مجله خبری هاست ایران » طراحی و توسعه » 10 راه برای طراحی منو اسلاید اوت در وب‌ سایت
توسعه وب طراحی و توسعه طراحی وب

10 راه برای طراحی منو اسلاید اوت در وب‌ سایت

10 راه برای طراحی منو اسلاید اوت در طراحی وب‌سایت

طراحی منو اسلاید اوت یک گزینه بسیار پرطرفدار است که امروز بخشی از اپلیکیشن های موبایل شده است. این سبک منو راه‌حلی عالی برای تبدیل منو به فضایی کوچک و کاربردی است. منو اسلاید اوت یک روش منطقی، معتبر و کاربردی است. این منو تمام لینک‌های ناوبری را پوشش می‌دهد و به هرچه زیباتر شدن سایت کمک می‌کند. طراحی منو اسلاید اوت یک انتخاب هوشمندانه است. منو اسلاید اوت درواقع پیش‌زمینه‌ای برای طراحی منو همبرگر بود.

دکمه همبرگر و منو اسلاید اوت به یکدیگر وابسته‌اند و درواقع دکمه همبرگر با ماهیت منو اسلاید اوت هماهنگی دارد. اگر به کیفیت بیش از ۱۰۲۴ پیکسل دسترسی داشته باشید، دیگر جای نگرانی نیست. منو کلاسیک اسلاید اوت به‌صورت عرضی در وب‌سایت قرار دارد و کل عرض وب‌سایت را در برمی‌گیرد و ظاهر بسیار خوبی دارد. هیچ تمایلی برای پنهان کردن کلیدهای ناوبری وجود ندارد. زمانی که این ترند رایج شد کمی عجیب به نظر می‌رسید و بسیاری فکر می‌کردند که در طراحی آن ایرادهای زیادی وجود دارد. زمانی که طراحی به نمایش درآمد اولین بازخوردها ماجرا را تغییر داد.

ویدئوهای هیجان‌انگیز در پس‌زمینه، انیمیشن‌های جذاب، زمینه‌هایی با جلوه‌های ویژه بصری و حتی طراح شده با تکنیک وی آر تنها بخشی از خلاقیت‌هایی است که در طراحی منو اسلاید اوت از آن استفاده می‌شود و این منو را به یک گزینه خوب تبدیل می‌کند. در این مطلب به بررسی ۱۰ راه عملی برای هرچه بهتر نمایش دادن منو اسلاید اوت برای تعامل هرچه بهتر با کاربر رفته‌ایم، با ما همراه باشید:

ساکن بودن هنوز هم جذاب است

ساکن بودن هنوز هم جذاب است

هیچ اجباری برای طراحی منو اسلاید اوت به‌صورت اینتراکتیو و تعاملی وجود ندارد. طراحی ساکن با آیکون‌های جذاب، یکی از راه‌های طراحی منو اسلاید اوت است که وب‌سایت Save Smart نمونه بسیار خوبی از این سبک طراحی است. در این وب‌سایت گزینه‌ها در مرکز تصویر قرار می‌گیرد. این طراحی ایستا و ثابت است، اما فونت‌ها شمارا غافلگیر می‌کند، با قرار دادن ماوس روی نوشته‌ها حرکات و انیمیشن‌های ریزی را مشاهده می‌کنید که این تفکر درواقع راه‌حلی برای انرژی دادن به طرح ایستا است.

ساکن بودن، مطابق با ترند روز

ساکن بودن، مطابق با ترند روز

اگر علاقه‌ای به طراحی پویا و پرتحرک وب‌سایت ندارید و ترجیح می‌دهید تا طراحی ایستا را الگوی کار خود قرار دهید، راه‌هایی برای به‌روز بودن و همگامی با ترند روز وجود دارد که کار شمارا متمایز می‌کند. در این صورت استفاده از تصاویر بزرگ، رنگ‌های تیره و فونت‌های خاص به شما کمک بزرگی می‌کند. وب‌سایت Murmure نمونه بسیار خوبی از این سبک طراحی است. منو کشویی یا اسلاید اوت این وب‌سایت درواقع نمایشگاه کوچکی از نمونه کارهای این وب‌سایت است که بیننده را به محیطی لوکس و شیک می برد-فضای این وب‌سایت بسیار باظرافت و زیبایی‌شناسی خاص طراحی‌شده است.


مقاله مرتبط: گرایش‌های پرطرفدار طراحی مگا منو در وب‌سایت‌های مدرن


ساکن بودن، نمایش در ابعاد بزرگ

ساکن بودن، نمایش در ابعاد بزرگ

ممکن است به نظر برسد در این سبک طراحی هیچ‌گاه نمی‌توان از محتوای تصویری به‌خوبی استفاده کرد، منو اسلاید اوت وب‌سایت Weima نمونه بسیار خوب این مثال است. در این طراحی هنوز جایگاهی برای قرار دادن محتوای متنی در نظر گرفته‌شده و تمام فضا به تصویر اختصاص داده نشده است. این بخش به ۴ ستون مجزا تقسیم می‌شود. طراحی بسیار واضح، ساده و با دقت اجراشده، لینک‌ها به‌خوبی مرتب‌شده‌اند و به‌سادگی قابل‌دسترس هستند.

سه بخش دیگر بر پایه تصویر و عکس پس‌زمینه ساخته‌شده‌اند و مختص به بخش‌های تخصصی‌تر شرکت هستند. این روش برای طراحی منو اسلاید اوت بسیار ساده و قدرتمند است.

اضافه کردن عنصری برای جلب‌توجه

اضافه کردن عنصری برای جلب‌توجه

تیم طراحی وب‌سایت Circo Voador همه بخش‌های وب‌سایت را بسیار ساده طراحی کرده‌اند، طراحی منو اسلاید اوت هم بخش مهمی از موفقیت‌ها در طراحی این وب‌سایت است. آن‌ها صفحه‌ای خالص و تمیز را برای ناوبری انتخاب کرده‌اند، در این میان با اضافه کردن یک عنصر مهم این طراحی بسیار زیباتر و دوست‌داشتنی‌تر شده است. طراحی به‌گونه‌ای است که مخاطب با کسب‌وکار به‌خوبی ارتباط برقرار می‌کند و انرژی خوب را به‌سرعت دریافت می‌کند.

از کل فضا استفاده کنید

از کل فضا استفاده کنید

یکی از قابلیت‌های خوبی که منو اسلاید اوت در اختیار شما قرار می‌دهد، صفحه بزرگی برای به نمایش دادن قابلیت‌ها است. به‌عنوان یک بستر دیجیتال مارکتینگ می‌توانید نهایت استفاده را از فضا در طراحی منو اسلاید اوت داشته باشید. درواقع مخاطب با طراحی هوشمندانه کلیدهای ناوبری و زمینه ارتباط برقرار می‌کند و جذب طراحی می‌شود. انتخاب یک گرید برای پایه و اساس، کار را بسیار راحت‌تر می‌کند و تمامی لینک‌های ناوبری شامل زیرمنوها می‌تواند در هر بخش به‌صورت جداگانه قرار گیرد و درواقع مکمل پس‌زمینه می‌شود. این راه‌حل هم یکی از بهترین روش‌ها برای طراحی منو اسلاید اوت است.


مقاله مرتبط: منوی سایت ؛ افقی یا عمودی


از عناصر ترکیبی قدرتمندی استفاده کنید

از عناصر ترکیبی قدرتمندی استفاده کنید

تصور غلطی که در ذهن بسیاری از افراد وجود دارد این است که در اسلاید اوت فقط باید اطلاعات کمی به مخاطب بدهیم؛ درواقع شما این فضا را در تصورات خود محدود کرده‌اید.

در منو اسلاید اوت می‌توانید از هراندازه لینک و بافت‌ها و عناصر بصری که می‌خواهید، استفاده کنید، کلید اصلی موفقیت روش درست طبقه‌بندی اطلاعات است، وب‌سایت MEAT Agency نمونه بسیار موفقی از این خصوصیات است. در نگاه اول منو اسلاید اوت این وب‌سایت تفاوت زیادی با نمونه‌های قبلی ندارد؛ هرچند باید امتحان کرد! در این منو ۵ آیتم متمایز دیده می‌شود.

هر آیتم اطلاعات اضافی را در اختیار کاربر می‌گذارد. به‌عنوان‌مثال لینک ارتباط با ما شامل یک نقشه می‌شود، گزینه نمونه کارها شامل چندین کار می‌شود، و بخش سرویس‌ها دو جهت اصلی فعالیت آژانس را نمایش می‌دهد.

بازی با محتوای تصویری

بازی با محتوای تصویری

برای قرار دادن مخاطب در فضایی جذاب‌تر و سازمان‌یافته‌تر می‌توانید با محتوای بصری بازی کنید و با ترفندهای مناسب محیط را به‌خوبی غنی کنید. وب‌سایت Rouge on Blue نمونه بسیار خوب بازی با محتوا است. تیم طراحی محیط را بارنگ‌های خوب، گرادینت ها و تایپوگرافی های خاص ارتقا داده است. منو اسلاید بار این وب‌سایت بسیار تأثیرگذار است و اطلاعات خوبی در اختیار مخاطب قرار می‌دهد.

استفاده از زمینه انیمیشن

استفاده از زمینه انیمیشن

استفاده از انیمیشن درزمینهٔ یکی از پیشنهادهای خوب برای طراحی مینیمال منو اسلاید اوت است، وب‌سایت Mutt Agency نمونه خوبی از این طراحی است. در اینجا ما تنها سه لینک پرکاربرد را داریم: agency، Works وContact. وب‌سایت محتوای اینتراکتیو و پویایی دارد، بدون شک منو اسلاید اوت هم از چنین الگویی پیروی می‌کند، زیبایی‌شناسی کلی با استفاده از طیف رنگی روشن با طرح‌های انتزاعی در پس‌زمینه این صفحه را تشکیل داده است.درنتیجه کاربر تجربه یکسانی از محیط وب‌سایت دریافت می‌کند.


مقاله مرتبط: چگونه وب‌سایتی با ناوبری خوب طراحی کنیم؟


منو اسلاید اوت را به دومین بخش مهم وب‌سایت خود تبدیل کنید

منو اسلاید اوت را به دومین بخش مهم وب‌سایت خود تبدیل کنید 

استفاده از افکت‌ها و جلوه‌های تصویری راهی دیگر برای به نمایش گذاشتن منو اسلاید اوت است. وب‌سایت DJNR Interactive نمونه موفق منو اسلاید اوت به این سبک و سیاق است. در این وب‌سایت کلیدهای ناوبری هرکدام جلوه خاص خود رادارند و متناسب با صفحه اصلی انتخاب‌شده‌اند.

در پس‌زمینه وب‌سایت و منو از جلوه‌های تصویری فوق‌العاده‌ای استفاده‌شده است و منو به‌صورت عمودی و متناسب با دنیای تکنولوژی امروز طراحی‌شده است.

طراحی منو اسلاید اوت به‌صورت بخش خارجی یک تجربه

طراحی منو اسلاید اوت به‌صورت بخش خارجی یک تجربه

حتی کوچک‌ترین جزئیات را هم جذاب طراحی کنید، طراحی منو اسلاید اوت می‌تواند به‌گونه‌ای باشد که هر بخش به‌صورت بخشی از یک کتاب طراحی شود و بین هر بخش با بخش دیگر ارتباطی وجود داشته باشد و بخش‌ها به هم متصل باشند.

نگاهی به وب‌سایت The Five Seasons بیندازید، منو اسلاید اوت ابزار بسیار مناسب برای برقراری ارتباط با بخش‌های دیگر وب‌سایت است و تجربه بسیار پایدار و سازگاری را برای کاربر ایجاد می‌کند.

جمع‌بندی

اگر فکر می‌کنید که منو اسلاید اوت، خسته‌کننده است، قطعاً تصور اشتباهی دارید. منو اسلاید اوت محلی مناسب برای به نمایش گذاشتن خلاقیت است. از منو اسلاید اوت برای افزایش همکاری با مخاطب و تأثیرگذاری بیشتر استفاده کنید و اگر قصد گسترش این منو را ندارید، بخش کوچکی از وب‌سایت خود را به این منو اختصاص دهید.

افزودن دیدگاه

کلیک برای ثبت دیدگاه