مجله خبری هاست ایران » کسب و کار » چگونه در محیط کار پراسترس آرامش خود را حفظ کنیم؟
کسب و کار مدیریت و برنامه ریزی

چگونه در محیط کار پراسترس آرامش خود را حفظ کنیم؟

راه های جلوگیری از استرس

استرس به جزئی جدانشدنی از دنیای کار امروزی تبدیل‌شده است و این مشکل در حوزه‌های کاری شلوغ و سریع بیش‌تر دیده می‌شود. شناخت عوامل استرس‌زا و نحوه برخورد با آن‌ها، می‌تواند در کاهش یا از بین بردن استرس و درنتیجه بهبود عملکرد شما بسیار مفید باشد.

اکثر شرکت‌ها به دنبال استخدام افرادی هستند که بتوانند تحت‌فشار به‌خوبی کار کنند، در محیطی با روند کاری سریع خوب عمل کنند، خودجوش باشند، اهل کار تیمی باشند، و خلاصه همه آن لغات طلایی که در اصل به این معنی هستند: «ما بیش‌ازحد از شما کار خواهیم کشید و در پایان اولین هفته کاری خود کاملاً پراسترس خواهید بود».

استرس داشتن به بخشی از فرهنگ کاری تبدیل‌شده است. اما آیا باید این‌طور باشد؟ آیا راهی برای مقابله با این روند وجود دارد؟ البته که هست، و خیلی آسان‌تر از چیزی است که تصور کنید. اما به صبر و تمرین نیاز دارد.

عدم قطعیت، اصلی‌ترین عامل استرس

عدم قطعیت کارمندان

در محیط کاری سریع و تند امروزی، شفافیت یک کالای نایاب محسوب می‌شود که حتی شناخته‌شده‌ترین شرکت‌ها هم از داشتن آن در روند ارتباطات خود محروم هستند. این عامل سبب عدم قطعیت می‌شود که باعث ایجاد استرس و نهایتاً به بروز خطا، اشتباه در ارتباطات و استرس در تمام تیم، دپارتمان یا حتی شرکت منجر می‌شود.

این مشکل علی‌الخصوص در شرکت‌های بزرگ‌تر که سلسله‌مراتب و تشریفات اداری پیچیده‌ای دارند بدتر است. این در حالی است که استارتاپ‌ها در مواجهه با این مسئله نسبتاً خوب عمل می‌کنند. در استارتاپ‌ها به سؤال پرسیدن بها می‌دهند و عادت خوبی محسوب می‌شود، درحالی‌که در دنیای سازمانی از شما انتظار می‌رود همه‌چیز را بدانید و کسی را به‌زحمت نیاندازید.


مقاله مرتبط: برنامه خود را مدیریت کنید، مثل یک رئیس!


در استارتاپ‌ها و شرکت‌های کوچک و متوسط، همه افراد و حتی مؤسسان و مجریان ارشد نیز در همه ابعاد شرکت دخیل هستند، و همواره افراد را تشویق می‌کنند تا همه باهم در ارتباط باشند. چنین ساختاری را یک Flat organization می‌نامند، که در آن هیچ واسطه‌ای بین کارمندان سطح پایین و صاحبان شرکت وجود ندارد.

چرا این موضوع مهم است؟ چون دیدگاه و مأموریت شرکت توسط افرادی که در جایگاه بالا قرار دارند پیش می‌رود، و آن‌ها بهتر می‌توانند روش درست انجام کار را تشخیص دهند، و بنابراین می‌توانند شفافیت بیشتری ایجاد کنند وعدم قطعیت را از میان بردارند.

همچنین این عدم قطعیت فقط در وظایف و پروژه‌ها وجود ندارد، بلکه بلاتکلیفی کارمندان درباره خودشان در حوزه امور شرکت را هم شامل می‌شود.

وقتی این عدم قطعیت از بین برود و دید شفافی از اجزای اطراف داشته باشید، می‌توان گفت که ۵۰ درصد از استرسی که اکنون دارید از بین خواهد رفت.

کارمندان چطور می‌توانند عدم قطعیت را از بین ببرند؟

کافی است در مورد آن چیزی که سردرگمتان کرده است از کارفرمای خود سؤال کنید. از سؤال کردن خجالت نکشید، خصوصاً اگر به کمک آن در کارتان بهتر عمل کنید.

نکته جالب این است که می‌توانید بدون اینکه مستقیماً سؤال کنید، مطلبی را بپرسید. این روشی است که خیلی از افراد در شرکت‌های چندزبانه استفاده می‌کنند. برای مثال فردی که زبان مادری‌اش انگلیسی نبود گاهی با مشتریانی صحبت می‌کرد که آن‌ها نیز زبان مادری‌شان انگلیسی نبود، و معمولاً منظور اصلی افراد در ترجمه گم می‌شد.

کاری که می‌کرد این بود که همه‌چیزی که درباره‌اش صحبت کرده بودند را دوباره با ادبیات خودش توضیح می‌داد و از آن‌ها می‌پرسید که آیا همه‌چیز را درست متوجه شده است یا خیر تا بداند با آن‌ها هماهنگ است.

اگر همه‌چیز را درست متوجه نشده بود، مشتریان خیلی ساده آن را اصلاح می‌کردند و تصور می‌کردند این مشکل به دلیلی عدم شفافیت توضیحات خودشان بوده است (که البته سوء بداشت هم نمی‌کردند). سپس اگر کاملاً متوجه موضوع می‌شد، کار تمام بود!

مدیران دقت کنید

یک محیط کاری با سرعت بالا، قطعاً به همه استرس می‌دهد، اما در اختیار داشتن سکان هدایت شرکت چیزی است که می‌تواند یا به کاهش استرس یا به افزایش آن منجر شود.


مقاله مرتبط: ٧ قدم تا برگزاری موفق یک جلسه بررسی پروژه


کار با شفاف کردن موضوعات با جزئیات کامل شروع می‌شود، همیشه باید برای سؤال‌هایی که هر وقت ممکن است از شما پرسیده شوند در دسترس باشید.

روی آنچه می‌توانید کنترل کنید متمرکز شوید و بقیه را رها کنید

در ابتدا باید ببینید دلیل نگرانی‌هایتان چیست. آیا مهلت انجام کار، مهارت‌هایتان، منابع در دسترس، یک همکار یا شاید چیزی خارج از شرکت است؟ در اولین گام، مشخص کردن آنچه باعث نگرانی شما می‌شود امری حیاتی است و بعد می‌توانید افکار خود را دوباره اصلاح کنید.

آیا چیزی است که می‌توانید تغییرش دهید؟ اگر از کنترل شما خارج است، پس‌نیازی به نگرانی نیست. بلکه باید آن را همانند چالشی ببینید که باید بر آن غلبه کنید. این کار را positive reframing یا «اصلاح مثبت» می‌نامند.

مثال:

  1. فرد مضطرب: من به دلیل این شغل استرس دارم.
  2. دلیل اصلی: فکر می‌کنم همکارم در دلش از من متنفر است.
  3. اصلاح مثبت: نظر یک نفر در مورد من نمی‌تواند موفقیت و خوشحالی من را تعیین کند.

خیلی افراد در همان مرحله اول باقی می‌مانند، درحالی‌که نمی‌دانند دلیل اصلی آن چیست و تغییر دادن دیدگاهشان در مورد مسائل، می‌تواند استرس ایجادشده همراه آن را از بین ببرد، حتی بدون اینکه مشکل را کاملاً حل کنند.

فراموش نکنید که مجبور نیستید مشکل را بلافاصله حل کنید، فقط کافی است رفتار مثبتی نسبت به آن داشته باشید!

تغییر زمینه را کاهش دهید یا کاملاً از بین ببرید

multitask

تغییر زمینه، جابجا شدن مرکز توجه شما از روی یک موضوع به موضوع دیگری است که ارتباطی باهم ندارند. برای مثال، همین‌الان که در حال خواندن این مقاله هستید، چند تب دیگر در مرورگر خود بازکرده‌اید؟

احتمالاً شما هم عادت دارید سری به شبکه‌های اجتماعی بزنید، ایمیلتان را چک کنید و چند سایت خبری ببینید، همه این‌ها در عرض ۵ دقیقه یا چیزی شبیه به آن رخ می‌دهد.

چنین عاداتی بازده کاری را تا ۴۰ درصد پایین می‌آورند! این مقدار تقریباً نصف کل خروجی شماست. نه‌تنها باعث کند شدن پیشرفت کار می‌شود و فشار بیشتری به مغرتان وارد می‌کند، بلکه به یکی از دلایل اصلی استرس در محل کار تبدیل می‌شود.

قرار دادن اطلاعات بیش‌ازحد در مغز برای پردازش چندان راه درستی نیست. هرروز تعداد مقالات و تحقیقات بیشتری اظهار می‌کنند که انجام چند کار همزمان بهره وری را کاهش می دهد.

راه‌حل، تقسیم‌بندی است

باید زمان‌های مشخصی را به وظایفی خاص، اختصاص دهید. می‌خواهید بنویسید؟ فقط یک ساعت آن را انجام دهید. ایمیل و شبکه‌های اجتماعی را چک نکنید و حتی با دوستانتان صحبت نکنید. وقت مشخصی برای چک کردن ایمیل، پست کردن مطلب در فیس‌بوک، سر زدن به اسکایپ و غیره مشخص کنید.

از یک کار به کار دیگر نپرید. مثل این می‌ماند که هرلحظه دنده ماشین را عوض کنید، به‌احتمال‌زیاد تصادف می‌کنید!

اگر نمی‌توانید جلوی خود را بگیرید و از یک کار به کار دیگر نپرید، همه کارهایتان را کنار هم بچینید و ببینید کدام‌یک ارتباط نزدیکی باهم دارند و کنار هم قرارشان دهید. این تغییر در نحوه کار کردن را با گام‌های کوچک انجام دهید.

سعی کنید خود را با بی‌نظمی محیط عادت دهید

هنر آگاهی ذهنی کامل را تمرین کنید. یعنی از وضعیت خودتان، افکارتان، اعمالتان و اثری که بر محیط اطراف شما می‌گذارند آگاه باشید.

به آخرین باری فکر کنید که بدنتان به‌طور خودکار و ناآگاه کار می‌کرده است. مثلاً وقتی‌که حین شام خوردن در حال تماشای فیلم بودید. احتمالاً نفهمیدید که چطور بینی‌تان را خاراندید، موهایتان را مرتب کردید، یک جرعه آبمیوه نوشیدید، و حتی احتمالاً مزه پیتزا را هم نفهمیدید. این دقیقاً برخلاف آگاهی کامل است: ناآگاهی.

آگاهی ذهنی یعنی از همه اتفاقات اطرافتان، و نحوه تعامل با خودتان (ذهنتان) در جهان بیرون آگاه باشید.

اگر آگاهی ذهنی داشته باشید، چیزهای بیشتری درباره خودتان می‌فهمید، اینکه با مشکلاتتان چطور برخورد و مقابله می‌کنید. این یعنی دفعه بعد، روند بهبود خیلی ساده‌تر خواهد بود، چون کاملاً از تمام مراحل آن آگاه هستید.

اکنون این آگاهی ذهنی می‌تواند در برخورد با این بی‌نظمی، یعنی محل کارتان، به شما کمک کند. با دانستن اینکه کدام اطلاعات و انگیزه‌های اطرافتان مهم هستند، می‌توانید انتخاب کنید که کدام‌یک می‌توانند بر شما اثر بگذارند. مثلاً صدای جیرجیر صندلی همکارتان، سروصدای تهویه هوا، یا جدول کاری جلوی چشمتان؟ انتخاب مشخص است، پس بقیه را از دور خارج کنید و روی همان یکی تمرکز کنید.


مقاله مرتبط: با این ٥ اپلیکیشن بهره وری تیم خود را بالا ببرید


آگاهی ذهنی را هرروز تمرین کنید

آگاهی ذهنی

در اینجا چند روش ساده و کاربردی برای تمرین آگاهی ذهنی معرفی می‌کنیم که بتوانید در مدتی کوتاه، خیلی منعطف‌تر در محل کار عمل کنید.

  • همه نوتیفیکیشن ها را خاموش‌کنید، هم‌روی کامپیوتر، هم تبلت و موبایل. ایمیل، شبکه اجتماعی، پیامک و هیچ ایمیلی روی صفحه نباشد. هر آنچه باعث شود بلافاصله از کاری که مشغولش هستید دست بکشید را باید از سیستم کار خود دور بریزید.
  • هر دفعه روی یک کار در یک‌زمان مشخص تمرکز کنید. چند کار را باهم انجام ندهید. مثلاً می‌توانید یک تایمر ۳۰ دقیقه‌ای تنظیم کنید و روی کار فعلی تمرکز کنید. فقط همان کار، تمرکز کامل. شاید به نظرتان عجیب بیاید اما اینجا استثناست، بعد از اتمام ۳۰ دقیقه، برای ۵ تا ۱۰ دقیقه استراحت کنید و دوباره یک ماراتن ۳۰ دقیقه‌ای را ادامه دهید.
  • آگاهی ذهنی را روزانه به مدت ۱۵ دقیقه به کمک یک اپلیکیشن تمرین کنید. این مورد برای آن‌هایی که نمی‌دانند چطور این تمرین را شروع کند مناسب است.

 نتیجه‌گیری

وقتی دیگران می‌گویند «همه‌چیز به ذهن بستگی دارد» شاید بخندید، اما تحقیقات امروزی در علم اعصاب و روانشناسی از عملکردهای داخلی ذهن و تأثیر فیزیکی آن‌ها بر ما پرده برداشته‌اند.

آنچه باید در مبارزه با استرس موجود در محل کار بدانیم، آگاهی از چیزهایی است که روی ما تأثیر می‌گذارند. سپس باید تصمیم بگیریم با این شناخت جدید چه کنیم، آیا واقعاً باید استرس داشته باشیم یا کافی است آن‌ها را کنار بگذاریم؟

همچنین فراموش نکنید که چند وقت یک‌بار سفر بروید!

منبع hongkiat.com

افزودن دیدگاه

کلیک برای ثبت دیدگاه