راهنمای اندازه‌گیری نرخ تبدیل‌ در گوگل آنالتیکس
راهنمای اندازه‌گیری نرخ تبدیل‌ در گوگل آنالتیکس

تبدیل بازدیدکننده به مشتری هدف هر صاحب وب‌سایتی است. برای رسیدن به این هدف، احتمالاً محتوای متنی و تصویری متنوعی در صفحات سایت قرار می‌دهید و تبلیغات پولی هم می‌خرید؛ اما تا زمانی که این تبدیل‌ها را اندازه‌گیری نکنید چگونه می‌توانید یقین داشته باشید که به هدف خود رسیده‌اید؟

خوشبختانه گوگل به کمک صاحبان وب‌سایت آمده و ابزاری فوق‌العاده و رایگان به نام Google Analytics در اختیار شما قرار داده تا همه داده وب‌سایت را یکجا ببینید و تجزیه‌وتحلیل کنید.

در این مقاله، به‌تفصیل آموزش می‌دهیم که چگونه از گوگل آنالتیکس استفاده کنید تا هرگز هیچ داده‌ای و فرصتی را از دست ندهید و تبدیل بازدیدکنندگان را اندازه‌گیری کنید تا موفقیت سایت را بررسی کنید.

بازدیدهای بیشتر از وب‌سایت شما و تعداد زیاد صفحات دیده شده قطعاً احساس خوبی دارد! اما تبدیل بازدیدکننده به مشتری تنها چیزی است که واقعاً اهمیت دارد.

فقط مشکل اینجاست که هدف تبدیل به‌صورت پیش‌فرض در هر حساب جدید گوگل آنالتیکس تعیین نشده است و نمی‌توانید به داده تاریخی یا Legacy data هم دسترسی داشته باشید.

این واقعیت به این معناست که وقتی روزها و شاید ماه‌ها را بدون تعیین مناسب اهداف تبدیل می‌گذرانید، همه اطلاعات را برای همیشه از دست خواهید داد!


مقاله مرتبط: چگونه در گوگل آنالیتیکس هدف (Goal) تعریف کنیم؟


داده‌ای که می‌توانست کمک کند تا به‌سرعت فرصت‌های درآمدزایی جدید را تشخیص دهید یا هزینه‌های اضافه را برای صرفه‌جویی حذف کنید.

خوشبختانه، اگر بدانید که چه می‌کنید، تنظیم اندازه‌گیری اهداف تبدیل فقط چند دقیقه وقت شمارا می‌گیرد.

اندازه‌گیری تبدیل‌ها در گوگل آنالتیکس چگونه عمل می‌کند؟

پس‌ازاینکه در حساب گوگل آنالتیکس خود لاگین می‌کنید، به انتهای منوی سایدبار سمت چپ نگاه کنید تا Admin را پیدا کنید.

کلیک روی ادمین صفحه سه ستونی را باز خواهد کرد که گزینه‌های متفاوتی بر اساس Account، Property و View مرتب شده‌اند. در انتهای سمت راست و زیر View نگاه کنید تا Goals option را ببینید.

ایجاد هدف در گوگل آنالیتیکس

در این قسمت می‌توانید یک هدف جدید را ایجاد کنید.

می‌توانید با استفاده از یکی از قالب‌های از پیش تعیین شده شروع کنید که به ۴ گروه متفاوت تقسیم شده‌اند: ۳ گروه سخت که شامل درآمد، مالکیت جدید و جستجو است و یک گروه راحت که تعامل است.

تعریف goal در آنالیتیکس

فرض کنید یک سایت تجارت الکترونیک دارید که خدمات تحویل غذای درب منزل ارائه می‌دهید. نرگس سایت شما را بازدید می‌کند، یک ویدئو تماشا می‌کند و سپس برای دوره تست رایگان ثبت‌نام می‌کند. او دقیقه به همین ترتیب رفتار می‌کند.


مقاله مرتبط: آموزش Google Analytics به زبان ساده


اما ما عادت داریم که روی اهداف بزرگ‌تر و تبدیل‌های سخت مانند تکمیل ثبت‌نام در تست رایگان جدید تمرکز کنیم درحالی‌که در این سناریو، باید به تبدیل کوچک‌تر یعنی تماشای ویدئو هم توجه کنیم!

اکنون برای هرکدام از این‌ دو تبدیل یک هدف متفاوت تعیین می‌کنیم.

اول، تعداد بازدیدهای ویدئو را با انتخاب هدف تعامل ردیابی می‌کنیم. قدم دوم به‌صورت زیر خواهد بود:

تعداد بازدیدهای ویدئو را با انتخاب هدف تعامل ردیابی

اهداف تعاملی مانند تماشای ویدئو به‌عنوان یک مناسبت جدید ردیابی می‌شوند. روی Continue کلیک کنید و گزینه‌های مناسبت جدید ظاهر می‌شوند:

تعریف هدف در گوگل آنالیتیکس

در این قسمت، باید برچسب‌های جدید اضافه کنید تا توضیح دهید که این مناسبت چه چیزی را ردیابی می‌کند. ۳ گروه وجود دارد که از گروه بزرگ‌تر شروع می‌شود و به‌تدریج کوچک می‌شود.

یا اگر به گرامر خیلی علاقه دارید، این سه گروه می‌توانند به اسم، فعل و صفت تقسیم شوند:

  • گروه اول عمومی‌ترین عبارت برای هدف ردیابی شماست که اسم است: لینک خروجی. ویدئو. فایل.
  • عمل انجام شده فعل است. بازدیدکنندگان در حال انجام چه کاری هستند؟ دانلود. ارسال. تماشا. اشتراک.
  • برچسب صفت است که جزییات کوچک در مورد چیزی که قصد ردیابی آن را دارید بیان می‌کند؛ مثلاً پاسخ یک نظرسنجی خاص یا تعداد تماشاهای ویدئو است. در این قسمت به‌عنوان ویدئو توجه می‌کنید.

قبل از اینکه این بخش کار را تمام کنید، باید Yes را انتخاب کنید تا آمار این مناسبت به آمار هدف هم منتقل شوند.

در این صورت، در آینده می‌توانید این اطلاعات را بازبینی کنید تا متوجه شوید که بازدیدهای این ویدئو از کجا شروع شدند مثلاً کدام کانال، منبع یا کمپین بازاریابی منجر به بازدید این ویدئو شد.

نکته: به خاطر داشته باشید که افزودن ردیابی مناسبت به یک خط جدید کد در وب‌سایت شما احتیاج دارد. اگر از وردپرس استفاده می‌کنید، تعدادی پلاگین وجود دارند که این کار را واقعاً راحت می‌کنند یا می‌توانید از Google Tag Manager استفاده کنید.

حال که هدف تعداد بازدید ویدئو را تنظیم کرده‌اید، می‌توانید به ایجاد هدف برای تبدیل بزرگ‌تر ادامه دهید. به قسمت اول برگردید و این دفعه Acquisition را انتخاب کنید.

در این مرحله نوع هدف شما باید Destination باشد که فقط URL صفحه سپاسگزاری یا تأیید را قرار می‌دهید که بازدیدکننده پس از درج اطلاعات خود در این صفحه فرود می‌آید.

Destination در گوگل آنالیتیکس

برای سفارشی کردن این گزینه در قدم آخر باید به ترتیب زیر عمل کنید:

ابتدا، آدرس URL صفحه سپاسگزاری را بدون دامنه اصلی قرار دهید مثلا Hostiran.net/thanks باید فقط /thanks باشد.


مقاله مرتبط: گوگل تگ منیجر چیست و چه کاربردی دارد؟


تعریف هدف در انالیتیکس

سپس دو گزینه اختیاری زیر را دارید:

  • ارزش ( value): که یک مبلغ ساده بر اساس ارزش این اشتراک جدید است. اگر رایگان است، می‌توانید یک رقم فرضی مانند یک تومان برای هر اشتراک وارد کنید یا در صورت امکان هزینه هر لید را وارد کنید.
  • قیف(funnel): که فقط اگر تعیین می‌کنید که هدف تبدیل در صورتی اندازه‌گیری می‌شود که بازدیدکننده همه صفحاتی را که به ترتیب مشخص کرده‌اید بازدید کند.

در آخر مهم است که قبل از ذخیره کردن، روی لینک تایید در انتهای صفحه کلیک کنید تا هدف را تست کنید و متوجه شوید که هدف را به‌درستی تنظیم کرده‌اید. برای مثال، اگر این تبدیل قبلا هم وجود داشته، با کلیک روی لینک تایید باید یک درصد نرخ تبدیل ظاهر شود.

به محض اینکه این دو نوع هدف متفاوت را تنظیم کنید، می‌توانید به بخش اصلی گزارش دهی گوگل آنالتیکز بروید تا نتایج را ببینید.

نکته: متأسفانه، گوگل آنالتیکز داده تاریخی که شاید در گذشته اتفاق افتاده را ارائه نمی‌دهد پس فقط می‌توانید تبدیل‌های جدید را که از حالا به بعد اتفاق می‌افتند، ببینید:

در منوی سایدبار سمت چپ، روی Conversions > Goals > Overview to start کلیک کنید.

Overview to start

کار تمام شد! در طی چند روز، باید بتوانید یک نمودار کوچک شبیه عکس زیر را ببینید:

نرخ تبدیل در گوگل آنالیتیکس

راه‌های دیگری در گوگل آنالتیکس وجود دارند که بتوانید تبدیل‌ها را ببینید اما این مسیر ساده‌ترین و کوتاه‌ترین است.

تا اینجا کار راحت بود فقط یک مشکلی وجود دارد:

کار شما تازه شروع شده است! برای اینکه تنها دلیلی که هر داده‌ای را اندازه‌گیری می‌کنید این است که با اطلاعات به دست آمده کاری بکنید.

در ادامه چند نمونه کار معرفی می‌کنیم که می‌توانید از این به بعد که تبدیل‌ها را اندازه‌گیری می‌کنید، انجام دهید.

  • چگونه بازاریابی را توسط ردیابی تبدیل‌های گوگل آنالتیکس دوباره قوی کنید!

بررسی جمع تبدیل‌ها کار خوبی است. اندازه‌گیری تبدیل‌ها در یک بازه زمانی کار بهتری است. نرخ تبدیل هم به‌تنهایی مفید است.

اما این کارها فقط اقدامات ساده و سطحی هستند.

  • فرصت‌های واضح را از دست ندهید.

لقب «موبایل پسند» تا حدودی گمراه کننده است.

البته درست است که شما می‌توانید یک وب‌سایت داشته باشید که با موبایل سازگار است در این صورت تعدادی تست کوچک یا حداقل تست آنلاین را با موفقیت می‌گذراند اما آیا واقعاً موبایل پسند است؟


مقاله مرتبط: ۴ معیار اصلی بهینه‌سازی نرخ تبدیل در گوگل آنالیتیکس


به این دلیل که متمرکز کردن تجربه کاربری که در شرایط عادی هم چندان لذت‌بخش نیست بر روی یک صفحه‌نمایش کوچک که قدرت پردازش محدودی دارد می‌تواند منجر به تجربیات بدی شود.

برای اینکه این موضوع را بهتر درک کنید بهترین کار این است که نرخ تبدیل سایت خود را در انواع دیوایس‌های متفاوت مقایسه کنید. در گوگل آنالتیکس به قسمت Audience سپس Mobile بروید و روی Overview کلیک کنید تا اطلاعاتی مانند زیر را مشاهده کنید:

بررسی نرخ تبدیل در گوگل آنالیتیکس

در اینجا هزینه فرصت‌های از دست رفته در مقابل چشمانتان ظاهر می‌شود!

خبر خوب این است که حالا حداقل می‌توانید این هزینه را ببینید و کاری برای بهبودش انجام دهید؛ مثلاً این صفحات را دوباره اختصاصاً برای موبایل طراحی کنید و نتیجه را با متد A/B تست کنید.

  • مسیرهای تبدیل را مهندسی معکوس کنید

کاربران معمولاً سایت شما را به شیوه‌های متفاوتی بازدید می‌کنند.

برای نمونه، ترافیک جستجوی ارگانیک که به یک پست بلاگ می‌آید معمولاً سایر پست‌های بلاگ را هم مشاهده می‌کند درحالی‌که ترافیک PPC مستقیماً به یک صفحه فرود خاص می‌رود.

مسیر های کاربر در آنالیتیکس

در نهایت، همه آن‌ها ممکن است تبدیل شوند اما مسیری که انتخاب کردند معمولاً زمینه شناخته شده‌ای دارد.

قدم اول این است که فقط این مسیرهای تبدیل را که در وب‌سایت شما شکل می‌گیرند، شناسایی کنید. برای اینکه قدم دوم این است که این مسیرها را از طریق حذف موانع بهینه‌سازی کنید و ارزش پیشنهادی در صفحه فرود را افزایش دهید.

به بخش تبدیل‌ها بروید و Reverse Goal Path را جستجو کنید.

صفحه اول در قسمت انتهایی سمت چپ، صفحه Completion Location است که معمولاً فقط یک صفحه سپاسگزاری است برای هدف Destination که قبلاً تنظیم کرده‌اید.

قدم بعدی در سمت راست صفحه فرودی است که این بازدیدکنندگان در آن تبدیل شدند.

و صفحه قبل از آن (قدم ۲- در انتهای سمت راست) شاید صفحه ورود اولیه باشد که برای اولین بار سایت شمارا بازدید کردند (مثلاً از طریق یک تبلیغ پولی).

تعریف هدف در گوگل آنالیتیکس

این گزارش همه این زمینه‌های موجود را نشان می‌دهد تا بتوانید تشخیص دهید کدام مسیر محبوب‌ترین است و بنابراین کدام‌یک را برای بهینه‌سازی باید اول انتخاب کنید.

  • تبدیل شوندگان را با تبدیل نشده‌ها مقایسه و ارزیابی کنید

متأسفانه، قسمت عمده بازدیدکنندگان وب‌سایت تبدیل نمی‌شوند! این واقعیت تلخی است که با آن روبرو هستید.

۹۷-۹۹% از بازدیدکنندگان فقط در حال مرور هستند، نگاه می‌کنند، تماشا می‌کنند، یاد می‌گیرند و مصرف می‌کنند!

اما مقایسه رفتار آن‌ها با بازدیدکنندگانی که تبدیل شدند می‌تواند بسیار روشنگر باشد؛ مثلاً می‌تواند به شما نشان دهد که تبدیل‌های کوچک خاص بیشترین تأثیر را روی تشویق یک بازدیدکننده برای تبدیل دارد.

به مثال اول بازمی‌گردیم. نرگس برای یک دوره تست رایگان تبدیل شد؛ اما بابک تبدیل نشد.

البته که دلایل زیادی می‌تواند وجود داشته باشد؛ اما با مقایسه تفاوت‌های تبدیل شوندگان و تبدیل نشده‌ها می‌توانید ببینید که مناسبت‌ها چگونه نهایتاً به تبدیل‌های جدید منجر می‌شوند.

به بخش Segments در Audience Overview بروید و Non-Converters و Converters را انتخاب کنید.

بررسی بازدید ویدئو در گوگل آنالیتیکس

نرگس شاید یک ویدئو را تماشا کرد یا یک کتاب الکترونیک را دانلود کرد اما بابک هیچ‌کدام از این کارها را انجام نداد با وجودی که هردو از یک منبع (جستجوی ارگانیک) وارد سایت شدند.

حالا می‌توانید هر گروه را بررسی کنید تا تشخیص دهید تجربه کاربری تبدیل شوندگان در وب‌سایت شما با تجربه تبدیل نشده‌ها چه تفاوتی دارد.

می‌توانید فرضیه‌سازی کنید که این تجربه‌ها چه تفاوتی با هم دارند مثلاً بر اساس مسیرهای متفاوت یا تبدیل‌های کوچک و سپس راه‌های جدیدی پیدا کنید و تست کنید تا نرخ تبدیل سایت بهتر شود.

نتیجه‌گیری

گوگل آنالتیکس به شما اجازه می‌دهد تا تبدیل‌ها را بر اساس اهداف سخت و تبدیل‌های تعاملی آسان اندازه‌گیری کنید.

در نهایت به هر دو احتیاج دارید و یکی به دیگری منجر می‌شود.

مشکل این است که تا زمانی که آن‌ها را به‌درستی اندازه‌گیری نکنید، نمی‌دانید چگونه هر یک از این اهداف را بهتر کنید. پس باید وارد گوگل آنالتیکز شوید و اهداف Destinations مانند یک دوره جدید تست رایگان و مناسبت‌های تعاملی مانند تماشای ویدئو را تعیین کنید.

این کار فقط به چند خط کد جدید احتیاج دارد و چند دقیقه هم کار دارد.

اما بینشی که پس از این تنظیمات و تجزیه و تحلیل داده به دست می‌آورید به شما کمک می‌کند تا یک کمپین در آستانه شکست را به یک موفقیت تبدیل کنید و یک زیان در صورت سود و زیان را به یک سود تبدیل کنید!

شما چطور؟ آیا اهداف و مناسبت‌ها را برای سایت خود اندازه‌گیری می‌کنید؟ لطفاً نظرات و تجربیات خود را در قسمت «ارسال دیدگاه» با ما در میان بگذارید.

 

راهنمای اندازه‌گیری نرخ تبدیل‌ در گوگل آنالتیکس

علی رجبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3  +  7  =