مجله خبری هاست ایران » طراحی و توسعه » ۸ نکته مهم در طراحی صفحه فرود برای انجام تبلیغات کلیکی
  • mag-telegram.jpg
  • landing96-300-420.jpg
بازاریابی سئو و بهینه سازی سایت طراحی و توسعه طراحی وب کسب و کار

۸ نکته مهم در طراحی صفحه فرود برای انجام تبلیغات کلیکی

۸ نکته مهم در طراحی صفحه فرود برای انجام تبلیغات کلیکی

تعیین محتوای مناسب در طراحی صفحه فرود یا Landing Page برای تبلیغات کلیکی از اهمیت زیادی برخوردار است. هر چند این صفحات از لحاظ تئوری ساده به نظر می‌رسند؛ اما گاهی در عمل، به‌اندازه‌ی کافی ایده‌آل نمی‌شوند.

و اما دلیل این موضوع چیست؟ چرا در این مرحله به نتیجه‌ی دلخواه و البته کاربردی نمی‌رسیم؟

گاهی دلیل ایجاد این تناقض، اختلاف‌نظر تمام دپارتمان‌های یک سازمان بر سر اختصاص دادن مطالب این صفحه به خود است.

مثلاً مدیر محصول سازمان، قصد ارائه‌ی محصولات جدید خود را در صفحه‌ی فرود دارد. یا اینکه مسئول باشگاه مشتریان، برنامه‌ی خدمات‌رسانی به کاربران را برای این صفحه در نظر گرفته است.

بخش IT، صفحه‌ی فرود را به سرویس‌ها و طراحی‌های خود اختصاص داده است و قانون‌گذاران مجموعه قصد دارند قوانین و سیاست‌های سازمان را در اولین کلیک با کاربران به اشتراک‌گذارند.

و در اینجاست که شما به‌عنوان متخصص باید تعیین کنید که کدام‌یک از گزینه‌های پیشِ رو، کاربران را به مشتری تبدیل خواهد کرد. برای داشتن بهترین انتخاب در این مورد، لازم است مطالعه‌ی زیادی بر بایدها و نبایدهای صفحه‌ی فرود داشته باشید.

در ادامه‌ی این مقاله به شما متخصصین عزیز کمک می‌کنیم تا با مرور نکات مهم، از این وضعیت سخت رهایی پیدا کنید. بهتر است با «نبایدها»ی صفحه‌ی فرود شروع کنیم:

مواردی که باید از اعمال آن‌ها در طراحی صفحه فرود خودداری کنید

مواردی که باید از اعمال آن‌ها در طراحی صفحه فرود خودداری کنید

محصولات و سرویس‌های خود را در یک صفحه‌ی فرود ارائه نکنید

همان‌طور که پیش از این گفتیم، قصد شما از طراحی صفحه‌ی فرود، تبدیل کاربران اینترنت به مشتری است.

این تبدیل در تجارت بین شرکت و مشتری (B2C) به این معنی است که کاربر، محصولات شما را خریداری و یا برای دریافت خدماتتان ثبت‌نام کند و در تجارت بین شرکت و شرکتی دیگر (B2B) نیز به این صورت است که در وبینارهای شما عضو شود، لیست محصولاتتان را دانلود نماید یا برای دریافت اطلاعات بیشتر از وبسایتتان با ایمیل خود ثبت‌نام کند.


مقاله مرتبط: ١٠ قانون که برای طراحی Landing Page باید مدنظر داشته باشید


کاربران طی مراحلی از مشاهده‌ی پیشنهادهای شما برای سرویس‌های جدید، خواندن پستی در وبلاگ و سپس یافتن راه‌های تماس با شما به مشتری تبدیل خواهند شد.

برای رسیدن به این هدف، شاید لازم باشد چندین صفحه‌ی فرود به وب‌سایت خود اختصاص دهید که هر صفحه یک هدف را دنبال کند. هر چند ممکن است سخت به‌نظر برسد ولی ارزش آن را دارد.

حتی داشتن ۵ الی ۱۰ لندینگ پیج خیلی بهتر از این است که تمام اهداف خود را در یک یا دو صفحه خلاصه کنید.

پس بد نیست هنگام طراحی قالبی برای صفحه‌ی فرود خود، تعداد بیشتری از آن را برای طراحی در دستور کار خود قرار دهید.

از بکار بردن مواردی که توجه کاربران را نسبت به محتوای اصلی وب‌سایت شما از بین می‌برد جلوگیری کنید

باید مطمئن شوید مسیری که برای جذب کاربر و تبدیل وی به مشتری در نظر گرفته‌اید عاری از هرگونه مواردی از جمله لینک، دکمه‌های اضافی در نوار ناوبری، فوتر و سایدبار باشد که موجب حواس‌پرتی کاربران شود.

زمانی که در لندینگ پیج، به دیگر صفحات سایت خود و یا در بدترین حالت به دیگر سایت‌ها لینک می‌دهید در واقع در حال خارج کردن کاربر از مسیری هستید که مدت‌ها برای آن تلاش کردید که البته ممکن است آن کاربر حتی به‌سادگی به آن مسیر اولیه بازنگردد.


مقاله مرتبط: ابزار بهینه سازی صفحه فرود هاست ایران راه‌اندازی شد


در زیر نمونه‌ای از چنین صفحه‌ای را مشاهده می‌کنید:

نمونه لندینگ پیج

همان‌طور که در تصویر می‌بینید، صفحه شامل دو نوار ناوبری در قسمت بالا، یک باکس جستجو، یک سایدبار و متن اصلی می‌شود که هرکدام تعداد زیادی لینک در خود دارند. تنها چیزی که این صفحه کم دارد یک فوتر پُر از لینک است!

همه‌ی مواردی که در این صفحه مشاهده می‌کنید، شرایط لازم را برای خارج کردن کاربر از وب‌سایت ما فراهم می‌کند که این دقیقاً همان چیزی است که از آن واهمه داریم.

مواردی که باید در ساخت صفحه فرود رعایت کنید

مواردی که باید در ساخت صفحه فرود رعایت کنید

عنوان صفحه، آفرها و دکمه کال تو اکشن (CTA) را در یک خط و مرتبط با یکدیگر در نظر بگیرید

این سه مورد، اجزایی هستند که اگر در جای مناسب خود قرار نگیرند در جذب کاربر، نتیجه‌ی عکس خواهند داد. در واقع ناهماهنگی بین این عناصر موجب سردرگمی و حواس‌پرتی کاربر شده و آن‌چنان که باید، درگیر سایت و محتوای آن نخواهند شد.


مقاله مرتبط: ٥ تکنیک برای طراحی بهتر دکمه CTA


برای حفظ هماهنگی بین این موارد، از سیاست خود در نوشتن تبلیغاتتان استفاده کنید. چرا که این امر نیز نوعی آگهی تبلیغ به‌حساب می‌آید.

  • متن آگهی را برای جذب کاربر تنظیم کنید.
  • در مورد حاصل کارتان توضیح دهید.
  • تأکید کنید که کاربر در ازای انجام درخواست شما (عضویت در سایت، خرید و …) چه چیزی به دست خواهد آورد.
  • از همه مهم‌تر اینکه تمام این موارد را در عین سادگی بیان کنید.

برای اینکه این کار را به بهترین شکل انجام دهید باید آن را به یک متخصص کپی رایتینگ بسپارید تا با تجربیات و مهارت‌های خود، بهترین متن را برای این بخش آماده کند.

اگر نیروی کپی رایتر (نویسنده متن تبلیغات) را از قبل در تیم خود دارید مطمئن شوید که قلم وی قدرت متقاعد کردن بازدیدکنندگان و وسوسه‌ی آن‌ها برای انجام دادن اکشن مورد نظر را دارد.

بعد از استاندارسازی مواردی که کاربر با آن به‌طور مستقیم در ارتباط است، باید به مواردی بپردازیم که وی به‌طور غیرمستقیم به آن‌ها توجه می‌کند و البته باعث جلب توجه وی می‌شود.

طراحی سایت و تصاویر مورد استفاده در آن را به بهترین نحو انجام دهید

ظاهر صفحه فرود سایت نیز به‌اندازه‌ی متن تبلیغات آن با ارزش است. انتظارات شما از لندینگ پیج این است که از تمام محتویات اختصاص داده شده به آن پشتیبانی کند.

به‌عنوان مثال، اگر قصد شما از طراحی لندینگ پیچ، فروش آب‌نبات است پس باید در آن از تصاویر آب‌نبات استفاده کنید. به عبارت دیگر باید تصاویر با محصولات یا خدماتتان مرتبط باشد. شاید امری ساده به نظر برسد اما گاهی اوقات این ارتباط در اکثر سایت‌ها به چشم نمی‌خورد.

طراحی آیتم‌های دیگر مثل دکمه کال تو اکشن (Call to Action) که ممکن است به‌صورت یک پاپ‌آپ برای کاربر به نمایش درآید در جذب وی تأثیر بسزایی دارد.

تصویر پایین نمونه‌ای از صفحه‌ی فرود خرید سور اختصاصی هاست ایران را مشاهده می‌کنید که ساده و قابل‌درک طراحی‌شده است.

طراحی صفحه فرود خرید سرور

محصولات خود را با ویدیو معرفی کنید

طی تحقیقات و آمارگیری‌های انجام‌شده، پخش ویدیو بر روی بازدیدکنندگان تأثیر مثبت داشته است. گاهی اوقات هیچ‌چیزی به‌جز ویدیو، یک محصول یا سرویسی را نمی‌تواند به‌خوبی توصیف کند. اما به این معنی نیست که تمام ویدیوهای خود را در صفحه‌ی فرود آپلود کنید. چراکه ویدیو نیز همانند تصاویر باید ارتباط لازم را با موضوع فعالیت شما داشته باشد.

سیگنال اعتماد کاربران را نسبت به خود بررسی کنید

سیگنال اعتماد در واقع مواردی از وب‌سایت شماست که کاربران را تشویق به ادامه‌ی تعاملات با سایتتان می‌کند و یا باعث دلسردی آن‌ها شده و از بازدید بیشتر جلوگیری می‌کند.

این سیگنال‌ها می‌توانند شامل توصیفات مشتری در حالت کتبی و یا ویدیویی و همچنین نماد اعتماد وب‌سایت شما باشد.


مقاله مرتبط: ترافیک بیشتر، لزوما فروش بیشتر نیست؛ چگونه مشتریان واقعی جذب کنیم؟


نیازی نیست که تعداد زیادی از نظرات مشتریان را با بازدیدکنندگان به اشتراک بگذارید. با تعداد کمی از این نظرات نیز می‌توان اعتماد افراد زیادی را نسبت به خود جلب کرد. مخصوصاً اگر برند شما چندان قوی و مشهور نباشد.

این یکی از مواردی نیست که وجود آن در هر صفحه‌ی فرودی ضروری باشد ولی امتحان کردن آن بی‌فایده هم نیست.

در تصویر زیر نمونه‌ای از بکار بردن نظرات مشتریان را در لندینگ پیج freshsales می‌بینید که باعث جلب نظر بازدیدکنندگان این سایت شده است.

بکار بردن نظرات مشتریان را در لندینگ پیج

 

 با ساخت صفحاتی با محتوای قدردانی از کاربران، تأثیرگذاری خود را بیشتر کنید

تشکر کردن را فراموش نکنید. قدردانی فقط نشانه‌ی ادب نیست بلکه می‌تواند ابزاری عاطفی برای نفوذ بیشتر در دل کاربر باشد.

ولی برای این کار چیزی فراتر از یک پاپ‌آپ ساده با محتوای تشکر نیاز است.


مقاله مرتبط: کمپین های کلیکی و بازاریابی محتوا چگونه به وب سایت شما کمک می کند


صفحه‌ای مجزا به این امر اختصاص دهید و پیشنهادهای بیشتری از مزایا و خدمات خود در آن قرار دهید. حتی می‌توانید لینک‌هایی را که صفحه‌ی فرود شما را شلوغ می‌کند ولی به ایجاد آن‌ها نیاز دارید در این پیج قرار دهید.

همیشه آماده اعمال تغییرات باشید

زمانی که تصمیم می‌گیرید بخشی از صفحه‌ی فرود فعلی خود و یا حتی کلِ آن را تغییر دهید ممکن است به‌طور کامل به هدف خود نرسید.

این امری بدیهی است که برخی شرکت‌ها لیستی از تغییرات مورد نظر خود را تهیه می‌کنند ولی در هنگام اعمال آن‌ها میل شدیدی به تغییر کل لندینگ پیج خود پیدا خواهند کرد.

ولی حتماً نیازی به انجام این کار نیست؛ حتی اگر توان تغییر کل صفحه را ندارید موارد ضروری را بروز کنید و پس از مدتی با بررسی‌های لازم بر روی تغییرات اعمال شده می‌توانید به‌روزرسانی باقی موارد را نیز در دستور کار خود قرار دهید.

با موارد گفته شده و بررسی و تست آن‌ها بر روی صفحه‌ی فرود وبسایتتان، تأثیر خود را بر روی بازدیدکنندگان بیشتر کرده و آن‌ها را به مشتریان خود تبدیل کنید.

ابزار بهینه سازی وب هاست ایران

افزودن دیدگاه

کلیک برای ثبت دیدگاه