برون سپاری برنامه نویسی
برون سپاری برنامه نویسی

کارآفرینان همیشه به دنبال راه‌حل‌های ارزان، سریع و کارآمد هستند. گاهی اوقات صرفه‌جویی در هزینه باعث ضرر و زیان‌های بیشتری می‌شود. KARAN CHAUDHRY کارآفرین هندی از تجربیات خود در رابطه با استارتاپ های متعددی که ایجاد کرده است، می‌گوید: «در طول سال‌های که به  کارآفرینی و راه اندازی استارتاپ مشغول بودم، با نیروی‌های دور کار و نیروهای حضوری زیادی کارکرده‌ام.اشتباهی که دیگر هیچ‌گاه تکرار نمی‌کنم استفاده از برنامه نویس دورکار است، این ایده هزینه‌ها را به‌شدت کاهش می‌دهد ولی مشکلاتی غیرقابل‌جبران به وجود می‌آورد.»

با ما همراه باشید تا دلایل کارن چادوری موفق برای استفاده از نیروی برنامه نویس در داخل مجموعه را بررسی کنیم:

۱. فکرهای متفاوت، هدف‌های ناهماهنگ می‌سازد

فکر های متفاوت

کارآفرین در طول یک استارت آپ تلاش می‌کند که سرمایه خود را حفظ کند و در این پروسه با افراد زیادی رابطه خواهد داشت. استفاده از برنامه‌نویس و نیروی توسعه نرم‌افزار خارج از مجموعه باعث می‌شود تا startup نتواند به‌خوبی هدف اصلی را دنبال کند و نیروی دور کار در جریان جزئیات اهداف اصلی استارت آپ نباشد و همین موضوع باعث ایجاد ناهماهنگی در بدنه اصلی استارتاپ می‌شود.

۲. قرارداد بستن پیچیده و زمان‎بر است

ارزیابی را پیگیری کنید

اگر قصد دارید با یک نیروی دورکار و یا شرکت نرم‌افزاری قرارداد ببندید بدون شک باید زمان زیادی را صرف مذاکره کنید و چون گفتگوها به‌صورت رودررو صورت نمی‌گیرد وقت بیشتری صرف می‌شود. مهم‌ترین نکته‌ای که هر کارآفرین در شروع استارتاپ باید به آن توجه کند این است که زمان مهم‌ترین و ارزشمندترین دارایی است که باید از آن به‌خوبی استفاده کرد.

بستن قرارداد با شرکت یا فرد مشخصی از راه دور، مشکلات زیادی را برای کارآفرین در پی خواهد داشت، مخصوصاً درزمینه توسعه نرم‌افزار و برنامه‌نویسی که یکی از پایه‌های اساسی هر استارتاپ است. کارآفرین باهوش کسی است که برای انتخاب نیروی کار خود عجله نکند و بامطالعه کامل بهترین نیروی کار را انتخاب کند که در کمترین زمان بهترین نتیجه را به دست بیاورد.

۳. احتمالا کیفیت کار پایین می‎آید

کیفیت پایین کار

برنامه نویسان دورکار همیشه ریسک‌هایی برای مجموعه به همراه دارند. تجربه نشان داده که برنامه نویسان دورکار ۱۰۰ درصد کاری را که کارآفرین می‌خواهد، تحویل نمی‌دهند و همیشه کار آن‌ها با نواقصی همراه است. تصور کنید شما به‌عنوان یک کارآفرین موفق پس از برگزاری چند استارتاپ عالی قصد دارید برای پایین آوردن هزینه‌ها از یک برنامه‌نویس دورکار استفاده کنید. زمان کمی برای شروع استارت آپ دارید و برنامه‌نویس هم سلیقه شخصی خود را در کار دخیل کرده است و کار شما خراب‌شده است. حالا دیگر نه زمان کافی برای جبران دارید و نه برنامه‌نویسی در شرکت و یا دفتر خوددارید که مشکلات را برطرف کند. در این شرایط تنها تجربیات موفق و اعتبار شما زیر سؤال می‌رود.

۴. نیروی دور کار نظم پروژه را بر هم می‌زند

برهم زدن نظم پروژه

کارآفرینان تازه‌کار در شروع استارت آپ های خود این نکته را در نظر نمی‌گیرند که کنترل نیروی دور کار نیاز به تجربه و تخصص کافی دارد که کار هرکسی نیست. هنگامی‌که شما با برنامه‌نویس خود ارتباط مستقیم دارید، نظم بیشتری بر کارها حاکم است.

معمولاً نیروهای دورکار کمی پیدا می‌شوند که در استارت آپ های متفاوت به‌صورت outsource کار کرده باشند و تجربیات خوشایندی داشته باشند. حتی شرکت‌های بزرگ هم در برخی زمان‌بندی‌ها و هزینه دچار مشکل می‌شوند و تخمین‌هایی که زده‌اند درست از آب درنمی‌آید. در هر کسب‌وکار نوپایی چالش‌هایی وجود دارد که باید با رعایت نکاتی به‌خوبی این چالش‌ها را مدیریت کرد:

  • در شروع کار به‌صورت دقیق نیازها را مشخص و تعریف کنید.
  • تعیین کنید که در این پروژه به نیروی دورکار نیاز دارید یا نه و اگر نیاز دارید در چه بخش‌هایی باید از نیروی دورکار بهره ببرید.
  • برنامه دقیقی برای ادغام کدها و اطلاعات در master codebase داشته باشید.
  • برنامه‌ای برای تضمین کیفیت بریزید و این برنامه را با نیروی‌های خود مطرح کنید.
  • زمان‌بندی را به‌صورت منظم چک کنید.
  • نظرات و بازخوردها را به‌صورت منظم بررسی کنید.

استفاده از برنامه‌نویس و نیروی توسعه نرم‌افزار به‌صورت دورکار تنها زمانی به نفع پروژه است که مدیران پروژه از تجربه کاری زیادی برخوردار باشند و قبلاً بارها تجربه کار با نیروی دورکار را داشته باشند.

۵. مسائل بیرونی بر مجموعه شما تاثیر زنجیره ای می گذارد

اثر دومینو

در مفاهیم استارتاپی مفهمومی داریم با عنوان «اثر دومینو» یا Domino Effect.  یک ضربه کوچک می تواند مجموعه ای زنجیره ای از اتفاقات را رقم بزند. اگر شما برای شروع کار استارتاپ خود یک تیم کوچک جمع کنید، به‌راحتی می‌توانید مشکلات به وجود آمده در تیم را با گفتگوی ساده حل کنید؛ اما هنگامی‌که شما از نیروهای دورکار استفاده کنید، مشکلات شما زیادتر می‌شود و هم‌چنین کنترل شما بر روی نیروهایتان کمتر خواهد شد و مشکلاتتان شروع می شود.

تأخیر و افت کیفیت معمولاً در اکثر استارتاپ ها دیده می‌شود ولی زمانی که تیم شما کوچک باشد و نیروهای شما در دسترس باشند به‌سرعت و راحت‌تر می‌توان هر مشکلی را برطرف کرد. اگر نیروی کاری شما خارج از مجموعه باشد شما باید وقت زیادی برای برطرف کردن مشکل پیش‌آمده صرف کنید.

هر کسب‌وکار کوچک شرایط ویژه خود را دارد و نمی‌توان در رابطه با قوانین عمومی با قطعیت صحبت کرد؛ اما زمانی احتمال خطا بالا می‎رود که کنترل کمی روی تمام عناصر مجموعه خود داشته باشید.

هر زمان به این فکر افتادید که برنامه نویسی پروژه را به نیروی دورکار بسپارید، مواردی که در بالا اشاره شد را در نظر بگیرید.

شما هم تجربیات خود را از برون سپاری کارها به ویژه در استارتاپ ها با ما به اشتراک بگذارید. آیا راه حلی برای کاهش تنش ها و مشکلات دارید؟

چرا استارتاپ ها نباید برنامه نویسی پروژه خود را برون سپاری کنند؟

تیم تحریریه مجله هاست ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  +  29  =  32