی دارند.

یکی از دلایلی که اینفوگرافیک‌ها بسیار خوب در محتوا جواب می‌دهند روشی است که مغز انسان تصاویر را پردازش می‌کند. انسان‌ها قادر هستند تا ۶۵% از داده‌های یک تصویر را پس از ۳ روز نگهداری کنند.

که در واقع به این معنی است که تصویر ۶.۵ برابر از داده صوتی مؤثرتر است. فقط فکر کنید که چند بار دیده‌اید که یک وبینار یا گفتگوی TED بدون یک پرزنتیشن در پس‌زمینه ارائه شود؟

نکته مهم این است که اینفوگرافیک زیبایی را خلق کنید که مخاطب هدف شما دوست دارد که ببیند. در اینجا المنت‌هایی مانند رنگ، فونت و تصاویر بهتر از خود متن، داستان را بیان می‌کنند.

اما پس‌ازاینکه تصویر را خلق کردید، فراموش نکنید که محتوا را در شبکه‌های اجتماعی هم به اشتراک بگذارید. یادتان باشد که مقالات تصویر دار مانند یک اینفوگرافیک، ۲۰۰% بیشتر از متن ساده از بازدیدکننده ارتباط می‌گیرند.

۴-نقد و بررسی

نقد و بررسی در تولید محتوا

Reviews برای ارتقا سطح آگاهی از یک برند یا محصول، بسیار قدرتمند هستند. در واقع، ۸۵% از مصرف‌کنندگان به‌نقد و بررسی‌ها اعتماد دارند به همان اندازه که به دوستان و خانواده خود اعتماد دارند!

بهترین بخش کار این است که تقریباً هر کسب‌وکاری در همه صنایع می‌تواند از ایجاد یک نقد و بررسی بهره‌مند شود. تا زمانی که شما یک محصول یا خدمات را پوشش می‌دهید که به سایت شما مرتبط است، نقد و بررسی‌ها واقعاً مؤثر هستند.

برای نمونه، یک بلاگر سلامتی و فیتنس می‌تواند در مورد یک دستگاه ورزشی، برنامه رژیم غذایی و یا لباس باشگاه یک نقد و بررسی بنویسد.

اگر شما یک وب‌سایت تجارت الکترونیکی دارید، نقد و بررسی می‌تواند روی فروش حاصل از بازدیدکنندگان تأثیر بگذارد. بخشی از این تأثیر به این دلیل است که یک سیستم نقد و بررسی لایه‌ای از شفافیت ارائه می‌دهد که به مصرف‌کننده احساس اطمینان در مورد خرید می‌دهد.

این‌گونه مقالات بلاگ بسیار به موتورهای جستجو مرتبط هستند تا آنجایی که بیشتر ابزارهای هدف کاربری (LSI(Latent semantic indexing معمولاً عبارت «نقد و بررسی» را به لیست کلمات و عبارات پیشنهادی برای محصولات و خدمات اضافه می‌کنند.

و دلیلش هم تعداد دفعاتی است که مردم کلمه «نقد و بررسی» را در سایت‌هایی مانند گوگل جستجو می‌کنند.

۵-Vlogs (ویدئو بلاگ)

Vlogs (ویدئو بلاگ)

شکی وجود ندارد که امروزه ویدئو روی استفاده از اینترنت تأثیر بسیار زیادی دارد. در واقع، بازاریاب‌های ویدئویی هرسال معمولاً تا ۶۶% افزایش بازدید باکیفیت دارند.

افزودن یک ویدئو به مقاله بلاگ به چندراه به شما کمک می‌کند:

  • احتمال خیلی بیشتری وجود دارد که با مخاطبی که ترجیح می‌دهد تماشا کند تا بخواند، ارتباط برقرار کنید.
  • ویدئوها معمولاً کمک می‌کنند تا بازدیدکنندگان زمان بیشتری روی سایت شما باقی بمانند که باعث می‌شود تا صفحه شما در نتایج جستجو بالاتر ظاهر شود.
  • ویدئوها بازاریابی دوگانه ارائه می‌دهند: اگر شما از یوتیوب برای میزبانی ویدئو استفاده کنید و آن را در سایت خود هم قرار دهید. مردمی که یوتیوب را جستجو می‌کنند ممکن است که از وجود وب‌سایت شما ناآگاه باشند.
  • ویدئو به بازدیدکننده یک تجربه شخصی‌تر ارائه می‌دهد مخصوصاً اگر شما خودتان را در ویدئو نشان دهید.

مقاله مرتبط: ٥ اصل که باید در استراتژی بازاریابی ویدئویی در نظر بگیرید


بهترین بخش کار این است که با سیستم‌هایی مانند یوتیوب، افزودن یک ویدئو به یک مقاله بلاگ کار بسیار راحتی است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که کد embed را کپی کنید!

۶-مطالعات موردی

مطالعات موردی در محتوا

ایجاد Case Studies ها نسبتاً راحت هستند. آن‌ها می‌توانند فقط با نمایش دادن نتیجه مثبت یک مشتری در استفاده از محصول شما در یک پروژه علمی داده–محور انجام شوند.

آنچه مطالعات موردی را مؤثر می‌کند این است که آن‌ها چگونه به نیاز یک نفر برای دانستن در مورد موفقیت محصول شما پاسخ داده و اینکه نتایج چگونه به دست آمده‌اند. این نوع از محتوا اغلب به خوانندگان انگیزه می‌دهد تا با برداشتن قدم‌هایی مشابه، خود اقدام به عمل کنند.

هر چه داده با جزئیات بیشتر برای پشتیبانی از ادعای خود داشته باشید، بهتر است. نه‌تنها به بازدیدکنندگان کمک می‌کند تا درک کنند که مراحل پروژه چگونه انجام شده، بلکه برند شما را هم به‌عنوان یک منبع معتبر در موضوع موردمطالعه معرفی می‌کند.

برای نمونه، یک مقاله بلاگ که عنوان «یک مطالعه موردی: چگونه من در این هفته با بازی Xbox Kinect سه کیلو وزن کم کردم» را دارد، موردعلاقه کسانی قرار خواهد گرفت که کنجکاو هستند که بدانند نویسنده چگونه در حال بازی در ایکس باکس ۳ کیلو وزن کم کرده است. البته، محتوا باید قدم‌های لازم برای کاهش وزن را هم به‌صورت مرحله‌به‌مرحله اعلام کند.

۷- آخرین اخبار

آخرین اخبار

مردم می‌خواهند که از اخبار مطلع شوند. افزودن اخبار مرتبط با صنعت خود می‌تواند یک بازدیدکننده گذری را به یک مشترک خبرنامه ایمیلی شما تبدیل کند. تا زمانی که شما منابع معتبر خود را اعلام می‌کنید و واقعیات را با همه جزئیات بیان می‌کنید، می‌توانید شهرت و اعتبار خوبی برای خود کسب کنید.

اما اعلام اخبار می‌تواند مشکل‌ساز هم باشد. درحالی‌که مقالات اخبار می‌توانند ترافیک کوتاه‌مدت ایجاد کنند، اما ممکن است که در بلندمدت نتیجه خیلی کمتری داشته باشد.

دلیلش هم این است که واقعیات، خیلی سریع تغییر می‌کنند و محتوای مقاله خبری می‌تواند به‌سرعت غیر مرتبط و بی‌معنی شود.

همین کاهش در ترافیک است که بسیاری از بلاگرها را تشویق می‌کند تا روی محتوای همیشه مرتبط (evergreen content) تمرکز کنند تا نتایج بلندمدت به دست آورند.

۸- ارائه (presentation)

استفاده از ارائه (presentation) در تولید محتوا

ارائه‌ها هم تأثیری مشابه اینفوگرافیک روی ترافیک وب‌سایت دارند. همه‌چیز در مورد نشان دادن تصاویر به مردم است تا اطلاعات را ارتباط دهید. افزودن ارائه به یک مقاله با قراردادن کد خیلی ساده است.

سیستم‌هایی مانند SlideShare هم یک مزیت افزوده دارند چراکه در گوگل قابل جستجو هستند؛ یعنی اگر کسی در جستجوی اطلاعاتی است که شما ارائه می‌دهید، او می‌تواند ارائه شما را در اسلاید شر پیدا کند یا آن را مستقیم در وب‌سایت شما ببیند.

ارائه‌ها یک متد دیگر برای افزایش کارایی بازاریابی هستند، باعث می‌شوند که برند شما در دید بازدیدکنندگان بیشتری قرار بگیرد که شاید در مورد بلاگ شما چیزی نمی‌دانند.

ارائه‌ها در مقالات بلاگ تأثیری مانند ویدئو هم دارند. مردم برای خواندن آن‌ها وقت می‌گذارند درنتیجه برای مدت طولانی‌تری روی سایت شما می‌مانند.

ازآنجایی‌که زمان صرف شده روی وب‌سایت شما مقیاس اندازه‌گیری گوگل است، نگه‌داشتن بازدیدکنندگان در صفحه به افزایش رتبه جستجوی شما کمک می‌کند.

۹- موضوع بحث‌برانگیز

موضوع بحث‌برانگیز

Controversy، فاکتور مهمی برای بسیاری از مخاطبان است. افزودن یک بحث داغ به‌راحتی می‌تواند روی ارتباط احساسی بازدیدکنندگان شما تأثیر بگذارد. نتیجه نهایی می‌تواند یک افزایش ناگهانی در ترافیک شما باشد!

البته عیب این کار این است که احتمالاً بخشی از مخاطبان اصلی خود را به‌راحتی از دست می‌دهید. اگر در یک بحث‌وجدل شما ازیک‌طرف جانب‌داری کنید، می‌توانید تعادل را به هم بزنید و درنتیجه طرفداران و مشتریان وفادار خود را از دست بدهید.

برای همین است که بسیاری از کسب‌وکارها سعی می‌کنند که از سیاست دور بمانند!

اما شکی وجود ندارد که موضوع‌های بحث‌برانگیز بسیار مؤثر هستند تا توجه مردم معمولی را جلب کنید.

یک متد برای افزودن موضوع بحث‌برانگیز به یک مقاله بلاگ (بدون آزردن بیش‌ازاندازه یک مخاطب) این است که در مورد یک موضوع خاص یک موضع منفی بگیرید. برای نمونه «۱۰ راهی که باعث شکست شما در بازاریابی می‌شود» به دلیل داشتن کلمه «شکست» یک موضع منفی است.

استفاده از جانب‌داری منفی هم تأثیر مشابهی مانند عناوین بحث‌برانگیز دارد و احتمال کمتری دارد که به خاطر آن‌ها شما مشتری از دست بدهید.

چگونه بهترین مقالات سایت را نظارت و بررسی کنیم

یک راه خوب برای نظارت بر انواع متفاوت مقالات بلاگ استفاده از آنالیتیکس گوگل است تا گروه‌های محتوایی (Content Groups) را نظارت کنید. با تنظیم متغیرهای خاصی در آنالیتیکس، می‌توانید موضوعی که بازدیدکنندگان به آن بیشتر علاقه‌مند هستند و با آن ارتباط برقرار می‌کنند را پیدا کنید.

برای نمونه، شما می‌توانید تنظیم کنید که آنالیتیکس هر مقاله بلاگ شما را که کلمه «چگونه» در عنوان آن هست، ردیابی کند. سپس، شما می‌توانید جنبه‌های متفاوت همان مقاله خود را ببینید که آیا آن‌ها مؤثر هستند یا نه!

برای این کار به‌حساب آنالیتیکس خود بروید و روی Admin Function کلیک کنید.

در ستون View روی لینک Content Grouping کلیک کنید.

Content Grouping در گوگل آنالیتیکس

روی دکمه + New Content Grouping کلیک کنید.

+ New Content Grouping در گوگل آنالیتکس

سپس متغیرها و قوانین خود را اضافه کنید.

گروه محتوا در گوگل آنالیتیکس

این‌ها گزینه‌های اختیاری برای ردیابی محتوا هستند. تنها چیزی که باید مراقب آن باشید بخش «Group Using Rule Definitions» است. در این صفحه است که شما تنظیم می‌کنید چه کلماتی در عنوان یک صفحه نظارت شوند.

شما می‌توانید از این بخش برای نظارت عبارت‌های داخل صفحه هم استفاده کنید اما احتمالاً در صورتی بهتر است که اگر شما کلمات کلیدی و عبارات خاصی را نظارت می‌کنید.

آنالیتیکس انواع گزینه‌ها را به شما می‌دهد تا یک گروه برای نظارت کردن تنظیم کنید. شما می‌توانید کلمات عنوان خاصی را ندیده بگیرید، در جستجوی کلمات دقیقاً مشابه باشید و هر چیزی را که با کلمه مشخصی شروع می‌شود، نظارت کنید.

این ابزار برای نظارت انواع خاصی از مقالات بلاگ بسیار مفید است.


مقاله مرتبط: ۴ معیار اصلی بهینه‌سازی نرخ تبدیل در گوگل آنالیتیکس


برای نمونه، بسیاری از بلاگرها عبارت «اینفوگرافیک» را به انتهای عنوان یک مقاله اضافه می‌کنند تا مشخص کنند که مقاله بلاگ واقعاً یک اینفوگرافیک است. شما می‌توانید قوانین را در آنالیتیکس عوض کنید تا در جستجوی «عنوان صفحه‌ای که با کلمه اینفوگرافیک تمام می‌شود» باشد.

تغییر قوانین در گوگل آنالیتیکس

این کار به شما اجازه می‌دهد تا داده مقالات بلاگ که شامل اطلاعات خاصی هستند را ببینید که یعنی شما می‌توانید تعداد بازدید صفحات، زمان سپری شده روی صفحه و نرخ بازگشت را ببینید. سپس، هر گروه را مقایسه کنید تا ببینید که کدام‌یک برای مخاطب شما موثرتر است.

شما می‌توانید گزارش‌ها را در بخش Behavior گوگل آنالیتیکس پیدا کنید.

بخش Behavior در گوگل آنالیتیکس

انواع مقالات بلاگ را پیدا کنید که برای شما نتیجه می‌دهند

بهترین نوع مقاله بلاگ برای نوشتن به این بستگی دارد که چه چیزی برای وب‌سایت شما بهترین نتیجه را می‌دهد. از متدهای این مقاله استفاده کنید تا بفهمید چه چیزی برای شما و مخاطب شما خوب است.

درهرحال، نوع مقاله‌ای که برای صاحب یک وب‌سایت جواب می‌دهد ممکن است که برای وب‌سایت دیگری همان نتیجه را ندهد. این متدها را امتحان کنید و خودتان متوجه شوید که کدام‌یک برای مخاطب هدف شما مهم‌تر است.

کلام آخر

نوشتن مقاله بلاگ کار سختی نیست اگر محصول و مخاطب هدف خود را کاملاً بشناسید و به نویسندگی هم علاقه داشته باشید؛ اما اگر پس از امتحان کردن متدهای معرفی شده در این مقاله مطمئن شدید که نوشتن مقالات بلاگ کار شما نیست، شاید برون سپاری تولید محتوا برای شما بهترین گزینه باشد.

9 نوع از تولید محتوا که ترافیک وب‌سایت شما را افزایش خواهند داد

علی رجبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

74  +    =  79