آیا شما رئیس بدی هستید؟
آیا شما رئیس بدی هستید؟

رئیس بدی هستید یا کارمند بدی دارید؟ شایع‌ترین دلیلی که کارکنان، شرکت‌های فعلی خود را ترک می‌کنند چیست؟ یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی که شرکت‌ها دائماً با آن روبرو هستند، استخدام و حفظ کارکنان بااستعداد است.

بر اساس یک نظرسنجی جدید از کسب‌وکارهای ایالات‌متحده منتشر شده توسط Grovo، یک شرکت نوآور در زمینه آموزش در محل کار، ۹۸ درصد از مدیران برجسته‌ای که در این تحقیق مورد بررسی قرار گرفتند، این نتیجه را دریافتند که مدیران شرکت‌هایشان نیازمند آموزش بیشتر برای سروکار داشتن با پیشرفت حرفه‌ای، حل منازعات، گردش کارکنان، مدیریت زمان و مدیریت پروژه هستند.

سایت‌هایی مانند Glassdoor به کارمندان اجازه می‌دهند تا نظرات و مشاهدات خود را به‌طورکلی در مورد شرکت و همچنین مدیرعامل خود به اشتراک بگذارند، Completed.com نیز سایت دیگری است که به شما امکان می‌دهد رئیس خود را ارزیابی کنید تا هرچه بیشتر پاسخگوی عملکرد خود باشد. بدین ترتیب، کارمندان فرصت دارند که مسئولان بدشان را آگاه کنند تا به خاطر اقدامات خود پاسخگو باشند.

در اینجا پنج اشتباهی که مدیران بد مرتکب می‌شوند و منجر به استعفای کارمندان خوب می‌شوند را بررسی می‌کنیم.

۱- از کارمندان خود بیش‌ازحد کار می‌کشند

اغلب مدیران، حجم زیادی از کار را روی دوش بهترین افرادشان می‌گذارند. این کار نه‌تنها باعث می‌شود کارکنان شما احساس کنند که دارند با کار سخت مجازات می‌شوند، بلکه با این کار بااستعدادترین اعضای تیم خود را می‌سوزانید.


مقاله مرتبط: از تفاوت های نسل X و نسل Y به نفع سازمان خود استفاده کنید


اگر شما به یکی از اعضای تیم خود نیاز دارید تا حجم کاری بالاتری را انجام دهد یا ساعات بیشتری برایتان کار کند، تنها در صورتی منصفانه است که آن را با ارتقا، افزایش حقوق، تغییر پست یا هر سه جبران کنید. کارکنان بااستعداد معمولاً مایل به انجام کارهای سنگین‌تر هستند؛ اما اگر احساس کنند بیش‌ازحد از آن‌ها کار می‌کشید و در عوض برایشان جبران نمی‌کنید و از آن‌ها قدردانی نمی‌کنید، درنهایت شما را ترک خواهند کرد.

۲- مشارکت را تشخیص نداده و به کار خوب پاداش نمی‌دهند

هرگز قدرت دست‌مریزاد گفتن به یک کارمند را نادیده نگیرید، «کار به‌خوبی انجام شده است!» همان‌طور که در مورد قبل اشاره شد، اعضای ارشد تیم شما، به‌خودی‌خود باانگیزه هستند تا بهترین عملکرد را داشته باشند؛ اما اگر تلاش‌های آن‌ها را شناسایی کنید، سخت‌کوش‌تر می‌شوند. با کارکنان خود صحبت کنید تا بدانید که آن‌ها درازای تلاششان دوست دارند چگونه تشویق شوند.


مقاله مرتبط: چگونه رئیس خود را تحت تاثیر قرار دهیم؟


۳- تعهدات خود را نمی‌پذیرند

یکی از بزرگ‌ترین اشتباهاتی که می‌توانید انجام دهید – هم در کسب‌وکار و هم در زندگی – این است که به حرفتان عمل نکنید. با هر تعهدی به کارکنان خود که به آن جامه عمل می‌پوشانید، شما را در چشمان آن‌ها قابل‌اعتمادتر و اتکاپذیرتر می‌سازد. بااین‌وجود، اگر شما وعده‌های خود را انجام ندهید، ممکن است کارکنان، شما را به‌عنوان فردی بی‌تفاوت در نظر بگیرند؛ از آنجایی که شما به وعده‌هایی که داده‌اید احترام نمی‌گذارید، چرا باید آن‌ها نسبت به شما احساس وفاداری کنند؟


مقاله مرتبط:برنامه خود را مدیریت کنید، مثل یک رئیس!


۴- به رشد کارکنان خود اهمیت نمی‌دهند

خوشحال نگه داشتن کارکنان، یکی از بهترین راه‌هایی است که شرکت می‌تواند موفقیت خود و کارکنانش را تضمین کند. برای یک مدیر، بخش بزرگی که کارکنان را خشنود می‌سازد به وجود آوردن تعادل مناسب در حرفه‌ای گرایی و همدلی است. کارفرمایان بزرگ موفقیت‌های کارکنان خود را جشن می‌گیرند، آن‌ها را در یادگیری و رشد به چالش می‌کشند و زمانی که آن‌ها در شرایط سختی هستند، اذعان دارند و همدردی می‌کنند.

ممکن نیست که انتظار داشته باشید کارمندان بیش از ۴۰ ساعت در هفته برای کسی کار کنند که به بهره‌وری و خروجی آن‌ها اهمیتی نمی‌دهد. یکی از بهترین روش‌هایی که اهمیت شما به این موضوع را نشان می‌دهد، توانمندسازی کارکنان خود به‌طور مداوم است.  آن‌ها را به‌گونه‌ای هدایت کنید تا در زمینه‌های مختلف خارج از حوزه کاری همیشگی خود کار کنند. این کار نه‌تنها کارکنان را قادر می‌سازد تا راه‌های دیگری که ممکن است به آن علاقه‌مند باشند را کشف کنند، بلکه به آن‌ها نشان می‌دهد که به موفقیت و پیشرفت آن‌ها اهمیت می‌دهید.

۵- افراد اشتباه را استخدام کرده و ارتقا می‌دهند

کارکنان خوب و کارآمد می‌خواهند با افراد همفکر، همکاری کنند. هنگامی‌که مدیران زمان و تلاشی برای استخدام افراد با دانش و با تجربه صرف نمی‌کنند – و یا حتی بدتر، زمانی که آن‌ها افراد اشتباه را ارتقا می‌دهند – می‌تواند یک ضربه مهلک باشد. این همانند پیوستن مدیران جدید به شرکت است.


مقاله مرتبط: کدام در مصاحله شغلی مهم‌تر است؟ شخصیت یا مهارت؟


جوریس لوجیک، معاون منابع انسانی در شرکت Grovo عنوان کرد: «هنگامی‌که مدیران بی‌اثر، در حال حرکت به سمت بالا هستند، شرکت‌ها باید آن را به‌عنوان پرچم قرمز توسعه بشناسند.»  یکی از بزرگ‌ترین پیش‌بینی کننده‌های تعامل کارکنان، بهره‌وری و فرهنگ سازمانی، مدیریت کیفیت است. سازمان‌ها می‌توانند منحنی یادگیری را با شناسایی رفتارهای خاص بهترین مدیران خود و ارائه تجربه‌های ناچیز یادگیری تعاملی که دانش را به اقدامات تبدیل می‌کنند، کاهش دهند.

حتی اگر هیچ‌کدام از این اشتباهات را انجام ندهید، می‌توانید از این مثال‌ها به‌عنوان راهنمایی برای اطمینان از اینکه شما رهبر مؤثر و منصفی برای تیم خود هستید، استفاده کنید.

اکثر رهبران بزرگ، بر مبنای رفتار مدیران سابق خود، می‌دانند که چه‌کاری را نباید انجام دهند. ریچارد برانسون، بنیان‌گذار گروه ویرجین، می‌گوید: «احترام به چگونگی برخورد با دیگران، تنها مربوط به کسانی نیست که می‌خواهید آن‌ها را تحت تأثیر قرار دهید.»

کلام آخر

در نهایت چیزی که این پنج نمونه در پی دارد، احترام به کارکنانتان و رفتار خوب با آن‌ها، به‌گونه‌ای است که راه‌حلی برای تضمین شادی و موفقیت آن‌ها، شما، تیم و شرکت باشد.

آیا شما رئیس بدی هستید؟

علی رجبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7  +  3  =