چگونه به یک طراح حرفه‌ای تبدیل شویم؟
چگونه به یک طراح حرفه‌ای تبدیل شویم؟

به‌راستی چگونه می‌توان طراح حرفه‌ای بود؟ طراحان حرفه‌ای چه راز و رمزهایی دارند که باعث می‌شود این‌چنین متخصص به نظر بیایند؟

در این مطلب می‌خواهیم به همین موضوع بپردازیم و شرح دهیم که چه عواملی باعث می‌شود برخی طراحان کاملاً حرفه‌ای و محبوب به نظر برسند و در مقابل آن‌ها برخی دیگر طوری باشند که بسیاری از مشتریان اصلاً علاقه‌مند به همکاری با آن‌ها نشوند.

در کسب‌وکارتان سرمایه‌گذاری کنید

در کسب‌وکارتان سرمایه‌گذاری کنید

باید سرمایه‌گذاری کنید تا درنتیجه آن بتوانید درآمد به دست آورید. هنگامی که کسب‌وکار آزادکاری و اصطلاحاً فریلنسی شما به سودآوری و رسید و توانستید از آن درآمد کسب کنید، به‌خوبی متوجه می‌شوید که بهتر است برای تهیه ملزومات و تجهیزات موردنیاز و باکیفیت کمی بیشتر هزینه کنید. هدف از این سرمایه‌گذاری درواقع افزایش کارایی شما در جهت تکمیل وظایف و پروژه‌هایتان است. شما باید هوشمندانه کارکنید!


مقاله مرتبط: ٨ نکته که منجر به فروش بیشتر فریلنسرها می‌شود


اگر نرم‌افزار یا سخت‌افزارتان آن‌قدر قدیمی شده است که باعث می‌شود سرعت پیشرفت و کارتان مثلاً ۳۰% کاهش یابد، شما درواقع ۳۰% به ازای هر ساعت کارتان درآمد کمتری کسب می‌کنید. اگر در اجرای کارهایتان سریع هستید و تعداد مشتریانتان هم تقریباً زیاد است، همین تجهیزات باعث شده‌اند درآمدتان کم شود.

کارهای غیرضروری را برون‌سپاری کنید

کارهای غیرضروری را برون‌سپاری کنید

هیچ‌کدام از صاحبان موفق کسب‌وکارها همه وظایف و کارهایشان را خودشان به‌تنهایی انجام نمی‌دهند. اصلاً اجرای همه کارها به‌تنهایی نمی‌تواند امکان‌پذیر باشد. اگر به دنبال رشد و پیشرفت هستید، سرانجام جایی در مسیر فعالیت‌هایتان مجبور می‌شوید برخی از کارهایتان را برون‌سپاری کنید. این احتمال حتی در مواردی که ترجیح می‌دهید تنها طراح پروژه باشید و به‌صورت گروهی فعالیت نکنید هم وجود دارد. برای شما بسیار آسان خواهد بود افرادی را پیدا کنید تا برخی کارهای تکراری مانند فعالیت‌های اداری و کاغذبازی‌ها را انجام دهند؛ درحالی‌که همین امور ساده و معمولی می‌توانند زمان ارزشمند شمارا که می‌توانید در کار طراحی صرف کنید، هدر دهند.

برای این منظور می‌توانید از پلتفرم‌های آنلاین که برای فعالیت آزاد کاران طراحی‌شده‌اند استفاده کنید و کار خودتان را سرعت ببخشید. البته پیدا کردن مناسب‌ترین گزینه هرگز ساده نیست و ممکن است مجبور شوید چندین بار روند استخدام و گزینش فرد موردنظرتان را اجرا کنید تا سرانجام در این مهارت هم استاد شوید.

برون‌سپاری کارها ممکن است در ابتدا کمی دشوار باشد، اما برای آنکه شما را از کارهای ساده و تکراری برهاند کاملاً ضروری است. شما باید زمان ارزشمند خود را روی موارد و کارهایی بگذارید که تخصص خودتان است و تنها خودتان می‌توانید آن‌ها را به اجرا درآورید.

پشتکار داشته باشید

پشتکار داشته باشید

این مورد را احتمالاً باید مهم‌ترین عامل و مرحله در تبدیل از یک طراح مبتدی به طراحی حرفه‌ای قلمداد کنیم. استیون پرسفیلد در کتاب خود به نام «جنگ هنر» درباره این موضوع سخن گفته و به‌خوبی نشان داده است که در همه حوزه‌های خلاقیت چه مواردی باعث می‌شوند حرفه‌ای‌ها از مبتدی‌ها متمایز شوند.

او می‌گوید مبتدی‌ها افرادی هستند که عمدتاً تفننی کار می‌کنند و از ۱۰۰% توانایی و مهارتشان در آثار خود بهره نمی‌گیرند. مبتدی‌ها هرگز مشاغل دشواری را که وادارشان می‌کند هرروز پیشرفت کنند و کارهایی تازه انجام دهند، انتخاب نمی‌کنند.


مقاله مرتبط: طراحان عزیز، باید مبارزه را شروع کنید


در مقابل آن‌ها، افراد حرفه‌ای کاملاً جدی کار می‌کنند و سخت‌کوش هستند. آن‌ها حتی زمانی که دل‌ودماغ درست‌وحسابی ندارند و احتمالاً دوست دارند جای دیگری به کاری دیگر مشغول باشند هم کار می‌کنند. تطابق با ذهنیت چنین افراد سخت‌کوشی برای سایر افراد دشوار است، اما یادتان باشد که همین مورد می‌تواند کلید موفقیت شما باشد و شمارا به طراحی حرفه‌ای و بی‌بدیل تبدیل کند.

برای قول و قرارتان ارزش قائل شوید

برای قول و قرارتان ارزش قائل شوید

اغلب مشتریان از این مورد شکایت دارند که طراحان در برقراری ارتباط و حفظ آن مشکل‌دارند. برخی می‌گویند که تابه‌حال پیش‌آمده است طراح پس از پذیرش پروژه چندین روز یا هفته در دسترس نبوده و همین موضوع به از بین رفتن بودجه، فرصت به‌خصوص و حتی مهلت سررسید مشتری منجر شده است. این مورد البته چندان هم رایج نیست که بگوییم اغلب طراحان این‌گونه رفتار می‌کنند، اما متأسفانه واقعیتی است که نمی‌توان آن را انکار کرد.

واقعیت اصلی این است که این رفتار ناپسند و غیرحرفه‌ای همان عامل اصلی به شمار می‌رود که می‌تواند شمارا کاملاً مبتدی و غیرحرفه‌ای نشان دهد. این رفتار علاوه بر مسئولیت‌ناپذیر بودن شما نشان می‌دهد مشتری را قابل ندانسته‌اید تا ارتباط خود را با او حفظ کنید. هرگز سعی نکنید این رفتار نادرست را با عبارتی مانند «نمی‌خواستم مزاحمتان شوم» توجیه کنید. شما حتماً باید مرتباً مشتری خود را در جریان به‌روزرسانی پروژه قرار دهید و او را از روند پیشرفت خود مطلع سازید تا او هم بتواند برنامه‌ریزی خود را با شما تطبیق دهد.

کار باکیفیت تحویل دهید

کار باکیفیت تحویل دهید

در آخر باید بگوییم که کیفیت را فراموش نکنید. کیفیت باید اولویت شما درروند اجرای همه پروژه‌ها باشد. ممکن است این مورد در ابتدا واضح و قطعی به نظرتان برسد، اما تابه‌حال بسیاری از طراحان درروند اجرای پروژه‌هایشان به خاطر مهلت سررسید و همچنین دشواری کار مجبور شده‌اند کیفیت خود را پایین‌ بیاورند.

درهرصورت اگر مایل هستید که کسب‌وکار فریلنس خود را توسعه دهید و مشتریان بیشتری با درآمد بالاتر جذب کنید، باید به همه پروژه‌های خود به چشم ویترینی برای جذب سایر مشتریان نگاه کنید. به همین خاطر است که نباید مسیرهای میانبر را انتخاب کنید یا کاری را نیمه‌کاره به حال خود بگذارید. همین نتیجه‌ها ممکن است در ادامه مسیر فعالیت باعث شوند شهرتتان دچار مشکل شود.

چگونه به یک طراح حرفه‌ای تبدیل شویم؟

علی رجبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  +  42  =  50