آموزش کد نویسی به کودکان
آموزش کد نویسی به کودکان

در چند دهه گذشته یادگیری زبان انگلیسی و درک کلی از کامپیوتر امری ضروری بود و بسیاری از والدین به آموزش این امر تأکید داشتند. دنیای امروز با گذشته و حتی ۴ سال پیش متفاوت است و تکنولوژی هر ثانیه در حال پیشرفت است. وب‌سایت‌ها، اپلیکیشن ها و ابزارهایی به وجود آمده‌اند تا زندگی را برای ما هرچه راحت‌تر شود. گجت های هوشمند بسیاری از کارهای روزانه انسان را راحت‌تر کرده است، حتی زنگ هشدار ساعت‌ها هم امروز باهوش‌تر از قبل هستند!


مقاله مرتبط: شما در کدام طبقه بندی نسل ها قرار می گیرید؟


در دنیای ماشینی امروز، یادگیری راه‌های ارتباط با ماشین‌ها ضروری است و انسان باید توانایی رقابت و تسلط بر ماشین را داشته باشد، تنها راه برقراری ارتباط با دنیای ماشینی امروز، کدها هستند.

یادگیری کد نویسی، تنها امری ضروری برای برنامه نویسان نیست، بدون شک در سال‌های آینده کد نویسی به امری ضروری برای هر فردی تبدیل می‌شود. همان‌طور که یادگیری زبان انگلیسی تا چند سال گذشته امری حیاتی بود، تا سال‌های آینده زبان برنامه‌نویسی هم به یکی از زبان‌های ضروری واصلی تبدیل می‌شود.

یکی از راه‌های آماده‌سازی فرزندان برای آینده، آموزش زبان برنامه‌نویسی به آن‌ها است. در این مطلب به بررسی ضرورت آموزش زبان برنامه‌نویسی به کودکان می‌پردازیم.

چرا؟

در ابتدا به بررسی دلایل ضرورت آموزش زبان برنامه‌نویسی به کودکان می‌پردازیم.

این آموزش در بلندمدت به نفع کودکان است

آموزش برنامه‌نویسی در طولانی به نفع کودک شما است و تأثیر آن در زمان طولانی مشخص می‌شود. آموزش زبان برنامه‌نویسی نه‌تنها مهارتی خوب است، بلکه کودک شمارا برای انتخاب شغل آینده آماده‌تر می‌کند و کودک با تکنولوژی رابطه بهتری برقرار می‌کند.

بر اساس آماری که در سال ۲۰۱۵ به‌دست‌آمده است در حال حاضر ۷ میلیون شغل وجود دارد که نیازمند دانستن زبان برنامه‌نویسی است. شغل‌هایی که با برنامه‌نویسی به‌نوعی در ارتباط است در سال‌های اخیر ۱۲ درصد رشد کرده است و بیشتر شده‌اند.

تقاضای بازار کار درزمینهٔ متخصصان فناوری اطلاعات، تحلیلگران داده، هنرمندان و طراحان گرافیک، مهندسین سیستم و دانشمندان فعال درزمینهٔ کامپیوتر روزبه‌روز بیشتر می‌شود.

برنامه‌نویسی امروز به‌عنوان یکی از پیش‌نیازهای اصلی و حیاتی استخدام است، اگر دوست دارید تا شغل فرزندتان در آینده تأمین شود، بهتر است امروز به فکر آموزش آن‌ها باشید.

برنامه‌نویسی عادات خوب کودکان شمارا افزایش می‌دهد

اگر قصد دارید تا فرزندتان را خوب تربیت کنید و اطلاعات و آموزه‌های زیادی را در اختیار او قرار دهید، برنامه‌نویسی و آموزش زبان کد نویسی بهترین راه است. فضاهای زیادی برای نوشتن کد و برنامه وجود دارد.

برنامه‌نویسی به کودکان شما پشتکار را آموزش می‌دهد، زمانی که فردی شروع به یادگیری برنامه‌نویسی می‌کند، ممکن است هزاران بار اشتباه کند و برای برطرف کردن این اشتباه باید راه‌های متفاوتی را امتحان کند، همین مداومت به کودک می‌آموزد که در زندگی باید ثابت‌قدم بود و اگر هزاران بار شکست خورد نباید ناامید شد تا به نتیجه درست رسید.

عادت حل مسئله نکته مثبت دیگری است که کودک شما درروند آموزش برنامه‌نویسی می‌آموزد. یک برنامه‌نویس برای رسیدن به جواب هزاران آزمایش انجام می‌دهد و صدها کد مختلف را امتحان می‌کند. فرزند شما هم برای آموزش این زبان و راه و روش‌های آن مجبور است تا سختی‌های آموزش را به جان بخرد تا بتواند مسئله را به‌درستی حل کند.

برنامه‌نویسی به کودک شما می‌آموزد تا فردی کارآمد در جامعه باشد، این آموزش به کودک می‌آموزد که وقت او ارزش دارد و نباید آن را تلف کند، کودک می‌آموزد که همیشه روش بهتری برای انجام دادن کارها وجود دارد.

کودک می‌آموزد تا بهتر برنامه‌ریزی کند و وسایل را بهتر دسته‌بندی کند، آن‌ها را تمیز نگه دارد تا راحت‌تر و سریع‌تر آن‌ها را پیدا کند. کودک می‌آموزد تا چگونه همه‌چیز را علامت‌گذاری کند تا برای پیدا کردن آن‌ها زمان کمتری صرف کند.

چگونه؟

اگر با این دلایل قانع شدید که کودک شما به یادگیری زبان برنامه‌نویسی نیاز دارد، روش‌های آموزش را باهم بررسی می‌کنیم:

چگونه به کودک برنامه‌نویسی آموزش دهیم؟

بدون شک اولین سؤالی که ذهن شمارا درگیر می‌کند این است که چگونه به کودک برنامه‌نویسی آموزش دهیم؟ آموزش زبان برنامه‌نویسی به کودکان محدودیت سنی ندارد و کودک شما در هر سنی که توانایی درک مسئله را داشت می‌تواند آموزشش را شروع کند. یادگیری زبانی جدید کاری سخت و دشوار است و شما باید در این مسیر در کنار فرزندتان باشید.


مقاله مرتبط: ١٠ سایت برای یادگیری آسان برنامه‌نویسی وب‌سایت


یکی از بهترین راه‌های آموزش به کودکان، یادگیری با آن‌ها است. اگر فرزند شما متوجه شود که شما به خاطر او و با او آموزش می‌بینید، تشویق می‌شود تا بهتر یاد بگیرد. اگر در وقت اضافی با فرزند خود زبان برنامه‌نویسی یاد بگیرید، این موضوع به عادتی تبدیل می‌شود و کودک شما بیشتر از خودتان مشتاق رسیدن وقت اضافی و آموزش خواهد بود.

در چه مکان‌هایی کودکان را آموزش بدهیم و از چه دوره‌هایی استفاده کنیم؟

یکی از مزیت‌های یادگیری زبان برنامه‌نویسی این است که اگر به کلاس‌های حضوری دسترسی نداشته باشید، دوره‌های آنلاین زیادی برای آموزش وجود دارد. ویدئوهای آموزشی برنامه‌نویسی زیادی در فضای اینترنت وجود دارد اما پیدا کردن ویدئو و آموزش مناسب برای کودکان سخت است.


مقاله مرتبط: چگونه زبان‌های برنامه نویسی را به‌سرعت یاد بگیریم؟


مسیر یادگیری فرزند شما، امری بسیار مهم است، با توجه به تمام گزینه‌های موجود، کدام گزینه و کدام انتخاب مناسب‌تر است؟

در این قسمت به معرفی وب‌سایت‌هایی مناسب برای یادگیری برنامه‌نویسی مناسب کودکان می‌پردازیم:

اسباب‌بازی‌هایی وجود دارد که کودکان با آن‌ها ارتباط بهتری برقرار می‌کنند و این اسباب‌بازی‌ها زمینه یادگیری برنامه‌نویسی برای کودکان را مهیا می‌کند، ازجمله اسباب‌بازی‌های مناسب برای آموزش برنامه‌نویسی عبارت‌اند از:

چه زبان برنامه‌نویسی را به کودکان آموزش دهیم؟

پس از بررسی تمام مراحل ذکرشده، به این نتیجه می رسیدکه زبان‌های برنامه‌نویسی زیادی وجود دارد و کدام زبان برای یادگیری کودکان مناسب‌تر است، بدون شک انتخاب بهترین زبان برنامه‌نویسی کار آسانی نیست.


مقاله مرتبط: برترین زبان های برنامه نویسی در سال ٢٠١٧


انتخاب زبان مناسب برای برنامه‌نویسی، بخش مهمی از مسیر آموزش کودکان است. باید مناسب‌ترین زبان از آسان‌ترین روش به کودک آموزش داده شود تا از یادگیری خسته نشود.

پایتون

زبان برنامه‌نویسی پایتون اولین گزینه این لیست است، چون زبانی همه‌منظوره است. زبان پایتون به‌خوبی نوشته‌شده است و درک آن بسیار آسان است. کودکان با زبان پایتون ارتباط خوبی برقرار می‌کنند و به‌سرعت می‌توانند با این زبان برنامه‌نویسی منطبق شوند. کودکان با استفاده از زبان برنامه‌نویسی پایتون می‌توانند پایه‌های برنامه‌نویسی را بیاموزند چون این زبان بسیار آسان است و به‌راحتی می‌توان به کتابخانه‌های کدهای آن به‌صورت آنلاین دسترسی داشت.

برای آشنایی با زبان برنامه‌نویسی پایتون و کاربردهای آن کلیک کنید.

روبی

روبی زبانی انعطاف‌پذیر و پویا و شی‌ءگرا است. روبی آسان‌ترین زبان و خواناترین زبان مناسب برای تازه‌کارها است. در این زبان بسیاری از توضیحات عملکرد کدها حذف‌شده است چون ساختار آن به‌گونه‌ای است که افراد بتوانند به‌تنهایی و بدون هیچ مربی آن را بیاموزند. روبی زبانی بسیار مناسب است و کودکان می‌توانند به‌راحتی مفهوم آن را درک کنند.

کودک شما با یادگیری یک یا دو اسکریپت می‌تواند کار خود را شروع کند. این زبان در تکرار اولین کدها در توییتر کاربرد دارد و کودک شما می‌تواند به اهمیت آموزش این زبان پی ببرد.

جاوا

جاوا زبانی چالش‌برانگیز است و از دو زبان قبلی سخت‌تر است. یادگیری زبان جاوا ذهن کودک شمارا شبیه به یک برنامه‌نویس حرفه‌ای بار می‌آورد و سطح علمی را افزایش می‌دهد. اگر فردی بتواند زبان‌های دیگر برنامه‌نویسی را یاد بگیرد، یادگیری زبان جاوا هم برای او آسان خواهد بود. جاوا زبانی قدیمی است و کودک شما در حین یادگیری می‌تواند به منابع آنلاین زیادی دسترسی داشته باشد.

کلام آخر

تکنولوژی با سرعتی بی‌سابقه در حال پیشرفت است، همه‌چیز در حال کامپیوتری شدن است و ارتباط انسان با ماشین ناگزیر است. انسان برای زندگی راحت‌تر باید با این پروسه و این روند زندگی خو بگیرد و فرزندان خود را برای زندگی در این محیط پرورش دهد.

آموزش زبان برنامه‌نویسی اولین قدم برای هماهنگ کردن فرزندان با تکنولوژی روز دنیا است. انسان برای زندگی بهتر در جامه مدرن باید توانایی صحبت کردن با زبان کامپیوترها را داشته باشد تا مسائل را به ساده‌ترین شکل ممکن حل کند.

آموزش برنامه‌نویسی به کودکان از سن کم می‌تواند تأثیر زیادی بر روی آینده کاری آن‌ها بگذارد، شاید بیل گیتس یا مارک زاکربرگ بعدی فرزند شما باشد!

ضرورت آموزش کد نویسی به کودکان در دنیای مدرن امروز

تیم تحریریه مجله هاست ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2  +  6  =