هدف اصلی و نهایی وب‌سایت‌های شخصی نمایش نمونه کارها به افراد است. درهرصورت شما قصد دارید با جذب توجه مخاطب کارهای خود را بفروشید و مشتری‌هایتان را پیدا کنید.  می‌توانید این هدف‌ها را با تصویر زودتر عملی کنید، برخی با تمرکز کردن روی محتوا به این هدف می‌رسند و برخی هم با دیزاین فونت‌های بزرگ. افراد با دیدن تایپوگرافی های بزرگ ترغیب می‌شوند تا وارد سایت شوند و از وب‌سایت بازدید کنند.

در هر وب‌ سایت شخصی نمی‌توان از تایپوگرافی های بزرگ استفاده کرد. این سبک‌ کار برای وب‌سایت‌های شخصی و یا نویسنده‌ها گزینه بسیار خوبی است، اما همچنان در نمونه‌های کوچک‌تر هم ترفند مناسبی است.

اگر تایپوگرافی های بزرگ نظر شما را جلب می‌کند و از این ایده‌ها استقبال می‌کنید، با ما همراه باشید تا نمونه‌های خوب وب‌سایت‌های شخصی طراحی‌شده با فونت‌های بزرگ را بررسی کنیم.

عنوان پادشاه است

در اصول سئو جمله بسیار مشهوری وجود دارد، «محتوا پادشاه است»، این جمله بسیار درست بوده، اما زمانی که صحبت از طراحی می‌شود، درواقع این عنوان است که به پادشاه تبدیل می‌شود. درواقع عنوان همان نوشته‌ای است که بازدیدکننده در نگاه اول با آن روبه‌رو می‌شوند و عنوان خوب بازدیدکننده را جذب می‌کند تا به خواندن ادامه دهد، و یا برعکس، صفحه وب‌سایت را ببندد و بی‌توجه از صفحه رد شود.


مقاله مرتبط: نمونه هایی از استفاده تایپوگرافی در طراحی سایت


طراحی عناوین با فونت‌های بزرگ یکی از ترفندهایی است که بسیاری از طراحان برای طراحی صفحات وب‌سایت از آن استفاده می‌کنند، اما باید در نظر داشت که عنوان نباید بیش‌ازحد بزرگ باشد که محتوا و تصویر شمارا تحت تأثیر قرار دهد.

تایپورافی وب سایت های شخصی

برای درک بهتر این مسئله کافی است نگاهی به وب‌سایت Mike Dekker بیندازید.

در صفحه اصلی وب‌سایت، سر صفحه فونت بسیار بزرگی ندارد. این باعث می‌شود تا وب‌سایت زودتر به هدف خود برسد (وب‌سایت شخصی بانام مالک) در این میان با استفاده از جزئیات بیننده بیشتر جذب می‌شود.

در صفحه اول، زیر اسم مایک دکر، مختصری در رابطه با او نوشته‌شده و همین مسئله باعث آشنایی بیشتر مخاطب با فرد می‌شود. توانایی‌های کپی رایتینگ یکی از نیازهای اصلی است، این مسئله تنها با تمرین حاصل می‌شود.

یکی دیگر از نمونه‌های خوب وب‌سایت‌های شخصی، وب‌سایت Tobias Ahlin است.

استفاده از تایپوگرافی در وب سایت های شخصی

لی اوت عنوان این وب‌سایت درواقع نوعی سنت‌شکنی در طراحی است. شما می‌توانید از عناوین بزرگ شبیه به‌عنوان وب‌سایت توبایس آهلین، برای جلب‌توجه بیشتر استفاده کنید.

نمی‌توان قاعده و قانون مشخصی برای چنین طراحی تعیین کرد. هر وب‌سایت شخصی متفاوت از وب‌سایت دیگر است. اگر تصمیم گرفتید تا با استفاده از تایپوگرافی و فونت‌های بزرگ عنوان خود را طراحی کنید، مطمئن شوید که عنوانی جذاب را انتخاب کرده‌اید.

روش شخصی را امتحان کنید

یکی از مسائل جذاب کپی رایتینگ، تنوعی است که در وب‌سایت‌ها دیده می‌شود، شما می‌توانید وب‌سایت خود را به‌صورت یکپارچه طراحی کرده و سپس در مراحل بعدی وب‌سایت را تکمیل کنید.


مقاله مرتبط: نمونه هایی از استفاده تایپوگرافی در طراحی سایت


Marc Thomas از روشی شخصی برای طراحی عنوان استفاده کرده است. درواقع مخاطب با دیدن این صفحه حس نزدیکی با وب‌سایت می‌کند و حس می‌کند می‌تواند به‌راحتی با وب‌سایت ارتباط برقرار کند.

تایپوگرافی در وب سایت

اگر می‌توانید مکالمه‌ای دوستانه با سبکی خودمانی با مخاطب داشته باشید، در این سبک طراحی موفق خواهید شد. این سبک نظرها را به‌سرعت جذب می‌کند، کاربر با محتوا ارتباط برقرار می‌کند و این ارتباط تا انتها حفظ می‌شود.

Trent Waltonهم از سبکی شبیه به وب‌سایت توماس استفاده کرده است، اما به‌جای خوش‌وبش و ایجاد حس دوستی در مخاطب، در رابطه باکاری که انجام می‌دهد، بیشتر توضیح داده است.

نمونه تایپوگرافی در وب سایت

مخاطبی که وارد وب‌سایت شما می‌شود باید بداند که دقیقاً چه‌کاری انجام می‌دهید. هیچ‌چیز آزاردهنده‌تر از این نیست که مخاطب وارد وب‌سایت شود و حس گیجی و گنگی داشته باشد.

شما می‌توانید هم از لحنی دوستانه و شخصی استفاده کرده و هم عنوان را با حروفی بزرگ طراحی کنید. انجام دادن هر دو روش مقدور است ولی باید به این موضوع توجه داشته باشید که یک عنوان باید بالای تمام عناوین دیده شود.

تایپوگرافی موثر در وب سایت

وب‌سایت Patrick David یکی از نمونه‌های خوب در این زمینه است. فونت‌های بزرگ به بخش مهمی از طراحی تبدیل‌شده‌اند.

تمرکز را بر روی نوشته‌ها بگذارید

اگر تایپوگرافی بزرگی دارید قطعاً هدف اصلی شما جلب‌توجه برای مخاطب است. استفاده از رنگ‌های روشن، آیکون‌ها و یا شعارهای کوبنده‌ای مثل «هی به من نگاه کن!»، شما را زودتر به هدفتان می‌رساند.

وب‌سایت Finch درواقع نمونه خوب طراحی فانتزی است که متعلق به فرانسیسکو اینچاسته است.

تمرکز بر محتوای تایپوگرافی

اگر نگاهی به متن بیندازید متوجه طیف متنوع رنگ‌ها می‌شوید. طراح حرکت جالبی انجام داده است، به نوشته زیر عبارت فینچ دقت کنید، نام کامل Francisco Inchauste با فونت ریز نوشته‌شده و کلماتی که عبارت فینچ را تشکیل داده‌اند به‌صورت بولد به نمایش درآمده است.

نکته‌ای که در این طراحی دیده می‌شود، استفاده درست از کنتراست برای جلب‌توجه است.

سایز حروف تنها یکی از راه‌های ایجاد کنتراست است. اما شما می‌توانید کنتراست را از راه‌های مختلفی ایجاد کنید. در وب‌سایت فینچ برای ایجاد کنتراست هیچ تکنیک عجیب‌وغریبی استفاده‌نشده، تنها چند کار ساده با فتوشاپ این صفحه زیبا را ساخته است.

کاربرد تایپوگرافی در وب سایت

نمونه متفاوتی در طراحی وب‌سایت Werkstatt دیده می‌شود. در این وب‌سایت از انیمیشن و پنل های کشویی برای جلب‌توجه استفاده‌شده است.

اگر تایپوگرافی روش انتخابی شما برای طراحی است، این روش را هم امتحان کنید. حتی یکرنگ هم می‌تواند معادلات را تغییر دهد و زیبایی سایت شمارا دوچندان کند.

از دکمهCTA بزرگ استفاده کنید

هر وب‌سایتی نیاز به دکمه کال تو اکشن ندارد، اگر هدف شما تشویق کاربر به کلیک کردن است، دکمه کال تو اکشن نیاز ضروری است، اضافه کردن دکمه کال تو اکشن کار بسیار ساده‌ای است.


مقاله مرتبط: ٥ تکنیک برای طراحی بهتر دکمه CTA


اما اگر شما به توجه زیاد کاربر نیاز نداشته باشید؟ استفاده از دکمه کال تو اکشن یک ضرورت است؟

جواب این سؤال‌ها مثبت است، شما می‌توانید از دکمه کال تو اکشن برای برقراری ارتباط با مخاطب از طریق فرم تماس استفاده کنید. دکمه کال تو اکشن می‌تواند برای نمایش کارهای بیشتر و یا ارسال خبرنامه استفاده شود.

استفاده از CTA و تایپو گرافی در وب سایت

در وب‌سایت Rareview از دکمه‌های زیادی برای نمایش محتوا استفاده‌شده است. نمونه‌های زیادی از این سبک در طراحی وجود دارد که می‌تواند الگوی خوبی باشد.

در بسیاری از این طراحی‌ها از ghost button trend استفاده‌شده که امروز بسیار محبوب شده است. اگر قصد دارید تا طراحی مینیمالیستی داشته باشید، این روش بسیار مناسب است.

طراحی وب‌سایت Jib و طراحی دکمه کال تو اکشن قرمز آن‌ها نمونه بسیار خوبی است.

دکمه cta و تایپوگرافی در طراحی وب سایت

اگر در وب‌سایت به سمت پایین اسکرول کنید و دکمه want more engagement را مشاهده کنید، خواهید دید که دکمه‌ها به سمت راست منتقل می‌شوند.

تغییر رنگ دکمه‌ها برای جلب‌توجه بیشتر مخاطب یکی از راه‌هایی است که مخاطب واکنش مثبتی به آن نشان می‌دهد. ترکیبی از تغییر رنگ، اندازه می‌تواند نمونه بسیار خوبی برای جلب‌توجه مخاطب باشد.

طراحی حروف با فونت‌های بزرگ نقش اصلی در طراحی موفق دکمه CTA را بازی می‌کند و شاید همین نکته برای رسیدن به یک طراحی موفق کافی باشد.

حرکت به جلو

رمز موفقیت وب‌سایت‌های شخصی، دسترسی سریع و نمایش واضح کاری است که انجام می‌دهید. طراحی فونت‌ها با ابعاد بزرگ یکی از راه‌هایی است که با استفاده از آن می‌توان نظر مخاطب را جلب کرد، روشی که برای طراحی استفاده می‌کنید به سلیقه شخصی بستگی دارد.

تایپوگرافی با فونت‌های بزرگ همیشه توجه مخاطب را جلب می‌کند و یک روش خوب برای شروع است.

روش‌هایی که در این مطلب بررسی کردیم را در وب‌سایت شخصی خود امتحان کنید و آن‌ها را با ایده‌های شخصی خود ترکیب کرده تا نتیجه عالی حاصل شود.

طراحی وب‌ سایت شخصی با تایپوگرافی

علی رجبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4  +  6  =