آینده فروشگاه‌های اینترنتی و پلتفرم‌های تجارت الکترونیک
آینده فروشگاه‌های اینترنتی و پلتفرم‌های تجارت الکترونیک

رقابت در بازار تجارت الکترونیک شدیدتر از همیشه است، چراکه برندها از طریق استفاده از آخرین تکنیک‌ها و شیوه‌های ارائه‌شده می‌توانند رقیبان را شکست دهند. بااین‌حال چون تجارت الکترونیک همواره در حال تغییر است، پیش‌بینی این موضوع که کدام تکنیک می‌تواند مدت‌زمان طولانی‌تر پیشرو باشند دشوار است. سیر تکامل سریع تجارت الکترونیک نه‌تنها «رد پای دیجیتال» برندهای آنلاین را توسعه داده است، بلکه به‌عنوان انگیزه‌ای مهم برای شتاب بخشیدن به عملکرد فرایندهای خرید نیز عمل کرده و درآمد بازرگانان آنلاین را افزایش داده است.

خرده‌فروشان تنها کسانی نیستند که تحت ‌تأثیر این تحول و تکامل قرار می‌گیرند. توسعه‌دهندگان پلتفرم نیز با چالش تقاضاهای کاربران از کانال‌های متعدد مواجه هستند. همه این معیارها به همراه انتظار برای بهبود زمان تحویل، خدمات مشتری و همچنین امکان افزایش حق انتخاب محصولات بیشتر، آینده پلتفرم‌های تجارت الکترونیک را تعریف خواهند کرد.

۱ – شخصی‌سازی و تجربه مشتری

شخصی‌سازی و تجربه مشتری

شخصی‌سازی تجارت الکترونیک و بهبود تجربه مشتری به‌عنوان اصول اصلی تجارت الکترونیک باقی خواهند ماند. تصمیمات خرید مشتری تحت تأثیر ترکیبی از Showrooming و Webrooming، ارائه محصول و نیز تجربه منحصربه‌فردی که توسط خرده‌فروشان عرضه می‌شود قرار خواهد گرفت. از همین رو پلتفرم‌های تجارت الکترونیک به‌طور مداوم تکامل پیدا خواهند کرد تا قابلیت تطبیق‌پذیری و انتخاب بیشتری را ارائه دهند.


مقاله مرتبط: ۶۰ مورد از بزرگ‌ترین فروشگاه‌های آنلاین در اینترنت


ایجاد پروفایل کامل از مشتریان و گردآوری اطلاعات لازم درباره آن‌ها برای بهبود تجربه خرید شخصی ضروری است. خرده‌فروشان سال‌های متمادی بر روش‌های «آنلاین به آفلاین» یا راهکارهای O2O کسب‌وکار تکیه کرده‌اند که شامل تبلیغات آنلاین، بن تخفیف و دیگر ابزارهای انگیزشی برای هدایت مشتریان به درون قیف فروش می‌شوند. از طرفی همان‌طور که مصرف‌کنندگان درروند خرید دقت و تفکر بیشتری دارند، O2O به‌تدریج کیفیت خود را از دست می‌دهد و ما متوجه می‌شویم چه چیزی می‌تواند به‌عنوان روش O2O توصیف شود.

فروشگاه‌های شرکت وال مارت (Walmart Inc) در چین اکنون به خریداران اجازه می‌دهند که از طریق WeChat، یک پیام‌رسان چندمنظوره چینی، رسانه‌های اجتماعی و برنامه‌های پرداخت تلفن همراه هزینه خریدهایشان را بپردازند. WeChat که توسط Tencent توسعه‌یافته است، داده‌ها را بر اساس عادت‌ها و ترجیحات خرید مصرف‌کنندگان و اولویت‌هایشان تجزیه‌وتحلیل می‌کند تا فهرست‌های خرید، بن‌های تخفیف و اقلام دیگر را پیشنهاد کند.

۲ – همگام‌سازی سیستم‌های هوش مصنوعی

همگام‌سازی سیستم‌های هوش مصنوعی

تغییر و بهبود سریع تکنولوژی گام بزرگ بعدی را برای صنعت خرده‌فروشی تعریف خواهد کرد و این گام خودکارسازی کامل فرآیندها در سطح پلتفرم‌های تجارت الکترونیک است. سیستم‌های هوش مصنوعی که با پلتفرم‌های تجارت الکترونیک همگام‌سازی شده‌اند، می‌توانند الگوریتم‌هایی را برای تعیین شرایط بهینه فرآیند فروش، بالاترین طراحی برای تبدیل و سایر موارد مفید برای هر فروشگاه آنلاین منحصربه‌فرد اجرا کنند. خرده‌فروشان می‌توانند قابلیت‌های فروشگاه وب خود را با استفاده از این الگوریتم‌ها برای اجرای مؤثر آزمایش‌ها، بهینه‌سازی تنظیمات و تکرار فرآیند روی حلقه به حداکثر برسانند و نرخ تبدیل را هم به طرز چشمگیری افزایش دهند.


مقاله مرتبط: ۱۰ CMS برتر برای طراحی فروشگاه اینترنتی در سال ۲۰۱۸


همچنین پیش‌بینی می‌شود که محتوای تصویری نقش مهمی را در تصمیم‌گیری برای خرید ایفا ‌کند. درحالی‌که غول‌های اینترنتی مثل گوگل و eBay پیش‌ازاین نسخه‌های اختصاصی خودشان از جستجوی تصویری را راه‌اندازی کرده‌اند – که البته هنوز هم در مراحل اولیه قرار دارند – خرده‌فروشانی مانند West Elm در حال استفاده از آخرین تکنولوژی‌های هوش مصنوعی برای افزودن قابلیت‌های مشابه به فروشگاه‌های خود هستند.

متخصصان و کارشناسان بازاریابی دیجیتال و تجارت الکترونیک پیش‌بینی می‌کنند که پلتفرم‌های تجارت الکترونیک تکنولوژی هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی را باتجربه خرید ادغام و همگام خواهند کرد. این امر با جمع‌آوری و ذخیره اطلاعات مربوط به عادت‌ها و ترجیحات خرید خریداران به خرده‌فروشان کنترل بیشتری بر فرآیند خرید خواهد داد. فروشگاه‌های آینده این اجازه را به خریداران می‌دهند که قد، وزن، رنگ پوست و رنگ موردعلاقه خود را وارد کنند و سپس بر اساس آن نتایج گزینه‌هایی را برای خرید پوشاک به‌صورت پیشنهاد ارائه می‌دهند. خرده‌فروشان می‌توانند از واقعیت افزوده استفاده کنند تا به مشتریان اجازه دهند لباس‌های خود را به‌طور مجازی پرو کنند و لباس‌های دیگری مانند کفش یا شلوار را برای تکمیل یکدست لباس کامل پیشنهاد دهند.

۳ – پیمایش در دستگاه‌های متفاوت

پیمایش در دستگاه‌های متفاوت

امروزه مصرف‌کنندگان به خاطر فراوانی دستگاه‌های موجود به‌طور فعال در حال تعامل با دستگاه‌های متعدد هستند. این بدان معنی است که پلتفرم‌های تجارت الکترونیک باید راهکارهایی ایجاد کنند تا به خرده‌فروشان برای تعامل بیشتر با مشتریان در تمام زمینه‌ها کمک کنند. بسیاری از پلتفرم‌های تجارت الکترونیک مانند Magento و WooCommerce در حال حاضر افزونه‌هایی را ارائه می‌کنند که به‌راحتی می‌توانند یک برنامه موبایل مخصوص برای فروشگاه شما ایجاد کنند؛ اما فرایند پرداخت موبایل یکپارچه همچنان چالش مهمی برای بسیاری از پلتفرم‌ها به شمار می‌رود.

تجارت همراه در حال حاضر به ارزش تریلیون دلاری رسیده است و به‌آرامی از تجارت الکترونیک در آینده نزدیک پیشی خواهد گرفت. علاوه بر این، به‌روزرسانی‌های گوگل به این معنا هستند که نسخه مخصوص موبایل وب‌سایت شما به‌زودی به نقطه شروع برای چیزی تبدیل خواهد شد که گوگل در شاخص آن‌ها جای خواهد داشت و یک عامل مهم در رتبه‌بندی خواهد بود؛ بنابراین در آینده انتظار داریم که پلتفرم‌های تجارت الکترونیک بیشتر بر فراهم کردن راهکارهای سازگار با تلفن همراه برای خرده‌فروشان کار کنند.

۴ – اتمام دوران پلتفرم‌‌های یکپارچه

اتمام دوران پلتفرم‌‌های یکپارچه

پلتفرم‌های تجارت الکترونیک سنتی غیرقابل ‌انعطاف هستند و از ویژگی‌هایی برای انجام وظایف اختصاصی پشتیبانی نمی‌کنند. برای تعریف دقیق‌تر این مشکل می‌توان مسائل را به سه گروه کلی تقسیم کرد:

  • اولین مسئله هدر رفتن منابع است که با به‌کارگیری یک سرور قدرتمند برای کنترل بار دریافتی از خریداران فصلی ایجاد می‌شود‌، اما ممکن است در سایر اوقات سال بدون استفاده بماند.
  • دومین مورد سرورهای موجود در یک مکان فیزیکی خاص هستند که ممکن است قادر به ارائه عملکرد و سرعت‌بالا به مشتریان در یک کشور دیگر نباشند. این مشکل می‌تواند شکست بزرگی برای تلاش‌های صورت گرفته در تبدیل کاربران به مشتریان جهانی باشد.
  • در آخر با قرار دادن همه سرورهای موردنیاز در یک محل واحد آن‌ها را نسبت به حمله‌های آنلاین، ازکارافتادن سرور و مشکلات دیگر آسیب‌پذیرتر می‌سازید؛ به‌خصوص اگر این سرورها فاقد پشتیبان باشند. این مسئله می‌تواند منجر به مشکلات بزرگ و بدنام شدن شهرت برند و همچنین کاهش درآمد و فروش شود.

خرده‌فروشان برای بهبود تجربه مشتری باید همه انواع تجزیه‌وتحلیل مشتری را به محصولات و خدمات خود وارد کنند. نسبت کارایی این روش با توجه به نوع پلتفرم متفاوت است و چالش‌های آن را نشان می‌دهد.

پلتفرم‌های سفارشی می‌توانند با موفقیت این مشکلات را حل کنند، اما این کار می‌تواند کمی هم دلهره‌آور باشد و به تیمی بزرگ از توسعه‌دهندگان مجرب نیاز دارد تا روی توسعه و بهینه‌سازی به‌طور پیوسته‌کار ‌کنند. تبدیل یک برنامه وب یکپارچه به خدمات کوچک‌تر و ساده‌تر نه‌تنها کارایی وب‌سایت شما و مقیاس‌پذیری آن را افزایش می‌دهد، بلکه به شما این امکان را می‌دهد که به‌سرعت در مقابل تغییرات واکنش نشان دهید و همچنین تغییرات لازم را ترتیب اثر دهید.

شرکت Best Buy در سال ۲۰۱۱ وب‌سایت یکپارچه خود را به خدمات وب جداگانه تقسیم کرد. این موضوع بلافاصله شرکت را به سوددهی رساند و همچنین برای مشتریان آن مفید واقع شد. (از طرفی این راهکار می‌تواند گزینه گران‌قیمتی برای خرده‌فروشان کوچک باشد که به‌احتمال‌زیاد قادر نخواهند بود این هزینه‌ها را توجیه کنند).

۵ – پردازش و رایانش در مقیاس بالا

پردازش و رایانش در مقیاس بالا

مقیاس بزرگ نه‌تنها مقرون‌به‌صرفه است و فضای بیشتری برای نوآوری فراهم می‌کند، بلکه خرده‌فروش‌ها را قادر می‌سازد تا راهکارهای مختلفی برای خدمات فردی را کشف کنند. علاوه بر این، خرده‌فروشان در مدیریت هزینه‌ها از آزادی بیشتری برخوردار خواهند بود و از نیاز به ایجاد تعهد دائمی هم آزاد خواهند شد. خرده‌فروشان همچنین قادر خواهند بود بر توسعه در حوزه‌هایی که نقاط قوتشان را نشان می‌دهند بیش‌ازپیش تمرکز کرده و مشتریان را در بازار رقابتی جذب ‌کنند.

هیچ بحثی در این زمینه وجود ندارد که رایانش ابری به کارآفرینان تجارت الکترونیک کمک کرده است تا در زمان و منابع خود صرفه‌جویی کنند. این تکنولوژی همچنین درهای این جهان را رو به مصرف‌کنندگان و خرده‌فروشان آنلاین بازکرده‌ است. وال مارت بیش از پنج سال و میلیون‌ها دلار صرف ساخت شبکه ابری داخلی خود کرده ‌است؛ این امر نشان‌دهنده عزم این کسب‌وکار غول‌آسا برای به دست آوردن سهم بیشتر از خرید آنلاین است و البته می‌تواند برای همه خرده‌فروشان آنلاین الهام‌بخش باشد تا به‌سرعت به سمت رایانش ابری حرکت کنند و نه‌تنها فروش خود را افزایش دهند؛ بلکه برای بهبود عملکرد در فروشگاه‌های خود نیز تلاش کنند.

آینده چگونه خواهد بود؟

تکنولوژی‌های تازه و آخرین محصولات به‌طور دائم روش‌های خرید آنلاین مشتریان را دستخوش تغیر می‌کنند. برای مثال، ابزارهای ابتکاری مانند Google Home تعداد مراحل موردنیاز برای تکمیل خرید را کاهش می‌دهند. مصرف‌کنندگان می‌توانند فهرست علاقه‌مندی‌ها را با استفاده از Google Home تهیه کنند و مستقیماً سفارش‌های خود را بدون راه‌اندازی و اجرای یک مرورگر وب یا برنامه‌های دیگر به ثبت برسانند.

کانال‌های رسانه‌های اجتماعی هم به بخش بزرگی از فرآیند خرده‌فروشی آنلاین تبدیل‌شده‌اند. آن‌ها به‌عنوان ابزار مؤثری برای تبلیغ محصولات با توجه به آمارگیری و رفتار خاص مشتریان شناخته‌شده‌اند. مهم‌تر از آن مشتریان می‌توانند از کانال‌های رسانه‌های اجتماعی برای دستیابی مستقیم به پلتفرم تجارت الکترونیک استفاده کنند. پیش‌بینی درباره این ابزارهای یکپارچه نشان می‌دهد که مشتریان به‌زودی و تنها با انتخاب یک تصویر محصول نشان داده‌شده در یک کانال رسانه‌های اجتماعی قادر به خرید خواهند بود.

درحالی‌که پیچیدگی‌های تجارت الکترونیک همواره در حال افزایش است، خرده‌فروشان هم در تلاش هستند تا ساده‌ترین راهکارهای ممکن را بیاموزند.

تقسیم‌بندی پلتفرم تجارت الکترونیک به بخش‌های قابل‌کنترل و استفاده از داده‌های مصرف‌کنندگان برای توسعه عملکرد بهتر و رسیدگی به رفتار خاص مشتریان روش‌هایی هستند که خرده‌فروشان را در مسیر آمادگی برای تطابق با آینده تجارت الکترونیک قرار خواهند داد.

آینده فروشگاه‌های اینترنتی و پلتفرم‌های تجارت الکترونیک

علی رجبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6  +    =  7